Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

critici

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
Attached File  IMG_5910_resize.jpg   182.35K   149 downloads Attached File  IMG_5952_resize.JPG   236.55K   80 downloads Attached File  IMG_6224_resize.JPG   275.52K   100 downloads

Attached File  IMG_6225_resize.JPG   454.1K   53 downloads Attached File  IMG_6227_resize.JPG   321.79K   90 downloads

Attached File  IMG_6245_resize.JPG   232.54K   88 downloads Attached File  IMG_6393_resize.JPG   208.76K   97 downloads Attached File  IMG_6420_resize.JPG   152.31K   83 downloads

Attached File  IMG_6429_resize.JPG   375.99K   163 downloads Attached File  IMG_6263_resize.JPG   304.37K   111 downloads

Attached File  IMG_6235_resize.JPG   311.28K   107 downloads

#2
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
cu mare greutate vei face ceva notabil la 12 ziua. si cum era treaba cu L-urile alea? ^_^

#3
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006
5 si 9 sunt interesante, poate ca si din 10 si 11 ar fi iesit ceva cu alte incadrari (cum sunt acum sunt idem cu restul - vaaaaaaarza). Recomandare : nu mai poza tot felul de monumente "chicioase" / pitici de la Saftica, sau daca o faci, gaseste si tu un unghi mai deosebit, ceva care sa lase intradevar loc de gura-casca; iar la peisaje, iti recomand cea mai mica focala pe care o ai, si ai mare grija la ce pozezi, de asemenea, la fel, gaseste o incadrare buna, cauta un contrast mai deosebit, nush' ..ceva care sa faca pe privitor sa isi arate maselele. A, si nu mai poza la amiaza, cu soarele deasupra ca asta face niste umbre hiiiidooooaaaseeee !! Bafta ! ;)

#4
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Puţină autocenzură, puţină postprocesare la unele poze(de ex la noise, etc)... în rest practice, read, practice, read :)

#5
dexxter

dexxter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 17.06.2005
Ce-a fost de zis s-a zis. Fara sa te superi pe mine, in loc sa-ti iei L-urile de care vorbeai pe cealalta arie, mai bine ai baga banii in carti si manuale de photoshop. Vezi ca amazon.com livreaza in ro. Vezi si site-uri de pe aria de scoala. Daca continui asa, sa stii ca L-urile n-o sa-ti scoata pozele mai frumoase.

Citeste, citeste, citeste. Cauta ceea ce e iesit din comun, ceea ce alti 10 pozaci n-ar vedea. O tzara de Photoshop n-a omarat pe nimeni dupa ce ai tras...

Bafta si spor!

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Eu am zis sa nu comentez ca pe urma iar ne trezim cu un thread cu "cine va enerveaza pe forum".

#7
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Photoshop-ul ar putea face minuni chiar si cu pozele de mai sus. Nu cu toate, evident. :)

#8
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
Si totusi nu e indeajuns...
Bafta!!!
Lumina buna!

#9
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
Exagerati. Pozele sunt decente. Nu execrabile. Ar fi chiar ridicate in slavi pe BoG daca ar fi postate de anumite persoane cu nume "sonor".
PS: invata sa folosesti PS. Nu face minuni dar are rolul sau. 3-4 minute mai tarziu. Invata sa folosesti sculele, uita de AWB si alte tampenii.

Edited by Dragos Jianu, 27 May 2006 - 17:17.


#10
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
___________________________

P.S. off-topic:

am mai observat ceva, cautand printre fotografiile "apreciate" post-ate de cei de pe aria foto.... si sincer sa fiu sunt putin surprins.... majoritatea fotografiilor care "va misca" nu au culoare.... in sensul propriu.... numai tonuri de gri, sepia si alte combinatii bi sau tricolore.... sunt frumoase, nu contest, dar parca prea imi dau o stare de apasare, parca sunt prea morocanoase.... chiar nu se mai pot face fotografii mai fericite? (a se citi mai colorate)
si inca o treaba.... foarte multi post-eaza picturi si nu fotografii.... inteleg perfect utilitatea PS-ului dar parca prea se exagereaza in unele cazuri....

Edited by ccezar2004, 27 May 2006 - 17:16.


#11
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005

Quote

si inca o treaba.... foarte multi post-eaza picturi si nu fotografii.... inteleg perfect utilitatea PS-ului dar parca prea se exagereaza in unele cazuri....

Noi avem posibilitati la care fotografii pana acum 5-6 ani nici nu visau. Este simplu sa spui "ce aia e fotografie? nu vezi cat PS?", mai simplu decat sa pui osul la treaba, sa inveti, sa muncesti. Daca ar auzi Ansel Adams "pudorile" incepatorilor de azi s-ar rasuci in mormant. El petrecea ore in sir pe fiecare cadru in camera obscura iar voi aruncati cu superioritate maxime etice de fata mare.

Arunca un ochi aici - felicitari, voi sunteti fotografii adevarati, nu nefericitii aia care mai si traiesc din fotografie - aia sunt niste farseori.

#12
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
pai ale tale nu au culoare.

#13
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
man, cum s-a mai spus lipseste photoshop

Attached Files



#14
mike14m

mike14m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.03.2006
ok din ce am vazut pana acum in tot topicul de fotografie, majoritatea pozelor sunt pline de culoare, gen cele modificate de voi.

1.nu am experienta in foto, dar am crezut ca folositi filtre si cine stie ce lentile- cei care au situri si tot posteaza pe aici, cum e? aparat sau photoshop?

2. poate ne impartasiti si noua ce anume din photoshop folositi, ca sa pastelurizati  :death: culorile

#15
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
culoare mai putin...,
mie unu de exemplu nu imi lipseste: curves, luminozitate/contrast, color balance, shadow/highligts (nu pe toate in acelasi timp!)
practic folosesc mai tot PS, in functie de ce imi trebuie

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
eu zic sa comentez in spirit constructiv (salut, dragos, pentru postul tau) si nu cum se face adesea pe aici.
cezar ... poze de inceput. unele au potential, care poate fi pus in valoare cu ceva mai multa atentie. si, desigur, cu prelucrarea "de dupa", ca fara ea nu se poate, bat-o vina.
deci, burta pe gimp/photoshop. sau pe picasa macar, pentru inceput.
dragos ti-a aratat niste exemple.
eu imi aduc aminte si de pozele tale de asta-iarna, cu marea inghetata.
unele din ele, prelucrate cum trebuie, nu ar fi fost departe de citeva din cele ale unui fotograf cu renume care a profitat si el de aceeasi ocazie ca si tine.

Edited by Taxon, 31 May 2006 - 14:50.


#17
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005
@dragos: una din cele mai bune fotografii vazute in ultima vreme. multam de link

#18
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
''@dragos: una din cele mai bune fotografii vazute in ultima vreme. multam de link''

nu pot sa inteleg...
multe dintre ele sunt copi!!!
uite cum ajung altii celebrii !!!  :angry2:
momentan citesc o carte foto din anii 80', multe dintre pozele de acolo  sunt copiate de altii

cateva dintre ele:
Attached File  IMG_1023s.jpg   83.65K   140 downloads = copie

Attached File  IMG_1024s.jpg   73.25K   122 downloads = copie


scuze de off topic

Edited by Cadyllac, 31 May 2006 - 16:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate