Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

CMOS-uri, CCD-uri si praf

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,005
  • Înscris: 12.06.2004
:( sper ca-i vorba doar de reziduuri ramase in urma curatarii.
Schimbarea filtrului AA, desi din cate stiu posibila, e foarte problematica; nici nu stiu daca-n tara poate fi facuta cu succes.

#38
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
First of all, bine te'ai intors, Rigid. :wave:

Idei constructive: Daca tot e de suflat, cu ce ar putea strica folosirea unui uscator de par care stie sa sufle si aer rece (sa nu coci aparatul) ca sa sufli tot praful de pe acolo?

#39
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

sper ca-i vorba doar de reziduuri ramase in urma curatarii.
Schimbarea filtrului AA, desi din cate stiu posibila, e foarte problematica; nici nu stiu daca-n tara poate fi facuta cu succes.
Eu cred (sper) ca e separat de CMOS, ca la "alte marci" cu care lucrez eu, si la care ESTE din sticla (god damn it !!), spre deosebire de asta care s-a zgariat imediat.. Acuma nu stiu cum s-o comporta fara filtru low pass.. (Ma bate un gand); dar pana la urma oricum nu se observa decat foarte slab la expuneri mari, in rest nu se vede nimic (sunt doua dungulite care se vad cu ochiul liber (foarte slab) atunci cand te uiti la lumina reflectata de filtru - si sunt sigur zgarieturi, ca le recunosc de la o posta ;)). ...m-i s-a cam taiat respiratia cand am constatat, da' m-am mai calmat. Deci sfatul meu : evitati asemenea proceduri, ca se poate intampla.

#40
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005
pt cei care se tem să sufle, mai exista o varianta (eu pe asta am vazut-o la un service). exista (afara de sistemul mai bine pus la punct din service-uri) niste vacuum cleaner. un fel de instalatie care se fixeaza pe baioneta aparatului si suge tot ce e pe acolo, adica aspira. in felul asta nu-ti mai bati capul cu redistribuirea prafului. sincer sa va zic, cand am asistat la operatiune prima data, am stat sa ma gandesc daca nu o aspira si ceva piese de prin interior, vreo oglinda, vreun surub :)  cautati in state, se gasesc de cumparat.

#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Interesant ce scrie aici, legat de aspirator: http://www.stevesfor...261&forum_id=79

#42
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
@T.I.I.
sorry to hear, eu v-am avertizat. nu te gandi sa-l schimbi ca n-are rost. nu e capat de lume, ata ete. E cristal sintetic laminat (cred ca asta ar fi traducerea aproximativa), nu e sticla rezistenta la abraziuni.

la ideea cu uscatorul:
problema e urmatoarea: orice aer cu presiune suficient face ca particulele sa se intepeneasca. ba mai rau, preiau prin ventilator din atmosfera particulele si le arunca pe senzor cu forta suficienta sa ramana intepenite acolo, necesitand o curatare mai temeinica. problema se aplica si la aer comprimat. trebuie filtru bun si trebuie sa aiba instalatie anticondens+presiune reglabila, altfel e dezastru.
de aia o pompita mai mica e mai utila, ca nu are presiune foarte mare si ca aspira printr-un sistem suficient de "filtrat" ca sa nu preia toate scamele.

#43
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

sorry to hear, eu v-am avertizat. nu te gandi sa-l schimbi ca n-are rost
vrei sa spui ca nu exista ca si componenta separata ? la P&S cu care lucrez eu (si am vazut la mai multe marci chiar) acel LPF este pur si simplu "o bucata de sticla" separat, care se poate comanda individual. Te intreb pentru ca daca este intradevar o componenta separata, dar nu se poate comanda de la Canon, no problem, pot sa incerc una de la "ai mei" (ca au scos recent un "dSLR like" cu APSC ;))

LE : nu m-ar deranja nici sa il las asa, pentru ca dupa cum am mai spus se observa doar foarte slab la expuneri mari pe care oricum nu le fac in mod uzual, si chiar si asa, daca e vorba de un cadru un pic mai intunecat, nu se vede nimic; se observa daca pozezi un perete alb, iluminat uniform, si apar ca si doua umbre sterse (daca nu stii despre ce e vorba nici nu le vezi din prima, doar daca dai si cu autolevels in PS apar monstruos de clare :))

Edited by T.I.I., 13 May 2006 - 19:30.


#44
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
ba este piesa separata, problema este ca nu cred ca ofera ca service part asa ceva.
se pot cumpara filtre (tot cuart sintetic) mai puternice sau mai slabe la permisivitatea pe IR:
http://www.astrosurf...der/eval_us.htm

#45
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

ba este piesa separata, problema este ca nu cred ca ofera ca service part asa ceva.
aha, pai merci de link; merge sigur ala de la R1 :) (se poate chiar si comanda)

uite si manifestarea cu expunere 5 sec, F/22, in Av. pe imaginea direct din camera nu prea se vede nimic (decat daca esti foarte atent, si stii dupa ce sa te uiti); dupa aia da-i un auto levels in PS. "Enjoy" ;)

Edited by T.I.I., 13 May 2006 - 19:48.


#46
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
cred ca e mai mic ala de r1.
si mai ales s-ar putea sa-ti dea peste cap white balance-ul preset (sa trebuiasca sa stai custom mereu).

am vazut pe autolevels... nice... cred ca se poate trai insa si cu el asa. of of.

#47
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

si mai ales s-ar putea sa-ti dea peste cap white balance-ul preset (sa trebuiasca sa stai custom mereu).
asta ma roade si pe mine; ca dimensiune, eu sper sa fie la fel, ca R1 are dimensiunea senzorului la fel; acuma dimensiunea capsulei senzorului si a ferestrei/a filtrului ramane sa vad; daca nu, oricum, am tras acum cateva cadre cu cer de pe bloc cu expuneri bulb de minute intregi, si diafragma inchisa, si nu se vede absolut nimic neobisnuit; alea se vad doar in conditii de iluminare puternica, cu diafragma inghisa, si expunere mare, pe o suprafata uniforma, conditii in care nu prea se fac in mod uzual fotografii (sau nu fac eu); probabil depinde si de ce fel de lumina ai, pentru ca in functie de asta, prin zgarieturile alea trec lungimi de unda care pe restul suprafetei sunt blocate. Ma rog, pana la urma m-am calmat; vorba ta, se poate trai cu asta :) (si eu, cel putin m-am invatat minte, de acum ii voi face doar "blowjob", ..sau poate imi vine vreo idee cu aspiratoru' :D).

#48
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006
Azi am incercat filtrul de R1, si in afara de faptul ca este cam cu jumatate de mm mai mic pe latime, ca WB si tratament antireflexie este identic (se comporta excelent), si pe deasupra am si increderea ca asta nu se zgarie atat de usor (am mai curatat pe la F828-uri si d-alea cu pamant de rasad pe ele, fara sa ramana nici o urma). Partea nasoala este ca acum trebuie sa scot vreo 400RON din buzunar, ca deja l-am lipit de cadrul de plastic de la 350 (si oricum nu cred ca l-as mai fi scos), si m-a pus dracu sa ii spun si lu sefu ca ma apuc sa fac operatiuni de inlocuit filtre cu aparatu proprietate personala (nu ca i-ar fi fost greu sa realizeze si singur asta.. :P). Si totusi, decat in jur de 1600RON cat a spus nenea de la Cris Professional ca e CMOS-u' cu totu'...

#49
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
sa-ti traiasca. sa speram ca te inveti minte. vezi cum sigilezi marginile daca-i mai mic.
@mai mic, nu era o presupunere, citisem de prostia asta pe la altii patiti.

Edited by docman2, 15 May 2006 - 21:53.


#50
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005
cu spuma poliuretanica. :)

asta e, daca te-a mancat, te-ai scarpinat.

#51
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

mai mic, nu era o presupunere, citisem de prostia asta pe la altii patiti.
unde ? e mai mic cu maxim 1mm pe latime, iar pe lungime intra fix.

#52
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
pai mai mic :D

#53
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Ce nu inteleg in legatura cu praful asta e urmatoarea chestie: praful mai exista in aparat si  pe alte parti in afara de senzor. Asa ca degeaba stergeti voi senzorul cu servetele speciale, pensule. O data ce ati inceput sa zguduiti aparatul pe urma pica praf care inainte statea altundeva.

#54
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
neuron: ok, ai vreo propunere?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate