Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitionare televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
1532 replies to this topic

#37
iStoica

iStoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.09.2005

View Postminiteh, on Jun 4 2006, 15:30, said:

Mi-am tot pus intrebarea, de ce nu fac totusi si plasme la, sa zicem 76 cm diagonala, ai mai pute sa o bagi in casa la dimensiunea asta, ca nu toti detinem vile somptuoase.

Citeam o statistia acum cateva saptamani: doar 22% din televizoarele/monitoare cu diagonala peste 40" ajung in casele oamenilor pe post de TV. Restul? Marketingul costa... trebuie sa se vada bine :)

#38
paspalica

paspalica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.04.2006
Televizor Samsung SLIM FIT 73 cm, CW29Z408T
CATEVA INFORMATII     VA ROG MULT DACA STIE CINEVA         E IN JUR DE 19 BULIOANE

#39
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ai aici detaliile despre el.

#40
paspalica

paspalica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.04.2006
acolo am vazut
mersi de link oricum
ma interesa daca are cineva acest model sau un eventual un alt model de samsung TOT SLIM la 100HZ si poate da o parere

Edited by paspalica, 02 July 2006 - 20:54.


#41
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Ce imi recomandati pt o sufragerie de vreo 18 mp.Vreau sa se vada foarte bine.Eu toate plasmele si lcd-urile care le-am vazut in magazin vad numai zgomot de imagine pe ele ...asa sunt si dupa ce le reglezi acasa.Nu ma intereseaza asa mult pretul deocamdata.Vreau ceva bun ca sa-mi fac o parere

Edited by mufă, 16 July 2006 - 12:04.


#42
toxic_man

toxic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2006
unchiul meu are 3 televizoare Philips de vreo 10 ani pot sa zic si ii merg si in ziua de azi super bine , le are si in cablu cat si prin satelit

#43
Ayrton

Ayrton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.04.2003
Am citit si eu topicul intrucat ma intereseaza sa-mi iau un LCD (dupa indelungi reflexii, asta am ales).
Iar ca model, m-am oprit la un Samsung LE27T51B ... desi daca s-ar putea as opta si pt unul cu diagonala mai mare (29 sau chiar 32 inchi)... dar costa prea mult...
http://www.samsung.c...e27t51bxxec.asp

Ideea mea geniala este sa mi-l iau de afara, intrucat tot plec in Italia in concediu in septembrie.
Intrebarea care ma chinuie este: exista taxe, accize, etc pe care trebuie sa le platesc la intrarea in tara? (plec cu autocarul intr-o excursie organizata de o firma de turism)
Cam care ar fi valoarea, daca LCD-ul costa in jur de 700-850 de euro?
E obligatoriu sa le platesc daca imi iau o singura bucata pt uz personal si nu pt a o vinde aici?
Stiu dezavantajul cu lipsa garantiei, mi-l asum... E prea mare diferenta de pret: la Media Galaxy e peste 50.000.000 lei, iar din ce vad pe net, in Italia ma costa maxim 800 euro.
Multumesc!

Edited by Ayrton, 18 July 2006 - 15:31.


#44
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003
Taxele vamale nu stiu cit sunt dar la TVA nu te vei putea tirgui. Si un lucru mai e sigur: in catalogul celor de la vama (cel dupa care calculeaza taxele) nu conteaza marca televizorului, ci diagonala.

Edited by fanelaru, 24 July 2006 - 10:43.


#45
bebos

bebos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2006

View PostAyrton, on Jul 18 2006, 16:30, said:

Am citit si eu topicul intrucat ma intereseaza sa-mi iau un LCD (dupa indelungi reflexii, asta am ales).
Iar ca model, m-am oprit la un Samsung LE27T51B ... desi daca s-ar putea as opta si pt unul cu diagonala mai mare (29 sau chiar 32 inchi)... dar costa prea mult...
http://www.samsung.c...e27t51bxxec.asp

Ideea mea geniala este sa mi-l iau de afara, intrucat tot plec in Italia in concediu in septembrie.
Intrebarea care ma chinuie este: exista taxe, accize, etc pe care trebuie sa le platesc la intrarea in tara? (plec cu autocarul intr-o excursie organizata de o firma de turism)
Cam care ar fi valoarea, daca LCD-ul costa in jur de 700-850 de euro?
E obligatoriu sa le platesc daca imi iau o singura bucata pt uz personal si nu pt a o vinde aici?
Stiu dezavantajul cu lipsa garantiei, mi-l asum... E prea mare diferenta de pret: la Media Galaxy e peste 50.000.000 lei, iar din ce vad pe net, in Italia ma costa maxim 800 euro.
Multumesc!


si eu as vrea sa-mi iau un tv  sau un lcd cu diagonala mai mare, si cat mai ieftin binenteles... plec peste vreo 2 saptamani cu autocarul in germania. daca am sa cumpar ceva mai avantajos acolo, am sa incerc sa trec vama fara sa declar...  (stii tu cum e cu autocarul la vama, dai 5 euro de om si ai rezolvat proble ma).
lipsa garantiei este intradevar o problema, dar pana la urma e o chestie de noroc, nu?

#46
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View Postbebos, on Jul 27 2006, 00:10, said:

si eu as vrea sa-mi iau un tv  sau un lcd cu diagonala mai mare, si cat mai ieftin binenteles... plec peste vreo 2 saptamani cu autocarul in germania. daca am sa cumpar ceva mai avantajos acolo, am sa incerc sa trec vama fara sa declar...  (stii tu cum e cu autocarul la vama, dai 5 euro de om si ai rezolvat proble ma).
lipsa garantiei este intradevar o problema, dar pana la urma e o chestie de noroc, nu?

Din agust in selgros este la ofertă televizor Quasar plat de 72 cu doar 6,6 milioane lei... la banii astia, merită? Bănuiesc că sunt tot pe platforma Vestel...

#47
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005

View Postbebos, on Jul 27 2006, 00:10, said:

si eu as vrea sa-mi iau un tv  sau un lcd cu diagonala mai mare, si cat mai ieftin binenteles... plec peste vreo 2 saptamani cu autocarul in germania. daca am sa cumpar ceva mai avantajos acolo, am sa incerc sa trec vama fara sa declar...  (stii tu cum e cu autocarul la vama, dai 5 euro de om si ai rezolvat proble ma).
lipsa garantiei este intradevar o problema, dar pana la urma e o chestie de noroc, nu?
Salut,
In primavara am fost in Germania si pot sa-ti spun ca la tv cu CRT (ecran clasic) nu am vazut o diferenta apreciabila ca pret fata de Romania si nici diferenta de tara de productie, Panasonic-ul si la noi si la ei era made in Poland de exemplu, daca mai ti cont ca platesti 2 euro la fiecare kg care depaseste 20 de kg plus spaga de rigoare, nu cred ca rezolvi mare lucru ca pret. In schimb am vazut oferta buna la ALDI, plasma la 50 de inch la aprox. 1000 de euro, asta daca ai unde sa o pui si nu ocupa nici mult loc si nu e nici asa de grea ca un tv clasic.

#48
hanyball

hanyball

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2006
mergand pe un rationament simplu, calculator si monitor, un monitor care merge in frecventa de 100Mhz la o numita rezolutie, daca am o placa video care sa scoata semnalul ala, la rezolutia solicitata (sau invers, cum doriti).
la un TV cu frecventa de 100Mhz, mergand pe acelasi rationament, nu ar trebui sa am semnal de 100Mhz, ca sa ma folosesc de frecventa aia? din cate stiu la noi in tara, nu exista televiziune prin cablu care sa te ajute din acest punct de vedere (poate prin antena satelit, cu un semnal digital). atunci acesti 100 mhz nu sunt un moft?
am acasa un tv nokia, old de 20 de ani, si in afara de cateva problemute cu semnalul pentru dvd, si intr-o anumita frecventa a semnalului de la cablu, cei 50 Mhz ai lui nu ma deranjeaza absout deloc.  
apoi formatul 16:9, nu e si asta un moft? in afara de dvd-uri, care poate din timpul nostru, ocupa prea putin timp (cel putin al meu), alta sursa de folosire la adevarata valoare a formatului nu exista.
vreau sa-mi iau si eu un TV de 72cm, si am vazut in metro niste modele fainute, de la daewoo, la un pret relativ bun. cand te uiti la ele cum stau frumos, pe raft nu prea vezi mari diferente de imagine, si ma refer chiar la calitatea ei.
luand in considerare ce au spus antevorbitorii mei, fiecare marca a fost idolatrizata si demitizata, si luand in considerare, ca in 2-3 ani preturile la TV-LCD si plasma vor scadea semnificativ (am citit ca din ce in ce mai multe marci renunta la a fabrica crt-uri)(adica atunci o sa ne luam cu totii asa ceva), se merita, sa investesti 15 mil, in loc de 9 mil, pentru un bun, care in 2-3 ani il schimbi? (asta e o intrebare retorica, pentru ca eu nu cred, ca as face efortul asta)
sa-mi aleg un sony la 10 mil, sau un daewoo la 8,6 mil?

poate ar trebui sa se faca un poll, cu ce marca de tv credem/stim/avem si suntem multumiti cu marci de tv

#49
DAJ

DAJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.12.2005

View PostOne of Them, on Jul 27 2006, 11:19, said:

Din august in selgros este la ofertă televizor Quasar plat de 72 cu doar 6,6 milioane lei... la banii astia, merită? Bănuiesc că sunt tot pe platforma Vestel...
Nu sunt pe platforma Vestel; sunt televizoare lituaniene Tauras sasie TV2K cele de 14-21" si TV4K cele de 28-29".  Quasar este marca importatorului din Deva. Aceleasi televizoare le gasiti ca Provision sau Tauras. Punctul forte al lor e garantia de 3 ani. Tot sasie TVxK sunt pe Ivory si unele modele Shov.
Sasiul e destul de reusit si asemanator cu Vestel-ul. Mie personal mi se pare destul de scump la 660 RON  un RF (real flat) de 29" cand acelasi lucru la 28" FST costa 528 RON (exact poza din stanga). Ce-i drept nu precizeaza daca e stereo sau bifonic cel de 28".
Daca te intereseaza sa cumperi un tv da-mi un MP si discutam mai multe.

#50
qwe1

qwe1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.08.2006
Mie mi se pare o oferta buna Panasonicul de 72 cm cu 100Hz la vreo 11 mil. (in Metro)
Stie cineva ceva mai bun prin zona asta de specificatii ?

Oricum, prea mult peste 10 mil. nu cred ca merita dat pe un CRT la ora actuala.

Alta chestie... mai merita luate TV-uri CRT second-hand la ora asta ? Mai aduce lumea TV-uri din afara bune si ieftine sau... au scazut prea mult preturile la cele noi si nu mai merita, iar cele care sunt aduse sunt reparate/"forjate" la max. ?

#51
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
Ce parere aveti de televizorul Samsung de 82 cm si 100 hz HD ready slimfit care se gaseste in Carrfour la 28 mil?

#52
redbmc

redbmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.08.2005

View Postmanea1517, on Aug 9 2006, 13:34, said:

Ce parere aveti de televizorul Samsung de 82 cm si 100 hz HD ready slimfit care se gaseste in Carrfour la 28 mil?

m-am uitat si eu la el, pare super daca te uiti pe specificatii...
ce nu m-am lamurit - imaginea de pe ecranul lui nu era la fel de "curata" ca aceea afisata pe alte tv-uri de acolo... ori au aia splittere de 2 lei, ori e tv-ul pretentios sau chiar prost (imaginea sufera multe transformari pana ajunge pe ecran, unele dintre ele cu pierderi)...

am incercat sa ma lamuresc pe net ce e cu "HD ready" si mai mult m-am ametit... am unele dubii ca peste 3-5 ani, cand o sa vreau sa leg la el un receiver HD o sa mearga...

daca si-a luat cineva si e (ne)multumit, asteptam o (po)veste

#53
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
Televizor Wega Trinitron Sony KV-32 FQ 86 E ( Stand TV optional ) de la sonycenter e 2279 ron ;

Caracteristici
Imagine
Tehnologie tub FD Trinitron Wega
Diagonala [cm] 82 cm
Aspect imagine Wide 16:9
Sistem TV Pal/Secam/NTSC 3.58/4.43 (Intrare video)
Hertzi 100 Hz ,Advanced 100Hz Digital Motion
Altele 16:9 automat (line 23), Reducere automata a zgomotului, Clipboard, Filtru pieptene digital, Reducere digitala a zgomotului, Picture & Picture, Imagine & Text, Stabilizator vertical imagine
Audio
Putere RMS [W] 2 x 10 + 15 wati subwoofer
Sistem sunet Virtual Dolby, Stereo,Nicam
DSP Ajustare automata a volumului, BBE® Sound,
General
Dimensiuni DxHxW [mm] 584.0/586.0/910.0
Greutate [kg] 64.0
Consum (Normal/Standby) 130.0 wati/0.3 wati
Alte facilitati
Dynamic Picture Control Da
Sleep/On Timer Da
Teletext Da
Altele ACI (Auto Channel Installation), ATS (Auto Tuning System), ATS (Auto Tuning System)
Conectivitate
SCART Scart 1 Intrare/iesire AV Intrare RGB, Scart 2 Intrare/iesire AV Intrare RGB, Scart 3 Intrare/iesire AV Intrare S-Video
Audio Iesire audio RCA
Composite in Intrare AV RCA

merita sau nu ? pt ca la modele inferioare sony mi s-a parut ca merge mult mai slab decat de ex un panasonic; asta la carrefour la standul ala mare cu tv (intrebarea e cum sunt setate ca poate unele au contastul la maxim dat si de aia arata asa bine)

din ce am vazut dintre sony asta mi se pare ca arata cel mai bine; si sta destul de bine si la pret pe performanta.

inca un lucru la sonycenter are garantie 3 ani, iar la Carrefour doar 2 si e si mai scump(2500 ron)

ce ziceti ? cine are asa ceva ?

#54
paspalica

paspalica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.04.2006

View Postredbmc, on Aug 9 2006, 14:36, said:

m-am uitat si eu la el, pare super daca te uiti pe specificatii...
ce nu m-am lamurit - imaginea de pe ecranul lui nu era la fel de "curata" ca aceea afisata pe alte tv-uri de acolo... ori au aia splittere de 2 lei, ori e tv-ul pretentios sau chiar prost (imaginea sufera multe transformari pana ajunge pe ecran, unele dintre ele cu pierderi)...

am incercat sa ma lamuresc pe net ce e cu "HD ready" si mai mult m-am ametit... am unele dubii ca peste 3-5 ani, cand o sa vreau sa leg la el un receiver HD o sa mearga...

daca si-a luat cineva si e (ne)multumit, asteptam o (po)veste



View Postmanea1517, on Aug 9 2006, 13:34, said:

Ce parere aveti de televizorul Samsung de 82 cm si 100 hz HD ready slimfit care se gaseste in Carrfour la 28 mil?
Si eu as vrea sa aflu cum se comporta TV-ul asta
ARATA BETONNNN
Chiar nu-l are nimeni ?

Edited by paspalica, 19 August 2006 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate