Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

HELP Vreau sa prind hotul

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ghighiu

Ghighiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.07.2004
Salut eu am o problema cu un hot care tot imi sparge uscatoria! Joi spre vineri mi-a luat bicla, iar azi noapte iar a fost in vizita pe la mine si vreau sa-l vad la fata! Ma gandisem la un sensor de miscare, un webcam si niste infrarosu. sensorul de miscare ma gandisem sa-l pun pt a incepe sa inregistreze doar cand "miroase" ceva! Dar nu am nici o idee cum pot sa fac asta! Aveti vreo idee?

Multumesc anticipat

#2
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 Ghighiu, on May 9 2006, 10:30, said:

Salut eu am o problema cu un hot care tot imi sparge uscatoria! Joi spre vineri mi-a luat bicla, iar azi noapte iar a fost in vizita pe la mine si vreau sa-l vad la fata! Ma gandisem la un sensor de miscare, un webcam si niste infrarosu. sensorul de miscare ma gandisem sa-l pun pt a incepe sa inregistreze doar cand "miroase" ceva! Dar nu am nici o idee cum pot sa fac asta! Aveti vreo idee?

Multumesc anticipat
cel mai simplu ar fi sa folosesti un WebCam cu senzor de miscare si Ir ..stiu ca exista asa ceva .....nu mai stiu linkul ...poate stiu altii si ti-l spun....
P.S. Spor la ''panda''

#3
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Senzorul PIR (de miscare) il am eu la vanzare - 33 RON si cel magnetic - la 5 RON. Dupa ce ai instalat senzorul nu trebuie decat sa "fii pe faza", iei o bata de baseball si il astepti cand iese din uscatorie.

#4
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
ceea ce vrei tu nu-i ieftin deloc! totusi doar cu un senzar PIR de miscare pus in uscatorie si un buzer tras la tine in dormitor poti fi atentionat daca misca ceva in perimetru si sa actionezi in consecinta  :boxing:

#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
iti pui alarma la uscatorie

p.s si o umpli cu biciclete si tot felu de chestii interesante :D

#6
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
eu nu stiu cum se face dar sper ca te-ai gandit cum sa prinzi bine camera si senzorul sa nu ai surpriza sa ti le fure

#7
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
OF TOPIC   Da uscatoria asta nu este cumva un bun comun pt intreaga scara?Si la mine este la fel.A pus unu' mina pe ea si plateste o suma derizorie asociatiei pt asta. Cred ca la o adica am tot dreptul sa intru in uscatorie cind vreau, doar este si a mea o mica parte.Atita vreme cit nu esti tu propietar (si nu ai cum sa fii daca este cazul unui bloc) nu prea cred ca legal poti instala dispozitive de supraveghere in uscatorie.PS ai grija daca vre sa urmezi sfatul de pe aici cu bita de baseball.Vizitatorul sa nu fie mai mare in dimensiuni fizice decit tine si sa se sfirseasca prost.

#8
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
:D dar pui si tu la usa o alarma daia ieftina de pus la geamuri si usi cu un contact reed sa vezi cum iese toata scara saŽl prinda

#9
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
faci un sistem smecher de alarma. cand se declanseaza alarma  ela uscatorie sa se blocheze usile de la scara :coolspeak:

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Problema nu e de camera sau soft. Sunt destule camere si chiar ieftine si exista si solutii soft in care pe imaginea de pe monitor setezi un anumit nr. de puncte in care daca se schimba ceva camera incepe sa inregistreze, iar onformatia este stocata pe hard. Problema consta in cum transmiti informatia de la camera la pc, ptr ca de la uscator distanta o sa fie banuiesc destul de mare. Ah si iti mai trebuie si un Tv Tunner.
A doua problema ar fi ca nu cumva sa poarte ala ceva pe cap. Asa au facut si cei de la Tomini. Au pus camera sa inregistreze noaptea si au considerat ca nu e nevoie si de paznici. Consecinta? Niste baieti cu cagule pe cap le-a golit depozitul de neferoase. Asa ca prinde hotul, scote-i cagula....

#11
Ghighiu

Ghighiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.07.2004

 ninel, on May 9 2006, 20:30, said:

OF TOPIC   Da uscatoria asta nu este cumva un bun comun pt intreaga scara?Si la mine este la fel.A pus unu' mina pe ea si plateste o suma derizorie asociatiei pt asta. Cred ca la o adica am tot dreptul sa intru in uscatorie cind vreau, doar este si a mea o mica parte.Atita vreme cit nu esti tu propietar (si nu ai cum sa fii daca este cazul unui bloc) nu prea cred ca legal poti instala dispozitive de supraveghere in uscatorie.PS ai grija daca vre sa urmezi sfatul de pe aici cu bita de baseball.Vizitatorul sa nu fie mai mare in dimensiuni fizice decit tine si sa se sfirseasca prost.


uscatoria asta este a tuturor celor de pe etajul meu!(4 cu mine) nu este la dispozitia blocului! si eu cu vecinii de pe etaj ma am super bine! E a noastra nu e a mea dar bicla era a mea si plus de asta a mai intrat odata! si trebuie sa ii rup mainile  :death:

Acum am schimbat si yala si cred ca o sa pun un dispozitiv din ala ieftin care "chitzaie" cand se deschide usa! Ca eu oricum nu prea doem noapte si am un somn usor si o sa-l ast cu teava! o sa fie o placere  :naughty:  :naughty:

Edited by Ghighiu, 10 May 2006 - 09:13.


#12
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Mai bine pui alarma cu o intarziere de 4- secunde ca sa ii lasi timp borfasului sa intre. Apoi iesi cu cainii, batele de baseball, vecinii, etc.

#13
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
pui o alarma care sa iti semnalizeze numai tie, discrfet.sa nu se auda pe scara.Cred c apoti face asta ca esti aproape de uscatorie.Cand  ai semnal,suni shi vecinii:"Haide mah ca a venit ala,ia paru!" Si il panditi pe vizor,shi cand trece el incept pe langa o usa,deschide cel care e in capul scarilor ca sa ii taie calea.Daca vrea sa te impinga,ies shi ailalti,ca sunteti 4 (tanti aia batrana nu se pune,deci sa zicem3:))) (poate exista shi asa ceva,tre sa calculam corect::)Shi nici nu o sa mai fuga ala,il bagati direct la politie.

Sa ne zici cum ai rezolvat k e interesant rau de tot

#14
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006
pune o galeata cu vopsea deasupra usii apoi faci recensamant. sa nu omori vre-un zugrav ca nu e bine

#15
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
pui un contact pe usa ca atunci cand se deschide sa intrerupa un circuit, nu invers  :nonobad: ca altfel iti taie firul si n-ai facut nimic iar in circuit pui un releu cu o sonerie sau ceva de genul asta

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

 cr1stache, on May 24 2006, 19:41, said:

pui un contact pe usa ca atunci cand se deschide sa intrerupa un circuit, nu invers  :nonobad: ca altfel iti taie firul si n-ai facut nimic iar in circuit pui un releu cu o sonerie sau ceva de genul asta
Pai daca vine ala ca James Bond cu un continuator de circuit si click :)

#17
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Iti spun io ca daca nu scrie pe cablu mare "fir de la alarma" nu-l vede nimeni eventual pune un fir cat mai subtire pe care il da cu var de culoarea peretilor scarii

#18
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Mai bine apelezi la serviciu de paza. Ca de pui tu sistem de alarma si te duci sa vezi hotu , ce faci  cand constati ca e de doua ori cat tine ? Cine fuge primu :D ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate