Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Becuri cu neon?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Ce fel de becuri aveau corpurile de iluminat care se văd în spatele pozei respective? Am înețeles că erau neoane care conțineau și un beculeț de 24 V pentru aprindere.
La benzinăria veche de la mine - interescția Mihai Bravu cu Bd. Ferdinand I (fost Gh. Dimitrov) în diagonală de Lic. "Hașdei" - Oborul Vechi erau până acum 3-4 ani niște lămpi din astea (nu mai mergeau) - le-au scos (și au distrus o parte din Bucureștiul vechi) - nu știu ce au făcut cu ele!
Dacă mai vede cineva așa ceva să le facă poze!

Attached Files



#2
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

View Postdjl, on May 20 2006, 12:53, said:

Ce fel de becuri aveau corpurile de iluminat care se văd în spatele pozei respective? Am înețeles că erau neoane care conțineau și un beculeț de 24 V pentru aprindere.
La benzinăria veche de la mine - interescția Mihai Bravu cu Bd. Ferdinand I (fost Gh. Dimitrov) în diagonală de Lic. "Hașdei" - Oborul Vechi erau până acum 3-4 ani niște lămpi din astea (nu mai mergeau) - le-au scos (și au distrus o parte din Bucureștiul vechi) - nu știu ce au făcut cu ele!
Dacă mai vede cineva așa ceva să le facă poze!

Intreaba la ELBA! Ei erau cei care construiau corpuri de iluminat p vremea aia. www.elba.ro

#3
Mordak

Mordak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.01.2006

Quote

le-au scos (şi au distrus o parte din Bucureştiul vechi) - nu ştiu ce au făcut cu ele!
Si de ce ar trebui sa ramana "bucurestiul vechi" in picioare? De dragul unui mic grup de "pasionati"? Puneti rable la debara si lasati societatea sa evolueze, nu o tineti in loc cu prostii ineficiente.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Oricum, nici alea care le-au pus acum nu merg...
Și sunt destui pasionați de tehnica veche și Bucureștiul vechi, pe care oameni ca tine vor să-l distrugă!
B.t.w., în ce an au început să se fabrice becuri în Ro.?

Edited by djl, 22 May 2006 - 09:47.


#5
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Se foloseau becuri cu descarare in vapori de mercur. Cu sodiu foarte putin. Nu am cunostinta sa se fi folosit si tuburi fluorescente in iluminatul public antedecembrist.

Becuri se faceau in Romania in 1935 la Uzina Tehnica Arad, apoi s-au construit porcariile comuniste (Romlux, Steaua Electrica). Parca si la Elba se faceau inainte de razboi (cand se numea Dura).

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Da, erau cu mercur; am gresit eu; exista un beculet alimentat la 24 V care facea ionizarea, iar dupa aia lampa functiona pe principiului arcului electric!
Le-au scos din cauza ca consumau mult si becurile erau scumpe!  :death:
Cum se numeste acum "Uz. Tehinca Arad"?

Edited by djl, 24 May 2006 - 11:22.


#7
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

View Postdjl, on May 24 2006, 11:57, said:

Da, erau cu mercur; am gresit eu; exista un beculet alimentat la 24 V care facea ionizarea, iar dupa aia lampa functiona pe principiului arcului electric!
Le-au scos din cauza ca consumau mult si becurile erau scumpe!  :death:
Cum se numeste acum "Uz. Tehinca Arad"?

Sincer nu pricep cum facea un beculet de 24V ionizarea... Pt. asta ar fi trebuit fie pe fiecare stalp cate un traf coborator de tensiune, fie o retea paralela de 24V ca cablu gros cat stejarul. Si de ce un bec de 24V? Ce facea el? Incalzea gazul??? Daca ai amanunte, te rog sa mi le dai! Exista intr-adevar niste becuri cu vapori de mercur cu autoamorsare. Ele au inauntru un filament in jurul incintei de descarcare are incalzeste gazul (il ionizeaza) si suplineste lipsa de lumina de la inceput.

#8
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 16.03.2005

View PostGheorghe Dracu, on May 22 2006, 14:29, said:

Parca si la Elba se faceau inainte de razboi (cand se numea Dura).


"In anul 1884 Timisoara devenea primul oras din Europa cu strazile iluminate electric Nu este deci o intamplare infiintarea in Timisoara in anul 1921 a unei firme ca DURA, care avea ca si obiect principal de activitate fabricarea reperelor destinate copurilor de iluminat."

http://www.elba.ro/htmlro/indexro.htm

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Da, exista si o retea de 24V! De ce sa fie cablurile groase? Ca 24V nu e o tensiune enorm de mare!

#10
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

View Postdjl, on May 25 2006, 13:38, said:

Da, exista si o retea de 24V! De ce sa fie cablurile groase? Ca 24V nu e o tensiune enorm de mare!

Tocmai ca nu e destul de mare... de ce crezi ca se transporta energie electrica doar la inalta tensiune? Cu cat e cablul mai subtire, cu atat rezistenta sa electrica e mai mare.

#11
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View PostGheorghe Dracu, on May 25 2006, 13:49, said:

Tocmai ca nu e destul de mare... de ce crezi ca se transporta energie electrica doar la inalta tensiune? Cu cat e cablul mai subtire, cu atat rezistenta sa electrica e mai mare.


In "mare" P = U * I , cu cat U > , I<, adica la tensiuni foarte mari, este necesar un cablu mai subtire pentru a tranporta aceeasi putere. Un cablu care transporta n W putere la 24V conduce un curent de 9.16 ori mai mare decat unul care transporta aceeasi "n" Watti la 220V :)
Idem chestia cu rezistenta de mai sus .

Edited by AirBoy, 27 May 2006 - 22:24.


#12
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
ceva nou?

#13
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
O istorie a lampilor ca vapori de mercur: AICI

Edited by H725, 28 May 2006 - 01:47.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Pe fiecare stalp era montat un drosser! Desi becurile nu era enorm de mari, lampile erau lungi pentru ca lumina emisa de bec sa fie reflectata uniform (erau niste oglinzi in coprul de iluminat) si sa nu cada numai in jos!

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut un bec cu fasung, care avea montat în el un fel de neon în miniatură (becul era în vitrina unui magazin).

#16
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

View Postdjl, on Jun 11 2006, 15:52, said:

Am văzut un bec cu fasung, care avea montat în el un fel de neon în miniatură (becul era în vitrina unui magazin).

Seamana cu astea:Seamana cu astea: http://upload.wikime...taube050404.jpg
?

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Da.
"Steaua Electrică" (de la Fieni) a fost înfințată în 1936, și până în 1949 s-a numit "Electrostar".

#18
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Acum Steaua Electrica se numeste Selum si e companie mare.Sunt surprins de diversitatea produselor pe care o au.Cred ca si calitatea e ridicata.Mi-ar face placere sa bata Osram-ul la vanzari.. (vise totusi) Parca cineva spunea pe aici ca Steaua Electrica si nu mai stiu ce firma comunista era o porcarie,se pare ca nu.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate