Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#307
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cifrele de scolarizare pentru anul universitar 2008-2009

Ciclul universitar de licenta
FARMACIE - reglementat sectorial  in cadrul Uniunii Europene - Domeniul Sanatate

          o locuri bugetate - 17
          o locuri cu taxă - 115

Asistenta de FARMACIE - reglementat general in cadrul Uniunii Europene - Domeniul Sanatate

          o locuri bugetate - 7
          o locuri cu taxă - 40
http://www.stomapharma.ro/cifra.html

#308
Hulia

Hulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2009
Deci nu ar fi greu sa intru..
Ms pt ca m`ai lamurit !

Edited by Lucian_M, 06 August 2010 - 21:12.
sters quote inutil


#309
mihai1304

mihai1304

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.09.2009

 cspot, on 29th May 2006, 01:58, said:

Intre farmacist si asistent de farmacie e aceeasi deosebire ca intre medic si asistenta medicala .  ---
esti prost cu clopotei. daca nu ai habar de facultate taci din gura.

Edited by Lucian_M, 06 August 2010 - 21:12.


#310
gagika_ta_m

gagika_ta_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2010
va rog ajutati`ma si pe me cu o problema....
mi s ofera sansa sa dau la facultatea de farmacie, oferindu`mi`se totodata si un loc d munca dupa aceea...in farmacia unde lucrez deja d 2 ani k asistent d farmacie...numai k...problema mea majora este k nu gasesc o facultate de farmacie la distanta sau la FR in toata tara....
spuneti`mi...va rog...ati auzit de asa ceva in Romania....stie cineva ceva?....

orice informatie e binevenita....multumesc frumos!!! :)

Edited by Lucian_M, 06 August 2010 - 21:14.
Irc


#311
relivlad

relivlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.02.2010

 gagika_ta_m, on 27th April 2010, 19:16, said:

mi s ofera sansa sa dau la facultatea de farmacie, oferindu`mi`se totodata si un loc d munca dupa aceea...in farmacia unde lucrez deja d 2 ani k asistent d farmacie...





cum adik ti se ofera sansa sa dai la fac. ????????? nu prea inteleg .............. iti platesc si ei o parte din taxa anilor de studiu ????

din cate stiu eu nu exista varianta de fara frecventa   sau frecventa redusa ....... :no:  :nonobad:

Edited by Lucian_M, 06 August 2010 - 21:15.
Si matale ai warn, ca si userul anterior.


#312
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salutare tuturor,
ma intereseaza detaliile privind scoala postliceala de farmacie care dureaza 3 ani
Odata inscris la scoala de farmacie, e obligatorie prezenta la cursuri fiecare saptamana? cursurile se tin dupa amiaza
e vorba de un liceu obisnuit nu facultate/colegiu.Profii sunt de liceu. Scoala postl. de farma are acreditare de la MIn Educatiei, din cate am auzit eu
Ma pasioneaza mult farmacia dar din pacate eu lucrez in alt domeniu care nu ma atrage cu nimic si nu stiu daca trebuie sa ma prezint zilnic la cursuri in acelasi timp cu munca si multe altele
am cunostinte limitate de chimie si botanica(mai usoara decat chimie) dar farma este o meserie f placuta dupa parerea mea, insa ma intereseaza mai mult cursurile obligatorii sau nu la scoala....Tb sa ma prezint mereu la cursuri zilnic?
astept detalii,

#313
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aloo, boboceiii, daca mai scrieti cu limbaj tip Irc/mess, se fac premieri. Lasati punctele de suspensie in pace si mai incepeti propozitiile cu litera mare (adica majuscula, ca mai sunt unii grei de cap).
Postarile care NU respecta ca scriu aici se sterg, fara explicatii.


#314
eimatei

eimatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2010
Buna! Bine spus despre Fac de Farmacie( pe care am terminat-o si eu acum ceva vreme in Bucuresti), frumos scris si despre Fac de Medicina( am idee si despre ea). As avea o rugaminte, daca ai putin timp, m-ar ajuta sa detaliezi putin informatiile despre Germania. Ma intereseaza domeniul de cercetare si, daca detii informatii, as vrea sa stiu cum se poate ajunge acolo si lucra in acest domeniu. Daca mai e nevoie de alte studii aici sau acolo ( eu am si rezidentiatul in farmacie clinica), cum se poate ajunge intr-o clinica, daca ajungi foarte greu din afara.

Multumesc mult daca ai timp si chef sa imi dai ceva informatii!!

 Diane, on 26th June 2006, 03:43, said:

Rox, exagerezi.
---
Concluzie : Merita sa faci facultatea de farmacie, dar este greu, ca sa nu spun, cu un termen nu foarte placut,  scarbos. Poate ca si organizatiile studentesti ar trebui sa aiba mai mult curaj si sa mai puna din cand in cand de un protest.

Edited by Lucian_M, 03 September 2010 - 17:03.


#315
mr_lopetica

mr_lopetica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2007
salut, intre farmacie la davila si chimie aplicata la poli bucuresti, ce recomandati? eventual cu pro si contra, ar fi perfect:B

#316
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Daca vrei sa mori de foame mergi la chimie.

#317
kmelly17

kmelly17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2011

 AdoNay_Mitz, on 27th September 2007, 15:40, said:

Buna. Sunt clasa a XII-a si vreau sa urmez facultatea de farmacie Carol Davila din Bucuresti. Stiti cumva daca se pastreaza aceeasi programa pt admitere, ca am vazut ca anul asta multe s-au schimbat pt bac si am auzit k ar zapaci si programa de admitere. Stie cineva ceva? sau macar cand o sa aflam exact programa?



buna, sunt din pitesti si anul acesta termin liceul si as vrea sa ma inscriu la facultatea Carol Davila -Bucuresti sectiunea farmacie. cine ma poate ajuta cu cateva informatii despre subiecte si locurile din camin. multumesc!

#318
draggabi

draggabi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2005
Salutari... despre facultatea de farmacie din Constanta are cineva ceva actualizari ?
Ca pe site-ul universitatii nu prea dau detalii... eventual testele de admitere si bibliografia... multumiri.

#319
Misha2010

Misha2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.09.2010
Bună!Eu aș vrea să dau la FARMACIE MILITARĂ.Vă rog imi dați si mie cateva detalii.Am auzit diferite variante pana acum : cum că această secție nu ar mai funcționa de vreo 6 ani sau cum că anul trecut a fost un singur loc .Vă rog sa mă lămuriți dacă sunteți în cunoștință de cauză.Este adevărat?

#320
AdDiCto0_MOrPhInE

AdDiCto0_MOrPhInE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2008
Am si eu niste intrebari legate de  admiterea la facultatea de farmacie Carol Davila(sunt a 11-a).Admiterea se da doar la chimie?Sunt subiecte doar sub forma de grila?De unde pot achizitiona cartea pentru pregatire?E o facultate de viitor? multumesc anticipat pentru raspunsuri :rolleyes:

Edited by AdDiCto0_MOrPhInE, 16 April 2011 - 15:35.


#321
hulya

hulya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2011
Buna..s-au afisat de curand testele grila pentru admitere cu raspunsuri cu tot.
Imi poate explica cineva cum e cu numarul de credite la facultatea de farmacie Ovidius?
Va multumesc!

Edited by Lucian_M, 20 May 2011 - 21:42.


#322
ATMXTN

ATMXTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.05.2011
Îmi poate spune cineva, vă rog, dacă pentru a intra în cercetarea și descoperirea noilor medicamente poți să urmezi și facultatea de farmacie? La noi în țară farmacistul, din păcate, e doar cel care vinde medicamente. Farmacologul e omul de știință care se ocupă cu studiul diverselor substanțe. Eu îmi doresc să ajung farmacolog. Se poate cu facultatea de farmacie? Pot să am și farmacia mea în acest caz? ^_^

#323
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La noi nu se cerceteaza si descopera noi medicamente, se aduce substanta din China si se comprima asa ca....Farmacistul nu vinde medicamente ca nu e aprozar le elibereaza e o diferenta, un farmacist daca il pui intr-un aprozar se descurca invers nu merge. Intelegi ? Faptul ca s-a renuntat la casieri dupa '90 a indus populatiei ideea ca vinde.

#324
ATMXTN

ATMXTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.05.2011
Eu știu toate aceste lucruri. Spuneam doar cum e perceput farmacistul de omul de rând. Nu intenționez să rămân în țară dacă nu se schimbă nimic și nu din cauza banilor, ci pentru că eu chiar vreau să obțin performanța. Și totuși, un farmacist poate fi farmacolog; un farmacolog poate fi farmacist ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate