Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CMOS-uri, CCD-uri si praf

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005

View Postezekio, on Jun 21 2006, 22:50, said:

Am vb cu cei de la f64 și o curățare costa 50roni și aparatul lăsat "peste noapte", lucru ce n-o să se-ntâmple ever că trăim în românia și n-am încredere nici în mama la faza de genul ăsta(oricum nu văd ce mare-i șmecheria de trebuie să las camera acolo - durează max 2 minute să curețe senzorul ăla).
te-ai gandit si tu ca nu il curata ei si ca il trimit la service pt curatare, ceea ce nu se intmpla in 2 minute? daca nu, du-te tu direct la service cu el, te costa vreo 40 roni.

#74
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Kiko facem pariu că-l curăță ei ?  :mellow:
Și oricum să dau 50roni la f64 ca să mi-l trimită la criss... never ever again.

Edited by ezekio, 21 June 2006 - 22:24.


#75
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005
tu de unde stii? sau de ce esti tu asa de sigur?

#76
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Sunt sigur pt că i-am întrebat.
Curățați ?
Curățăm.
Cât ?
50 roni și-l iei a doua zi.
Suflați sau și cu soluție ceva ?
Facem ca la carte, știm noi.

În fine, problema mea s-a rezolvat parțial. Nu pot face mare brânză cu giotto așa c-o să cumpăr la lichidare eclipse&co. :D

Edited by ezekio, 21 June 2006 - 22:45.


#77
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

View Postmr.fred, on May 11 2006, 22:44, said:

Tu nu lucrezi probabil in condii de "zona de razboi" cand la un shooting de 200 de cadre trase schimb de cel putin 20 de ori obiectivul, cand totul se intampla atat de rapid incat chiar si timpul pierdut cu schimbatul obiectivului (care sta fara nici un fel de capace in tocurile de la brau)  poate insemna diferenta intre agonie si exataz. Senzorul se murdareste, ma opresc din cand in cand si-l curat si vorba lui kiko e o rutina.


Din cate stiu eu, ai si un Canon 50mm/f1.8. Avand montura de plastic, nu s-a uzat de la atata frecat?

#78
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

n fine, problema mea s-a rezolvat parțial. Nu pot face mare brânză cu giotto așa c-o să cumpăr la lichidare eclipse&co.
Man, ai mare grija cu alea, serios ;) eu is paranoic de cand am facut boacana..

Edited by T.I.I., 22 June 2006 - 18:52.


#79
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Mersi de avertizare.
Nu am făcut nimic(n-am folosit bețigașele&co), am ascultat de sfatul tău inițial.
O să trag cu jegul în continuare :sadwalk: până cumpăr eclipse&co iar gittto o să-l folosesc pe lentile cum e și normal.

:photo:

#80
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
ce noroc pe mine cu SSWF (de la Olympus).. ma scapa de multe chinuri (in afara de cel ca peste ceva timp trebuie sa ma duc sa schimb folia aia adeziva.. );
Mai nou, si sony a introdus ceva asemanator..

#81
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
cam singurul lucru bun de la Olympus...

#82
vnic

vnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.10.2005
Salut,

Multumesc tuturor celor care au contribuit cu comentarii in sectiunea aceasta.
Intre timp de la start-ul thread-ului am mai cautat si am gasit un produs... care din ceea ce spun unii si altii ar putea fi o solutie pentru problemele noastre.

Este o pensula care se incarca electrostatic... si care atrage si retine particulele de praf atit de pe senzor cit si din mirror box.
Pretul este un pic cam mare... dar din 4 utilizari... ajungem pe profit... (un curatat la centrul specializat costa in jur de 400K - 500K; nu mai mentionez ca trebuie sa mergi acolo... ceea ce se traduce in timp pierdut...).

Detalii: www.visibledust.com

Visibledust mai are si alte produse... care "degreseaza" senzorul... Seamana cu multe alte produse de pe piata... mentionate si aici pe forum.

Dupa ce cumpar pensula... am sa povestesc cit de eficienta este...

Numai bine,
Nic

#83
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View PostCadyllac, on Jun 22 2006, 23:52, said:

cam singurul lucru bun de la Olympus...

hmm.. ar mai fi lucruri bune de la olympus; bine, ca are si parti proaste asta e.. Eu am un e-500 si sunt destul de multumit. Cel mai mare 'defect' e lipsa unor obiective..

Mai nou, si panasonic (prin noul lor dslr) au introdus acel sistem SSWF;

#84
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
proxxxy stiu ce vorbesc, am avut pana nu de mult un e-300 si multumesc lui Dumnezeu am reusit sa scap de e

-focalizare slaba, chiar f slaba  
- ducea decat 4 cadre fie ele jpg sau raw,
-imaginile f greu de prelucrat (inchise la culoare lipsite de luminozitate si de profunzimea detaliului)
-senzor f zgomotos - peste 400Iso nu mai avea rost sa fotografiezi
-ocular mic (manual focus nu ai seanse)
-nu recunostea  bine WB (de fiecare data trebuia sa refac manual)
-accesori extrem de scumpe (esti obligat sa le iei noi ca la second nu gasesti, si costa nu gluma)
-in mare parte numai originale (ce a mai scos SIGMA niste 4:3 de curand)

sunt si cateva pro dar prea putine


man sincer nu vreau sa te dezamagesc, cu toate ca al tau e mai avansat dar eu unul mi-am luat teapa cand am dat 1000 de euroi pe el


scuze de off-topic

Edited by Cadyllac, 25 June 2006 - 23:51.


#85
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View PostCadyllac, on Jun 26 2006, 00:49, said:

proxxxy stiu ce vorbesc, am avut pana nu de mult un e-300 si multumesc lui Dumnezeu am reusit sa scap de e

-focalizare slaba, chiar f slaba  
- ducea decat 4 cadre fie ele jpg sau raw,
-imaginile f greu de prelucrat (inchise la culoare lipsite de luminozitate si de profunzimea detaliului)
-senzor f zgomotos - peste 400Iso nu mai avea rost sa fotografiezi
-ocular mic (manual focus nu ai seanse)
-nu recunostea  bine WB (de fiecare data trebuia sa refac manual)
-accesori extrem de scumpe (esti obligat sa le iei noi ca la second nu gasesti, si costa nu gluma)
-in mare parte numai originale (ce a mai scos SIGMA niste 4:3 de curand)

sunt si cateva pro dar prea putine
man sincer nu vreau sa te dezamagesc, cu toate ca al tau e mai avansat dar eu unul mi-am luat teapa cand am dat 1000 de euroi pe el
scuze de off-topic

focalizare ceva mai imbunatatita, jpeg nelimitat, imagini clare (depinde de setari), ocular mic insa optional este un eyecup (+20%), wb-ul e ok;
La partea cu accesoriile e foarte adevarat, din pacate;

Insa, vreau sa spun, ca la pretul unui e500 (+14-45,40-150,+parasolare,+filtru sky <neociat> =2800ron), nu prea am sanse decat, poate, un 350d body; Si in plus, obiectivele din kitul oly sunt mai bune decat cele de pe canon/nikon etc.
Deci, e mai bun canon, insa e mai scump; Pentru ce imi trebuie mie, e ok si ma multumesc cu ce am ;) Acum imi place sony a100 :)


sorry de offtopic;

#86
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postvnic, on Jun 25 2006, 00:39, said:

Salut,

Multumesc tuturor celor care au contribuit cu comentarii in sectiunea aceasta.
Intre timp de la start-ul thread-ului am mai cautat si am gasit un produs... care din ceea ce spun unii si altii ar putea fi o solutie pentru problemele noastre.

Este o pensula care se incarca electrostatic... si care atrage si retine particulele de praf atit de pe senzor cit si din mirror box.
Pretul este un pic cam mare... dar din 4 utilizari... ajungem pe profit... (un curatat la centrul specializat costa in jur de 400K - 500K; nu mai mentionez ca trebuie sa mergi acolo... ceea ce se traduce in timp pierdut...).

Detalii: www.visibledust.com

Visibledust mai are si alte produse... care "degreseaza" senzorul... Seamana cu multe alte produse de pe piata... mentionate si aici pe forum.

Dupa ce cumpar pensula... am sa povestesc cit de eficienta este...

Numai bine,
Nic

Personal am folosit solutie Eclipse si Sensor Swabs. Nu am reusit din prima si parca nici din a doua.  :D . M-au trecut toate apele cand am vazut ca nu reusisem sa inlatur pardalnicul de praf. Cred ca la a treia incercare am ajuns la un rezultat multumitor.

Am inteles ca pensula de la VisibleDust ar fi foarte eficienta cu partea uscata a prafului. Chiar sunt interesat de rezultatele pe care le obtii.. Nu cred ca trebuie sa-ti mai spun sa iti tii respiratia si gura inchisa cand cureti  :lol:. Am auzit pe multi (chiar era sa patesc si eu) sa se trezeasca cu gura deschisa deasupra senzorului. Vorba sensei-ului din Karate Kid: Wax On Wax Off.

Edited by Tudor_DX, 27 June 2006 - 21:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate