Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Asculti muzica electronica?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

Poll: Asculti muzica electronica? (162 member(s) have cast votes)

Asculti muzica electronica?

  1. Da, ascult! (154 votes [80.63%])

    Percentage of vote: 80.63%

  2. Ce e muzica aia de nebuni? (37 votes [19.37%])

    Percentage of vote: 19.37%

Vote

#19
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Punk, got your point! You're so right 'bout the impact of the human voice on human ears!
Da' o sa continui in romana ca tre sa-ti exersezi si tu limba! BTW you've done a very good job woooohhhoooooo you got an A in writing :P

- vocea aducand cu ea si cuvintele "traduce" un pic muzica, ajutandu-ne astfel sa intelegem sau mai bine zis sa percepem ce a vrut compozitorul sa spuna. Spun asta fara a submina rolul muzical al vocii in orice piesa, cu conditia ca vocea sa aiba "feeling".......if u know what i mean! .....de aceea am spus ca muzica in ultimul timp este mai mult "electronica", pentru ca se fac multe minuni pe computer cu voci care sunt nule!

Vorbind despre muzica clasica, curios este ca eu spre exemplu, prefer muzica instrumentala si mai putin opera. In ceea ce priveste jazz-ul parerea mea nu poate fi una obiectiva caci sunt o mare amatoare de jazz, totusi ..........eu cred ca jazz-ul este mai putin "cunoscut" pentru ca este mai dificil ca GEN. Nu cred ca jazz-ul este predominant instrumental, desi o mare parte foloseste pana si vocea ca un instrument (ma refer aici la "pap dubi dubi" .....lol).

Desi nu prea am habar de ceea ceea ce spui tu acolo despre 4-4, 7-4.......am inteles ca unele software-uri nu prea te lasa sa fii inventiv cu formatul pieselor electronice.

Eu am spus ca nu sunt cinstiti cei care copiaza!!!!! Imi plac DJ-i, sa le spunem daca asa se denumesc ei, care creeaza de la ritmuri noi, pana la sunete noi! Nu sunt de acord cu cei care vin dupa si le copiaza formatul si formula muzicala pentru alte linii melodice, :ciocan: au in spate un marketing puternic care fac din remix un hit peste noapte si mai scot si un album, devenind cum spunea Masterboy, milionari peste noapte!! :Peace:

Hmm Portishead canta muzica eletronica?!?! :thinking: ......mie imi suna a pop cu influente de jazz ...nu ei canta ....give me a reason to love youuuu, give me a reason to beeee, eeeeeee a woman?? ..lol

Andrei :D tocmai de aceea este GREU sa pui suflet!!! si nu oricine poate sa faca asta! Eu sunt de parere ca un geniu si capodopere nu intalnesti asa de USOR! ....da' daca eu gresesc cand spun asta, inseamna ca tu ai fost si esti foarte norocos!!!!!! ;great;

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
---
Andrei  tocmai de aceea este GREU sa pui suflet!!! si nu oricine poate sa faca asta! Eu sunt de parere ca un geniu si capodopere nu intalnesti asa de USOR! ....da' daca eu gresesc cand spun asta, inseamna ca tu ai fost si esti foarte norocos!!!!!!
---

Ideea este ca, muzica electronica nu reprezinta doar niste efecte speciale, ci este o simfonie doar ca in loc de instrumente traditionale, se folosesc instrumente moderne, electronice.
Jean Michel Jarre, cred ca stii, foloseste Teremin-ul la unele concerte... teremin-ul e primul instrument electronic inventat...in anii 20', are 2 antene si canti prin inductie... deci, nu confundati instrumentalitatea cu arta... sunt lucruri diferite !
Nu orice manea e muzica electronica !

#21
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
i love jean michelle jeare
dar si altii
daca tot e vorba de muzica electronica...
eu stiu ca muzica electronica nu se pune la un loc cu house si other bullshits...dar nah..poate ca is eu cam electronic....muzica electronica dupa parerea mea e cea in care se aude numai sunetul..dar nu orice fel de sunet
bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.............tttttqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq........

#22
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
asa s-a intimplat ca muzica electronica imi e cea mai apropiata de inima.
nu sunt de acord cu acei care spun ca adevarata muzica electronica este cea 'clasica' (cum ar fi Depeche Mode, JM Jarre etc...). totul evolueaza, si muzica electronica tot.

DJ exista diferiti. unii sunt buni, altii nu chiar. mie nu-mi plac acei care plagiaza, gasesc un cintec bun si pun un bpm mai mare si mai adauga niste beat'uri si gata.. totusi exista unii DJ care fac lucruri bune..
sa zicem.. William Orbit - Barber's adagio for strings (cel care in clip e cu copacu'), este de fapt un mix de Ferry Corsten .... sau Delerium - Silence , in original e una, iar ceea ce stim noi este de fapt mixed by Airscape (in clip un cuplu legat de maini alearga pe malu' marii).. varianta raspindita a Madonna - What it feels like for a girl este tot un mix.
astfel de exemple sunt multe.  concluzia e ca unii DJ cind fac mix - fac un produs calitativ (care difera de original nu doar prin bpm), iar altii - nu.
am o antipatie fata de DJ Aligator.. niste cintece timpite, unu' ca altu'.el e la sigur unul dintre acei care nu depun suflet in ceea ce fac.

despre suflet.. as vrea sa ma impart cu ultima mea descoperire: Royksopp (din Norvegia, in traducere inseamna 'ciuperci afumate'). formatia consta din 2 oameni. au niste cintece care, cum spunea un prof de-al meu, 'te gidila la ureke' :-)   eple, poor leno, in space, 64-position...  este de tip house, linistit, si chiar placut la auz.

p.s. Prodigy - la timpu' lor au facut muzica really buna!

#23
alex 33033

alex 33033

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 05.04.2003
prodigy este o trupa de muzica electronik ?
//

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by suslik-luna

nu sunt de acord cu acei care spun ca adevarata muzica electronica este cea 'clasica' (cum ar fi Depeche Mode, JM Jarre etc...). totul evolueaza, si muzica electronica tot.

Depeche Mode nu este muzica electronica !!!  :D

Depeche Mode este electro-pop, stil derivat din clasic electro-pop anii 80 ! Modern Talking la fel...

Deci, nu mai confundati !  ;)

Muzica electronica este Vangelis  Ryuichi Sakamoto  Tomita  Mike Oldfield  Michael Garrison  Mark Josephson  Klaus Schulze  Peter Seiler  Tangerine Dream  Yanni  Carlos Alomar  David Van Tieghem  Yellow Magic Orchestra  Synergy  Steve Roach  Andreas Vollenweider  Cusco  Space sia ltii ASEMANATORI... nu manele  ;)

#25
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da cam asa e...dar multa muzica care se cheama "electronica" nu e chiar asa cum suna

#26
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Se pare ca e greu totusi sa clasifici muzica. Ceea ce la inceput era doar "electronica" a derivat apoi in house rave si alte specii muzicale care mai de care mai interesante si deosebite prin felul lor, dar care practic si au radacinile in muzica electronica.

Andrei interesanta diferentierea ta intre notiunile de instrumentalitate si electronica. (Habar nu am de acel instrument de care spui tu ca il foloseste Jarre.)
Si ca sa mergem un pic mai departe ..... of course am un contra argument.....spre deosebire de muzica electronica de care vorbeam eu, in general, cea facuta in studio sau pe un computer, Jarre si Vangelis foloseau instrumente eletronice, ceea ce presupune ca totusi INTERPRETAU la ele ........nu cred ca acelasi lucru poti transmite si unui calculator .....da' s-ar putea sa ma insel, dat fiindca oamenii se si "indragostesc" prin intermediul calculatorului.

Nu am nimic impotriva remix-urilor, ba unele chiar imi plac , de expl. Little less conversation JXL-vs- Elvis.....da' asa cum spunea suslik trebuie sa aduca ceva nou!!!!

O saptamana foarte buna si poate un pic mai calda !!!!!!!! :D

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by Joanne

Nu am nimic impotriva remix-urilor, ba unele chiar imi plac , de expl. Little less conversation JXL-vs- Elvis.....da' asa cum spunea suslik trebuie sa aduca ceva nou!!!!


ala ce spui tu este "remake" nu "remix"

remix = piesa cu aceashi interpretare... aceashi instrumentatzie dar rearanjate in versiuni de diverse lungimi... alea sunt remixuri...

remake = piesa cu aceashi melodie... reorchestrata de persoana care canta original sau nu. versurile... aceleashi sau nu...

#28
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Muzica electronica este KRAFTWERK !

ce canta Jarre, Vanghelis, Tomita se chema altfel... imi scapa acum ... electrosymphonic something....

#29
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
K k, ty ty arty nu stiam pana acum diferenta dintre remix si remake, good to know! Da' te-as contrazice un pic la definitia remix-ului .........de ce spui ca are aceasi orchestratie? mie mi se pare ca are si o alta sonoritate nu numai un beat diferit .........but i could be wrong!
Ai dreptate in ceea ce priveste "A little less conversation" ........avand in vedere ca s-a preluat numai vocea, linia melodica si bine inteles suportul armonic.

Kraftwerk au fost primii care de fapt au lansat stilul, nu? Cred ca fiecare interpret are propriul stilul, de multe ori ii auzi spunand ca ei canta o COMBINATIE de... cu de...  Cred ca stilurile in muzica se schimba cu viteza in care traim noi in secolul asta.

Ummmmm stie cineva un site care sa fie ca un dictionar al stilurilor muzicale? Si de fapt cine defineste ce stil de muzica este? Eu am pierdut sirul long time ago......noroc cu kazaa ca am aflat de stiluri ca "euro house", tribal, trance and so on .......lol.

#30
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Muzica electronica=muzica a carei instrumentatie e creata exclusiv de sintetizator.

#31
Dracula

Dracula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.10.2003
hmmm... astept cu interes sa vad daca aduce cineva in discutie formatia Octave :)

Lasind gluma deoparte, e interesant ca dupa ce s-a despartit trupa, s-a vazut cu adevarat cine era reponsabil pentru muzica buna din trupa aia... Aurel Stanciu...

Dupa parerea mea, si DJ-ii buni se cheama ca fac muzica. Daca iei bucati de melodii de la altii, si creezi ceva nou (cum face Oakenfold) sau daca chiar compui (cum face van Dyk), si oamenii "simt" muzica ta (ii face sa rida, sa plinga, sa se bucure sau sa danseze), se chema in continuare ca esti un artist.

Ma intreb... citi din cei care strimba din nas la muzica techno (house, trance etc.) au fost vreodata la un rave adevarat? pentru ca nu cred ca dupa ce ai participat la asa ceva poti spune ca nu-ti mai place muzica.

Kraftwerk ar merita un monument si statui, fiindca a reusit sa creeze o nisa pentru muzica electronica adevarata, si tot ce s-a facut de-atunci incoace (de la new wave, si, desigur, Depeche Mode, trecind la Prodigy si Front 242, si apoi la goa si trance) li se datoreaza lui Ralf, Florian & co.

Apropo, ati prins careva ultimul album al lui Jean-Michel Jarre? Si care e cel mai recent Tangerine Dream? ca nu m-am putut lamuri...

#32
PunkDigital

PunkDigital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2003
Mulțumesc, Joanne.  Thanks for the kind words.  My Romanian sucks royally but I try my best :)

Cînd zic 4-4 sau 7-4 ma refer la timp.  4X4 înseamnă patru pe patru )Help! by the Beatles sau Johnny Be Goode by Chuck Berry are songs in 4-4.  99% din cîntecele pop sînt patru pe patru.  Waltz and Polka music are 3-4.  Deci ma refer la timp.

În muzica electronică sau dezvoltat niște sub-categorii.  Kraftwerk nu sună deloc ca Yani or Tangerine Dream.  Mai degrabă ași spune că Yani, Tangerine Dream, Vanghelis, etc. sănt o categorie care se cheamă New Age.  Cel puțin așa ne referim la muzica asta in America.  Categoriile ăstea există pentru că este mai ușor să vorbin despre lucrurile astea cînd construim “containers” care conțin aceleași lucruri  - chestia asta se întîmplă și în alte domenii – Velasquez a pictat foarte diferit de Van Gogh.  Rezultatul este ca Velasquez este conisderat Realist si Van Gogh Impresionist deși sînt pictori amăndoi. Filmul și literatura fac același lucru.

Acum dacă am zis așa ceva vreau să clarific ceva – eu cînd vorbesc de muzica electronică mă refer la Kraftwerk, Prodigy, Propellerheads, Chemical Brothers, Tricky, etc.  Yani și Vanghelis scriu compozțiile pe keyboards și după ce compozițiile sînt terminate ei adaugă effecte pentru sunete de orchestra (de obicei).  Aste este foarte diferit de Propellerheads, Chemical Brothers și Prodigy unde compoziția este aprope exclusiv pe computer și cu software, și sună FOARTE DIFERIT de Yani și Vanghelis.

Pentru ca nu știu aproape nimic de Yani și Vanghelis nu pot să vorbesc despre ei în detaliu dar eu, cel puțin, nu consider muzica lor muzica electronică sau cel puțin muzica electronica du jour.  Cred ca oameni mai degrabă se referă la Prodigy și Chermical Brothers decăt Yani și Vanghelis cînd vorbesc de Muzica electronică.  Cred că Arty se referă la același lucru.  

Oricum asta nu este foarte important pentru discuția noastra în general, dar este important să vorbim despre acelaș lucrul. Sa comparam mere cu mere :)

#33
PunkDigital

PunkDigital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2003

Quote

Originally posted by Joanne
Kraftwerk au fost primii care de fapt au lansat stilul, nu?  
Cred ca da.  Autobahn a fost lansat în 1974 și a fost albumul No.4 pentru ei.

By the way, Steve Albini, who engineered the last Nirvana CD was in a band called Big Black and recorded a copy of The Model by Kraftwerk that absolutely kicks ass.

#34
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Hmmmm 4x4 te referi la timpii din cadrul unei masuri muzicale? sau la forma muzicala (caci eu la asta ma referea) De exemplu Strofa A refren B Strofa A Refren B-> ABAB. Ceea ce se intampla in interiorul unei masuri nu influenteaza prea mult forma finala a unei piese. De exemplu poti scrie in 3/4 o piesa de forma ABABCB.
Ok ceea ce de fapt ma "deranjeaza pe mine" si ceea ce frecvent se copiaza este acea secventa muzicala care se deruleaza in felul urmator. Beat simplu, dupa 4 masuri de acelasi beat (sa zicem) se adauga uneori sincopat un alt beat sau un alt instrument/sunet care umple un pic mai mult melodia si asa creste aglomeratia de beat-uri pana la mijloc unde brusc se reduce,  ca in finalul sa fie unul glorios si furtunos!!! Alta secventa este cea in care se mareste ritmul din ce in ce mai repede inaintea refrenului ....creind o anticipatie a refrenului ........eh eu m-am saturat de asta. Avand in vedere ca house-ul nu este sustinut de cuvinte, care ar distrage un pic de la monotonia repetarii aceleasi fraze muzicale....as dori sa aud ceva nou care sa nu ma plictiseasca, indiferent daca beat-ul este antrenant sau nu.

#35
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
La inceput a fost.. KRAFTWERK..

#36
alexoac

alexoac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.01.2005
Dar nu cred ca muzica este mai mult sau mai puțin “cinstită” pentru că a fost scrisă pe computer sau nu.  Este limitată, dar nu fară merit.
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]


ai dreptate...si asta este un talent,sa mixezi,nu conteaza daca e pe computer sau nu,nu conteaza cu ce e creata,ca poti sa o faci la orice,ca daca nu e frumoasa tot degeaba,important e sa ai ureche muzicala ca sa o creezi ca lumea,si pe computer se face muzica buna,dar multi nu o inteleg,mai ales astia cu rock ul ,eu pot sa spun ca ascult si rock dar nu orice stil(nu imi plac alea de nebuni)
despre house.. daca zic toti ca aia nu e muzica ca e facuta pe calc, de ce nu orice fraier se face dj? si dj cunoscut cum e carl cox,tiesto ......

mie imi place.... paul van dyk,mylo,carl cox,deep dish,atb,paul oakenfold...etc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate