Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

CDuri Zgariate !

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
De ceva timp ma tot confrunt cu o problema , aceea a Cdurilor zgariate.Am o colectie mare de CDuri si tot le scot afara si uit sa le bag inauntru, si dupa ceva vreme sa zicem cateva luni vrei nu vrei se zgarie , si cateodata cand le mai si imprumuti se zgarie si mai rau, deoarece stiti cum e romanu : " Nu-i al meu .."

Ce pot face cu CDurile zgariate ? Este vre-un remediu ? Am inteles ca este o substanta , dar ce poate face aceea substanta ?

Se pot recupera CDurile zgariate rau de tot ?

#2
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
nu cred ca mai ai ce face cu ele, nu cred ca este nici o substanta care ar putea recupera datele de pe un cd....

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002
Daca nu ai nici o alta solutie incearca cu spray polish pt bord de masina. Le spreiezi, le stergi bine le lasi sa se USUCE BINE si poate, poate... Oricum ai grija sa nu bagi in unitate un CD cu polish ud pe el ca dupa aia ma injuri.

#4
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
recuperezi ce mai e pe ele si dupa aia isi iau zboru spre groapa de gunoi

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,773
  • Înscris: 07.02.2003
Exista kit-uri de recuperat cd-uri... dra nu la noi.

Nu este vorba de substante deosebite ci tehnica de spefuire cu ceva fin multa vreme..., in final zcoti zgirieturile usoare complet.

Daca ai zgirieturi mai grele si localizate (nu peste tot) merge o alta tehnologie, recupereaza 100% dar... e periculoasa daca nu sunteti atenti... cu flacara se topeste partea zgiriata in asa fel incit vaile se umplu si cd-ul devine ca nou dar... e riscant, discul trebuie tinut cu spatele in apa ca sa se raceasca altfel pocneste. Am folosit asta si am scos ceva necitibil, acu merge ca nou. Asta tine numai la zgirieturi localizate... nu poti face la tot discul. Am si stricat un disc, l-am incalzit prea mult si s-a descentrat nasol. Ideea e sa ai caldura mare dar sa nu atingi flacara de el... ceva ca un aparat de sudat cu aer cald este ideal...

Ideala este o flacara de bricheta aplicata strategic... cind se topeste usor suprafata se vede la ochi cum zgirieturile dispar ca si cum ar fi umplute cu ceara, dar numai suprafata trebuie lucrata.
In final recuperezi si arunci discurile si pe viitor... folosesti cdroame cu tray calumea, sa nu zgirie  :oK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate