Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#4627
diana_i_d

diana_i_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2009
Buna!
As vrea sa cumpar o combina frigorifica, dar nu am nici cea mai mica idee care varianta ar fi mai buna. Ce mi-as dori ar fi sa aiba un display pt temperatura, eventual dispenser de gheata, sa fie incapatoare, Full No Frost si undeva in jurul a 2000 RON. Poate fi si frigider, nu tin neaparat sa fie combina, dar am inteles ca e mai utila...
Singura varianta pe care am luat-o in calcul pana acum a fost Samsung-ul asta : http://www.emag.ro/c...M/?tree_ref=269 , bazandu-ma pe faptul ca aproape toti cunoscutii si-au cumparat Samsung in ultimul an, ca are foaaaarte multe review-uri bune pe emag si ca are converterul ala cu garantie 10 ani. Nu tin la dispenserul de apa, care pare ca ocupa spatiu care ar putea fi folosit mai eficient.Dar cum nu ma pricep si toate astea suna bine, mi-e teama sa nu ratez ceva mai OK la un raport calitate/pret mai bun. Vad ca aici s-a tot discutat de Liebherr, de care eu pana acum nu auzisem. Nu as vrea Beko pt ca a avut cineva si a schimbat placa electronica (parca?!) de vreo 3 ori si tot afiseaza erori display-ul.
Voi ce parere aveti de Samsung-ul asta? Sau ce altceva ati recomanda cu caracteristici asemanatoare?
Multumesc!

#4628
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012

Quote

Voi ce parere aveti de Samsung-ul asta?
Foarte buna spre excelenta. Vezi ca aici:
http://digital-camer...source=price-ro
e mai ieftin cu 479 de lei decat la emag.
Bafta la cumparaturi!

#4629
diana_i_d

diana_i_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2009

View Post_iulius, on 08 septembrie 2015 - 16:55, said:

Foarte buna spre excelenta. Vezi ca aici:
http://digital-camer...source=price-ro
e mai ieftin cu 479 de lei decat la emag.
Bafta la cumparaturi!

Multumesc frumos! Eu ma uit prima data pe emag pentru ca mi se pare ca are cea mai variata gama de produse, dupa care caut pe price.ro pretul si magazinul care sa mi se para cel mai OK :)

#4630
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
daca ar fii sa cumpar azi o combina as allege tot pe gheata si nu no frost. am un Samsung luat de 2 ani no frost si nu e cine stie ce, mai ales ca daca apuca sa se strice sau sa se blocheze ventilatorul ce trimite aerul rece in interior este nasol. nu-mi place in primul rand ca orice bagi in el trebuie acoperit pentru ca usuca, apoi lateralele se incalzesc exagerat de mult si in zilele toride de vara numai ala nu dadea caldura in casa.
una peste alta a fost singura varianta la momentul respectiv si a fost si in bugetul meu de la data aia.

#4631
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Salutare colegi.
Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra. Dintre cele doua modele de mai jos care credeti ca e mai ok?

1.  http://www.liebherr-...detprod&prod=46
2.  http://www.samsung.c.../RB31FERNDEF/EF

In aceasta perioada Liebherr ofera garantie 6 ani. Pretul e cam acelasi la ambele modele. E diferenta mare intre smart frostul de la liebherr si no frostul de la samsung?

Va multumesc anticipat.

#4632
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Sfatul meu este sa-ti iei un frigider mai mare caci in cativa ani ce expui tu va fi neancapator daca mai ai copii e si mai complicat.
O parere fara suparare, si-ti zic din experienta. Un frigider nu e niciodata prea mare. Congelatorul nu mai reprezinta ce-a fost odata.

Edited by GEORGE1976, 10 September 2015 - 13:33.


#4633
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ok. Multumesc pentru sfat. Deocamdata suntem doar 2, dar ai dreptate, pe viitor probabil ca familia se va mari.

#4634
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 18.06.2009
Ce marca/model de frigider se recomanda pentru un buget de pana in 1300 lei? Ma tenta un Liebherr CTP2921 pentru consumul mic, dar designul este oribil.

#4635
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostRainwish, on 13 septembrie 2015 - 18:44, said:

Ce marca/model de frigider se recomanda pentru un buget de pana in 1300 lei? Ma tenta un Liebherr CTP2921 pentru consumul mic, dar designul este oribil.
pai te intereseaza asa mult aspectul la un frigider cu 2 usi? mai bine te uiti la spatiu, la garantie, clasa energetica. acest model de frigider este bun, acu depinde si de nevoile tale din familie. una peste alta este bun.

#4636
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006
Buna ziua,

Stie cineva cum se ajunge la placa electronica a unei combine Indesit Trilogic?
Modelul este cel din poza.

Multumesc,

Attached Files


Edited by dan_tm, 14 September 2015 - 13:16.


#4637
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005
BRAVO ARCTIC!

Am o combina Arctic cu 2 motoare, primita cadou acum 6 ani. O cumparase bunicul sotiei cam cu 1 an inainte, apoi a murit.
A functionat deci vreo 7 ani pana cand a inceput sa se auda un fasait si frigiderul sa nu mai raceasca bine, desi congelatorul mergea perfect.
Am observat greu asta pentru ca este la subsol, deschis doar ocazional, dar in functiune tot timpul.

M-am documentat pe forumuri, am aflat ca e o problema tipica Arctic care nu se poate repara pentru ca teava fisurata e imbracata de spuma etansa din spatele frigiderului.
Am sunat la un service din Bucuresti si mi-au spus ca ei pot sa repare, dar ca trebuie schimbari semnificative in sistemul de racire si ca la service-ul Arctic e mai rau, pentru ca ma vor pune sa platesc carcasa cu totul, "cam cat un frigider nou".

Am sunat la Arctic si au trimis pe cineva. A venit si in cateva minute mi-a spus ca trebuie schimbata carcasa, dar sa trimit o cerere la service si o voi primi gratuit!
A scanat cu un device codul de bare de pe frigider, a emis automat un bon si a completat o factura.

Eu m-am indoit, familia si mai si, au fost chiar suspiciosi cand in cateva zile a venit o masina si a ridicat frigiderul fara sa lase niciun document.
Nu am avut decat hartia de constatare primita la prima vizita si factura pentru cei 30 de lei pe care i-am platit pentru constatare. Au zis ca ne vedem ca intr-o saptamana.

In 8 zile m-au sunat si mi l-au adus functional. Gratuit!

E prima oara cand am o experienta atat de placuta cu un service de electrocasnice.
Fara bataie de cap si fara costuri. Foarte profesionist!

Inca o data, BRAVO ARCTIC!

#4638
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006

View Postbogdand, on 16 septembrie 2015 - 16:03, said:

BRAVO ARCTIC!

Hmmmm...deci sa inteleg ca nu mai era in garantie si l-au reparat pe cheltuiala lor ?????
Nu am mai auzit asa ceva, de obicei fac figuri si cand e in garantie (adica incearca sa te convinga ca s-a stricat din vina ta: socuri de curent, temperatura prea mare sau prea mica, karma,  casa nu e feng shui.....).
Daca nu lucrezi la Arctic...felicitari Posted Image

Edited by ggelu, 17 September 2015 - 10:31.


#4639
_iulius

_iulius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 31.05.2012
Uau! "Buni rau", astia de la Arctic...Posted Image

#4640
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Salut! Va rog sa imi spuneti daca merita sa iau Beko DDEN517MWD+, imi place modelul gri sidef ( a se intelege ca a mea colega de apartament alege ).
Vroiam neaparat cu dozator de apa si este si mare. Nu vreau combina.
Imi puteti recomanda altceva in jurul aceste sume?

#4641
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E am modelul anterior de mai bine de 3 ani și îs mulțumit de el. Dacă intra la promoția de 5 ani garanție merita sa îl cumperi

#4642
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006
Buna ziua,
Am o combina frigorifica Indesit Trilogic, cu un singur compresor, no frost.
Acum 2 saptamani am constatat ca partea de frigider nu mai raceste.
Am chemat un meserias care a spus ca traseul prin care vine aer rece in frigider este obturat de gheata.
A desacut masca si izolatia din interiorul congelatorului si l-a dezghetat cu un uscator de par.
A mers o saptamana dupa care s-a intamplat aceeasi chestie.
Am facut si eu aceeasi operatiune: desfacut, dezghetat, montat....si a fost OK exect o saptamana.
Stie cineva care ar putea fi cauza?
Multumesc.

#4643
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

View Postdan_tm, on 21 septembrie 2015 - 12:17, said:

Buna ziua,
Am o combina frigorifica Indesit Trilogic, cu un singur compresor, no frost.
Acum 2 saptamani am constatat ca partea de frigider nu mai raceste.
Am chemat un meserias care a spus ca traseul prin care vine aer rece in frigider este obturat de gheata.
A desacut masca si izolatia din interiorul congelatorului si l-a dezghetat cu un uscator de par.
A mers o saptamana dupa care s-a intamplat aceeasi chestie.
Am facut si eu aceeasi operatiune: desfacut, dezghetat, montat....si a fost OK exect o saptamana.
Stie cineva care ar putea fi cauza?
Multumesc.

Senzorul de degivrare sau rezistenta de degivrare.

#4644
diana_i_d

diana_i_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2009
Buna,
Incerc sa ma hotarasc la un frigider si cautand unul mai mare, am ajuns la variantele astea 3 de Samsung. Cu exceptia display-ului, nu observ nicio diferenta, voi va dati seama cumva ce imi scapa?
http://www.emag.ro/c...f/pd/DQ71VMBBM/
http://www.emag.ro/c...f/pd/DR71VMBBM/
http://www.emag.ro/c...f/pd/D571VMBBM/
Apropo tot de capacitatea asta, numai mie mi se pare foarte prost impartit spatiul din interior? Sunt doar 2 rafturi care nici nu pot fi mutate foarte mult, credeti ca e optim, are cineva vreunul din modelele astea?
O alta varianta pe care o alesesem e asta http://www.emag.ro/c...M/?tree_ref=269 , mi se pare mai OK cu raft decat cu al doilea sertar.
Voi ce parere aveti?

Edited by diana_i_d, 22 September 2015 - 11:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate