Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#6157
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 27.02.2008
Vacanta placuta in continuare,asteptam postarile!

#6158
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Mulțumesc pentru gândurile bune.


Ziua 8.
Am început ziua cu o vizită la castelul reginei Sissi, Achilleion. Castelul este in renovare, se pot vizita doar grădinile, și astea parțial din ce am vazut. Intrarea costa 5 euro de persoană, vizita a durat aproximativ 30 de minute. Am putut face poze la castel pe exterior, sunt lucrări în derulare, finalul ar fi in 2025. Din grădini se pot vedea localități spre nordul insulei, inclusiv capitala.
După vizita am coborât până la plaja Issos. Plaja este foarte lungă, este cea mai lungă pe care am văzut-o în Corfu. Zona in care am stat avea intrarea în apă destul de abruptă, in vreo 10 metri de la mal deja era la 1.60 aproximativ, abruptă in comparație cu cele vizitate înainte. Puțin vânt, valuri micuțe, nisip fin, cam murdar cu resturi vegetale, parcarea pe strada de langa plajă, gratis, perechea de șezlonguri 10 euro.
Înspre nord, era o zonă destul de lunga unde nu erau șezlonguri, se putea pune cearceaf, plaja e continuată înspre uscat cu dune de nisip destul de pitorești.
Seara s-a încheiat la un restaurant, Archontiko dintr-un sat numit Chlomatiana. A fost făcută rezervare in prealabil, îl menționez deoarece arata deosebit, priveliștea este minunată, mâncarea este din abundență, preturile sunt chiar rezonabile raportat la bunătatea și mărimea porțiilor de mâncare.
O precizare și despre taverna unde am mâncat langa plajă, a zis că ar prefera sa nu plătim cu cardul și nu am primit bon, nu am cerut neapărat dar e primul loc de până acum unde nu am primit.

Attached Files


Edited by dcn, 03 September 2023 - 23:22.


#6159
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Ziua 9.
A plouat. Am stat la cazare deoarece soția a avut ceva de lucru. Cei cu care suntem au mers la plajă și pe la prânz a început o ploaie torențială cu tunete și fulgere. Până la urmă a început ploaia peste tot. Pe la 7 am mers să mâncăm în Corfu Town și am mai vizitat străduțele din centrul orașului. Din păcate azi este iar timp urât, plănuim să mergem la o plaja in sud dar inca nu știu ce șanse avem de plajă.
Mâine dimineață ne așteaptă feribotul așa că vacanța e cam gata.
Corfu e o insulă frumoasă, cine vrea doar plaja are multe la dispoziție, fiecare cu particularitățile ei. Cine vrea sa și viziteze ceva, la fel, găsește.
Prețurile înțeleg că sunt mai mari decât anii trecuți, sunt clar mai mari decât pe continent, la noi casarea a costat 50 de euro pe noapte, un fel de garsonieră cu bucătărie separată în care mai e un pat, deci pot sta 3 persoane fără probleme.
La restaurant, cat te întinzi, atât plătești, motorina e cu vreo 10 cenți mai scumpă decât pe continent.
Cam atât.

#6160
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Dupa concediul nu prea reusit de anul trecut pe partea estica continenta, nu departe de Katerini - destinatie aleasa de un grup numeros, anul asta voi merge unde m-a taiat pe mine capul - am ales cazare in partea de NV, langa Arillas. Am citit postarile pana in 2018, multumesc tuturor care au impartasit informatii.
Suntem nevoiti sa placam la jumatatea lunii august din mai multe motive. Stiu ca va fi cald si aglomerat, ma consolez cu gandul ca macar apa marii va fi calda si ziua lunga. Cum vreau sa ma relaxez si din Bucuresti imi arata 14h fara trafic pana la destinatie, la dus voi face o oprire intermediara in Salonic si la intoarcere la Meteora.
Cum ziceam, am citit destul de mult si am putine intrebari. Una ar fi, pentru cei cu diesel, pe unde alimentati inainte de insula.
Alta intrebare ar fi daca ati intalnit vreo ferma cu ulei de masline, in genul acesteia din Lefkada.
Multumesc si sa avem vacante insorite, mare curata si fara gunoaie, greve sau incendii :)

#6161
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Noi am băgat motorină și la dus și la întors la o benzinărie, ETEKA. E la marginea Igoumenitei. Văd pe net că are recenzii modeste, noi nu am avut probleme. Cei cu care am mers baga mereu când trec prin zona, e mai ieftin cu 10-12 centi față restul de pe continent.
Noi am făcut oprire intermediară la Metsovo. De acolo mai ai aproximativ 2 ore până la feribot, poți mânca de prânz pe insulă și merge la plajă după-amiază.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate