Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

CMOS-uri, CCD-uri si praf

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

 arty, on May 15 2006, 20:32, said:

neuron: ok, ai vreo propunere?
Totul e fara speranta, o lupta continua intre praf si curatat.  :death: Olympus are un sistem inteligent de a curata senzorul de praf. Dar nici ala nu e perfect.
Si nu o sa imi iau Olympus doar pentru asta.

Edited by Neuron, 16 May 2006 - 05:26.


#56
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

Ce nu inteleg in legatura cu praful asta e urmatoarea chestie: praful mai exista in aparat si pe alte parti in afara de senzor. Asa ca degeaba stergeti voi senzorul cu servetele speciale, pensule. O data ce ati inceput sa zguduiti aparatul pe urma pica praf care inainte statea altundeva.
Aici este vorba de ceva mai mult decat doar curatat, e vorba de senzatii tari, echivalent cu ce simte unu intr-un apartament cu bulina rosie la etaju zece cand tranteste vecinu de jos o usa mai tare :P
Si OT : ceea ce spui tu este adevarat, dar daca nu l-ai curata intr-un fel, praful s-ar strange din ce in ce mai mult, pana probabil aparatul ar deveni inutilizabil; eu am avut P&S-uri in service, care au ajuns sa aiba in blocul optic praf cat sa plantezi copacei, deci se justifica intr-un fel pana si la P&S (depinde ce faci cu el)..

#57
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005
ce ziceti de metoda asta ?

#58
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005
ca tot o avem cu nu stiu ce deviatii sexuale si a mintei, etc., in acest thread, sa devin si io "of, ce topic?"

dar nu s-a mai auzit si de metoda asta?  - niste rusi (platiti bine) au metode excelente de a curata praf nedorit si de prisos de pe orice aparat.

#59
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Parca v-am mai povestit metodea mea, care bineinteles e cea mai buna? Are si o bucata de blowjob intens, dar fara riscuri. Daca cineva vrea sa o auda, sa-mi spuneti, ca altfel mi-e lene.

#60
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
oare chiar o merge metoda de la monoceros!?

#61
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

 Rigid Aurel, on Jun 2 2006, 16:38, said:

Daca cineva vrea sa o auda, sa-mi spuneti, ca altfel mi-e lene.
ok....spune te rog!!!

#62
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

 monoceros, on Jun 2 2006, 21:59, said:

ok....spune te rog!!!
da, spune, spune, ca mai am un filtru IR de zgariat :D

PS : pare interesanta aia cu ionizatoru

#63
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
pare, pare, oare sa fie valabila?
pana la urma cred ca asta e sistemul de curatare al olympus-ului... ;)
am sa incerc numa de curiozitate asa :)

Edited by Cadyllac, 02 June 2006 - 21:21.


#64
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

 Cadyllac, on Jun 2 2006, 23:20, said:

pare, pare, oare sa fie valabila?
pana la urma cred ca asta e sistemul de curatare al olympus-ului... ;)
am sa incerc numa de curiozitate asa :)
nu cred sa fie asta, pentru ca e vorba de tensiune cam mare ca sa folosesti atat de aproape de un senzor; am inteles ca e cu ultrasunete. Ai grija, daca faci treaba asta sa nu apropii prea mult de camera sau de tine, sa nu faca vreun arc, ca e destul de neplacut (mai ales pentru camera ;))

#65
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
oricum daca fac scot bateria si imi mentin distanta
nu imi adice aminte ca mi s-a intamplat o data in timp ce reparam unu :deadtongue:

#66
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

 Cadyllac, on Jun 2 2006, 23:39, said:

oricum daca fac scot bateria si imi mentin distanta
nu imi adice aminte ca mi s-a intamplat o data in timp ce reparam unu :deadtongue:
e bun la reumatism, daca nu te " :deadtongue: " (putin probabil, ca nu are suficienta intensitate), nu e rau, atata tot ca doare - eu am patit-o de cateva ori cu "luleaua" de HV pe vremea cand inca mai credeam in regenerarea tuburilor CRT pe la monitoare (prietenii stiu de ce :P); aia e nasoala rau - 27KV, si are si ceva intensitate..

#67
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
curatzare... Rocket Blowerul e excelent. daca nu merge cu asta.. merge in 99% din cazuri, eclipse pe un Pec pad shi gata...

#68
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

 monoceros, on Jun 2 2006, 20:59, said:

ok....spune te rog!!!


Mi-am adus aminte ca am mai spus AICI

#69
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Datele problemei:
Dispun de un Set de curatare - CL1002 giotto. Știu că se recomandă eclipse and sensor swab sau pec pads dar de asta dispun momentan :sadwalk:
De asemenea mai am și ceva durt pe senzor
Attached File  _MG_4847.JPG   345.74K   84 downloads

Întrebare : pot curăța senzorul cu echipamentul din dotare ?  :huh:
Adică folosesc acele bețișoare în combinație cu soluția respectivă, dau cleaning mode, dau cu foarte mare grijă peste senzor și se rezolvă problema ...sau ... se alege praful de senzor sau ... trebuie să cumpăr eclipse, swab +/- pecpads ?

PS: am căutat pe net, am folosit google, am căutat pe forum(soluția dată de rigid nu-mi pare pt. oameni cu inima slabă...) ...și n-am prea găsit ce-mi trebuia.

Mulțam fain.

#70
xmix

xmix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.06.2004
chiar azi mi-a sosit kitu de la f64..doar pompa am utilizat-o, dar tot mi-a ramas ceva praf
deja am febra de cit am dat la pompa, o sa mai incerc la dimineazta dar nu prea cred ca o sa mai aibha ceva efect, sincer sa fiu mie cam teama sa trec direct la spatula, as avea si eu o intrebare, merita sa trimit la un service autorizat, la mine in bihor nu stiu unde gasesc asa ceva, sau il trimit la cei de la "cris" din bucuresti..

#71
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

 ezekio, on Jun 21 2006, 20:26, said:

Datele problemei:
Dispun de un Set de curatare - CL1002 giotto. Știu că se recomandă eclipse and sensor swab sau pec pads dar de asta dispun momentan :sadwalk:
De asemenea mai am și ceva durt pe senzor
attachment

Întrebare : pot curăța senzorul cu echipamentul din dotare ?  :huh:
Adică folosesc acele bețișoare în combinație cu soluția respectivă, dau cleaning mode, dau cu foarte mare grijă peste senzor și se rezolvă problema ...sau ... se alege praful de senzor sau ... trebuie să cumpăr eclipse, swab +/- pecpads ?

PS: am căutat pe net, am folosit google, am căutat pe forum(soluția dată de rigid nu-mi pare pt. oameni cu inima slabă...) ...și n-am prea găsit ce-mi trebuia.

Mulțam fain.
Indicatia mea : cel mai bine evita contactul direct cu senzorul (de fapt cu filtrul IR din fata senzorului); eu am reusit sa il zgarii; din ce vad eu, in setul ala "Giotto" exista niste betisoare cu bumbac in varf... eu zic sa stai linistit, ca sigur nu o sa iasa bine. Eventual sufla-l, doar, de cateva ori, si s-ar putea sa se rezolve (chiar daca va trebui, probabil, sa repeti operatiunea mai des).

#72
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
mda.

Am vb cu cei de la f64 și o curățare costa 50roni și aparatul lăsat "peste noapte", lucru ce n-o să se-ntâmple ever că trăim în românia și n-am încredere nici în mama la faza de genul ăsta(oricum nu văd ce mare-i șmecheria de trebuie să las camera acolo - durează max 2 minute să curețe senzorul ăla).

Cu cei de la criss este exclusă orice colaborare(eventual dacă-mi pică shuterul să dau pe la ei în rest kicks).
Să dau 60roni pe eclipse și spatulele alea... mai târziu după ce-mi plătesc dările :D.

L-am suflat cu racketa aia de l-a luat gârla dar din câte am văzut eu e o peliculă de jeg care nu se mișcă cu una cu două.

Mulțam de input.

Edited by ezekio, 21 June 2006 - 21:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate