Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cine stie cum se manuiesc betisoarele pt mancat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
VLAD33

VLAD33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2006

View PostAirwaves, on May 1 2006, 14:39, said:

cat snobism poate exista in tara asta .. .   tz tz tz tzt tz
Ce pacat tinere, daca tu nu esti in stare de asa ceva, macar fa loc la altii.

aaa si inca ceva poti sa incerci este amuzant :) si asta nu tine de etica, morala sau fite asa cum crezi tu ci este pur si simplu placere

#20
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Gata am invatat si eu,si inca direct de la sursa,in China
In maxim jumate de ora am invatat,si mi-am si luat un set de betisoare de acolo,pe care il folosesc acasa,sa nu-mi ies din mana.
Mi-a fost usor sa invat,ca era o chinezoaica tare draguta care s-a ocupat de mine :D Am incercat si eu de pe situri,dar nu mi-a iesit nicicum.

#21
Sweet-Girl

Sweet-Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.08.2006
Cel mai usor de manuit e sa le dai naibii si sa iei lingura, furculita si cutitul! Sper ca ti-am fost de ajutor!  :coolspeak:

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de acord cu snobismul. mai ales daca spui: "unde pot invata sa maninc cu betisoare pentru ca am avut o intilnire cu niste parteneri de afaceri straini, la :band: Howard Johnson Hotel in Bucuresti :band: " who gives a flying shit la ce hotel din :lol: bucuresti :lol: ai fost? parca voiai sa inveti sa maninci cu betisoarele :roflmao:

#23
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
@Mosotti
Eu am zis de straini la hotel.Nu am invatat din cauza aia,am invatat dupa intamplarea aia,ca era sa ma fac de ras.
Si am zis si numele hotelului ca se zice ca au sau aveau cel mai bun restaurant japonez din Romania,si sa subliniez faptul ca a trebuit sa ii conving sa nu mergem acolo ca nu e bun,cu toate ca ei au mancat la lantul respectiv de restaurante in alte tari si aveau o impresie buna.Am zis numele hotelului ca nu stiu cum ii zice la restaurantul efectiv,si ma gandeam ca poate asa e mai usor.In fine

Cu faza ca de ce nu le-am zis sa incerce bucataria romaneasca,de care zicea airwaves : le-am spus,am si fost si au fost tare incantati,treaba cu restaurantul japonez era mai tarziu,dupa vreo saptamana,cand deja am epuizat mare parte din mancarurile noastre.

In fine,iar on-topic : daca ai pe cineva langa tine care stie sa mance cu betisoare,si ai si tu o pereche,in maxim 20-30 de minute inveti.Si nici nu trebuie sa comanzi mancare chinezeasca,si acasa poti incerca cu diferite mancaruri.

#24
carolarad

carolarad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.09.2006
vezi aici
dupa ce inveti sa manuiesti betele iei doua boluri, in primul pui bucatele de hartie taiate sau rupte in bucatele mici, cca 1cm pe latura, cat mai multe si incerci sa muti acele bucatele de hartie din primul bol in celalalt, dupa care repeti acest pas pana stapanesti bine manuirea betelor.

#25
paul3

paul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.07.2006
e simplu.
eu unul nu m-as duce niciodata la un restaurant chinezesc daca nu mi-ar da si lingura si furculita normala.

nu am chef sa sufar de foame sau sa-mi cada mancarea din mana 80% din timp, pana as invata sa mananc cu betisoarele...

e o chestie practica sa mananci cu furculita si lingura, si intentionez sa continui sa mananc la fel :D

#26
ugiu

ugiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2006
stie cineva unde gasesc repede bete? nu au in supermarcheturi. mersi

#27
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postugiu, on Nov 12 2006, 06:53, said:

stie cineva unde gasesc repede bete? nu au in supermarcheturi. mersi

La un restaurant chinezesc, inclusiv la cei care livreaza mincarea acasa (nu uita sa precizezi ca vrei bete).
Pentru viitor roaga pe cineva care pleaca prin strainataturi sa-ti aduca unele lacuite pe care le poti spala ca pe tacimuri (eu am unele de citiva ani, sint OK, nemaivorbind ca arata super, fiind si pictate). Vezi sa nu le lasi in chiuveta cu vasele o suta de ani, dupa ce maninci le speli si le pui la uscat (doar daca nu ai unele de plastic. ca am vazut si din acelea)

#28
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
Mi se pare total absurd sa critici dorinta cuiva de a invata ceva care nu este specific tarii lui, sau sa zici ca daca te duci la un restaurant chinezesc neaparat sa ti se dea lingura caci altfel.......dupa ce nu mai mancasem multa vreme mancare traditional est europeana, am gasit un restaurant ucrainean, si am fost cu un amic, nu roman. Si cand amicul meu a cerut sos ranch sa isi puna peste salata, ospatarul a zis ca ei respecta traditia si nu au nici un fel de dressing pentru salata, pentru ca in bucataria ucrainiana salata se mananca cu ulei, otet si condimente, si nu cu sosuri. La fel, cand te duci la un restaurant chinezesc, te duci nu numai pentru mancare ci pentru atmosfera, pentru obiceiuri, pentru intreaga experienta, care cuprinde si betisoarele.

Edited by dannnnny29, 17 November 2006 - 06:07.


#29
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postugiu, on Nov 12 2006, 06:53, said:

stie cineva unde gasesc repede bete? nu au in supermarcheturi. mersi

Am vazut ieri la Cora, pe raftul unde sint razatori, tirbusoane, polonice si alte chestii folosite in bucatarie.

#30
ginaangelina

ginaangelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2006

View PostAirwaves, on May 17 2006, 09:37, said:

De ce snobism ? Pentru ca unii incearca sa para ceea ce  nu sunt. Si anume:chinezi,japonezi,etc.

  Maine,poiamaine vad un alt topic de genul. Sa invatam cum sa bem ceaiul precum japonezii,sa invatam cum sa ne stergem la fund precum japonezii,sa invatam . . . . . .
  Deocamdata suntem romani in tara noastra. Sa ajungi sa spui ca iti este rusine ca nu stii sa mananci cu betele..  e deja o chestie anormala.
mie mi-e rusine ca sunt roman! Mi-as fi dorit sa ma fi nascut in Japonia sau China! Ador tot ce e legat de viata, cultura, bucataria lor! Sper ca intr-o zi sa ajung sa le fac o vizita! Nu te pripi cu concluziile ....eu nu as putea numi dorinta unora de a invata cate putin din cultura altora -> snobism!

konnichi wa! :proud:

#31
Ynaa

Ynaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2008
Hai ca m`ai facut sa rad pe bune...nu vad ce legatura are snobismul cu betisoarele...sincer cum se zice ca nu strica sa stii o limba noua asa nu strica si sa sti sa mananci cu niste betisoare...si daca ii pana acolo...uitete unde e Romania si unde e Japonia sau China...sa fim seriosi oricine si`ar dori sa stea akolo si nu aici...au o cultura impresionanta si o mancare delicioasa...mi`as dori din tot sufletul sa stau akolo..si sa invat totul despre ei...daca tu nu esti instare sa mananci cu betisoarele nu critica pe altii care vor sa invete. Iar pentru ce`i interesati pe acest site este un filmulet care explica cum se folosesc http://www.ardei-iut...-chinezesti.htm succes....Sayonara:) :)

#32
romeomanciu

romeomanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.06.2006
Sincer nu e snobism sa mananci cu betisoarele eu am invata de pe net si din filme cum se mananca cu betisoarele pentru ca ma pasionat asa ca...

#33
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
Ultimul post a fost in Dec 11 2006, 19:13
:lol:

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostYnaa, on Jul 9 2008, 00:11, said:

Hai ca m`ai facut sa rad pe bune...nu vad ce legatura are snobismul cu betisoarele...sincer cum se zice ca nu strica sa stii o limba noua asa nu strica si sa sti sa mananci cu niste betisoare...si daca ii pana acolo...uitete unde e Romania si unde e Japonia sau China...sa fim seriosi oricine si`ar dori sa stea akolo si nu aici...au o cultura impresionanta si o mancare delicioasa...mi`as dori din tot sufletul sa stau akolo..si sa invat totul despre ei...daca tu nu esti instare sa mananci cu betisoarele nu critica pe altii care vor sa invete. Iar pentru ce`i interesati pe acest site este un filmulet care explica cum se folosesc http://www.ardei-iut...-chinezesti.htm succes....Sayonara:) :)

Pina la o limba noua ar fi de-ajuns s-o-nvatam pe asta  :lol:

Mincatul cu betisoarele este interesant, dar ineficient. Am fost la masa cu japonezi de foarte multe ori, cu furculita in mina si nu s-a deranjat nimeni. Exista alte obiceiuri, pe care ar fi bine sa nu le neglijezi in astfel de relatii, dar si asta numai uneori. In afara de asta treaba asta nu tine de cultura ci de prostie, daca esti in stare sa dai o scula net superioara pe una de doi bani  :lol:

#35
alexeyy15

alexeyy15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.07.2008
aa...hashi...mergi intrun restaurant chinezesc si comanzi ceva...ce crezi cati place:)) si rogi frumos un ospatar sati arate. daca ii mai zici si ca esti pasionat de china, si alte chestii deastea sigur primesti ajutor
ps. incearca sa vezi daca au Mizoshiru. desi e mancare japoneza sar putea sa gasesti si la ei. aia o sati placa sigur. decat sa iei h'ai-tak si sa le vezi ca pe niste rame peste orez :lol:

Edited by alexeyy15, 10 July 2008 - 13:36.


#36
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008

View Postalexeyy15, on Jul 10 2008, 14:33, said:

aa...hashi...mergi intrun restaurant chinezesc si comanzi ceva...ce crezi cati place:)) si rogi frumos un ospatar sati arate. daca ii mai zici si ca esti pasionat de china, si alte chestii deastea sigur primesti ajutor
ps. incearca sa vezi daca au Mizoshiru. desi e mancare japoneza sar putea sa gasesti si la ei. aia o sati placa sigur. decat sa iei h'ai-tak si sa le vezi ca pe niste rame peste orez :lol:
Ești tru!!!  -_-

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate