Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#1099
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

 sugarcos, on Jun 17 2008, 15:15, said:

salut. am si eu programata o excursie in Spania in perioada 10 august 19 august. ideea este ca o sa ajung la ora 23:00 in Barcelona, duminica, asta daca Wizzair respecta orarul si nu are intarziere. Trebuie sa ajungem in Castellon (nu am ales Valencia, pt ca era diferenta foarte mare la pretul biletelor...mai scumpe chiar cu 100 de euro/pers).
Intrebare:

1. Exista mijloc de transport (tren preferabil) intre Barcelona - Villareal/Castellon/Valencia care sa circule noapte?

Un link care sa-mi fie de ajutor...
www.renfe.es pentru trenuri si www.alsa.es pentru autocare

#1100
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
M-am intors si eu dintr-o mini vacanta de 3 zile langa Barcelona la Tossa del Mar. Impresii foarte despre compania de la care am inchiriat masina (National Atesa), desi biroul ar fi trebuit sa se inchida la ora 23:30 i-am sunat si ne-au asteptat pana la 1 jumate noaptea ca a intarziat zborul.
Am stat la Golden Bahia de Tossa si va recomand acest hotel din suflet. Desi nu e pe malul marii se ajunge la plaja intr-o plimbare de cateva minute. Camere mari si spatioase si multiple variante de cazare (aveau camere cu 3 paturi single, camere cu pat matrimonial + pat single), banuiesc ca au si apartamente. O piscina foarte draguta in curtea interioara, un centru spa (la piscina interioara intrarea era gratis iar intrarea in centrul spa costa 5 euro - acces la sauna si altele. Contra cost masaje, impachetari, tratamente cosmetice samd).
Cel mai impresionata am fost insa de masa (am avut demipensiune). Cred ca rar s-a intamplat sa gasesc o mancare atat de gustoasa si varianta in Europa. Ca fapt divers, la micul dejun erau desfacute niste sticle de sampanie pentru doritori. In prima zi ne-am dus mai de dimineata si am avut parte de icre negre si rosii  :D
Statiunea e micuta dar foarte simpatica (mie mi-a placut mai mult decat Lloret del Mar - care se afla la 15 km).
Daca ajungeti pe-acolo va recomand sa urcati sus in cetate, undeva la jumatatea drumului este o pizzerie cu vedere spre golf si oras unde am baut cea mai buna sangria. Daca urcati pana sus la far o sa gasiti o alta terasa superba ca si locatie.
La barul de pe plaja principala o sa gasiti mancare buna si relativ ieftina.
Eu am mai fost in zona acuma 4 ani, un pic mai la nord si din cat am vazut statiunile de pe Costa Brava (la intoarcere am ratat iesirea pe autostrada si am trecut prin cateva statiuni spre Barcelona) nu se merita sa stati in statiunile dintre Barcelona si Tossa del Mar (mie mi s-au parut cam comuniste, prea noi si destul de jalnice estetic vorbind). In schimb de la Tossa del Mar in nord puteti alege aproape orice orasel pentru vacanta.
Ultima zi am petrecut-o in Barcelona. Am gasit un parking chiar langa Piata Catalunya (in Piata Castello sau Castella) - costa 28 de euro o zi intreaga. Noi am platit cred in jur de 18 euro/10 ore. De acolo se ajunge foarte simplu la aeroport in ~ 25 de minute.
Taxi-ul costa in jur de 1,95 euro/km. Noi am platit 5,55 euro din port pana inapoi in parcare si ni s-a parut foarte ok tinand cont ca nu ne mai tineau picioarele sa ne intoarcem pe jos - cam jumatate de ora ar fi durat plimbarea.
Apa marii era destul de rece, dar se putea face baie. Nu am avut parte de vreme foarte buna, dar mare atentie ca desi e innorat, soarele arde destul de bine. Eu m-am prajit in prima zi desi am stat mai mult la terasa si in apa si mi-am zis ca n-am nevoie pe vremea asta de crema de protectie solara. Seara mi-am schimbat parerea radical  :D

#1101
lianne

lianne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.09.2006

 d0risss, on Jun 13 2008, 16:25, said:

Daca sunt student si am Card International de student,mai merita sa-mi iau barcelona card?

Eu am fost in Barcelona anul acesta (inceputul lui mai sfarsitul lui iulie) si am avut card ISIC. Cu el am avut reducere la toate intrarile. (exceptand cinema IMAX) La majoritatea reducere de 50%. Daca tin bine minte doar la Aquarium si la muzeul maritim (intrare + Golondrinas) nu am avut 50%.

Nu am fost chiar peste tot. Nu am vizitat de ex  Camp Nou, parcul de distractii de la Tibidabo. Iar la muzee am fost doar la cel maritim si la muzeul Picasso(aici am prins intrare libera fiind prima Duminica din luna).

Acuma tu hotarasti daca pentru tine merita sa iti faci si Barcelona card.

Edited by lianne, 19 June 2008 - 13:54.


#1102
d0risss

d0risss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.05.2007
As vrea sa trag o fuga si pana la Portaventura in parcul de distractii,dar nu cred ca imi va anjunge o zi,asa ca m-am hotarat sa merg 2 zile,dar sa innoptez acolo o noapte.Are cineva o idee de cazare in Salou,sau aventual Taragona pentru o singura zi? :D
A mai fost cineva?

#1103
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

 d0risss, on Jun 19 2008, 13:58, said:

As vrea sa trag o fuga si pana la Portaventura in parcul de distractii,dar nu cred ca imi va anjunge o zi,asa ca m-am hotarat sa merg 2 zile,dar sa innoptez acolo o noapte.Are cineva o idee de cazare in Salou,sau aventual Taragona pentru o singura zi? :D
A mai fost cineva?
Cauta pe google,ca sint hoteluri inauntru parcului de distractie si daca iei o noapte ai si discount la intrare.

#1104
d0risss

d0risss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.05.2007

 Transilvania, on Jun 19 2008, 15:50, said:

Cauta pe google,ca sint hoteluri inauntru parcului de distractie si daca iei o noapte ai si discount la intrare.

Da,stiu.Problema este ca sunt totusi prea scumpe.100E/persoana pe noapte o camera cu mic dejun.Si eu ma gandeam sa stau 2 nopti.E cam piperat pt mine.Speram la ceva mai ieftin :P
Multumesc oricum


liane,mersi mult de informatii

Codruta,vreau sa te intreb cat ai platit inchiriatul masinii? Am intrat pe siteul lor,dar nu merge.Da-mi cateva detalii.Vreau neaparat sa merg la Portaventura dar hotelurile sunt prea scumpe si eu oricum am cazare in calella.M-am gandit sa fac naveta,dar am facut un calcul si ma costa trenurile pentru mine si prietena mea pentru 3 zile de parc, 190 euro si am ajuns la concluzia ca mai bine inchiriez o masina

#1105
d0risss

d0risss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.05.2007
A mai inchiriat cineva masina de pe pepecar.es/com ?

#1106
lianne

lianne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.09.2006
Salut,

Eu am fost in Barcelona in perioada 26 mai - 2 iunie. Acestea sunt locurile care mi-au placut cel mai mult:
1. Casa Batllo
2. Muzeul maritim + mini croaziera de 1h 30 min pe Mediterana
3. Parc Guell
4. Fantanile de la Montjuïc,Palau de Montjuïc
5. IMAX pentru ca nu mai fusesem pana acum(am vazut doua documentare in 2 stiluri diferite 3D si OMNIMAX, mi-a placut OMNIMAX pentru ca  acolo ai impresia ca te afli in mijlocul actiunii, majoritatea filmelor sunt in spaniola, cateva in catalana)
6. Barri Gothic (strazi foarte pitoresti)
7. Boqueria (am gasit fructe de toate felurile la preturi bune)

Fiind un grup de 4 persoane am ales sa stam la un hostel (Hostal Plaza situata in Plaza Catalunya aproape de Il Corte Ingles, 20Euro/noapte de persoana). Ne-a placut foarte mult locatia deoarece am putut vizita multe locuri mergand pe jos(Casa Batllo, Sagrada,Pedrera,Barri Gothic, Ramblas, Ciutadella), eram la 15 minute de plaja, autobuzele cu care am mers/venit la/de la aeroport aveau statie acolo, statia de metrou era si ea aproape. Era curat si cat am stat noi si linistit, dar binenteles ca nu era cine stie ce lux.

-Nu m-a impresionat Pedrera pentru ca e mai mult ca un muzeu unde sunt prezentate diferite machete ale operelor lui Gaudi. Mi-a placut totusi apartamentul-muzeu care se afla acolo desi mobila nu e originala dar e din perioada respectiva. Pentru mine a fost interesant sa vad diferitele incaperi printre care chiar si camera servitoarei, copiilor(complet utilata de la jucarii pana la cufar cu haine). E frumos totusi si acoperisul. Mai degraba interesant cum Gaudi reuseste asa de bine sa imbine frumosul cu utilul. Gurile de aerisire arata ca niste turnuri ornamentale.

-Sagrada Familia nu m-a impresionat foarte tare, poate si din cauza ca citisem si vazusem o gramada de poze inainte.Nu ma asteptam totusi  sa fie chiar asa de 'neterminata'- interiorul e cu vedere spre cerul liber :). Pe de o parte le dau dreptate celor care spuneau ca nu  merita neaparat sa platesti intrarea ca sa vezi interiorul unde e plin mai mult de schele decat de altceva si nici sa te urci in turnuri(inca 2 euro pt urcarea cu liftul ca pe scari nu se dadea voie la urcare, doar se cobora) unde e doar un spatiu relativ ingust de unde nu ai cine stie ce priveliste deosebita asupra orasului.(de pe Montjuïc mi s-a parut mai frumos)

-Nici Aquarium-ul nu ma impresionat foarte tare. Biletul de intrare mi s-a parut cam scump. Cred ca e locul ideal pentru familiile care merg cu copii fiindca sunt tot felul de jocuri/jucarii special pentru ei.

-Am mers si cu telefericul la Montjuic (pana la un watchtower). Cred ca am fi ramas mai impresionati daca am fi luat calatorie doar dus,  in loc de dus intors si ne-am fi intors pe jos. Peisajul mi s-a parut foarte frumos. Acolo e amplasat si muzeul armelor pe care nu am avut curiozitatea sa il vizitez. Oricum vederea era splendida. Se vedea portul, marea, orasul si imprejurimile.

- Ramblas era prea agitata pentru mine. Prima plimbare a fost interesanta mai ales din cauza "statuilor vii" dar apoi era prea obositoare.

Pe Ramblas e situata si Boqueria plus cateva muzee pe care nu le-am vizitat(muzeul de ceara, muzeul erotic :P ...).

Am mai fi putut vizita parcul de distractii de la Tibidabo, stadionul Camp Nou, Poble Espanyol(din cate am auzit e gen muzeu al satului la noi), Palau de Musica Catalana, muzeul olimpic ...

Sfaturi:
- daca aveti ISIC student card neaparat sa il luati cu voi, am avut cu el reduceri peste tot unde era cu intrare(infara de IMAX), la majoritatea reducere 50%

- daca o sa folositi mai des mijloace de transport in comun e preferabil sa luati bilet T10(http://www.tmb.net/e...rgetes/t_10.jsp). Asta inseamna 10 calatorii, costa 7,2 Euro (acesta e pentru  zona 1 care zic eu  ca acopera toate punctele turistice din oras), pot calatorii mai multe persoane cu el,e valabil in toate mijloacele de transport(tren,metrou,bus,funicular etc.). In intervalul de 1h si 15 min dupa compostare poti sa iei alt mijloc de transport si calatoria nu se mai taxeaza. Nu poti insa sa iei tot acelasi mijloc de transport, gen te cobori dintr-un autobus si te urci in altul. Doar la metrou poti sa iei alt metrou daca sunt mai multe linii in statia in care ai facut compostarea si nu parasesti perimetrul unde ai intrat dupa compostare.(s-a mai zis pe forum dar repet si eu pentru ca mi s-a parut foarte convenabil)

- in prima Duminica sau Sambata din luna sunt muzee care au intrare libera. Noi am prins intrare libera la muzeul Picasso(desi pe mine personal nu m-a impresionat dar tot am ramas cu cate ceva pentru cultura generala :) )

- din aeroport puteti merge in oras fie cu Aerobus-ul (4,05 euro o calatorie), sau daca ajungeti dupa 12 noaptea cu night bus-ul (1,3 euro o calatorie). Noi ca sa ajungem in Plaza Catalunya am mers cu night bus-ul N17. (aici am gasit harti cu toate rutele http://www.tmb.net/e...ls/planols.jsp)

Bautura/mancare:

- mi-a placut foarte mult Sangria, nu mai bausem pana acum
- am mancat si Paella cu fructe de mare defapt Fideua mi-a placut dar nu as manca prea des
- tot ca si bautura am incercat si Horchata (ceva lapte de migdale), mie mi-a placut, e foarte racoritor daca e servita f rece binenteles
- Gofres cu ciocolata,simple etc. ... yummmy

Transport:

Am zburat cu Wizzair, totul perfect exceptand intarzierile de ora atat la plecare cat si la sosire.

Incheiere:
Sper sa ii fie de folos cuiva informatiile amintite mai sus si banuiesc ca cine consulta topicul asta stie deja ca Barcelona merita vizitata.

Concluzie:
Eu cred ca e bine sa vizitezi ce ti se pare tie interesant si nu neaparat sa nu mergi intr-un loc pentru ca altora nu le-a placut sau nu l-au gasit interesant ca fiecare avem gusturi diferite si suntem subiectivi. De multe ori ajungi sa apreciezi un lucru si dupa starea ta de spirit in care te afli la momentul respectiv.

P.S. Abia acum am vazut ca e cam lunga epistola mea ...  :confuzzled:  poate nu toti au rabdare sa citeasca.

#1107
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008

 lianne, on Jun 19 2008, 19:27, said:

Salut,

Eu am fost in Barcelona in perioada 26 mai - 2 iunie.
Buna lianne.
Mi-a placut descrierea ta si e de folos. :)
Am o intrebare, mai ciudatica. Dat fiind faptul ca nu am mai iesit niciodata din tara si nu am experienta necesara, cam cati bani se cheltuie, orientativ? Nu trebuie neaparat sa-mi raspunzi, daca nu vrei. Dar am observat ca ai stat 7 nopti. Noi vom sta 6 nopti si vom face probabil aceleasi lucruri pe care le face oricine merge acolo. Ideea e ca nu stiu cam la ce sa ma astept.... 1000 de euro, 2000 de euro... habar n-am.
Merci mult si imi cer scuze daca intrebarea deranjeaza...

#1108
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 d0risss, on Jun 19 2008, 14:58, said:

As vrea sa trag o fuga si pana la Portaventura in parcul de distractii,dar nu cred ca imi va anjunge o zi,asa ca m-am hotarat sa merg 2 zile,dar sa innoptez acolo o noapte.Are cineva o idee de cazare in Salou,sau aventual Taragona pentru o singura zi? :D
A mai fost cineva?
F multe varinate de cazare in Salou. Nu stiu daca in sezon accepta mai putin de 3 zile de sedere. F aproape de Portaventura sunt urmatoarele hoteluri: Regina gran hotel, Villa Romana ( nu recomand), Sol Piramilde , toate de 4 stele. Ce inseamna f aproape vreo 10 minute de mers pe jos.
Are si parcul 2 hoteluri proprii Caribe Resort si inca unul dar sunt f scumpe.

 d0risss, on Jun 19 2008, 16:55, said:

Da,stiu.Problema este ca sunt totusi prea scumpe.100E/persoana pe noapte o camera cu mic dejun.Si eu ma gandeam sa stau 2 nopti.E cam piperat pt mine.Speram la ceva mai ieftin :P
Multumesc oricum


liane,mersi mult de informatii

Codruta,vreau sa te intreb cat ai platit inchiriatul masinii? Am intrat pe siteul lor,dar nu merge.Da-mi cateva detalii.Vreau neaparat sa merg la Portaventura dar hotelurile sunt prea scumpe si eu oricum am cazare in calella.M-am gandit sa fac naveta,dar am facut un calcul si ma costa trenurile pentru mine si prietena mea pentru 3 zile de parc, 190 euro si am ajuns la concluzia ca mai bine inchiriez o masina
Pai e ceva distanta de la Callea la Salou. Exact asa am avut eu , dupa Salou am plecat in Pineda de Mar ( langa Callela). Daca vrei sa ocolesti autostrada ( care te papa de bani) ajungi greu de tot. Pentru inchiriere incearc Europecar .

#1109
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Draga dorris,

Noi am platit 261 euro pe 3 zile dar din cauza ca eram 6 persoane am inchiriat un Citroen de 8 locuri, asa ca in mod normal un monovolum trebuie sa coste mult mai putin. Cred ca rezervarea am facut-o prin dertour.
Nu cred totusi sa iti convine sa inchiriezi o masina si sa faci zilnic du-te-vino callela - salou. Ideea ta initiala e mult mai buna.
Pentru hotel uita-te tot pe dertour (in iunie, 3 nopti de cazare cu demipensiune la  Hotel Golden Port Salou & Spa costa 282 euro/camera dubla/2 persoane) - eu zic ca e ok ca pret. Hotelul se afla la 2 km de Portaventura (eu zic ca e suficient de aproape, adica poti merge si veni cu taxiul sau in plimbare).
De ajuns din Callela in Salou cred ca se poate numai in bucati: bus callela - barcelona (faci cam o ora si biletul trebuie sa fie in jur de 10 euro) apoi iei trenul (faci in jur de 2 ore) si te costa ~ 7 euro.
Sigur daca o sa cauti bine, gasesti si cazari mai ieftine.

#1110
lianne

lianne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.09.2006

 Mihaela_Crz, on Jun 20 2008, 10:02, said:

Buna lianne.
Mi-a placut descrierea ta si e de folos. :)
Am o intrebare, mai ciudatica. Dat fiind faptul ca nu am mai iesit niciodata din tara si nu am experienta necesara, cam cati bani se cheltuie, orientativ? Nu trebuie neaparat sa-mi raspunzi, daca nu vrei. Dar am observat ca ai stat 7 nopti. Noi vom sta 6 nopti si vom face probabil aceleasi lucruri pe care le face oricine merge acolo. Ideea e ca nu stiu cam la ce sa ma astept.... 1000 de euro, 2000 de euro... habar n-am.
Merci mult si imi cer scuze daca intrebarea deranjeaza...

Ma bucur ca "epistola" mea iti este de folos.
Referitor la intrebarea ta. Nu mi se pare deloc ciudatica. Si pentru mine a fost prima iesire din tara asa ca si eu am cunoscut sentimentul asta.
Eu am luat la mine 800 de euro din care trebuia sa platesc si cazarea 140 de euro. Oricum in final am cheltuit vreo 450 de euro. Suma asta incluzand cazare+intrari la obiective(cu reducere 50% la majoritatea)+transport in oras+mancare+cadouri+imbracaminte pentru mine :).
Tin sa mentionez ca seara si dimineata mancam de obicei in camera, fructe si mancare cumparata de la supermarket. Doar la pranz mancam la ceva terasa sau restaurant. Dar in schimb am cumparat destul de multe articole de imbracaminte atat pentru mine cat si pentru cei de acasa.

Parerea mea e ca ajung cam 300 de euro de persoana (intrari+transport si mese in oras dar fara cazare si multe cumparaturi). Dar totul depinde oricum de fiecare si de cat vrea sa se intinda.

#1111
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Am fost si eu in Barcelona la inceputul lui aprilie. Am stat o saptamana. Super oras, merita vazut pentru cei care mai au dubii sau inca se mai gandesc ce sa aleaga.

#1112
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008

 lianne, on Jun 20 2008, 12:53, said:

Ma bucur ca "epistola" mea iti este de folos.
Referitor la intrebarea ta. Nu mi se pare deloc ciudatica. Si pentru mine a fost prima iesire din tara asa ca si eu am cunoscut sentimentul asta.
Eu am luat la mine 800 de euro din care trebuia sa platesc si cazarea 140 de euro. Oricum in final am cheltuit vreo 450 de euro. Suma asta incluzand cazare+intrari la obiective(cu reducere 50% la majoritatea)+transport in oras+mancare+cadouri+imbracaminte pentru mine :).
Tin sa mentionez ca seara si dimineata mancam de obicei in camera, fructe si mancare cumparata de la supermarket. Doar la pranz mancam la ceva terasa sau restaurant. Dar in schimb am cumparat destul de multe articole de imbracaminte atat pentru mine cat si pentru cei de acasa.

Parerea mea e ca ajung cam 300 de euro de persoana (intrari+transport si mese in oras dar fara cazare si multe cumparaturi). Dar totul depinde oricum de fiecare si de cat vrea sa se intinda.
Oau! Cazarea numai 140 euro? Te-ai scos super tare!
Si noi intentionam sa mancam si in camera. Nu vrem sa ne intindem prea mult. Sa fie decent....
Oricum, m-am mai linistit...
Merci mult! :)

#1113
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Ne-am intors din Santa Susana , hotel Caprici Verd ieri dimineata.... a fost excelent, vremea a tinut cu noi in sensul ca in cele 4 zile cand am vizitat Barcelona a fost doar innorat fara sa ploua . Nu va mai spun cum a fost in Barcelona pentru ca s-a tot scris pe aici.....
Am fost si in Port Aventura..... senzational.... va recomand insa sa cumparati excursia de la hoteluri , iesiti mult mai ieftin intrucat pretul excursiei include si biletul de intrare care altfel este 42 euro, oricum la ce este acolo nu este scump. Excursia am cumparat-o de la hotel cu 48,5 euro.Initial ne hotarasem sa inchiriem o masina dar nu se merita intrucat sunt vreo 8 sau 10 locuri de taxare pe autostrada pana in Port Aventura. Ne-am dat in doua dintre cele 3 mari atractii (timp de asteptare cam 45-50 de minute) respectiv in Forius Baco si Dragon Kahn.
Am mai fost si in Roca Vilage un centru out let linga Mataro.
Daca va pot ajuta cu ceva astept intrebari cu placere....

#1114
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007

 vali71, on Jun 21 2008, 08:27, said:

Ne-am intors din Santa Susana , hotel Caprici Verd ieri dimineata.... a fost excelent, vremea a tinut cu noi in sensul ca in cele 4 zile cand am vizitat Barcelona a fost doar innorat fara sa ploua . Nu va mai spun cum a fost in Barcelona pentru ca s-a tot scris pe aici.....
Am fost si in Port Aventura..... senzational.... va recomand insa sa cumparati excursia de la hoteluri , iesiti mult mai ieftin intrucat pretul excursiei include si biletul de intrare care altfel este 42 euro, oricum la ce este acolo nu este scump. Excursia am cumparat-o de la hotel cu 48,5 euro.Initial ne hotarasem sa inchiriem o masina dar nu se merita intrucat sunt vreo 8 sau 10 locuri de taxare pe autostrada pana in Port Aventura. Ne-am dat in doua dintre cele 3 mari atractii (timp de asteptare cam 45-50 de minute) respectiv in Forius Baco si Dragon Kahn.
Am mai fost si in Roca Vilage un centru out let linga Mataro.
Daca va pot ajuta cu ceva astept intrebari cu placere....

Bine ati venit!
M-ar interesa cateva amanunte. Cum ati gasit cazarea, unde si cat v-a costat? Cum v-ati descurcat cu transportul spre Barcelona si cat v-a costat, pe zi? Cam cat dureaza transportul pana in centru? Crezi ca ar fi posibil sa gasim genul acesta de cazare si toamna ?

#1115
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008

 vali71, on Jun 21 2008, 08:27, said:

Ne-am intors din Santa Susana , hotel Caprici Verd ieri dimineata.... a fost excelent, vremea a tinut cu noi in sensul ca in cele 4 zile cand am vizitat Barcelona a fost doar innorat fara sa ploua . Nu va mai spun cum a fost in Barcelona pentru ca s-a tot scris pe aici.....
Am fost si in Port Aventura..... senzational.... va recomand insa sa cumparati excursia de la hoteluri , iesiti mult mai ieftin intrucat pretul excursiei include si biletul de intrare care altfel este 42 euro, oricum la ce este acolo nu este scump. Excursia am cumparat-o de la hotel cu 48,5 euro.Initial ne hotarasem sa inchiriem o masina dar nu se merita intrucat sunt vreo 8 sau 10 locuri de taxare pe autostrada pana in Port Aventura. Ne-am dat in doua dintre cele 3 mari atractii (timp de asteptare cam 45-50 de minute) respectiv in Forius Baco si Dragon Kahn.
Am mai fost si in Roca Vilage un centru out let linga Mataro.
Daca va pot ajuta cu ceva astept intrebari cu placere....

Pe mine m-ar interesa cum ati ajuns in Roca Vilage si cum e pe acolo.

#1116
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
[quote name='marilena_dr' date='Jun 21 2008, 09:38' post='4778525']
Bine ati venit!
M-ar interesa cateva amanunte. Cum ati gasit cazarea, unde si cat v-a costat? Cum v-ati descurcat cu transportul spre Barcelona si cat v-a costat, pe zi? Cam cat dureaza transportul pana in centru? Crezi ca ar fi posibil sa gasim genul acesta de cazare si toamna ?

Biletele le-am cumparat de la alltour, si au costat 1080 euro pentru doua persoane, incluzand cazare masa demipensiune, transport si taxe de aeroport. Statia de tren este chiar in fata hotelului iar trenurile vin cam la 30 de minute. Luati trenul pana in plaza catalunya( aproximativ 60 min.) si de acolo luati ori barcelona bus turistic(26 euro/ doua zile consecutive) ori o luati pe jos. Noi am ales prima varianta , este mult mai putin obositoare. Biletul de tren din santa susana pana in barcelona este 6,4 euro dus- intors. Incercati sa intrati pe site-ul agentiei si sa-i contactati, sunt foarte bine organizati, ne-au  asteptat ghizii la aeroport, cazarea in camera s-a facut cum am ajuns , singurul inconvenient este ca zburati noapte, dar sunt si avantaje mai ales la intoarcere.... de la aeroport pana in pat la noi amfacut 35-40 minute, plusa ca avionul survoleaza parisul si ramai mut cand vezi cum arata noaptea.
Puteti sa mai incercati si sa luati biletele prin paralela 45, ghizii din spania sunt angajatii unei agentii spaniole partenere cu paralela 45.Avantajul nostru a fost ca ne-au cazt primii.... ceilalti fiind cazati ulterior in termen de circa 1-1.30.min.

La Roca -village am ajuns tot cu excursie luata de la hotel (15 euor/pax).

Am si eu o curiozitate..... Ce mama zmeilor inseamna caixa? Ca banuiesc ca are mai multe sensuri....

Edited by vali71, 21 June 2008 - 16:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate