Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#1063
domnesti

domnesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.06.2007

 mihah, on May 30 2008, 11:39, said:

Ne-am indragostit de Barcelona!
Asa pot sintetiza impresiile si experientele traite in acest minunat oras.
Nu am ajuns inca in Romania pentru ca ne-am oprit pentru cateva zile in Madrid, la o conferinta, dar ne lipseste deja aerul de vacanta din Barcelona. Ne gandim serios sa ne cumparam un apartament aici, sa venim de cate ori ne permite timpul.
Nu mi-am propus sa umplu pagini intregi de impresii despre locuri care nu trebuiesc ratate. Au facut-o altii mai bine decat mine si le multumesc pe aceasta cale. Ceea ce au scris a fost foarte util. Am sa adaug doar ca in una din seri am fost la un restaurant la spectacol flamenco sustinut de cei de la Tablao Cordobes. Dinner & show-136 E pentru doua persoane. In pret intrau si bauturile iar spectacolul a fost extraordinar. Il recomand doritorilor.
Altfel, fiecare simte in felul lui. Noi ne-am simtit minunat si am senzatia ca cele 6 zile petrecute aici au fost total insuficiente. Trebuiau sa fie macar doua saptamani sa avem timp si de alergatura si de odihna.  
Probabil am sa revin cu impresii dupa ce imi pun gandurile in ordine.


Subscriu la cele spuse in acest topic.
Mai mult, am vrea sa ne mutam cu totul acolo.

Poze din zona facute aici: www.picasaweb.google.com/adrian.barcelona

#1064
traian_tulbure

traian_tulbure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2003

 marilena_dr, on Jun 1 2008, 21:20, said:

Multumesc mdt  :)
Ma tenteaza atat de mult acel Travelodge pt ca are preturi f. mici, daca platesti cu cateva luni inainte(20-35€/noapte, camera cu baie, indiferent daca stau 2 sau 3 persoana in camera). Nu stiu daca se poate gasi ceva asemanator mai central. La taxi as apela o data de 2 ori, daca ne-am intoarce mai tarziu seara. Intrebarea ar fi daca zona e sigura si la ce distanta ar fi hotelul de metrou, eventual de alt mijloc de transport.

Am stat anul trecut la Travelodge, era foarte ieftin 20E/zi si conditii bune. Nu era statie de metrou aproape numai de autobuz (parca pana la ora 23).
Era intr-o zona industriala, partea buna e ca poti schimba cu o calatorie mai multe mijloace de transport (45 min). Hotelul e 3*, curat, aer conditionat dar putin cam departe de centru, mai aproape de stadionul Olimpic si aeroport.

#1065
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008

 marilena_dr, on May 31 2008, 08:02, said:

Buna ziua!
Multumesc tuturor celor care au dat atat de multe informatii. Ma bate gandul unei scurte vizite si prin Barcelona,ceva mai tarziu prin toamna. M-ar tenta (ca pret) un hotel din lantul Travelodge, ii zice Hospitalet si e cam la margine. Banuiesc ca se numeste asa dupa zona in care e situat. Are reviews bunicele pe Tripadvisor si se pare ca ar fi ceva mijloace de transport in comun pana in centru, dar as fi mai linistita daca mi-ar raspunde cineva care a mai stat pe acolo sau care cunoaste cat de cat zona. Ar fi periculos sa ne intoacem seara tarziu, eventual cu un taxi? Poate Transilvania sa stie ceva? :)

Din ceea ce am vazut, sistemul public de transport din Barcelona este foarte bine pus la punct.
Nici noi nu am stat in centru pentru ca ne-am dorit un hotel de 4 stele, care sa ne ofere si servicii pe masura platii. Hotelul era amplasat intr-un cartier foarte linistit si curat. Aveam in apropierea hotelului statia Almeda si nu faceam mai mult de 10 min cu trenul pana in centru, iar metrourile si trenurile circula si dupa ora 23 fara probleme. In fiecare seara ajungeam foarte tarziu la hotel dar nu ne-am simtit nici un moment in nesiguranta.
Am spus intr-o postare anterioara ca ne-am indragostit de Barcelona. Faptul ca am stat intr-un cartier atat de linistit si de curat vine sa intareasca afirmatiile anterioare. Am fost impresionata de modul in care se face curatenie pe strazi. Daca mi-ar fi povestit cineva nu asi fi crezut ca se da cu matura sub masinile parcate si ca trotuarele se spala zilnic.
Cred ca orice decizie iei in privinta cazarii, aceasta va fi buna.

#1066
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 mihah, on Jun 4 2008, 13:18, said:

Din ceea ce am vazut, sistemul public de transport din Barcelona este foarte bine pus la punct.

Eu sunt un pic carcotasa in privinta transportului public in Barcelona.... Este adevarat ca metroul merge bine, exista si autobuze, plus tramvaiul albastru, DAR.... sunt zone ale orasului care nu pot fi legate direct. Uita-te, de exemplu, intre liniile 1 si 2 ale metroului, in partea de nord a Barcelonei.... ar trebui sa mergi pe una din linii pana la intersectia cu cealalta, pentru ca apoi sa parcurgi drumul invers. Am avut nevoie de astfel de trasee, am intrebat localnicii daca nu exista autobuze, dar si ei ne-au spus ca tot pe jos este mai simplu.... ceea ce am si facut.

In privinta transportului de noapte.... Veneam de la parcul Tibidabo, era 10 si ceva si de unde te lasa funicularul circula ziua tramvaiul albastru pana la jonctiunea cu metroul, dar la ora aceea nici vorba de tramvai, am asteptat destul de mult pana cand a venit un autobuz de noapte..... Din fericire, cu exceptia parcurilor Guell si Tibidabo, la restul obiectivelor se poate ajunge per pedes.... daca ai conditie fizica buna si/sau suficiente zile la dispozitie!

#1067
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008

 fly_dream, on Jun 4 2008, 13:47, said:

Eu sunt un pic carcotasa in privinta transportului public in Barcelona.... Este adevarat ca metroul merge bine, exista si autobuze, plus tramvaiul albastru, DAR.... sunt zone ale orasului care nu pot fi legate direct. Uita-te, de exemplu, intre liniile 1 si 2 ale metroului, in partea de nord a Barcelonei.... ar trebui sa mergi pe una din linii pana la intersectia cu cealalta, pentru ca apoi sa parcurgi drumul invers. Am avut nevoie de astfel de trasee, am intrebat localnicii daca nu exista autobuze, dar si ei ne-au spus ca tot pe jos este mai simplu.... ceea ce am si facut.

In privinta transportului de noapte.... Veneam de la parcul Tibidabo, era 10 si ceva si de unde te lasa funicularul circula ziua tramvaiul albastru pana la jonctiunea cu metroul, dar la ora aceea nici vorba de tramvai, am asteptat destul de mult pana cand a venit un autobuz de noapte..... Din fericire, cu exceptia parcurilor Guell si Tibidabo, la restul obiectivelor se poate ajunge per pedes.... daca ai conditie fizica buna si/sau suficiente zile la dispozitie!

Asa este. Nu exista legaturi directe. Dar se ajunge foarte repede oriunde doresti, chiar daca schimbi doua metrouri. In plus, fiind in vacanta, nu ne grabeam nicaieri. Am luat in fiecare zi bilete pt mijloacele de transport (T Dia) si am luat si bilete pt bus-ul turistic. Ne-am descurcat mai mult decat bine. Sunt cateva locuri pe care nu am reusit sa le vedem, printre care si parcul Tibidabo, si tocmai de aceea vrem sa revenim. Poate data viitoare ne luam si copilul si reusim sa stam macar doua saptamani. Cu mersul pe jos nu am avut absolut nici o problema.
Privelistea si atmosfera este mai mult decat incantatoare asa ca de cate ori oboseam, ne opream sa bem o bere, suc, sa luam masa. Singura noastra problema a fost ca nu se fumeaza nicaieri. De fiecare data cand doream sa fumam o tigara, trebuia sa iesim afara, dar nici acest aspect nu ne-a deranjat prea mult. Ne-am adaptat repede la cerintele locului.

#1068
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007

 traian_tulbure, on Jun 3 2008, 21:00, said:

Am stat anul trecut la Travelodge, era foarte ieftin 20E/zi si conditii bune. Nu era statie de metrou aproape numai de autobuz (parca pana la ora 23).
Era intr-o zona industriala, partea buna e ca poti schimba cu o calatorie mai multe mijloace de transport (45 min). Hotelul e 3*, curat, aer conditionat dar putin cam departe de centru, mai aproape de stadionul Olimpic si aeroport.
Multumesc pentru raspunsurile prompte!  :arigato:
Scuze ca insist dar, cat de sigure sunt imprejurimile hotelului? Ar fi mult de mers de la statia aceea de autobuz pana la hotel? N-as vrea sa nimerim intr-o zona periculoasa  :confuzzled:  Poate imi raspunde inca o data traian_tulbure cat de relaxat te poti simti seara, pe la ora 23(la ultimul autobuz, de pilda) pe drumul din statie pana la hotel

#1069
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
DOMNESTI in ce zona ai stat la apartament (din cate vad in poze) si unde sunt facute pozele cu marea? (par mai retrase decat plaja barceloneta de ex.)

#1070
domnesti

domnesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.06.2007

 gabilol, on Jun 5 2008, 15:38, said:

DOMNESTI in ce zona ai stat la apartament (din cate vad in poze) si unde sunt facute pozele cu marea? (par mai retrase decat plaja barceloneta de ex.)

Am stat cu sotia timp de 7 zile (20-27 mai 2008), intr-un apartament dintr-o vila, in localitatea San Cipriano de Vallalta, gazduiti de un super tip gasit pe net (suntem inscrisi pe un site cu cazari gratis).
Zona cu pozele e cuprinsa in Nordul Barcelonei, intre Canet de Mar si Tossa de Mar. Localitatea de referinta este Callela (la 3km nord de plaja unde faceam baie naked), iar altele mai mari Mataro si Blanes.

Vezi link cu harta zonei aici: http://europe.mapque...state=Catalunya
Am actualizat albumul cu unele poze cu peisaje spectaculoase si le poti vedea aci http://picasaweb.goo...esBarcelona2008

Pentru ceva info cu idea de gazduire free - aici: http://www.couchsurfing.com/

In rest multa bafta!!!

Adrian

Edited by domnesti, 05 June 2008 - 15:56.


#1071
traian_tulbure

traian_tulbure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2003

 marilena_dr, on Jun 4 2008, 21:22, said:

Multumesc pentru raspunsurile prompte!  :arigato:
Scuze ca insist dar, cat de sigure sunt imprejurimile hotelului? Ar fi mult de mers de la statia aceea de autobuz pana la hotel? N-as vrea sa nimerim intr-o zona periculoasa  :confuzzled:  Poate imi raspunde inca o data traian_tulbure cat de relaxat te poti simti seara, pe la ora 23(la ultimul autobuz, de pilda) pe drumul din statie pana la hotel

Noua ni s-au parut sigure, dar noi nici nu am umblat prea mult noaptea, de regula la 22 eram la hotel. Statia de autobuz la intoarcere din oras este la 100m de hotel langa un complex expozitional nefolosit.

#1072
marijecan

marijecan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.06.2007
Imi poate spune cineva , cu exceptia taxi-ului , cum ajung la ora 12 noaptea , de la aeroport Barcelona , la un hotel din centru foarte aproape de statia de metro Drasanes ?

#1073
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006

 marijecan, on Jun 6 2008, 12:51, said:

Imi poate spune cineva , cu exceptia taxi-ului , cum ajung la ora 12 noaptea , de la aeroport Barcelona , la un hotel din centru foarte aproape de statia de metro Drasanes ?
Citeste cateva pagni din urma si ai sa gasesti informatii despre un autobuz de noapte care merge pana la Placa Catalunya. De acolo pana la Drasanes care e la capatul opus la Ramblei, poti merge pe jos, faci 10-15 minute.

#1074
nirrti

nirrti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.12.2005
Salut,
imi poate spune cineva daca meriat sa inchiriez un apartament in La Dreta de l´Eixample, undeva langa Sagrada Familia si cam cat de departe de centru este locatia asta ?
mersi

#1075
broscutza_

broscutza_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.05.2007
In septembrie vreau sa vizitez Barcelona dar inca nu am decis daca sa iau cazare in Barcelona sau in statiunile de langa : caella, santa susana..

As alege Caella , blanes sau santa susana pentru  oferta de pret : pot lua un hotel de 4 stele cu demipensiune  la aceasi bani cu care in Barcelona as lua 2 sau 3 stele si fara masa inclusa .  Am inteles ca prin statiuni trece tren care duce  pana in barcelona in centru , intrebarea este cat de obositor este daca faci acest drum dus-intors zi de zi ?!? Din ce am reusit sa citesc pe forum (mai am cateva zeci de pagini) faci cam 1 ora din Caella pana in barca .Trenul circula ok?sunt intarzieri?  

  Care din aceste 3 statiuni e mai frumoasa dar sa fie si usor de ajuns in Barcelona?



multumesc

#1076
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008

 mihah, on Jun 4 2008, 14:18, said:

Nici noi nu am stat in centru pentru ca ne-am dorit un hotel de 4 stele, care sa ne ofere si servicii pe masura platii. Hotelul era amplasat intr-un cartier foarte linistit si curat. Aveam in apropierea hotelului statia Almeda si nu faceam mai mult de 10 min cu trenul pana in centru, iar metrourile si trenurile circula si dupa ora 23 fara probleme. In fiecare seara ajungeam foarte tarziu la hotel dar nu ne-am simtit nici un moment in nesiguranta.
Mihah, la ce hotel v-ati cazat? Si in ce zona?

#1077
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008

 Mihaela_Crz, on Jun 9 2008, 11:57, said:

Mihah, la ce hotel v-ati cazat? Si in ce zona?

Novotel Barcelona Cornella.
Hotelul este in zona Cornella, la 3 minute de mers foarte lejer de statia Almeda. Rezervarea am facut-o pe net, cu o luna inainte. Daca faci rezervarile din timp, ai reduceri mari la cazare. Iti recomand sa optezi si pt. micul dejun. Daca te pot ajuta cu ceva, iti stau cu placere la dispozitie.

#1078
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Absolut neasteptat voi ajunge weekendul viitor la Barcelona, mai bine zis la Lloret del Mar. Problema e ca avionul aterizeaza pe El Prat noaptea pe la 12 si nu stiu cum putem ajunge in Lloret del Mar la ora aceea. Din cate am verificat trenurile si autobuzele nu mai  circula. O solutie ar fi sa inchiriem un taxi, dar singura adresa pe care am gasit-o dadea erori si am prefera sa facem o rezervare. Aveti ceva idei? O sa fim 6 persoane.

#1079
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008

 codruta, on Jun 9 2008, 12:23, said:

Absolut neasteptat voi ajunge weekendul viitor la Barcelona, mai bine zis la Lloret del Mar. Problema e ca avionul aterizeaza pe El Prat noaptea pe la 12 si nu stiu cum putem ajunge in Lloret del Mar la ora aceea. Din cate am verificat trenurile si autobuzele nu mai  circula. O solutie ar fi sa inchiriem un taxi, dar singura adresa pe care am gasit-o dadea erori si am prefera sa facem o rezervare. Aveti ceva idei? O sa fim 6 persoane.
Exista totusi un autobuz care circula din aeroport pana in Barcelona si noaptea, la jumatate de ora sau asa ceva. Nu mai puteti ajunge insa in Lloret.  Dar cred ca ar fi mult mai convenabil, daca sunteti mai multe persoane, sa apelati la un transfer privat. Poti obtine asa ceva prin agentiile de turism din Romania. Daca apelezi la o agentie serioasa, nu vei avea nici o problema. Si nici nu va costa f mult. Este cea mai buna solutie, fara batai de cap. Succes, si asteptam review despre statiune la intoarcere.
Drum bun si vreme frumoasa!

#1080
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
Plec vineri, 13 iunie la Calella, pentru 10 zile. As vrea detalii despre:
1. Vremea acum si prognozata in viitor ? Adica, daca se poate face baie in mare, fara sa zgribulesti.
2. Temperatura aerului si a apei ?
3. Daca credeti ca este nevoie de haine mai grosutze decit un pulover, sau umbrela ?
4. Alte detalii despre care nu am intrebat nimic, pentru ca nu m-a dus capu' ?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate