Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

GPS pentru Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005
buna, cunostintele mele sunt minime - in acest domeniu - iar informatiile vanzatorilor aroganti si plictisiti nu m-au lamurit de loc. intentionez sa fac o excursie in Franta cu automobilul si am inteles ca sistemul GPS imi poate fi realmente un bun insotitor - inlocuind harti si fiind un ghid in timp real. care ar fi aparatul pe care l-ati recomanda pentru aceasta necesitate? de unde l-as putea achizitiona sau ...ce ma sfatuiti ce mai. merci.

#2
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Solutia 1: PDA + receptor GPS + harti + sistem de montare oarecare pe bord. Merge daca accepti ceva nededicat cu bunele si relele lui.

Solutia 2: receptor dedicat + hartile lui. Se utilizeaza mai usor insa e mai scump.

Vei gasi partizani ai ambelor solutii.

#3
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005

View PostGreuceanu, on May 5 2006, 11:43, said:

Solutia 1: PDA + receptor GPS + harti + sistem de montare oarecare pe bord. Merge daca accepti ceva nededicat cu bunele si relele lui.

Solutia 2: receptor dedicat + hartile lui. Se utilizeaza mai usor insa e mai scump.

Vei gasi partizani ai ambelor solutii.

bine dar ce marca?de unde? pda-ul inteleg ca este ca un calculator de buzunar cu diferite facilitati in sistem windows - gps un sistem de navigatie care pe baza unor harti iti indica deplasarea in timp real - locul in care te gasesti - te orienteaza si iti arata posibilitati pt destinatia dorita - am vazut in oras la flamingo la cora la altex diverse modele intre 11 milioane si 24 milioane - explicatiile au fost balbaite si am inteles ca erau doar cu softuri - carduri atasabile - numai cu harta Romaniei pt celelalte destinatii nefiind functionale - merci inca o data pt timpul acordat

#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Bun, o sa incerc sa fiu mai clar. PDA-ul este intr-adevar un soi de calculator care printre alte functii, daca este dotat cu un receptor GPS, hartile si softurile necesare navigatie poate folosi si la asa ceva. In principiu se opereaza cu ajutorul unui stylus (ca un betisor de plastic cu virf bont) cu ajutorul caruia atingi ecranul. Cele mai folosite pentru navigatie auto sint cele cu sistem de operare Windows CE. Pentru a-l folosi in masina ai nevoie de un cablu de alimentare de la 12 V si de un sistem oarecare de prindere pe bord/parbriz.

Alternativa sint sisteme dedicate navigatie auto, care au dezavantajul ca sint ceva mai scumpe, dar sint mult mai usor de exploatat datorita comenzilor extrem de intuitive. In alta ordine de idei, multe modele vin deja cu harta Europei preincarcata, asa ca tot ce mai ai de facut dupa ce il scoti din cutie este sa il pui pe masina cu ajutorul sistemelor de fixare de care dispune deja in 99% din cazuri si sa ii dai drumul. Pentru exemplificare ai aici un link dar sint mai multi producatori care fac asa ceva.

Concluzie: vrei o solutie mai ieftina dar ceva mai dificil de operat - alegi prima varianta; esti dispus sa platesti nu cu mult mai mult - alegi a doua varianta.

Daca mai ai intrebari punctuale voi incerca sa iti raspund.

#5
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
incerc o scurta prezentare a unui sistem GPS.
componentele de baza: Receptor GPS + sistem de afisaj/control + soft de navigatie.

personal sistemele de navigatie le impart in 3 categorii:

A. sisteme de navigatie OEM (sunt cele care vin instalate pe masina din fabrica)
B. sisteme de navigatie dedicate (un device facut pentru navigatie, gen TomTom Go, Garmin nuvi, etc)
C. sisteme de navigatie "mixate". in aceasta categorie eu includ sistemele de navigatie formate din:
    a. laptop + gps
    b. pda + gps
    c. telefon mobil + gps.

o sa incerc sa le explic pe scurt pe fiecare.

A. sistemele de navigatie OEM. aici nu sunt foarte multe de spus. masina vine din fabrica cu sistemul instalat. softul ti-l ofera producatorul masinii. momentan softurile pentru asemenea sisteme nu includ si harta romaniei.

B. sisteme de navigatie dedicata.
avantaj:usurinta folosirii lor; sunt facute pentru navigare, au un ecran mai mare decat solutiile de la punctul C
dezavantaj: nu se poate folosi decat cu softul producatorului respectivului device
momentan doar device-urile Garmin beneficiaza de un soft care include harta romaniei.

C. aici gasim cea mai mare varietate de sisteme. se pot folosi receptoare GPS cu conectare prin bluetooth sau prin cablu serial. in functie de solutia hardware aleasa pentru romania avem urmatoarele solutii software:

a. laptop + gps
Ro. A.D. produs de Garmin (functioneaza doar cu un receptor GPS Garmin)

b. telefon mobil + gps
-pentru symbian Route 66 Mobile 7 - pentru romania harta are detaliata Bucurestiul+drumurile din tara
-pentru Windows Mobile TomTom Navigator 5 - cu mentiunea ca pentru romania este o varianta beta de harta. are detaliat doar bucurestiul, iar harta bucurestiului este la nivelul anilor '80.

c. pda + gps (o sa ma refer la pda-urile cu sistem de operare Windows Mobile)
-I-Go
-Route 66 Navigate 7 - valabila mentiunea de la Route 66 de mai sus
-Ro A.D.-valabila mentiunea de la Ro A.D. de mai sus
-TomTom Navigator 5



pentru europa numarul softurilor e mai mare. cei care produc softuri care includ si romania, au si hartile europei; din pacate reciproca nu este valabila :)

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Excelenta sinteza! Bravo bluehunt!

#7
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005
multe multe multumiri - o sa incerc sa ma descurc si o sa comunic din nou si cu impresii pe traveling

#8
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005
revin - chiar daca am mai tatonat aceasta tema - dar iata ca a venit ziua sa iau o hotarare si sunt mai confuz ca inainte - in fapt ma intereseaza un pda in special pentru sistemul gps pe care sa-l folosesc pentru o excursie in franta - (deci itinerarii pentru ungaria-austria-germania-franta-paris) si ulterior - in special pentru bucuresti cat mai detaliat.
bugetul este de aproximativ 20 milioane.nimic in plus,in minus...foarte bine.
am vazut la cora - pantelimon un aparat yakumo despre care mi s-a spus ca are hartile romaniei si europei de vest - cu pachet - cu cduri cu softuri cu tot la pretul de 19 milioane.
la acelasi pret tot yakumo alpha gps se vinde la city mall doar cu softul pt romania igo2006 parca.
cei de la fujitsu-siemens au cerut pt n500 cu soft pt romania si soft pt eu 24 milioane - deci sar...
cei care vand asus 636 sau mio a701 (in jur de 15 milioane) nu pot face rost de softuri intr-un timp atit de scurt. eu trebuie sa iau o hotarare pe care sa o pun in practica luni.
va sunt recunoscator pentru sugestii.

#9
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
ultima parere.
inainte sa-ti cumperi pda-ul gandeste-te ce vrei sa faci cu el. pe forumuri toti o sa-ti zica ca modelul x e mai bun, ba ca y e mai destept, ca z e mai cu mot; fiecare va recomanda pda-ul pe care-l are, ca fiind cel mai bun.
inainte sa ti-l iei, trebuie sa faci o analiza a caracteristicilor pda-urilor:
ai nevoie de un procesor mai puternic ?
ai nevoie de conectivitate ? daca da, ce ? IR, BT, WI-FI sau toate cele mentionate.
vrei un pda cu gps integrat sau vrei gps-ul separat ? (in cazul in care vrei sa-l folosesti si cu un laptop sau telefon mobil)
cand mi-am luat pda-ul m-am gandit in primul rand la viteza procesorului si la conectivitate. acestea au primat pentru mine.
am un procesor de 416 mhz iar conectivitate: IR si BT (bt il folosesc cel mai mult pentru stat pe net prin gprs si pentru conectat gps). nu mi-am luat un pda cu wi-fi si regret asta (mi-am luat totusi un wi-fi cf card, dar nu e acelasi lucru)
gps-ul mi l-am luat separat atat pentru motivul exprimat mai sus, cat si pentru faptul ca nu am avut toti banii o data, asa ca mi l-am luat dupa ce mi-am luat pda-ul. ca gps am un Garmin GPS10 de care sunt mai mult decat multumit.

daca as fi pus in postura sa-mi iau acum pda as alege 2 modele:
1. daca l-as lua din tara as lua FS N560 pentru ca are BT
2. daca l-as lua din afara mi-as lua un Dell Axim X51v

nu imi place Asus A636 pentru ca te obliga sa folosesti suportul lor de masina si mie nu-mi plac cele cu ventuza care se prind de parbriz.

nu exista "cel mai bun pda"; exista "cel mai bun pda pentru mine"

#10
pupu

pupu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.05.2006
vreau sa imi cumpar un tomtom go 910(sunt fiert dupa el)dar as vrea sa stiu daca exista o harta ptr. romania.am auzit de i-go romania merge pe go910?apropos nu are slot ptr sd card in schimb are un hard de 20 GB

#11
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
pe tomtom go nu merge nimic altceva decat softul de la tomtom.
pentru tomtom go nu exista o harta pentru romania

#12
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View PostUnchiul, on May 27 2006, 17:03, said:

revin - chiar daca am mai tatonat aceasta tema - dar iata ca a venit ziua sa iau o hotarare si sunt mai confuz ca inainte - in fapt ma intereseaza un pda in special pentru sistemul gps pe care sa-l folosesc pentru o excursie in franta - (deci itinerarii pentru ungaria-austria-germania-franta-paris) si ulterior - in special pentru bucuresti cat mai detaliat.
bugetul este de aproximativ 20 milioane.nimic in plus,in minus...foarte bine.
am vazut la cora - pantelimon un aparat yakumo despre care mi s-a spus ca are hartile romaniei si europei de vest - cu pachet - cu cduri cu softuri cu tot la pretul de 19 milioane.
la acelasi pret tot yakumo alpha gps se vinde la city mall doar cu softul pt romania igo2006 parca.
cei de la fujitsu-siemens au cerut pt n500 cu soft pt romania si soft pt eu 24 milioane - deci sar...
cei care vand asus 636 sau mio a701 (in jur de 15 milioane) nu pot face rost de softuri intr-un timp atit de scurt. eu trebuie sa iau o hotarare pe care sa o pun in practica luni.
va sunt recunoscator pentru sugestii.

eu am asus 636 cu gps.
hartile le am de la suncart, siteul are acelasi nume. mi-a sosit igo europe a doua zi dupa ce am platit. f amabili si indatoritori. am o vaga banuiala ca sunt vorbitori de ungara, ceea ce explica mult din calitatea serviciilor si amabilitate. igo europe are toate tarile, inclusiv romania, costa cam 11 milioane.
hartile sunt f bune, eu am studiat treaba cu italia.
nu mi-as lua navigator pt masina, ci pt pda, pt simplul motiv ca nu il pot folosi cand merg pe jos ca turist sau cand schimb masina.
cea mai tare faza a fost ca mi-am gasit masina , mergand pe jos, cu ajutorul navigatiei :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate