Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#505
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Am impresia ca modelul de la Shimano nu se poate desface cu mana libera, nu? Eu folosesc un model, recomandat de un baiat de la service, care poti sa il detasezi cu mana libera, cu efort minim si foarte rapid.

[ http://i1222.photobucket.com/albums/dd488/mrcyclingworld/YBN_Quick_Release_Link_Instructions.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e modelul pe care il folosesc eu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1GnlOS5Bgn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gozmyn, 16 March 2015 - 20:47.


#506
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Se poate desface, trebuie sa te prinzi cum Posted Image. Cam asa arata zaua minune:
[ http://preiswerte-fahrradteile.de/media/images/squiggle-info/15258_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cam asa se pune. Destul de ciudat, pe iutub nu am gasit nici un clip cu montarea unei zale de asta.

Attached File  lant.jpg   81.05K   8 downloads

La KMC mi se pare cel mai usor de montat/demontat.

#507
manowar27

manowar27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.04.2005
Salut!

Ce am mai cautat si eu cum se demonteaza zaua quicklink.
Pana la urma am reusit.
Se tensioneaza lantul spre exterior astfel incat distanta dintre nituri sa se micsoreze in dreptul piesei goale.
Pe partea unde scrie "narrow" are o tesitura pe unde iese un nit. Cu lantul tensionat se forteaza putin cu o surubelnita dreapta. Pana la urma a iesit.

Zaua asta se monteaza foarte usor. De demontat e mai greu si nici nu am gasit nici un fel de tutorial pe niciunde.

#508
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Se presupune ca daca cumperi un produs de firma, vine si cu o foita nenorocita in care se explica cum naiba functioneaza. Dar se pare ca presupunerea e gresita... a trebuit sa caut pe net.
L-am montat si demontat de 3 ori destul de usor cu mana. Cum intra, asa iese :). Se tensioneaza pana pinul ajunge mai spre interiorul zalei si se trage usor cu mana de piesa.

Dar pe viitor as vrea sa fac rost de un powerlink SRAM, se umbla mult mai usor cu el decat cu cel Shimano.

#509
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Oare de ce a cedat anvelopa asta?

Attached File  anvelopa.jpg   143.55K   53 downloads

A fost umflata prea tare? Prea putin?

#510
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 06.09.2008
presiune prea mare, vechime, defect din fabrica, anvelopa de proasta calitate... cine stie

Edited by sirgoofy, 03 April 2015 - 21:36.


#511
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
E vorba de o fosta anvelopa de-a mea, data unui amic. Veche nu este,are max 6 luni. Si vreo 500 km la activ. E ieftina, intradevar, dar mie mi se parea si cam prea umflata. Am facut cateva ture impreuna, cu viteze mai mari in curbe. Poate ca a contribuit si asta, toata greutatea in curba a fost distribuita pe cateva crampoane. Se vede cum a cedat toata partea exterioara.
Eu macar am trecut pe slik-uri, am scapat de crampoane :).

#512
bighi89

bighi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 21.03.2011
Salut baieti, pentru prima data pe aria asta si bineinteles cu o problema care ma macina teribil.

Mi-am adus bicla', azi am luat-o prima data la plimbare si dupa vreo 10km constat ca trosnete ceva din zona butucului spate(initial am crezut ca sunt sabotii de frana etc, demontat, reglat frana si in continuare la fel).
Constat ca am un joc in roata/butuc, nu imi pot da seama(nu am demontat-o, teoretic este inca in garantie dar cred ca-mi bag nasul), acelasi joc este prezent si pe bicicleta sotiei insa la ea vad ca nu sunt probleme. Nu stiu daca asa ar trebui sa fie, insa, dupa ce am fost in hypermarket-ul de unde le-am cumparat am vazut ca modelul expus nu avea acel joc.
Nu stiu daca pinioanele ar trebui sa se invarta rotund sau oval (ca si cum ar fi descentrate), e cam tarziu acum sa merg pe la "service-uri" pentru pareri, garantia.... cred ca e inexistenta, fiind oferita de un nene care are firma de x ani si se ocupa de ele intr-un garaj vai de el pe strada Witing(zona gara de nord,Bucuresti) iar in caz de piese de schimb este trimisa undeva la cluj pentru constatare, cea cu probleme este echipata shimano, iar cealalta este no name.
Ma gandesc ca ar veni zgomotul din zona "coroanei" insa nu am demontat niciuna cu mai multe pinioane si nu stiu ce gasesc  acolo.
Ambele au fost cumparate in vara, pe perioada iernii au fost depozitate, ambele sunt folosite pentru plimbari de placere, eu mai merg cu ea la munca in detrimentul masinii(distanta relativ mica).

#513
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am 2 stapli in curte. De ei am legat o sfoara groasa de rufe. Sfoara tine bicicleta ridicata de la pamant. O fizez sub sa, la colierul care tine tija de cadru. Daca ai putea sa tii si tu bicicleta in aer, ai pedala putin cu mana in gol si ai vedea de unde se aude zgomotul. Ca sa scapi de jocul in roata trebuie sa mai strangi putin piulitele de la butuc. Asta vei reusi din mai multe incercari, pentru ca daca vei strange prea tare, cand vei monta roata vei strange alte suruburi si roata nu se va mai misca deloc:). Care va sa zica trebuie sa mai lasi putin joc care va disparea cand vei strange ultimile suruburi ce fixeaza roata pe cadru.
Zgomotul apare la toate vitezele? Poate nu este reglat schimbatorul spate corect. Incearca cu alte pinioane, mai mari sau mai mici, sa vezi daca apar.
Dar daca nu te pricepi, cauta ca sunt mici serviceuri peste tot. Gasesti anunturi pe net, sau in standurile comerciale.
olx
Uite cum gasesc pe olx in prima pagina 3 anunturi cu reparatii/service biciclete.

Edited by lucifer76, 05 April 2015 - 05:37.


#514
bighi89

bighi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 21.03.2011
Nu am mai avut bicicleta de cand eram mic, pe care am demontat-o din toate incheieturile. Toate piesele care alcatuiesc bicicleta sunt un puzzle destul de usor fata de ce repar pe la masina. Am pus-o cu cravii in sus, jantele sunt de proasta calitate si se auzea zgomot la imbinarea ei cand lovea sabot. Sunt frane in V, pe care le-am demontat si le-am prins arcul in gauri diferite, ca atunci cand pun frana sa imi stea departate cat de cat in mod egal.

Baniam va e vorba de strans piulitele, zgomotul se aude indiferent de viteze si daca sunt in sarcina sau nu, insa se aude aleatoriu.

Mai ma stresa ideea ca pinioanele se invart oval, la fel ca foile(stiu ca la ele e normal) insa la pinioane nu stiu cum ar trebui sa fie.

Montatu/demontatul nu e o problema, de gasit piese de schimb oi gasi eu in Targ la vitan sau decathlon, alte magazine n-am in minte ca s-o rezolv azi.

#515
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Hehe, bicicletele din copilarie erau muuult mai simple. Desi mereu imi ramaneau piese in plus dupa montare cand eram mai tinerel Posted Image .

Franele in v sunt destul de poaste, nu stau la distanta egala si pace. Incearca sa tragi de maneta de cateva ori si vezi cum stau.

Daca e bicicleta ieftina, cu butuc simplu cu bile, dureaza cateva minute sa scoti axul si sa verifici toate bilele. Uneori se mai sparg. Pinioanele sunt rotunde, cum sa se invarta oval? Cand misti de tot blocul de pinioane, se simte joc fata de butuc? Oricum, testeaz-o in aer cum ti-am zis, sa vezi de unde se aude zgomotul, ca pana nu te prinzi, nici nu stii ce sa repari. Dar in spate ori schimbatorul nu aseaza corect lantul pe pinioane, ori e o problema in butucul rotii.

#516
bighi89

bighi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 21.03.2011
Am demontat roata spate(sa te f*ti in el de schimbator ca tare greu l-am prins la loc) butucul e cu bile, care sunt prinse de o piulita "conica" cert e ca partea cu pinioanele nu am demontat-o, fiindca nu am avut o cheie sa desfac pinioanele. Am incercat sa fac o parghie din 2cuie si o surubelnita insa fara succes.

Am curatat vaselina veche, am curatat butucul(vopseaua a disparut ramanand fierul lucios in zona unde exista frecare, banuiesc ca jocul va aparea o data cu uzura pana le voi schimba) am gresat cu multa vaselina pe ambele parti si montat la loc.

Cert e ca in zona pinionului mai e ceva, cu roata in mana sprijinita in ax, cand o invart mai agata ceva, este ceva pe acolo, insa ramane pentru altadata.

Acum mai exista un pocnet la viteza mica, in sarcina in primul sfert al pedalei, crescand viteza dispare, se manifesta indiferent de viteza, insa nu mai este asa enervant ca la rulare.

Da, bicicleta este una ieftina sa zic, au fost cumparate in ideea ca: timp de alergat nu prea am si nici companie, ea fiind operata la picior, plimbandu-ne prin magazin la cumparaturi am vazut oferta cu bicicletele. Au fost luate doar ca sa fie, nu ma gandisem ca, chiar o sa o folosesc si ca n-o sa ma plictisesc de ea, au fos 850 lei amandoua, a mea fiind aproape 500.

La momentul respectiv am vrut sa fie cat mai mic pretul insa a mea sa aibe suspensie fata spate si echipare shimano cu schimbatoare pe maner.

Cu franele m-am lecuit, sabotii calca perpendicular, de oprit ma opresc, si se departeaza atat cat sa nu mai atinga janta.

Daca ma plimb si vara asta cu ea consider ca si-a scos banii investiti din motorina si placerea de a ma plimba.

Cand zic ca se invart oval, in sensul ca uitandu-ma de sus, nu se invart perfect rotund pe axa,  se invart la fel ca foile, iar cu bicicleta intoarsa exista o miscare ciudata, am aparatul la mine, insa o julesc iar daca o intorc. O sa revin cu video.

Nu mai exista joc intre ax si butuc, singurul foarte mic este in pinioane.

Scuzati greselile dar nu am scos autocorectia.

Edited by bighi89, 05 April 2015 - 14:56.


#517
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cred ca ai pinioane pe filet, ca astea sunt pe bicle mai ieftine. Sa stii ca nu sunt greu de demontat, cu un ciocan si un cui poti roti placuta care tine pinioanele. Asta daca nu ai scula necesara. Dar sa nu te puna naiba sa o demontezi, ca are o multime de bilute inauntru si e chinul de pe lume sa le pui inapoi :). Cel mai bine e sa urmaresti tutorialele de pe iutub.

Eu cand mi-am luat bicla sh simteam ceva ca este in neregula cand pedalam. S-a dovedit ca problema era de la o tampenie de pedala de plastic... Cele mai proaste posibile sunt astea din plastic. Nu ca astea de aluminiu ar fi mai breze, la mine nu tin mai mult de 300km. Ma gandesc sa transform una pe bile in pedala cu rulment. Trebuie doar sa masor diametrele si sa caut la ghezaco.

Cel mai frustrant e ca la biclele astea mai noi ai nevoie de nspemii de scule ca sa le demontezi. Scula speciala ca sa scoti foile si bratul pedalier de pe butuc, scule speciale sa scoti pinioanele casetate, presa de lant (de asta am scapat ca am lant cu quicklink :) ), etc.

#518
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 28.04.2006
Am observat la bicla mea joc la bratele pedalelor, pe orizontala. Axul sta teapan. Vad ca are doua piulite insa sunt stranse foarte tare. Jocul e un pic cam mare si se aude in mers un tacanit.
Ce credeti ca are si ce pot sa-i fac?

#519
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 06.09.2008
Deci pedalele - corpul pedalei are joc pe ax...
In functie de pedale sunt si solutii, daca sunt pedale de 10lei (de plastic) mai bine le schimbi cu totul, daca sunt mai bune se poate umbla la ele sa schimbe bilele sparte

#520
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 28.04.2006
Nu ma refer la pedale, ma refer la brate. Atasez o poza.

[ https://i.imgur.com/XV2rm5z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bratul de unde nu sunt pinioanele am observat ca avea piulita cam slaba. Am strans, aproape ca nu mai are joc. Dar vad ca daca dau si cu degetele sa desurubez, se cam misca, adica se desurubeaza foarte usor cred.
Pe partea cu pinioanele vad ca piulita sta foarte stransa, insa tot are joc.

Edited by Sephh, 09 April 2015 - 20:30.


#521
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Bratul unde nu sunt foi, nu pinioane!!! Alea sunt in spate. Zici ca are joc intre bratul pedalier si butuc? Vezi daca problema nu e chiar la butuc.
[ http://www.perfectbike.ro/cs-photos/products/normal/butuc-pedalier-shimano-bb-un-26_2896_1_1359061266.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Surubul care tine bratul de butuc trebuie strans destul de bine, si nu prea are cum sa joace. Daca ai avea o presa de pedalier, ai putea vedea mai clar ce se intampla,

#522
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 06.09.2008
Mergi la un service de biciclete, se rezolva in cateva minute, iti strange monoblocul/ angrenajul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate