Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Cine stie cum se manuiesc betisoarele pt mancat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
VLAD33

VLAD33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2006
ooofff
bai mare
incerc si eu sa fiu in randul lumii moderne
va rog sa ma ajutati :))
stiu ca suna haios dar pls  :worthy:
aaaa:)
si inca ceva daca aveti imagini animate si mai bine. MERCII

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
nu cred ca o sa inveti pe forum asa ceva :D

#3
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
vezi aici

http://east.portland..._tok/life01.htm

http://www.japan-gui...om/e/e2039.html

http://www.echopstic...chopsticks.html

Attached Files



#4
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Chop Sticks B)

#5
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Si eu mananc u betele... frigarui

#6
VLAD33

VLAD33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2006

 The_Napster, on Apr 21 2006, 14:40, said:

Si eu mananc u betele... frigarui
Maltzam fain GOMEZ99

 The_Napster, on Apr 21 2006, 14:40, said:

Si eu mananc u betele... frigarui
Maltzam fain GOMEZ99

#7
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
cat snobism poate exista in tara asta .. .   tz tz tz tzt tz

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 Airwaves, on May 1 2006, 14:39, said:

cat snobism poate exista in tara asta .. .   tz tz tz tzt tz
De ce?

#9
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
E foarte bine sa stii sa manci cu betisoarele.Numai eu stiu cat a trebuit sa ii combin pe niste straini cu care aveam o intalnire la Howard Johnson Hotel in Bucuresti sa nu mancam la restaurantul japonez.Ca mancarea nu e buna,ca am auzit de la cineva ca produsele sunt deseori alterate,ca nu au curat in bucatarie !!! etc.,si doar din cauza ca nu stiu sa mananc cu betisoarele si nu puteam sa ma fac de ras.
Deci invata,ca si eu vara asta caut instructor pt asa ceva.

#10
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
De ce snobism ? Pentru ca unii incearca sa para ceea ce  nu sunt. Si anume:chinezi,japonezi,etc.

  Maine,poiamaine vad un alt topic de genul. Sa invatam cum sa bem ceaiul precum japonezii,sa invatam cum sa ne stergem la fund precum japonezii,sa invatam . . . . . .


  Deocamdata suntem romani in tara noastra. Sa ajungi sa spui ca iti este rusine ca nu stii sa mananci cu betele..  e deja o chestie anormala.


@Herlino, daca ai fi stat bine la capitolul comunicare, i-ai fi invitat pe straini respectivi  in felul urmator : " Va invit sa gustati mancarea noastra ROMANEASCA delicioasa , bla bla bla , etc..   Nu e vorba nici de nationalism dar si tu ai dat dovada de snobism in cazul respectiv.


Toate persoanele de alta nationalitate cu care am intrat in contact (inclusiv japonezi) au primit "oferta" incantate ca vor lua parte la o masa traditionala romaneasca. Unii turisti chiar PLATESC pentru a veni la noi in tara si a manca ROMANESTE.

De ce sa ne ardem in figuri si sa parem ce nu suntem? Ca inveti sa halesti cu betisoare din pur amuzament, da, ok. Dar sa ajungi sa crezi ca mancatul cu betisoarele te va face mai stilat sau sa pari mai inteligent,multitalentat sau de pe alte meleaguri, e deja o mare prostie.
  

Sa te faci de ras ca nu stii sa mananci cu betisoarele ??  :)) Be serious. Nu toti straini au mentalitatea noastra. Ar trebui sa inveti asta.

In plus i-ai mintit,ei vor ramane cu impresia ca in Romania cele mai multe restaurante (fie ele si chinezesti) sunt jegoase,cu mancare stricata, etc.

Cred ca filmele au un impact prea mare asupra modului in care ne comportam.

#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 Airwaves, on May 17 2006, 12:37, said:

De ce snobism ? Pentru ca unii incearca sa para ceea ce  nu sunt. Si anume:chinezi,japonezi,etc.
Dacă-mi place pizza, nu înseamnă că vreau să par italian. Dacă halesc cu plăcere brînzeturi împuțite, nu înseamnă că mă cred francez, iar dacă mă duc la un restaurant chinezesc și japonez și cer bețe în loc de cuțit și furculiță, nu înseamnă că mi s-au migdalat brusc ochii. Chiar nu văd urmă de snobim în asta.

#12
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Nu era vorba despre felurile de mancare  ci despre" NECESITATEA" exprimata de unii   pentru a invata mancatul cu betisoare.

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 Airwaves, on May 17 2006, 13:25, said:

Nu era vorba despre felurile de mancare  ci despre" NECESITATEA" exprimata de unii   pentru a invata mancatul cu betisoare.
Ar trebui să fie o plăcere, nu o necesitate :)

#14
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
Asta-i ca-n bancul cu ardeleanul căruia i-o furat câinele slana de pe masă şi el stătea liniştit, că brişca era la el...

#15
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 Airwaves, on May 17 2006, 13:25, said:

Nu era vorba despre felurile de mancare  ci despre" NECESITATEA" exprimata de unii   pentru a invata mancatul cu betisoare.

Vezi ca poate te apuca foamea prin codru si in loc sa maninci "stramoseste" cu miinile, tai frumusel doua betisoare si esti civilizat si curat pe labe pe deasupra

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
consistenta si specificul mancarurilor orientale impune deseori sa mananci cu betisoarele.
mai putin la supe, unde aia sunt chiar pe dos.

#17
natta

natta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2006
Eu stiu, da' mi-e lene sa-ti spun. Si pe deasupra cica-ti dauneaza, unii domni de-aici te-ar putea suspiciona ca suferi de manierism utilizand betisoarele alea.
Pune mana, tata, nu te sfii, lasa farafastacurile astea orientale ca esti pe plaiu' lu' badea Gheo si-a mioritei sale!
Si la noi se manaca sanatos, cu ciosvarta adicatelea, nu 2-3 bucatele ca la mancatorii aia de maidanezi.
Ptiu, batu-i-ar norocu' de galbejiti!

#18
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
se manuiesc asa cum vrei tu... ideea e sa poti manca cu ele! ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate