Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Sfat achizitionare televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
1532 replies to this topic

#1
depends

depends

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.12.2004
Salutare,

As dori sa imi cumpar un TV in limita a 40 de milioane.

Vreau sa fie Flat screen, CRT, nu LCD sau plasma.

Ce credeti voi ca ar fi mai bun?

multam.


Discutii pe acest subiect puteti gasi si AICI. Acel subiect este inchis, asa ca daca aveti intrebari legate de televizoare si nu v-ati gasit raspunsul citind cele discutate, puteti posta doar in cadrul acestui subiect.

Edited by as xxl, 10 April 2007 - 02:24.


#2
eusebiu b

eusebiu b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.12.2005
Depinde de multe chestii : ce dimensiune a ecranului vrei sa aiba, sa fie 4:3 sau 16:9, sa aiba Picture in Picture, ai sau nu preferinte de brand, etc. Ai cateva sugestii : PHILIPS 32PW9768 ( 82 cm ), SAMSUNG 32Z316T , SAMSUNG 32M206P , SONY KV-32CS76E , SONY KV-32CS71K , si mai sunt o groaza de modele. Oricum pana in 40 mil. te incadrezi sa iti iei si stand ptr el. Good luck

Edited by Mtz, 31 December 2005 - 16:12.


#3
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Parerea mea, dupa ceva experienta in domeniu,te sfatuiesc sa te orientezi spre Panasonic sau Samsung. Philips-ul uita-l are probleme cu procesoarele mai nou,iar Sony este foarte bun si el,dar nu imi place problemele care le are CRT cu convergenta la colturi,care cu atit este mai evidenta cu cit e ecranul mai mare
si nici focalizarea nu este prea grozava,in comparatie cu tv Sony de acum 10 ani.
Succes!

#4
danielll

danielll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.01.2006
De 3 saptamani am achizitionat un SONY KV-32FQ86(diag. 82cm) cu numai 25 milioane, a fost la sony o oferta de sarbatori de la 35 mil la 25 mil. Vreau sa iti spun ca este superb, avand un singur dezavantaj e destul de mare in adancime(600 mm) in rest numai de bine, nu are nici o problema de convergenta la colturi, poate alte modele, nu stiu. Iata cateva specificatii(le gasesti si pe www.sony.ro)

BBE® Sound Da

Putere de ieșire (muzical) (stânga, dreapta) (W) 2 x 20

Putere de ieșire (muzical) (subwoofer) (W) 30.0

Putere de ieșire (RMS) (stânga, dreapta) (W) 2 x 10

Putere de ieșire (RMS) (subwoofer) (W) 15.0

Sistem audio  Virtual Dolby®

Subwoofer   Da

Imagine 100Hz  Advanced 100Hz Digital Motion

16:9 automat (line 23) Da

Reducere automată a zgomotului Da

Clipboard Da

Filtru pieptene digital    Da

Reducere digitală a zgomotului   Da

Tehnologie ecran FD Trinitron®

Picture & Picture DA

Imagine & Text            Da

Raport lățime/înălțime ecran 16:9

Dimensiune ecran (cm) 82.0

Dimensiune ecran (in.) 32.0

Stabilizator vertical imagine Da

Dimensiune vizibilă ecran (cm) 76.0

Mod 14:9 Da

Mod 4:3 Da

Mod Smart Da

Mod Panoramic Da
Zoom Da
si multe alte optiuni de reglare

Vreau sa iti zic ca am avut un panasonic din 2003 54cm; din cauza transmiterii semnalului de cablu destul de prost aveam destule canale cu purici si alte ,,zgomote'', pe sony se vede impecabiiiil ai impresia ca te uiti la DVD, NU VREAU SA-L laud prea mult dar asta e adevarul.
Daca nu ti-ai achizitonat unu tv inca iti urez bafta la alegere si LA MULTI ANI

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Acum 2 luni am luat un Panasonic CRT de 82 CM si 100Hz
Vede cristal si imaginea este ff. stabila.

Eu recomand Panasonic Quintrix la CRT si Sony/Samsung la plasme.

#6
Flavinho

Flavinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.09.2005
si eu am sony 32fq86 si sunt f multumit
Imagine si sunet impecabile!
  Samsung e o alegere proasta pt ca ecranele sut fortate ca sa aiba contrast mare si nu tin mult
La tv cred ca sony sunt number one fara discutie!
Bafta!

#7
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Ia-ti un Tv compatibil HDTV ,ce poate avea rezolutii pana la 1920x1080 (1080i se numeste standardul) !!
De exemplu,Samsung-ul asta superb SLIMFIT TX-R2779H .E si foarte subtire.
Poate il gasesti si prin Romania sau poate sa ti-l aduca cineva..Pretul afara e cam 800 $.

Attached Files


Edited by flowrent, 04 January 2006 - 21:01.


#8
xndrei

xndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.11.2005
Sony ala 32FQ86 ii beton... imi pare rau ca m-am zgarcit la el si am muscat un Philips 32P8620 la reducere 1700 RON la METRO . Totusi Sony era cu 8 batrane mai scump :) au revenit batranele la putere.

Philips este OK... dar camera mea este prea mica si vad niste linii parca ii prea prelucrat.


Sony ii splendid... zici ca-i ireal. Atentie numai modelul acela la 2500 RON. Restul Sony is ZERO pe langa Philps.


Goldstar-ul meu din dormitor really rules... dimensiune mai mica... purici mai mici :)) serios

#9
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Si eu vreau acest Sony sau Samsung WS 32M206P ori Samsung  
WS 32Z30spam.spam Ultimul este sensibil mai scump si nu stiu daca merita diferenta.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca mai pui ceva bani gasesti la Media -Galaxi o plasma LG cu 50milioane ROL de 42" adica 106 cm ecran vizibil nu ca la CRT dimensiunea tubului, imaginea este bunicica iar la diagonala aia efectul cinematografic e superb , problema este ca trebuie sa o instalezi la minim 4 m ca sa vezi imaginea bine dar se poate instala ca tablou pe perete.

#11
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Multumesc petru sfat dar la aceste dimensiuni nu am unde sa il pun. Camerele au fost proiectate in asa fel incit nu pot sa il amplasez nicaieri decit in biblioteca. Aceasta are un spatiu dedicat dar nu este chiar atit de mare ( mai ales in lungime).
In al doilea rind, vreau neaparat ca televizorul sa aiba PIP cu doua tunere.

#12
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
a fost de sarbatori o oferta in cora si metro,nush deca mai e ,un toshiba lcd de 82 de cm diagonala la vreo 35 de milioane.Si-a luat un prieten,am vazut si eu vreo 2 filme pe el.Am ramas impresionat...

#13
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.11.2005
Va cer si eu ajutorul in legatura cu o problema un pic diferita de ceea ce se discuta de obicei aici, dar despre care cred ca exista destui oameni care sa ma poata ajuta: ai mei vor sa-si cumpere un televizor nou, iar eu, nefiind in tara, nu le prea pot usura alegerea.
Bugetul alocat ar fi cam intre 12 si 14 milioane, neaparat de la un magazin unde sa se poata face rate/credit.
In primul rand as vrea sa va intreb un lucru care imi e neclar: vad peste tot ca se recomanda acel "100 Hz" - ce inseamna acei 100 Hz?
Initial, tatal meu pusese ochii pe Sony-ul asta, care am observat eu ca e la 50 Hz.
Ca modele pe 100 Hz si care sa intre in buget, am mai gasit PHILIPS 29PT8520 si SAMSUNG 29M066.
Apoi, o chestie faina, dar care cam iese din calculul banilor, este PIP, iar singurul model pe care l-am gasit cu asa ceva este asta.
M-ar interesa opiniile voastre in legatura cu aceste patru produse, dar nu numai. Daca exista ceva mai avantajos, sunt deschis la sugestii.
Va multumesc.

#14
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Daca te uiti cu coada ochiului la un tv de 50 hz vei observa cum imaginea vibreaza .Ei bine la fel vibreaza cand te uiti direct la ea ,nu percepi pe moment dar iti oboseste foarte mult ochii .
La 100 Hz acel tremur al imaginii nu mai exista ,imaginea e mult mai odihnitoare .Deci, sa ia neaparat pe 100 hz .

#15
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.11.2005
Deci aduce a un refresh de monitor?

#16
Ender Wigins

Ender Wigins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 03.11.2005
Mofturi.
Degeaba ai tot felul de facilităţi şi chestii care mai de care mai interesante dacă imaginea este de rahat
(deformată şi nefocalizată).
Şi este aşa la toate televizoarele cu preţul între 12-14 milioane lei.
Să ia unul de marcă, cât mai ieftin.
Nu merită să bagi bani mulţi într-un televizor la modul cum sunt fabricate în ziua de azi.
Ca să nu mai spun că PANASONIC-ul (10.500.000 lei) pe care l-am luat (cu imagine deformată pe marginea dreaptă), pe cutie scria ca e făcut în Cehia şi pe carcasa că e facut în Spania.

Televizorul l-am luat după ce ma testat cu mira de control 4 buc, mărci diferite.
Era aceeaşi problemă la toate, la SONY cel mai evident.

Edited by Ender Wigins, 25 May 2006 - 08:14.


#17
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.11.2005
Atunci, daca probleme sunt cu Sony si Panasonic, defineste-mi si mie ce intelegi prin "unul de marca". Altfel, daca exista probleme de geometrie care nu pot fi rezolvate din setari, nu e ceva acoperit de garantie?

#18
surcix

surcix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.05.2004
problema cu marginile nedefinite apare intr-adevar la sony, dar numai cand bagi in el o sursa NTSC, problema care se poate remedia din meniul televizorului rotind putin imaginea, si dand-o mai spre stanga... iti recomand sony, datorita tehnologiei trinitron ( prin care pixelii sunt lipiti intre ei, pe verticala ), care ofera CLAR un plus de calitate imaginii. cei 100 hz nu pot sa zic ca sunt un moft. sunt chiar utili ochilor, dar diminueaza enervant de mult calitatea imaginii... eu zic sa ii lasi sa isi ia sony-ul respectiv, ptr ca nu vor regreta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate