Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#469
mario75

mario75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 14.06.2007
Dacă ai dedus că nu se pricepe la reparat, de ce îi recomanzi să o facă el acasă? :)
Poti să o repari la orice service, fie auto fie de biciclete.
P.S. De regulă se mai verifică si anvelopa să nu fi rămas sursa întepăturii acolo.

Edited by mario75, 18 August 2014 - 12:15.


#470
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 mario75, on 18 august 2014 - 12:12, said:

Dacă ai dedus că nu se pricepe la reparat, de ce îi recomanzi să o facă el acasă? Posted Image
Poti să o repari la orice service, fie auto fie de biciclete.
P.S. De regulă se mai verifică si anvelopa să nu fi rămas sursa întepăturii acolo.

Poate invata. Nu e rocket science. O faci prima oara in viata si iti ia o ora...a doua oara ii ia 10-15min.

#471
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Acum depinde şi cum o faci... Am văzut oameni care după ce scoteau roata spate sprijineau bicicleta în deraior, apoi se mirau de ce nu mai schimba corect când o puneau la loc. :)

#472
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Salut! Am citit tot topicul si am gasit destule informatii folositoare. Acum am si eu nevoie de putin ajutor.
Eu si prietenul meu ne-am luat 2 biciclete second hand si la bicicleta lui s-a blocat roata la scurt timp si s-a constatat ca trebuie schimbat butucul. Cum si transmisia e uzata, vom schimba si pinioanele, pedalierul si lantul.
Piesele sunt comandate, vin maine probabil. Intrebarea e cam cat costa manopera? Asta include:
1. diagnosticare (desfacut butuc si vazut ca e stricata caseta)
2. schimbare butuc + spitare (sau cum ii zice)
3. schimbare pinioane, pedalier si lant.

Tipul care le va schimba lucreaza la un magazin de biciclete si e de treaba, asa ca poate nu ne va cere un pret fix. Vream sa stim cam cat ar fi un fair price (nu avem experienta deocamdata) ca nu cumva sa ii dam poate prea putin. Va rog sa imi raspundeti cat mai repede daca se poate. Multumesc!

#473
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
E greu de zis cat va costa, oricum nu va fi ceva ieftin. Schimbarea butucului necesita mult de munca si murdarie. In schimb, voi ati vorbit deja cu tipul care va va repara bicicleta? El va recomandat sa dati comanda de piese? Va intreb ca ati mentionat ca nu va pricepeti, si in momentul cand cumperi piese pe internet trebuie sa tii cont de multe aspecte, posibilitatea sa cumperi una gresita e mare, incepator fiind.

#474
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Prin Timisoara un schimbat de butuc costa intre 25-30(40) de lei cu tot cu centrat, un schimbat de pinioane 10-15 lei, de lant 5 lei si de angrenaj 15-25 lei ... cam astea-s preturile la noi.

Edited by alexis4tm, 30 October 2014 - 16:09.


#475
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 gozmyn, on 30 octombrie 2014 - 12:24, said:

E greu de zis cat va costa, oricum nu va fi ceva ieftin. Schimbarea butucului necesita mult de munca si murdarie. In schimb, voi ati vorbit deja cu tipul care va va repara bicicleta? El va recomandat sa dati comanda de piese? Va intreb ca ati mentionat ca nu va pricepeti, si in momentul cand cumperi piese pe internet trebuie sa tii cont de multe aspecte, posibilitatea sa cumperi una gresita e mare, incepator fiind.
Da, am vorbit. Noi am ales piesele (ne-am orientat sa nu luam mai prost decat ce a avut), el a dat ok-ul.
Am comandat de pe Maros Bike:
1. pinioane Shimano Deore
2. lant Shimano Deore
3. pedalier Shimano Alivio
4. butuc spate Novatec (am vrut un Shimano, dar nu era in stoc)
+ o pompa, niate scule basic si saboti de frana = 600 lei

Ma astept la ceva gen 100 de lei la manopera.

Of course, mai un pic si toata treaba asta depaseste valoarea bicicletei ( e SH) pe care am dat 800 de lei. Am luat bicicletele astea 2 pentru ca am dat peste ele din intamplare, si la preturile avute (a mea 600) nu erau echipate no name si oricum n-am fi avut bani decat de o bicicleta maxim pana in 2000 de lei si ne trebuia 2. Se merita in sensul ca anul asta, cat mai este, vom scoate tot ce putem din ele pentru ca vrem sa mergem off road, prin paduri, pe drumuri cu hopuri, deci sa nu le menajam. La anul ma gandesc ca vom lua macar una mai buna (gen 2500 lei) si atunci voi reveni pentru sfaturi.


 alexis4tm, on 30 octombrie 2014 - 16:08, said:

Prin Timisoara un schimbat de butuc costa intre 25-30(40) de lei cu tot cu centrat, un schimbat de pinioane 10-15 lei, de lant 5 lei si de angrenaj 15-25 lei ... cam astea-s preturile la noi.
Multumesc. So, undeva in jurul sumei de 80 de lei.

Edited by caroline_hi, 30 October 2014 - 17:18.


#476
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Novatoec-ul este pe rulmenti, Shimano nu are decat pe conuri, deci este o varianta mai buna decat Shimano. Totul este sa iti fi luat cu acelasi numar de gauri ca cel precedent!

Edited by alexis4tm, 30 October 2014 - 17:59.


#477
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Bineinteles. Era ceva daca faceam prostii si trebuia sa returnez. Posted Image  Am mai invatat cate ceva citind de pe aici, dar treaba asta cu diferenta dintre butucii pe conuri si cei pe rulmenti nu stiam. Novatecul a fost recomandat telefonic de cei de la Maros si a fost mai scump decat ce am ales initial. Vazusem ca asta zice ca e pe rulmenti, dar nu am stiut ce inseamna in materie de performanta. Daca stii, ascult.

Prima data m-am gandit eu ca ar fi mai bine sa caut o roata intreaga ca sa nu mai fie treaba cu centratul, dar si o janta buna costa si deja era prea mult. Momentan are ceva de la Rigida, nu stiu exact ce.

le: Rigida Safety Line Zac 19 double wall (etrto 559x19 alloy 26"x1.75)

Edited by caroline_hi, 30 October 2014 - 18:21.


#478
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
La cel cu bile sau conuri, axul vine fixat pe o coronita cu multe bile pentru a ficilita rotirea cu frecare cat mai mica. La cel pe rulment axul vine prin rulment, deci o frecare mult mai mica decat in cazul anterior. Mai e si diferenta de uzura, se chimba direct rulmentul. La cel cu bile, odata cu uzura lor se strica si conul/ axul, asa ca necesita schimbarea intregului butuc. Deci o afacere buna treaba cu butucul pe rulment.

Eu cand am trecut de la jenti cu bile pe cele cu rulment, la cursiera, diferenta mi s-a parut enorma. Pur si simplu am simtit cum se duce bicicleta mai tare decat cu cele vechi.
Foarte bine ati gandit cu bicicleta, nici eu nu recomand ca un incepator in acest sport sa treaca direct la o bicicleta performanta, nestiint exact ce doreste de la ea.

Spor sa aveti la pedalat!

Edited by gozmyn, 30 October 2014 - 18:53.


#479
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Voi tine minte asta pentru urmatoarea achizitie. Multumesc!

#480
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005
ma arunc si eu aici cu o intrebare. Am un Rockrider 5.1 2011 cumparat acum un an de la Decathlon. A inceput sa imi troncane ceva in butucul pedalier. Va trebui sa il desfac. Atunci cand exercit forta mai mare la pedale troncane, ca si cum ar fi rupt ceva rulment, cred. Ideea e ca inainte de a-l desface as vrea sa stiu daca se poate repara sau daca e dinala capsulat. Eventual daca mi-ati da un link cu ce butuc se potriveste, ar fi super. Nu prea am timp sa o desfac si am nevoie de ea zilnic, ca sa merg la servici. Si cum nu am magazine de profil in oras dureaza pana ce primesc piesa, in caz ca trebuie schimbata

#481
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Daca aveti V-brakes si puneti mana pe bratul franei il puteti misca putin inainte - inapoi ?
Nu stiu daca e normal sa se miste asa..

#482
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Joaca cele 2 suruburi care fixeaza frana de cadru?

#483
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
nu nu, dar are o usoara miscare cand misc de brate, cativa mm.
Bratele de frana sunt prinse bine pe cadru, are un mic joc de la arcul ala, nu stiu de la ce poate fi.

Edited by sirgoofy, 26 February 2015 - 01:05.


#484
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
O sa ma uit azi la a mea cand o sa am timp, dar nu tin minte sa fi avut joc.

#485
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
nici eu nu-mi amintesc sa fi fost joc cand aveam vbrake.
Franele sunt cele originale de pe bicicleta si toate 4 brate au aceeasi usoara miscare, imi e greu sa cred ca toate au fost montate prost Posted Image

#486
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
M-am uitat mai atent, bratele franelor joaca pe surubul de fixare, or avea bucse care s-au uzat, consider subiectul inchis.
@lucifer: daca verifici franele tale, sa zici si cat de vechi sunt - daca sunt aproape noi probabil n-au joc

Edited by sirgoofy, 26 February 2015 - 19:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate