Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#1045
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
In general frumoasa descriere, dar nu sunt de acord cu tine. Nu in toate privintele, mi se pare ca vezi lucrurile din lat punct de vedere; ma refer la Luvru vs Operele lui gaudi...este ca si cum ai compara Royce-ul cu logan-ul si ai spune... loganul are patru roti, dar nu te simti ca in Royce, stiti ce spun...; In rest Ramblas nu cred ca este overrated, este ceea ce au si ei mai distinct si il scot in fata mult. Dar chelnerii care traverseaza strada ca sa aduca mancare... mie, personal chiar mi s-a parut super aceasta imagine si nu cred ca tine de civilizatie/necivilizatie.

in rest foarte frumoasa descrierea a ceea ce ai petrecut acolo ca timp si emotii...

#1046
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Stai un pic, ca ma intelegi gresit, nu am comparat nimic eu, chiar daca ma uit stramb la un tablou mai acatarii, stiu sa fac diferenta intre un muzeu si casele oamenilor; doar ca la Louvre nu vezi mai nimic in 3 ore, nici daca alergi, se intinde pe o suprafata mare de tot, nu m-as mira sa fie cat cea a Vaticanului :). Ma rog, asta o spune unul care a fost in graba acolo si a petrecut vreo.. 3 sau 4 ore, avand la plecare senzatia ca n-a vazut nimic, sau ca erau inca multe, foarte multe de vazut. Am vrut sa subliniez, nu stiu de ce dar din descrierile celor de pe forum ma asteptam sa fie mai mari, mai intinse.

Cat despre chelnerii aia de traverseaza strada cu mancarea, am zis ca mi s-a parut interesant si nu am blamat ideea, ba chiar mi s-a parut ceva de-un farmec aparte si cred ca-n tarile germanice nu vezi asa ceva fiindca nu se respecta standardele alea idioate de "health & safety".

Transilvania, am crezut ca ai pus scheletul pe partea cealalta si ti-ai vopsit costumul :). Mi s-a parut ca aud cativa dintre artistii aia vorbind romaneste, mare parte sunt romani, cred, nu? Gasesc foarte interesante costumatiile si abilitatea unora de a sta nemiscati pentru minute intregi.

#1047
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008
Mai baieti, nu e nevoie sa va incontrati, fiecare cu parerea lui. Totul e chestie de perceptie, de gusturi, de situatie, etc (atat ca sa nu fiu rautacios). Daca citeai atent si nu rupt de context vedeai ca "tipul ala" (adica eu) a spus ca Ramblas o faci in cam 15 min daca nu casti gura, sau intri prin magazine. Era vorba doar de distanta. O poti face si in 2-3 ore daca intri in toate magazinele, sau buticurile cu suveniruri (trase la indigo), daca stai si casti gura la fiecare statuie umana, sau daca fotografiezi tot ce vezi si ti se pare frumos sau merita retinut. Nu m-a apucat niciodata 4 am pe Ramblas, am fost de vreo 4-5 ori si mi-a luat intre 15 min (doar de strabatut de la un cap la altul) si 1h si 30 (cand am mai cascat si gura). Si castravetele ala se cheama Torre Agbar.

#1048
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postmasu, on May 28 2008, 17:36, said:

Mai baieti, nu e nevoie sa va incontrati, fiecare cu parerea lui. .

Imi cer scuze...nu cred ca ne contram...eu chiar intelesesem altceva... Raman la parerea insa ca e printre cele mai faine descrieri de Barcelona "la pas" si nu numai;-)

#1049
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
In orice tara cu restaurante cu terasa chelnerul parcurge o distanta oarecare cu haleala pe strada, chiar daca nu traverseaza neaparat carosabilul, inclusiv in cele germanice. In Florenta (fara legatura cu tarile germanice) am avut chiar placerea sa traga masina de gunoi linga terasa, la doi pasi de masa mea, si sa incarce sacii. Treaba se petrecea in Piazza della Signoria (daca bine tin minte denumirea), aia unde e Signoria si Ufizzi.

Iar apropo de pozat, in Londra nu mai stiu, ca am fost in 2000, dar la Paris am facut poze in Luvru, Orsay, Conciergerie, Versailes, Notre Dame etc. De fapt singura interdictie de poze si film, din ce am vazut, e in Sacre Coeur, ei stiu de ce...

Edited by abancor, 28 May 2008 - 18:14.


#1050
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postabancor, on May 28 2008, 18:12, said:

In orice tara cu restaurante cu terasa chelnerul parcurge o distanta oarecare cu haleala pe strada, chiar daca nu traverseaza neaparat carosabilul, inclusiv in cele germanice. In Florenta (fara legatura cu tarile germanice) am avut chiar placerea sa traga masina de gunoi linga terasa, la doi pasi de masa mea, si sa incarce sacii. Treaba se petrecea in Piazza della Signoria (daca bine tin minte denumirea), aia unde e Signoria si Ufizzi.

Iar apropo de pozat, in Londra nu mai stiu, ca am fost in 2000, dar la Paris am facut poze in Luvru, Orsay, Conciergerie, Versailes, Notre Dame etc. De fapt singura interdictie de poze si film, din ce am vazut, e in Sacre Coeur, ei stiu de ce...

In general, datorita aparetlor digitale care au perfectionata sensibilitatea, este permis sa foto FARA BLITZ, pentru a nu strica ce este acolo (1), lumina puternica afectand in timp exponatele, dar si pentru a nu face super poze comerciale (destul d ebune pt amatori, dar nu de scos in revista); de aceea in Casa Batlo si in alte locuri nu ai voie cu blitz si trepied.
In state mai putin civilisee (v |Grecia) ti s einterzice pur si simplu fotografiatul si filmatul ca sa cumperi ce vand ei ca poze si film...

Asta este in majoritatea locurilor si ocaziilor

#1051
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006

View PostBogdanra, on May 28 2008, 18:25, said:

In general, datorita aparetlor digitale care au perfectionata sensibilitatea, este permis sa foto FARA BLITZ, pentru a nu strica ce este acolo (1), lumina puternica afectand in timp exponatele, dar si pentru a nu face super poze comerciale (destul d ebune pt amatori, dar nu de scos in revista); de aceea in Casa Batlo si in alte locuri nu ai voie cu blitz si trepied.
In state mai putin civilisee (v |Grecia) ti s einterzice pur si simplu fotografiatul si filmatul ca sa cumperi ce vand ei ca poze si film...

Asta este in majoritatea locurilor si ocaziilor

La Barcelona, saptamana trecuta :) aveai voie asa:
-la casele lui Gaudi sa faci foto fara trepied, sa nu folosesti fotografiile in scop comercial
-la Muzeele Picaso si Miro nu aveai voie foto deloc !!!
-la Palatul Muzicii Catalane aveai voie sa faci poze doar in prima sala de la intrare, in rest deloc.

---
De acord cu digitalsin, si noi am preferat restaurantele frecventate de localnici fata de cele turistice - atmosfera si mancare mai autentica, preturi mai mici.  In schimb noua nu ne place paella dar ne place gazpacho :)

Si noi ne-am luat de 2 ori meniul zilei si am constatat ca sunt portii mai mici, mancare mai slabuta. Normal: la un restaurant ne-am luat 2 meniuri zilei a cate 10 euro si o salata, 10 euro si ea. Salata a fost super, restul - mai mult sau mai putin. Cu meniul zilei te hranesti dar cam atat.

Bacsis la restaurant: am citit anul trecut in ghidul Lonely Planet ca se obisnuieste cam 5% - si cam atat am lasat si a fost OK, si anul trecut in sud si acum la Barcelona.
Ce imi place e ca iti aduc restul pana la centima pe o farfurioara si lasi in farfurioara cat vrei. Daca masa costa 40 euo si ai dat o bancnota de 50 au ei grija sa-ti dea restul in monede mai maruntele ca sa ai de unde sa lasi :)

Edited by mdt, 28 May 2008 - 20:23.


#1052
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postdigitalsin, on May 28 2008, 15:53, said:

Transilvania, am crezut ca ai pus scheletul pe partea cealalta si ti-ai vopsit costumul :). Mi s-a parut ca aud cativa dintre artistii aia vorbind romaneste, mare parte sunt romani, cred, nu? Gasesc foarte interesante costumatiile si abilitatea unora de a sta nemiscati pentru minute intregi.
Uite un articol mai vechi,in care spun ca cativa dintre statuile vii din Barcellona ar fi romani.
http://www.adevarul....earch=barcelona

#1053
SpringLady

SpringLady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2008
Buna tuturor ! Intentionez sa-mi fac si eu vacanta in Barcelona in luna septembrie. Poate sa-mi spuna cineva care sunt preturile pentru inchirierea unei masini acolo si unde se poate face acest lucru ? Am vrea sa vizitam si imprejurimile daca tot ajungem in Spania. Va multumesc mult!

#1054
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002

View PostBogdanra, on May 28 2008, 19:25, said:

In general, datorita aparetlor digitale care au perfectionata sensibilitatea, este permis sa foto FARA BLITZ, pentru a nu strica ce este acolo (1), lumina puternica afectand in timp exponatele, dar si pentru a nu face super poze comerciale (destul d ebune pt amatori, dar nu de scos in revista); de aceea in Casa Batlo si in alte locuri nu ai voie cu blitz si trepied.
In state mai putin civilisee (v |Grecia) ti s einterzice pur si simplu fotografiatul si filmatul ca sa cumperi ce vand ei ca poze si film...

Asta este in majoritatea locurilor si ocaziilor

Nu stiam, eu unul nu am tinut cont si nimeni nu mi-a zis nimic ba chiar am vazut si vreo 2 insi cu tripod, se vedea ca fac poze de familie, pe acoperisuri.

masu, nu ne contram deloc, a fost o intelegere si am tinut eu sa lamuresc. In fine, nu cred ca poti citi atent 30+ de pagini, o faci cu primele 3, din entuziasm, apoi incepi sa sari peste "complicatele" calcule si combinatii ce le-am vazut cu si despre cartele de metrou, zboruri de avion, informatii repetate.

Mersi pt link Transilvania, pe tipa aia am vazut-o si eu, si imediat m-am intrebat daca e romanca sau nu ca s-a uitat urat la mine cand i-am facut o poza, ea neintrand inca in transa. Asa suntem noi, se pare ca nu m-am inselat.

#1055
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Stie cineva cam cat costa o excursie din santa susana pentru a vizita fantanile din barcelona. Sau ce alta solutie ar fi ca sa le vedem ?

#1056
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008
Salut

  Am citit topic-urile si sunt multe informatii valoroase pt cei care pleaca prima data la BCN. :D

  Din pacate nu am gasit decat un singur raspuns vag la ce ma intereseaza in mod deosebit.

  Noi suntem 4 persoane ( 2 cupluri, of course - nasi si fini  :D ) si vrem sa plecam dupa 15 septembrie la Barcelona. Poate sa-mi zica cineva care a fost cu masina persoanala cati km sunt exact din Bucuresti la Barcelona ( pe traseul Viena-Venetia-Coasta de Azur), cat sunt taxele de autostrazi etc? M-am uitat si pe ViaMichelin dar vreau sa verific traseul .

  Cam cate zile se face pe traseu ( suntem 3 soferi cu obisnuinta de condus la drum lung) ? Se poate dormi in parcari la benzinarii sau se gasesc pensiuni/hoteluri pe langa autostrazi cu preturi rezonabile? Locuri de parcare in BCN sunt?

  Noi preferam sa plecam cu masina pentru ca vrem sa stam vreo 5 zile in Barcelona si apoi sa ne plimbam ( Andorra, Paris, etc). Cum sunt strazile la ei? Radare ceva? :rolleyes:

  Nu am trecut niciodata dincolo de Budapesta cu masina persoanala si am ceva emotii. Oricum nu concep sa plec fara GPS ca altfel cine stie unde ajungem. :huh:
  
   Am mai vazut ceva pe topicuri legat de plimbare cu barca cu podea din geam, tren catre Paris din BCN ( dar nimic de pret)...aveti detalii..pleasee :helpsmilie:
  
Multumesc :arigato:

#1057
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Sunt altii mai avizati decat mine, dar ceva vreau sa zic si eu. Am strabatut multe, multe din bulevardele alea interminabile din Barcelona pe scooter, rareori am vazut limita de viteza chiar si in centru, mai ales in centru, si de multe ori eram depasit mergand cu 50 km pe ora. N-am vazut camera sau radar dar am fost opriti de doua ori, noaptea.

Foarte curios, alergi dupa o benzinarie de-ti suna apa-n cap, cred ca procentul alora de raman in pana de benzina e foarte ridicat :). Foarte rare sunt, cel putin nu-ti sar in ochi. Nu ma asculta numai pe mine, posibil sa ma insel.

#1058
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008
Ne-am indragostit de Barcelona!
Asa pot sintetiza impresiile si experientele traite in acest minunat oras.
Nu am ajuns inca in Romania pentru ca ne-am oprit pentru cateva zile in Madrid, la o conferinta, dar ne lipseste deja aerul de vacanta din Barcelona. Ne gandim serios sa ne cumparam un apartament aici, sa venim de cate ori ne permite timpul.
Nu mi-am propus sa umplu pagini intregi de impresii despre locuri care nu trebuiesc ratate. Au facut-o altii mai bine decat mine si le multumesc pe aceasta cale. Ceea ce au scris a fost foarte util. Am sa adaug doar ca in una din seri am fost la un restaurant la spectacol flamenco sustinut de cei de la Tablao Cordobes. Dinner & show-136 E pentru doua persoane. In pret intrau si bauturile iar spectacolul a fost extraordinar. Il recomand doritorilor.
Altfel, fiecare simte in felul lui. Noi ne-am simtit minunat si am senzatia ca cele 6 zile petrecute aici au fost total insuficiente. Trebuiau sa fie macar doua saptamani sa avem timp si de alergatura si de odihna.  
Probabil am sa revin cu impresii dupa ce imi pun gandurile in ordine.

#1059
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSimonaDespin, on May 29 2008, 18:02, said:

Salut

  Am citit topic-urile si sunt multe informatii valoroase pt cei care pleaca prima data la BCN. :D

  Din pacate nu am gasit decat un singur raspuns vag la ce ma intereseaza in mod deosebit.

  Noi suntem 4 persoane ( 2 cupluri, of course - nasi si fini  :D ) si vrem sa plecam dupa 15 septembrie la Barcelona. Poate sa-mi zica cineva care a fost cu masina persoanala cati km sunt exact din Bucuresti la Barcelona ( pe traseul Viena-Venetia-Coasta de Azur), cat sunt taxele de autostrazi etc? M-am uitat si pe ViaMichelin dar vreau sa verific traseul .

  Cam cate zile se face pe traseu ( suntem 3 soferi cu obisnuinta de condus la drum lung) ? Se poate dormi in parcari la benzinarii sau se gasesc pensiuni/hoteluri pe langa autostrazi cu preturi rezonabile? Locuri de parcare in BCN sunt?

  Noi preferam sa plecam cu masina pentru ca vrem sa stam vreo 5 zile in Barcelona si apoi sa ne plimbam ( Andorra, Paris, etc). Cum sunt strazile la ei? Radare ceva? :rolleyes:

  Nu am trecut niciodata dincolo de Budapesta cu masina persoanala si am ceva emotii. Oricum nu concep sa plec fara GPS ca altfel cine stie unde ajungem. :huh:
  
   Am mai vazut ceva pe topicuri legat de plimbare cu barca cu podea din geam, tren catre Paris din BCN ( dar nimic de pret)...aveti detalii..pleasee :helpsmilie:
  
Multumesc :arigato:

Daca ViaMichelin zice ceva de regula e corect. Io am fost pe traseul ala, dar nu m-am gindit sa notez citi km exact au fost. Habar n-am. Pe la vreo 2700 cred. Drumul se face in 2 nopti, dar depinde cit puteti conduce, sau cit vreti sa mergeti noaptea. Teoretic daca sunteti 3 soferi va tot puteti schimba la volan si merge fara oprire. Se gasesc pensiuni, teoretic se poate dormi si in masina in parcari, locuri de parcare in BCN sunt cacalau, pe strada (cu un anumit regim, nu am inteles ce scria acolo) si in parcari. Taxele de autostrada si unele camere radar ti le da ViaMichelin. Cred ca vor fi cam 200 de euro pentru toata excursia, viniete sau taxe de bariera. Hai sa zicem maxim 300 euro, parcarea si taxele de drum. Asta fara plimbarile pe linga, ca nu stiu pe unde mai vreti sa haladuiti. Strazile sunt bune, mai sunt si radare, nu mai stiu cit costa barca cu fund de sticla, emotii e firesc sa ai, dar sa stii ca oamenii circulau binemersi si inainte de aparitia GPS-ului, si nu se rataceau.

#1060
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Buna ziua!
Multumesc tuturor celor care au dat atat de multe informatii. Ma bate gandul unei scurte vizite si prin Barcelona,ceva mai tarziu prin toamna. M-ar tenta (ca pret) un hotel din lantul Travelodge, ii zice Hospitalet si e cam la margine. Banuiesc ca se numeste asa dupa zona in care e situat. Are reviews bunicele pe Tripadvisor si se pare ca ar fi ceva mijloace de transport in comun pana in centru, dar as fi mai linistita daca mi-ar raspunde cineva care a mai stat pe acolo sau care cunoaste cat de cat zona. Ar fi periculos sa ne intoacem seara tarziu, eventual cu un taxi? Poate Transilvania sa stie ceva? :)

#1061
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006

View Postmarilena_dr, on May 31 2008, 08:02, said:

Buna ziua!
Multumesc tuturor celor care au dat atat de multe informatii. Ma bate gandul unei scurte vizite si prin Barcelona,ceva mai tarziu prin toamna. M-ar tenta (ca pret) un hotel din lantul Travelodge, ii zice Hospitalet si e cam la margine. Banuiesc ca se numeste asa dupa zona in care e situat. Are reviews bunicele pe Tripadvisor si se pare ca ar fi ceva mijloace de transport in comun pana in centru, dar as fi mai linistita daca mi-ar raspunde cineva care a mai stat pe acolo sau care cunoaste cat de cat zona. Ar fi periculos sa ne intoacem seara tarziu, eventual cu un taxi? Poate Transilvania sa stie ceva? :)

Daca esti dispusa sa dai bani pe taxi in fiecare seara mai bine te cazezi mai in centru :)

Din ce am vazut eu Hospitalet e un capat de linie de metrou, in zona oarecum aproape de aeroport . Metrourile circula f bine in Barcelona, deci ai avea transportul asigurat.

Eu daca m-as mai duce la Barcelona as alege un hostal in apropiere de statia de metrou Jaume; esti in inima cartierului vechi, nu departe de mare (daca te tenteaza), ajungi pe jos si la casele lui Gaudi; prin zona prin care esti caza treci zilnic, de ce sa nu fie o zona pitoreasca?

Pe cand cautam cazare am fost reticenta la zona Jaume iar acum imi pare rau..

#1062
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Multumesc mdt  :)
Ma tenteaza atat de mult acel Travelodge pt ca are preturi f. mici, daca platesti cu cateva luni inainte(20-35€/noapte, camera cu baie, indiferent daca stau 2 sau 3 persoana in camera). Nu stiu daca se poate gasi ceva asemanator mai central. La taxi as apela o data de 2 ori, daca ne-am intoarce mai tarziu seara. Intrebarea ar fi daca zona e sigura si la ce distanta ar fi hotelul de metrou, eventual de alt mijloc de transport.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate