Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 

2 placi audio simultan

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 12.07.2005
Salut! Am si eu 2 placi audio in calculator care, momentan imi merg bine si le ia separat daca le selectez din audio settings in control pannel.

Din nefericire, nu pot selecta decat o singura placa audio pentru sunet sau pentru microfon. Se poate gasi cumva undeva pe internet un program sau un plugin ceva sa pot folosi ambele placi audio in acelas timp sub Windows si sa-mi scoata sunet prin amandoua?

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Daca dadeai un search pe forum aflai raspunsul - mai multe placi de sunet pe aceeasi placa de baza -
De mers simultan .. depinde de placa de baza. - unele merg altele nu

Edited by Doru_Neo, 04 May 2006 - 18:41.


#3
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
daca ai nevoie doar de melodii sa iti mearga simultan doua, exista setare in Winamp pentru multiple instances, exista programe de DJ care iti canta doua melodii in acelasi timp si desigur microfonul poate ramane pe aceeasi placa de sunet. nu ai nevoie neaparat de doua placi de sunet.

ce ai vrea sa faci cu ele mai exact ? ca si eu am un Creative si sunetul integrat dar stau doar cu Creative-ul desi mai dau iama si eu prin programele gen Fruity Loops sau de mixat. :)

#4
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 12.07.2005
Sincer... am o placa audio integrata in placa de baza de 5.1. Eu folosesc 4 boxe + sub&center dar, asta integrata are numai 3 mufe si daca bag si subboofer&Center nu mai am microfon. Dar, fiind integrata, are conectori pentru panelul frontal audio de pe carcasa.

Mi-am mai luat o placa audio pe slot PCI tot de 5.1 de cu 5 mufe in loc de 3, care te lasa sa ai si surround coumplt cu sub&centru + microfon si line-in cu sub-booferul conectat in acelas timp (la aia cu 3 mufe integrata, mufa de microfon este ori sub/center ori microfon) la asta cu 5 sunt pe alte mufe. Numai ca nua re conector pentru panelul frontal audio pe care il folosesc sa imi bag castile :(

De-asta as vrea sa le fac pe-amandoua se mearga. Am incercat sa imi trag panelul frontal pe placa audio de pe pci dar nu merge nicicum. Asa ca daca vreau casti fara sa tot mut setari prin control panel tre sa le fac peamandoua sa mearga.

#5
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

 Gameru' Mircea, on May 5 2006, 14:13, said:

Sincer... am o placa audio integrata in placa de baza de 5.1. Eu folosesc 4 boxe + sub&center dar, asta integrata are numai 3 mufe si daca bag si subboofer&Center nu mai am microfon. Dar, fiind integrata, are conectori pentru panelul frontal audio de pe carcasa.

Mi-am mai luat o placa audio pe slot PCI tot de 5.1 de cu 5 mufe in loc de 3, care te lasa sa ai si surround coumplt cu sub&centru + microfon si line-in cu sub-booferul conectat in acelas timp (la aia cu 3 mufe integrata, mufa de microfon este ori sub/center ori microfon) la asta cu 5 sunt pe alte mufe. Numai ca nua re conector pentru panelul frontal audio pe care il folosesc sa imi bag castile :(

De-asta as vrea sa le fac pe-amandoua se mearga. Am incercat sa imi trag panelul frontal pe placa audio de pe pci dar nu merge nicicum. Asa ca daca vreau casti fara sa tot mut setari prin control panel tre sa le fac peamandoua sa mearga.
Sunt niste softuri ( le au cei de la radiouri -in general ) care permit folosirea a 2-3 placi audio simultan. De pe una pleaca semnalul, pe a 2 se poate face o preascultare a unei melodii care urmeaza sa intre si a 3-a nu mai stiu exact ce rol are ( mi se pare totusi ca piesa urmatoare se va rula de pe aceasta placa- dar nu mai sunt sigur ). Eu am vazut acum 3 ani un calc de la un post de radio care rula cu 3 placi de sunet care functionau cam cum am descris mai sus. Softul stiu ca i-a costat destul de mult.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal, daca placile sunt ambele hardware, ar trebui sa mearga.

#7
adivin

adivin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 25.04.2004
am citit si aici si in alte cateva locuri
n-am gasit raspuns la ce ma intereseaza:
sa zicem ca pun a doua placa de sunet si functioneaza, o sa pot sa le "incrucisez" adica iesirea uneia
sa o bag la microfonul celeilalte si invers
daca nu, atunci nu are rost sa o mai cumpar
multumesc

Edited by adivin, 09 June 2006 - 07:07.


#8
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
salut. Am si eu o intrebare am 2 placi de sunet pe pc, una on-board(soundmax) parca asa ii zice si c-media 8738LX (pci).si acum sa va explic problema
am un tv-tunner si l`am pus pe placa de sunet c-media pe intrarea de aux cea cu 4 pini dar sunetul se aude doar pe frontale adica stereo. Am incercat sa instalez cea dea 2 placa cea on board am dat enable din bios dar cand vreau sa`i bag driverele nu vrea sa mi le ia.
Sau existe vreun program, aplicatie sa ia sunetul din aux si sa redea pe toate canalele. Sau daca se poate sa pun tv-tunneru pe cea on-board la aux si sa redea sunetul pe cea separat? macar sa stiu sa bag win din nou sa le am proaspete:) Va multumesc anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate