Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#631
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
Buna seara.
Am achizitionat o masina inmatriculata in Romania.
Am contract, am fiscala, am fisa de inmatriculare stampilata de la fostul proprietar. Acum unde trebuie sa merg mai intai?
-eu vreau sa merg maine la finante sa trec masina la finante duba mine
-sambata vreau sa fac identificarea RAR (apropo cat costa ?)
-si pasul trei merg la DRPCIV

e bine cum fac?

cine stie, eu cand trebuie sa procur RCA pe numele meu?inainte de DRPCIV sau dupa ce ma duc la DRPCIV ?

#632
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Salutare,

Situatia mea sta in felul urmator:
-Luni voi ajunge in Bucuresti si deja am vorbit la un autohaus de acolo pentru a cumpara de la ei o masina SH adusa din strainatate, neinmatriculata!
-Am rasfoit acest topic cautand ce anume va trebui sa fac din momentul cand procedez la cumparare si pana la inmatricularea definitiva si al celorlalte acte care trebuie facute pe numele meu.
-Printre multe alte postari intesesante si foarte explicite pentru cazuri diverse, am gasit de exemplu si postarea cu nr 212 de la pagina 12(si nu este singura de genu') care se refera la absolut toti pasii care trebuie facuti incepand de la achizitionarea unei masini din strainatate si pana la inmatricularea acesteia in Romania.
----------------
Totusi, nu sunt parca total lamurit ce anume se schimba fata de modul in care eu insumi as fi adus masina, ...adica atunci cand eu cumpar masina aia adusa de afara -de o firma, autohaus romanesc, care se ocupa cu acest gen de afaceri- si neinmatriculata...
-La ce anume trebuie sa fiu atent sa-mi dea firma respectiva? Trebuie sa-mi dea absolut toate hartiile din momentul achizitionarii pe care au facut-o ei in strainatate sau cum? Mentionez ca timpul meu de sedere in Bucuresti va fi extrem de limitat (va trebui sa merg in localitatea de bastina cat mai rapid pt a o inmatricula cat se poate de rapid si apoi va trebui sa revin in Atena unde locuiesc) si, daca s-ar gasi vreunul dintre voi care sa ma ajute cu extra precizari pentru cazul expus ar fi minunat fiindca m-ar scuti de eventuale greseli sau/si timp pierdut aiurea.

Va multumesc.

#633
ogabriel

ogabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.09.2005
Buna seara. Am nevoie de ceva sfaturi. As vrea sa merg in Germania sa-mi cumpar o masina si nu stiu cumsa procedez cu banii, legal nu pot iesi din Romania cu mai mult de 10000 eur si parca nu as vrea sa merg cu atat de mult cash la mine, ce optiuni as mai avea, conturi cecuri, ceva care ar fi usor de retras sau transferat acolo.
Dupa achizitie as vrea sa mai bantui vreo saptamana prin diverse locuri, se poate face o asigurare full CASCO? Multumesc.

#634
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005

 ogabriel, on 5th June 2012, 20:20, said:

Buna seara. Am nevoie de ceva sfaturi. As vrea sa merg in Germania sa-mi cumpar o masina si nu stiu cumsa procedez cu banii, legal nu pot iesi din Romania cu mai mult de 10000 eur si parca nu as vrea sa merg cu atat de mult cash la mine, ce optiuni as mai avea, conturi cecuri, ceva care ar fi usor de retras sau transferat acolo.
Dupa achizitie as vrea sa mai bantui vreo saptamana prin diverse locuri, se poate face o asigurare full CASCO? Multumesc.

in EU e foarte la mode 'wire transfer'
in DE e gratis sa faci orice traqnsfer (nu au taxe).

#635
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Aveti idee cam in cat timp ti se da certificatul de inmatriculare dupa depunerea actelor?
Mentionez ca masina a fost cumparata sh, nu am schimbat numerele si daca depun maine actele in cat timp am certificatul pentru ca vreau sa plec din localitate si as prefera sa am toate actele in regula,
Se poate plati vreo taxa de urgenta ceva.

#636
thewombat

thewombat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.05.2012
Salutare,

am citit forum-ul + alte pagini privind inmatricularea auto, dar nu prea m-am lamurit. Situatia mea este urmatoarea:

am cumparat auto second hand din romania de la persoana fizica. masina a fost inmatriculata prima data in 2005. am primit de la om toate actele necesare, am completat contractele de v-c. acum, vreau s-o inmatriculez pe numele meu. masina are RCA valabil, ITP. am fost la RAR si am obtinut certificat de autenticitate.

1. care sunt pasii? ma duc intai la CEC sa platesc taxele, apoi la administratia financiara si apoi la DRPCIV?
2. mai este necesar sa fac RCA? RCA-ul se face pe numarul masinii (eu doresc pastrarea numerelor)
3. trebuie refacut ITP?

#637
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
RCA se face pe numele tau nu pe numerele masinii.

Primul pas e sa iti faci RCA pe numele tau
Pe urma platesti la CEC taxa de certificat
Mergi la finaciar sa iti ia masina pe rol si sa iti stampileze fisa de inmatriculare
Apoi mergi la politie.
Itp ramane valabil.

#638
crishhh

crishhh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2012
mi-am cumparat un Ford focus 1.4 benzina  din 01.12.1999 adusa din austria si as dori sa stiu ce euro ii daca ma puteti ajuta cu un raspuns va multzumesc!

#639
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Intri pe www.rarom.ro-intrebari frecvente-Lista informativa a autovehiculelor (generic numite "Euro 3")si daca codul motorului se gaseste acolo este euro3 daca nu e euro 2. Euro 4 n-are cum sa fie din 99.

#640
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Salut am si eu o intrebare....unde platesc taxa aceea de 52 de lei???...la primaria de care apartin sau altundeva...gen azi am fost mi-am platit impozitul si am intrebat de taxa de 52 de lei pe care stiam ca se plateste la primaria de care apartin si cel de la primaria mi-a spus ca se plateste la Giurgiu (apartin de judetul Giurgiu)....


multumesc anticipat.

#641
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Platesti la primaria de care apartii. Mi se pare o aberatie sa te puna sa mergi la primaria orasului resedinta de judet.

#642
Horia1234

Horia1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2012
Buna ziua !
Am achizitionat de cateva zile o masina second hand inamtriculata in ro, de la o persoana din aceiasi localitate/judet . Nu as vrea sa o inscriu deja pe numele meu deoarece vreau sa ma conving intai daca e buna si merita sau sa o dau mai departe .
Ce trebuie sa fac in afara de contractul v/z si inscriere la fiscal ?
Daca ramane acelasi prorietar, aceleasi numere momentan trebuie sa imi fac rca pe numele meu ? Si daca da rca se poate face doar pe baza contractului de v/c ?

#643
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Masina o treci pe numele tau la primarie abia cand o inmatriculezi. Poti sa folosesti aceiasi asigurare a vechiului proprietar pentru ca masina este inca pe numele lui pana ti-o treci tu pe nume. Tu esti detinatorul legat datorica contractului V/C, dar masina este PE NUMELE LUI.

#644
Alexia02

Alexia02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2012
Cata birocratie in Romania...:)

#645
Doctorul_TM

Doctorul_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.07.2007
OK, just a simple question ... sper sa nu deranjez mult !!!

Care sunteti din Timisoara, stiti firme care se ocupa de toata harababura asta cu Vanzare-Cumparare ?!
Eu vreau sa cumpar un Golf 3, inmatriculat in RO, dar nu am timp sa umblu dupa toate draciile astea pentru lucrez de la 9-17 ... asta fiind motivul intrebarii mele.

Multam fain de viitoarele raspunsuri !!!

#646
cris.g

cris.g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 11.01.2007
Salut,
Daca vreau sa cumpar o masina sh de la o persoana fizica din Germania, unde se fac actele? La ce trebuie sa fiu atent, fata de cazul in care as face achizitia de la un autohaus?
Multumesc!

Edited by cris.g, 23 September 2012 - 12:01.


#647
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Daca eu cumpar o masina din targ ,duminica.Contractul il fac la un birou acte auto, vanzatorul imi da certificat fiscal pe loc. Eu mai trebuie sa vin la vanzator intr-o zi lucratoare pentru a pune primaria stampila pe contract/ radiere? Sau acest fiscal tine loc de aceasta dovada?
Imi cer scuze nu sunt familiarizat cu aceste hartogarii.
Multumesc.

#648
yura_onu

yura_onu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2010
Salutare! Va rog sa ma ajutati cu o chestiune. Varul meu, cetatean ucrainean a cumparat de la Eurial Invest Cluj un autoturism pentru al inmatricula in tara lui ucraina. A facut toate demersurile necesare, mai exact act vanzare-cumparare si declaratie de export - la vama cluj. Cand a vrut sa iasa din tara, vamesul de la Vama Siret nu l-a lasat sa iasa din tara cu masina cumparata pe motiv ca NU ARE FACUTA RADIEREA DE LA POLITIE, ci doar de la Taxe si Impozite.
Intrebarea mea este : el poate radia masina? Daca da, o poate radia in orice oras?  sau trebuie sa ia legatura cu cei de la Eurial Cluj sa radieze ei masina??? Practic varul meu este propietarul masini in acest moment doar ca nu este trecut in CIV pentru ca este cetatean ucrainean.

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate