Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asculti muzica electronica?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

Poll: Asculti muzica electronica? (162 member(s) have cast votes)

Asculti muzica electronica?

  1. Da, ascult! (154 votes [80.63%])

    Percentage of vote: 80.63%

  2. Ce e muzica aia de nebuni? (37 votes [19.37%])

    Percentage of vote: 19.37%

Vote

#1
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ma intreb uneori cati sunt cu adevarat ascultatori de muzica electronica, fie ea Trance, House, Drum, chill out sau alt gen, sau "asculta" pentru ca da bine sa fii... la moda?
Cati dintre voi preferati genul asta de muzica?

#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Da, ascult foarta multa muzica electronica (aproape toata muzica pe care o ascult). Multe genuri...

#3
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Eventuale preferinte? Stiu si eu .. melodii favorite? DJ, Trupe?

#4
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Quote

Originally posted by AcidMan
Eventuale preferinte? Stiu si eu .. melodii favorite? DJ, Trupe?


da... dece nu :)
(ordinea e aleatorie, nu e in functie de preferinte)

YELLO, TANGERINE DREAM, MIKE OLDFIELD, ENIGMA, VANGELIS, THE CRYSTAL METHOD, E.V.A.C.

DJ... Paul van Dyk, Dj Tiesto, Marco V, Johan Gielen, 4Strings, Dirty Vegas, Armin van Buuren, Lemon 8, Lange... lista poate continua aici destul de mult... asa ca o sa ma opresc.

#5
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Interesant ... se zice ca preferintele se schimba odata cu varsta .... cei mai tineri asculta mai Hard - Progressive iar odata cu trecerea varstei, se trrece mai spre melodic..

#6
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Corekt dar nu este o regula! eu spre exemplu am momente in care ascult Vangelis, JMJ sau Yanni! Si nu numai eu tind sa cred..e ceva uman!

#7
PunkDigital

PunkDigital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2003
I genuinely like electronic music.  Not every band or individual but I like a fiar amount of it.  I like Tricky a lot.    The 2nd Garbage CD is electronic in a sense...In every genre one is bound to find something good.

P.S. I understand Romanian but can't really write it... :(

#8
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
RO: ca tot uitasem acum ceva vreme sa dau nsite nume de DJ, Trupe etc, o voi face acum

DJ Tiesto, Herran Cataneo, Hybrid, John Digweed, John Kramer & Stephan K, Chris Fortier, Dave Seaman

Orbital, Roni Size, Faithless, chemical brothers,  si in rest tot ce tine de clubbin, deep house si trance, Trance, progressive.

ENG(for our English readers ;) ): I forgotten back then to post some DJ`s and groups i like...well, here they are.

DJ Tiesto, Herran Cataneo, Hybrid, John Digweed, John Kramer & Stephan K, Chris Fortier, Dave Seaman

Orbital, Roni Size, Faithless, chemical brothers,  and everything that that is clubbin, trance, deep trance, progressive, deep house

#9
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Have you listened to the latest compilation Melodic Trance?
Here is a picture with the songs.
I like ferry Corsten a lot .. the rest are good too :)

Attached Files



#10
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
If we have a guest here I will write in English too. Here is my list attached. 95% electronic music.

Attached Files



#11
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
O-Zone???? that sucks.

#12
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
For my 6 months doughter.

#13
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
mda.... mistocutz

Way Out West; a ascultat careva compilatiile astea?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
O piesa electronica excelenta dupa mine este Together Now (JM Jarre & Tetsuya Komuro aka TK), varianta oficiala aia de 5 min, cu voce si lasere  :P

#15
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Define electronic ...lately the music has been mostly electronic/digital..... even the voices :))!

Ceea ce mi se pare tare greu este sa pui ceva suflet in muzica pe care o creezi artificial.

Muzica "electronica" e Ok sa fie ascultata o noapte intreaga intr-un club, asta daca iti place sa dansezi, caci acel beat puternic te oboseste altfel, cel putin pe mine. La fel de mult imi place sa o ascult atunci cand conduc.

Kraftwerk, Vangelis, Jarre Oldfield intra cred eu intr-o alta categorie, sau mai bine zis ei formeaza adevarata categorie de muzica eletronica.

Hmmm o intrebare .........DJ-i sunt doar cei care mixeaza muzica nu??......, practic ei nu creaza nimic nou, doar combinatii de diverse beat-uri si diverse sunete care mai de care ciudate (create de un pc sau sintetizator) si diferite linii muzicale celebre. Trebuie sa recunosc ca sunt geniali in a da  o forma cat mai "atractiva/incitanta" muzical pieselor, desi ma cam plictisisem la un moment dat de cei care copiau acea forma, care pe unii i-a facut celebrii....

#16
PunkDigital

PunkDigital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2003
Este cu adevărat foarte greu pentru cineva sa scrie muzică electronica cu suflet.  Probabil că o combinație de lucruri se jocă aici.  La urechile noastre muzica cu voce suna mult mai mult “prietenosă”.  Muzica classica suna foarte diferită de muzica populara Romana, muzica populara Italiana sau muzica populara Englezească. Vocele umane domină cînecele populare.  ĂŽn America, de exemplu, muzica Country este aproape 99% cu voce.  Muzica Jazz, care este cu mult mai puțin populara, și mult mai puțin accesibilă, este aproape 99% fara voce.  Acelaș lucru se întîmplă și la muzica electronică.  Tricky cînta pe track+urile lui.  Erik B. And Rakim cînta pe cîntecele Juice și I Didnt Know The Ledge - cîntece care sînt foarte electronice. Gibbons cîntă on Sour Times (Portishead), etc.  Muzică fara voce de obiciei este cu mult mai puțin populară și cred ca din cauza asta.  Cîteodata se întîmplă să gasim cîntece care nu au voce care ne plac și care nu putem să le scoatem din cap.  De obiciei cîntecele ăstea sînt aproape întodeauna pentatonice și sînt pe 4-4. Take California Propellerheads (of Matrix fame) este un perfect exemplu.  Nu știu de o singură software care ma lasă să scriu muzica pe un timp deosebit. 5-7 este imposibil.
Fruity Loops, Hammerhead, Propellerheads (the software), Tuareg...nici una din ele lasă muzica electronică să treacă granița...sînt in țara 4+4 și numai acolo stau.
Resultatul este că foarte multe cîntece de muzică electronică suna la fel.  Ăƒstea care sună mai deosebit, sună deosebit din cauza vocilor sau pentru că sînt catchy

Dar nu cred ca muzica este mai mult sau mai puțin “cinstită” pentru că a fost scrisă pe computer sau nu.  Este limitată, dar nu fară merit.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
---
Este cu adevărat foarte greu pentru cineva sa scrie muzică electronica cu suflet.
---

Gresit. Orice artist adevarat poate face capodopere din orice, inclusiv sintetizatoare... sunt multe exemplue mai sus. Totul e sa fii artist... nu comerciant !

#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Va dau un exemplu pur comercial : E-rotic. Cine a ascultat macar o melodie observa ce minuni poate face sintetizatorul si ce sunete incredibile poate scoate.
  Cu ceva talent si un sintetizator profesionist poti face bani la greu.
  Blank& Jones e cel mai concludent exemplu. Cu un singur super single trance"Nightfly" au ajuns milionari in $ peste noapte

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate