Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#4591
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 chris_t, on 18 august 2015 - 19:00, said:

E în același loc de când l-am cumpărat, nu l-am mișcat de acolo. N-am copii, nu a tras nimeni de el, nu am făcut absolut nimic în afară de uzul normal a doi adulți de 35 ani, cu joburi corporatiste. Deschis de câteva ori pe zi, seara. Atât.

În același timp, mașina de spălat, cumpărată deodată, e impecabila, arată și funcționează ca nouă. Diferența e că aia e Bosch.
Rugina aia apare de obicei in urma condensului....aburi in bucatarie.....

#4592
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Gătim cam de 2 ori pe lună, maxim :)))

Singura explicație ar fi că locul în care e amplasata să țină ceva umezeală, dar e la un metru de mașina de spălat și, repet, aia e impecabila.

Oricum, nu are relevanta, eu am rugat doar să mi se facă o recomandare, iar una din condiții era să nu fie Beko / Arctic, nu am zis să nu își ia lumea sau mai știu eu ce.

Eu dacă am pățit-o o dată cu o firmă nu mă încăpățânez să le mai dau banii încă o dată.

Că am nimerit un exemplar prost din o mie, și asta se poate, dar să insist tot cu ăștia, când am atâtea alte variante, ar fi cam bătaie de joc la adresa propriilor mei bani, nu?

#4593
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Legat de economia la curent Clovis , update-ul la electrice trebuie facut cam la 10 ani, de ce? Stiu ca pare greu de crezut dar cata economie faci pe an dar in 5 sau 10 cu electrocasnice la 1/2 consum?
Becurile clasice au fost inlocuite de cele fluorescente  apoi cu led, diferenta? Uimitoare , cel putin 30 la suta in cazul meu.
E valabil si la electrocasnice.
Insumat iti iei un electrocasnic pe an sau la 2 ani.
Asta e rationamentul.
Vinzi ap vechi plus diferenta si poate iesi mai ieftin.

Edited by GEORGE1976, 20 August 2015 - 00:20.


#4594
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Cand o sa fie asa un salt de consum la frigidere ca de la becul incandescent la cel fluorescent, atunci o sa iti dau dreptate.

#4595
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
As dori sa-mi cumpar o combina frigorifica incorporabila Full No Frost si am constatat ca optiunile imi sunt limitate ( se ofera in schimb dezghetarea automata care nu stiu cat e de eficienta/comoda ), Aveti cumva un sfat in afara aceluia de a renunta la incorporabile ? Multumesc anticipat.

#4596
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Incorporabilele nu sunt practice din n motive, in primul rand modele limitate si apoi de practica daca trebuie schimbat ...etc. Mai sunt si super scumpe la ce spatii mici ofera.
Dar daca te poate ajuta poti baga frigiderul intr-un dulap pe comanda fara capac si spatele taiat jos la compresor.
Daca nu, aia e , alegi ce gasesti.😐

Edited by GEORGE1976, 21 August 2015 - 15:39.


#4597
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Ca marca ce ati recomanda - buget 4000 RON ?

#4598
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 GEORGE1976, on 20 august 2015 - 00:17, said:

Legat de economia la curent Clovis , update-ul la electrice trebuie facut cam la 10 ani, de ce? Stiu ca pare greu de crezut dar cata economie faci pe an dar in 5 sau 10 cu electrocasnice la 1/2 consum?
Becurile clasice au fost inlocuite de cele fluorescente  apoi cu led, diferenta? Uimitoare , cel putin 30 la suta in cazul meu.
E valabil si la electrocasnice.
Insumat iti iei un electrocasnic pe an sau la 2 ani.
Asta e rationamentul.
Vinzi ap vechi plus diferenta si poate iesi mai ieftin.
Rationamentul e sa zicem corect cu conditia ca electrocasnicul sa nu se strice....dar cum astea sunt mult mai proaste decat cele de acum 10 ani....teza ta nu prea se sustine...plus ca diferenta de consum nu e chiar atat de mare ca la becuri .

#4599
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Rationamentul e corect pentru ca eu acum 8 ani mi-am luat electrocasnicele si merg f bine dar tv consuma de 3 ori mai mult decat cele actuale, la masina rufe, frigider si masina vase consumul a scazut cu 30°/. plus becurile economice care nu erau atunci  cred ca la ora actuala platesc cu vreo 40 la suta mai mult cu aparatele vechi decat cu ce-i nou in comert. Daca as schimba acum totul cred ca-n 5 ani maxim as amortiza costurile dar inca merg ok toate deci asta e, dar calculul e bun.
Tendinta este sa faca motoarele cu aceeasi capacitate dar mai economice, ca la masini, scot aceeasi cai putere cu motoare mai mici deci mai performante.
Peste inca 8 ani sigur consumul va fi mai mic. Ajungem ca bunicii, tinem frigiderul 20 de ani daca ne tine chiar daca consuma de 4-5 ori mai mult, vin nepotii si or sa zica ce exponate de muzeu avem dar noi zicem ce bun e , il am de 25 de ani, e super, ce stie el!😊
Cand am avut primul tv color am zis ca e cel mai tare, ca o sa-l cer de la ai mei cand ma insor ca e super...bla bla, acum nici ai mei nu-l mai folosesc, merge super dar consuma...😨
E interesant daca forumul asta tine vreo 100 de ani sa citesc ce ziceau stramosii mei de electrocasnice.😊

Edited by GEORGE1976, 22 August 2015 - 00:43.


#4600
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
La tv-uri e alta discutie una e sa alimentezi un tub catodic si zeci de rezistoare ,condensatoare si tranzistoare de putere si alta e sa pui un panou LCD si cativa paienjeni . La motoarele electrice altfel sta treaba...Se pot face ceva imbunatatiri la placile electronice (masini de spalat), la ventilatoare (aspiratoare) la izolatie (frigidere congelatoare) dar nu si la motoare (constructive sunt la fel de 100 de ani...au acelasi principiu de fct) ...Normal ca se pot bune motoare cu putere mai mica dar treaba trebuie corelata correct cu restul complonentelorca altfel de trezesti ca ti se strica mancarea in frigider sau masina de rufe nu invarte tamburul la centrifugare.... Deci in concluzie parerea mea e ca castigul energetic e mic in ziua de azi pentru electrocasnice....

PS: o scadere de la 300 la 200 kWh/an pentru un frigider inseamna 8 kWh/luna ...nesemnificativ in bani..( 8 x 0.56 = 4.48 ron ) Crezi ca se merita sa schimbi frigiderul pentru 5 ron /luna ? Adica pentru o bere?

PS: nu mai lua in calcul becurile ti-am spus acolo e alta discutie ...e deja alta tehnologie...

Edited by Clovis, 22 August 2015 - 09:25.


#4601
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă pui în calcul doar iluminatul frigiderului consumul a scăzut, per ansamblu însă nu prea. La frigidere motivele schimbării țin puțin de economiile de curent, ci mai mult de igienizarea lor.

#4602
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Pana la urma e de ales intre modelul american, de consum si de schimbat totul doar asa ca sa fie nou, sau modelul "neconsumerist".

Eu prefer sa le schimb doar cand se strica si doar daca nu merita reparate. Din acest motiv prefer sa iau modele care imi plac, cu consum mic(la momentul respectiv), chiar daca sunt ceva mai scumpe.

Intr-adevar becurile incandescente merita schimbate.


@swtm Nu se pot curata frigiderele sau ce vrei sa zici?

 AMDG, on 21 august 2015 - 08:59, said:

As dori sa-mi cumpar o combina frigorifica incorporabila Full No Frost si am constatat ca optiunile imi sunt limitate ( se ofera in schimb dezghetarea automata care nu stiu cat e de eficienta/comoda ), Aveti cumva un sfat in afara aceluia de a renunta la incorporabile ? Multumesc anticipat.

Eu am incorporabila si fara no frost.
Pe mine nu ma deranjeaza ca peretele din spate are zapada pe el.
Nu as schimba inapoi la o combina neincorporabila, chiar daca e mai mica, mai scumpa etc.

#4603
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Bacteriile fac parte din viața noastră, dar când se aduna prea multe într-un loc nu e prea bine.

#4604
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Am cumparat un congelaor Candy si l-am pus acum 3 ore in priza. In cat timp alimentele puse in el vor ingheta? Am pus niste carne, este rece insa nu este inghetata inca.

Edited by anasstasia, 23 August 2015 - 19:58.


#4605
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 abru, on 22 august 2015 - 22:35, said:

Nu as schimba inapoi la o combina neincorporabila, chiar daca e mai mica, mai scumpa etc.
Nu sunt legat de un volum sau de un buget, insa traim in epoca automatizarii. Sunt convins ca te-ar deranja sa speli rufele cu mana, si asa ma deranjeaza si pe mine sa decongelez periodic :)

#4606
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Eu consider ca oricum trebuie spalat frigiderul macar de 2-3 ori pe an. Intre aceste operatii nu ma deranjeaza ca are zapada pe peretele din spate. Acea zapada nu creste ca volum, se formeaza din prima zi si ramane la fel. Nu zic sa nu iei no frost ci doar ca nu e rau fara.
In congelator nu stiu exact cum e, ca acolo tot e inghetat.

#4607
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008

 anasstasia, on 23 august 2015 - 19:58, said:

Am cumparat un congelaor Candy si l-am pus acum 3 ore in priza. In cat timp alimentele puse in el vor ingheta? Am pus niste carne, este rece insa nu este inghetata inca.

In cartea frigiderului se mentioneaza vizeta de inghetare, X kg in 16-20 ore sa zic.

#4608
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 abru, on 23 august 2015 - 21:12, said:

In congelator nu stiu exact cum e, ca acolo tot e inghetat.
Exista modele ce au No Frost doar la congelator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate