Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#649
tucu77

tucu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.01.2007
Referitor la inmatriculare, radiere, autorizarea provizorie, placi pierdute/furate, permise de conducere, etc., informati-va intotdeauna din sursa oficiala!

Informatiile complete si oficiale despre toate documentele, tipizatele si taxele pe care trebuie sa le aveti in vedere le gasiti aici:

http://www.prefectur...culri-auto.html

Tot acolo, veti regasi si etapele pe care trebuie sa le parcurgeti. Informatiile sunt valabile pentru oricare judet.

#650
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Salut
As dori sa stiu de la cei care s.au confruntat cu problema asta ce sume sunt de achitat pentru transferul proprietatii la finalul contractului de leasing.
Ce suma este de plata pentru societatea de leasing pe care apoi o refactureaza clientului?
Am impresia ca societatea de cred mi.a facturat prea mult

#651
edm_addicted

edm_addicted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2007
In cazul in care cumpar masina din alt judet, pot pastra numerele aflate pe masina sau se vor schimba cu initialele judetului aferent domiciliului din buletin?

#652
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Se vor schimba.

#653
bog_tom

bog_tom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.07.2002
Acum ca a fost suspendata taxa auto pana la 31 dec 2012, cum se procedeaza la inmatriculare? Din cate stiu e una din conditii.

Se poate face inmatricularea fara si se plateste dupa 1 ianuarie cand se lamuresc lucrurile? Ma gandesc totusi ca nu pot intrerupe procesul de inmatriculare ..

#654
abaruta

abaruta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.03.2004
Stiti cumva cum se rezolva urmatoarea situatie?
Am o masina inmatriculata pe numele meu in Romania si vreau sa o vand ginerelui meu din Belgia care vrea sa o inmatriculeze acolo(el doreste neaparat vanzare-cumparare pt ca este persoana fizica autorizata si are nevoie pentru introducerea in contabilitate). Stiti cumva cum pot sa fac actele pentru radiere in Romania cat mai simplu fara participarea lui in calitate de cumparator? Am luat in calcul si intocmirea contractului de vanzare in Belgia care este la fel de simplu ca si la noi dar nu stiu daca nu e obligatoriu sa-l fac in Romania. De asemenea care ar fi pasii necesari in Romania pentru vanzare si radiere in acest caz particular?
Mentionez ca masina se afla deja acolo si ginerele meu o foloseste de doi ani cu contract de comodat de la mine.

Edited by abaruta, 29 November 2012 - 12:31.


#655
GECU

GECU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.12.2011
sal,... daca am masina avariata si vreau sa fac contractul de vanzare- cumparare intre mine si fostul propietar se mai poate face??  itp mai este valabil, asigurarea obligatorie nu. am inteles ca trebuie sa ajung la rar dupa procedura care doresc eu sa o fac, dar in situatia actuala nu se poate. Deci poate este cineva mai avizat sau care a mai trecut sau auzit de situatie asemanatoare i-as fi recunoscator pentru indrumare/raspuns. ms.

#656
fistikus

fistikus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2013
Stimati colegi am o intrebare daca ma poate ajuta cineva...
Asi dori sa procur o masina inmatriculata in Ro ca exemplu Renault Megane 2006 cu pretul 4000 euro, acum daca aceasta masina este exportata in Rep. Moldova este aplicabil acel tva deductibil sau cum functioneaza( exemplu Germania: daca masina e la export stapinul poate sa cedeze19% din pretul masinii) Cum functioneaza in Romania, va multumesc anticipat daca poate cineva sa ma ajute.

#657
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Salut,

mi s-a intamplat urmatoarea situatie:

am cumparat  o masina din alt judet, si pana sa ajung acasa , sa fac actiunile de transcriere, am pierdut talonul.  Vechiul proprietar trebuie sa solicite un talon nou? Eu ce predau la ghiseu la inmatriculari in locul talonului?

Multumesc mult!

#658
asterix83

asterix83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2012
Buna tuturor.

Ma pregatesc sa achizitionez o mobra Ducati ST2. Este deja inmatriculata. Omul are actele (talon+CIV), insa el n-a inmatriculat-o la politie, doar inregistrata la FISC, mergand pe numerele vechiului proprietar. Are numele lui dactilografiat pe CIV dar fara stampila politiei.

Am vorbit cu vanzatorul pt a obtine certificatul fiscal de radiere si stampila pt fisa de inmatriculare.

As dori sa stiu daca eu o sa pot inmatricula motocicleta asa sau vanzatorul mai trebuie sa obtina alte acte?

Inca o problema peste care s-ar putea sa dau la autentificarea RAR. Seria sasiu/motor le-am gasit inscrise pe o tablita in partea dreapta a ghidonului si corespund cu cele din talon, insa n-am gasit seria stantata pentru sasiu, iar seria motorului (ZDMH100AAXB002526 * 007573) nu prea corespunde......adica prima parte, cea cu ZDM este alta decat in talon, doar ce este scris dupa "*" este in regula [ http://www.motociclism.ro/forum/public/style_emoticons/default/sad.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Credeti ca vor fi probleme la autentificare, sau merita sa ma incumet pt achizitie?

#659
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Haha, cum sa merite sa o cumperi? Normal ca o sa ai probleme la autentificare.
Chiar nu se mai gasesc  mobre ok?? Pentru ce iti trebuie bataie de cap? Pai ala tocmai de aia nu a trecut-o pe numele lui la politie ca nu a putut trece de autentificare

#660
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
am si eu nevoie de ajutorul vostru . vreau sa cumpar o masina adusa de afara care are deja numere rosii dar este in alt judet . ce trebuie sa fac ? ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns ?

#661
asterix83

asterix83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2012

 asterix83, on 07 martie 2013 - 21:11, said:

Buna tuturor.

Ma pregatesc sa achizitionez o mobra Ducati ST2. Este deja inmatriculata. Omul are actele (talon+CIV), insa el n-a inmatriculat-o la politie, doar inregistrata la FISC, mergand pe numerele vechiului proprietar. Are numele lui dactilografiat pe CIV dar fara stampila politiei.

Am vorbit cu vanzatorul pt a obtine certificatul fiscal de radiere si stampila pt fisa de inmatriculare.

As dori sa stiu daca eu o sa pot inmatricula motocicleta asa sau vanzatorul mai trebuie sa obtina alte acte?

Inca o problema peste care s-ar putea sa dau la autentificarea RAR. Seria sasiu/motor le-am gasit inscrise pe o tablita in partea dreapta a ghidonului si corespund cu cele din talon, insa n-am gasit seria stantata pentru sasiu, iar seria motorului (ZDMH100AAXB002526 * 007573) nu prea corespunde......adica prima parte, cea cu ZDM este alta decat in talon, doar ce este scris dupa "*" este in regula [ http://www.motociclism.ro/forum/public/style_emoticons/default/sad.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Credeti ca vor fi probleme la autentificare, sau merita sa ma incumet pt achizitie?

Problema rezolvata.
Am obtinut de la vanzator toate actele necesare si am gasit pana la urma seriile ok. Ce scrie inainte de seria motorului (ZDM...... * 007573) este altceva. seria din talon pt sasiu este poansonata pe cadru, sub ghidon :)

#662
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
Provocare! Crede-ti ca ma descurc sa inmatriculez masina in numai 3 zile? Situatia este in felul urmator. Vreau sa prind taxa veche de poluare asa ca, daca e ok (o verific maine dimineata), maine cumpar masina. Trebuie s-o duc in alt oras pentru transcriere. Am timp de marti dimineata pana joi s-o scot la capat? Cu tot cu RAR, taxa platita, etc. Mentionez ca am o "pila" la RAR si ma rezolva intr-o singura zi. Totodata, nu am nici un act "scos", cum ar fi fiscalul vanzatorului. Cam ce operatiune dureaza cel mai mult?
Si mai am intrebare. Masina este inmatriculata in 2003 si nu s-a platit nicio taxa de poluare. Trebuie sa mai scoata vanzatorul vreo adeverinta pe aceasta tema, din moment ce eu imi asum taxa si vreau s-o platesc?
Multumesc anticipat!

#663
wolfman_wolf

wolfman_wolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2013
Buna seara.

   Am nevoie de lamuriri in urmatoarea speta:
-auto adus din Germania de catre un intermediar turc,la un roman din Arad;
-romanul din Arad a intocmit act de V/C cu fratele meu;
Acte existente:
-brief mare si mic;
-talon circulatie provizorie pe numele turcului;
-nr. de tzol
-asigurare nemteasca.
Nu exista act de V/C intre neamtul din acte si turc,pe de o parte si pe de alta nu exista nici act de V/C intre turc si romanul din Arad.
Cum se poate inmatricula auto definitiv in RO avand actele mentionate.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#664
lllooopplll

lllooopplll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.07.2005
Salut. Am si eu o intrebare.
Am vandut o masina la sfarsitul anului trecut prin contract V-C iar pe talon nu s-a trecut -instrainat catre-. Eu vreau sa-mi recuperez numerele pentru care am chitanta platita pentru un an de zile si sa stiu ca si-a inmatriculat-o sa nu ma trezesc cu amenzi acasa, de curand expirand si rovinieta. Noul propietar nu mai raspunde la telefon iar cei de la politie m-au indrumat sa fac actiune in instanta.
S-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare?
Cred ca o sa fac actiune in instanta sa-i puna in vedere sa si-o inmatriculeze daca asta e singura solutie. Masina s-a vandut acum 6 luni de zile.

Edited by lllooopplll, 14 March 2013 - 19:47.


#665
cooltronic

cooltronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.07.2008
am si eu o intrebare . mi-am luat masina din alt judet. are numere rosii care urmeaza sa expire si mai pot scoate inca un rand. am o nelamurire . asigurarea obligatorie ma costa vreo 410 lei daca o fac pe numele meu si vreo 160 de lei daca o fac pe numele tatalui. ce implica daca o fac pe numele tatalui . trebuie sa fie actele masinii pe numele lui . trebuie sa fac contract de vanzare - cumparare cu el ? nu prea stiu care e procedura in acest sens

#666
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Salut,

Vineri am depus documentatia pentru transferul dosarului auto de la Galati catre alt judet, la circumscriptia financiara. Transferul efectiv va dura aprox. 30 zile.

In prima faza mergeti se vi se elibereaza certificatul fiscal pentru fiecare vehicul. Acte necesare :
1. Cerere atestare fiscala pentru fiecare vehicul in parte - cerere tip in care se solicita transferul catre noul domiciliu ;
2. Taxa de timbru de 2 lei.

Dupa eliberarea atestatului fiscal, i se face o copie.

Acum depunerea documentatiei pentru transfer, sau faza a doua:

1. Cerere - se gaseste intre tipizatele de la fata locului, in care se trec datele personale , ce se solicita (transfer dosar auto), datele de identificare ale vehicolului ( Marca, tip, serie sasiu , serie motor, cap cil - pt autoturisme // Marca, tip,serie sasiu, masa maxima - pentru remorci);
2. Copia atestatului fiscal obtinut in faza intai;
3. Copie dupa cartea de identitate a vehicolului;
4. Copie dupa noua carte de identitate a solicitantului;
5. Copie dupa actul de provenienta a vehicolului- deci nu pierdeti actele prin care ati dobandit vehiculele (facturi, contracte de V/C, etc)- daca le-ati pierdut, faceti altele.

Se primeste un nr de inregistrare.

Faza a treia: stampila pe fiecare fisa de inmatriculare  si taxa de timbru de 2 lei pentru fiecare viza.

Este posibil ca in alte judete sa fie mai simplu, sa nu trebuiasca atatea acte depuse. Asta e in Galati.

va tin la curent ce se intampla la noua locatie, oricum va fi mai lejer.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate