Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CMOS-uri, CCD-uri si praf

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
vnic

vnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.10.2005
Salut,

Am asistat de curind la curatarea aparatului meu intr-un centru autorizat.
Metoda folosita nu mi s-a parut cea mai potrivita.
Nici de rezultate nu sint multumit. La momentul la care l-am luat aparatul nu mai avea praf pe senzorul CMOS, dar ulterior dupa 20 de cadre praful a reaparut. Am curatat si toate obiectivele din trusa.

Ce cred eu ca se-timpla...
Praful de pe senzor este suflat cu o pompa de aer si imprastiat in tot mirror box-ul.
La declansare, datorita vibratiilor se desprinde de pe peretii mirror box-ului si se aseaza la loc pe senzor.

Concluzia mea: trebuie un sistem cu aspirare / suflare... tratare antistatica... etc.
Va propun sa adunam aici toate informatiile legate de acest subiect.
Exista foarte multe sisteme... unele chiar cu aspirare. Stiti vreunul foarte eficient?

Keep in touch.

Multumesc,
Nic

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Eu folosesc Eclipse si o spatula, servetele de la cokin puse pe ea si sterg senzorul. La mine face minuni. Bine, trebuie curat cam odata la 3-400 de declansari (depinzand de cat de des schimb obiectivul) dar rezultatul e fara cusur.

#3
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
ok, la aparatele fara obiectiv detasabil... praful mai pune o asa mare problema ?
merci

#4
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005

View Postqbipq, on May 10 2006, 17:49, said:

ok, la aparatele fara obiectiv detasabil... praful mai pune o asa mare problema ?
merci

la un aparat focus-free pe care l-am desfacut, intre senzor si sistemul de lentile era pus un cauciuc pentru etansare. Nu bag mana in foc ca asa e la toate P&S

#5
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
uite, atunci sunt mai specific putin: la un panasonic lumix fz20 cam cum stau lucrurile?
merci din nou :)

#6
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postqbipq, on May 10 2006, 18:14, said:

uite, atunci sunt mai specific putin: la un panasonic lumix fz20 cam cum stau lucrurile?
merci din nou :)
de ce ai vrea sa cureti senzoru la un fz20 ... si daca totusi o faci, eu zic sa te duci la reprezentanta panasonic din orasu tau ...

#7
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
nu cred ca se pune praf pe senzorul de la un fz20. ar fi si greu, la cat de mic e :) . in general compactele si bridge-urile nu au pb cu praful pt ca obiectivele nu sunt detasabile (nu exista contact direct intre mediul ambiant si senzor).

#8
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmr.fred, on May 10 2006, 08:47, said:

Eu folosesc Eclipse si o spatula, servetele de la cokin puse pe ea si sterg senzorul. La mine face minuni. Bine, trebuie curat cam odata la 3-400 de declansari (depinzand de cat de des schimb obiectivul) dar rezultatul e fara cusur.
Si chiar atingi senzorul cu asa ceva. :huh:  Stiam ca nu este indicat sa-l atingi cu absolut nimic niciodata. Sistemul recomandat de Canon este sa sufli cu pompitele alea, ceva de genul asta (una luata la intamplare):
http://www.bhphotovi...ccessory_detail

View Postvnic, on May 10 2006, 07:41, said:

Ce cred eu ca se-timpla...
Praful de pe senzor este suflat cu o pompa de aer si imprastiat in tot mirror box-ul.
La declansare, datorita vibratiilor se desprinde de pe peretii mirror box-ului si se aseaza la loc pe senzor.

Si eu ma gandeam la fel ca se intampla cand am auzit de sistemul asta.

Edited by Neuron, 11 May 2006 - 01:56.


#9
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Peste tot pe internet se spune mare, bolduit si colorat in rosu "NU SUFLATI CU POMP PENTRU CA E INEFICIENT. NU FACETI DECAT SA REDISTRIBUITI PRAFUL INAUNTRU".



Senzorul nu este expus si atins direct. Peste el se afla o sticla de protectie tratata.

#10
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005

Quote

nu cred ca se pune praf pe senzorul de la un fz20. ar fi si greu, la cat de mic e  . in general compactele si bridge-urile nu au pb cu praful pt ca obiectivele nu sunt detasabile (nu exista contact direct intre mediul ambiant si senzor).

Eu am avut pete pe ccd la p&s si erau tare nasoale. Mi l-a curatat cineva contra cost, dar a fost foarte migalos, si mi-a spus ca are cauciucul ala, si nu-si explica cum a intrat praful. Am pus un exemplu, sunt petele negre din stanga-sus

Attached Files



#11
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
mie la 520 mi-au intrat intre lcd si ecranul de protectie niste chestii. am intalnit in multe locuri problema asta da nu-mi explic cum poate sa intre sau ce este.

mr.fred au un link spre kitul tau de curatare?

#12
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005

View Post.ral:cr, on May 11 2006, 10:27, said:

mr.fred au un link spre kitul tau de curatare?

Ceva mai multe detalii aici

#13
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

View Postmr.fred, on May 10 2006, 15:47, said:

trebuie curat cam odata la 3-400 de declansari (depinzand de cat de des schimb obiectivul)
la 3-400 de declansari? :w00t: ...mi-se pare exagerat de des :D  eu am 16000 de cadre trase si pana acum nu am curata senzorul niciodata decat l-am suflat cu pompa ( desi cred ca e doar "o frectie" ); am schimbat obiectivul odata la cel mult 100 de declansari si recunos ca am avut mare grija cand l-am schimbat si am tinut body-ul cu montura in jos, ca praful din atmosfera sa nu aiba cum sa se depuna in body, iar senzorul nu are nici o urma de praf sau murdarie (observatie facuta la declansarea pentru WB manual, iar cadru marit de zece ori si cercetat orice coltisor). Cred ca trebuie mai inainte de toate sa tinem cont de conditiile intretinerii body-ului si obiectivelor, pentru ca daca iti ti obiectivele fara capace in geanta sau body-ul ar trebui curatat senzorul in permanenta desi preferabil ar fi sa ai grija de cele amintite mai devreme si sa nu iti asumi riscul sa distrugi obturatorul sau mai grav...senzorul:).

Edited by monoceros, 11 May 2006 - 12:23.


#14
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005
io la fel. folosesc Eclipse si SensorSwab. si folosesc si blower. pe mine ma distreaza paranoia asta exagerata vizavi de stersul sensorului. daca o faci cu ce trebuie si cu atentie, nu e nici un pericol. devine o rutina, ca si cum ai sterge o lentila cu o microfibra.

#15
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

View Postmonoceros, on May 11 2006, 13:15, said:

la 3-400 de declansari? :w00t: ...mi-se pare exagerat de des :D  eu am 16000 de cadre trase si pana acum nu am curata senzorul niciodata decat l-am suflat cu pompa ( desi cred ca e doar "o frectie" ); am schimbat obiectivul odata la cel mult 100 de declansari si recunos ca am avut mare grija cand l-am schimbat si am tinut body-ul cu montura in jos...

Tu nu lucrezi probabil in condii de "zona de razboi" cand la un shooting de 200 de cadre trase schimb de cel putin 20 de ori obiectivul, cand totul se intampla atat de rapid incat chiar si timpul pierdut cu schimbatul obiectivului (care sta fara nici un fel de capace in tocurile de la brau)  poate insemna diferenta intre agonie si exataz. Senzorul se murdareste, ma opresc din cand in cand si-l curat si vorba lui kiko e o rutina.

#16
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
De curiozitate, un exemplu de scenariu de photosession în care totul decurge ca într-o zonă de război ?
Că nu mă prind :) 10x

Edited by ezekio, 11 May 2006 - 22:08.


#17
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Cam orice forma de PJ. Unele situatii sunt mai dinamice altele mai domoale. Pe la agentiile de-afara unul din testele de angajare ad hoc e sa te puna sa schimbi obiectivul sa vada cat de repede si cu cata indemanare o faci.

#18
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005

View Postmonoceros, on May 11 2006, 13:15, said:

la 3-400 de declansari? :w00t: ...mi-se pare exagerat de des :D  eu am 16000 de cadre trase si pana acum nu am curata senzorul niciodata decat l-am suflat cu pompa ( desi cred ca e doar "o frectie" ); am schimbat obiectivul odata la cel mult 100 de declansari si recunos ca am avut mare grija cand l-am schimbat si am tinut body-ul cu montura in jos, ca praful din atmosfera sa nu aiba cum sa se depuna in body, iar senzorul nu are nici o urma de praf sau murdarie (observatie facuta la declansarea pentru WB manual, iar cadru marit de zece ori si cercetat orice coltisor). Cred ca trebuie mai inainte de toate sa tinem cont de conditiile intretinerii body-ului si obiectivelor, pentru ca daca iti ti obiectivele fara capace in geanta sau body-ul ar trebui curatat senzorul in permanenta desi preferabil ar fi sa ai grija de cele amintite mai devreme si sa nu iti asumi riscul sa distrugi obturatorul sau mai grav...senzorul:).
salut !
de curiozitate, pune-ti aparatul pe prioritate de diafragma , seteaza o diafragma cat mai inchisa(16-22 sau chiar mai inchisa  daca poti), vizeaza un perete iluminat uniform, treci pe focus manual si defocalizeaza cat mai mult imaginea si trage o poza. examineaz-o apoi pe calculator si s-ar putea sa ai surprize.
succes !

Edited by i2c, 11 May 2006 - 22:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate