Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#451
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 nclsamy, on 8th December 2010, 21:41, said:

in cazul in care cumpar o masina sh inmatriculata deja in romania este nevoie de certificarea rar? daca masina a fost luata din bucuresti se pot pastra placutele de inmatriculare pentru o eventuala inmatriculare in alt judet deoarece am numerele gravate pe oglinzi? :deadtongue:
1.Da
2.Nu

Edited by alexx1402, 08 December 2010 - 23:45.


#452
ariess555

ariess555

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 06.02.2010
am rasfoit acest thread dar n'am gasit un raspuns la problema mea.... explic: am cumparat o masina de la cineva din alt judet. masina respectiva avea deja primul set de numere rosii dar nu a fost niciodata 'inscrisa' la primarie. aici intervine nedumerirea mea. am toate actele necesare inmatricularii dar imi lipseste atestatul fiscal al vanzatorului. mentionez ca acesta s'a dus la primarie , a incercat sa'l obtina dar i s'a spus ca nu i se poate elibera un atestat pe un bun care nu a fost niciodata inscris. omul si'a scos atestat 'general' ca nnu figureaza cu datorii. m'am prezentat cu acest atestat la inmatriculari si mi'au refuzat dosarul  pe motiv ca pe atestat trebuie MUSAI mentionat sasiul , cularea si marca. ce e de facut?

#453
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
In cazul asta sunt de vina cei de la primaria de care apartine vanzatorul (sunt habarnisti). Se "inscrie" tot atunci cand se obtine certificatul fiscal, platind  impozitulul pt perioada cat a detinut masina;o zi, doua cinci....
- tot atunci o radiaza de la impozit pe baza contractului de vanzare cumparare incheiat cu tine
In cazul in care aia sunt asa "capcauni" sa le spuna ca vrea s-o inscrie pe numele lui, iar pe urma ca vrea s-o radieze :)

Edited by alexx1402, 16 December 2010 - 00:50.


#454
vluca68

vluca68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.03.2006
O intrebare am si eu : daca inscriu pana la 31 decembrie o masina euro 5, pentru care NU se plateste taxa de prima inmatriculare, mai trebuie vreo hartie de la ANAF sau functionarul de la inmatriculari, pe baza cartii de identitate, poate primi actele fara acel certificat de la ANAF? Am sunat la ANAf si mi-au zis ca nu imi trebuie nimic de la ei.
Cu multumiri anticipate.

#455
Eizo

Eizo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2007
De curand am cumparat o masina inmatriculata in alt judet(eu sunt din Bucuresti),iar astazi am fost la financiar s-o trec la impozit pe numele meu.Intrebarea mea este daca pot sa mai circul cu ea pana ii expira itp si asigurarea rca si apoi sa o inmatriculez ,sau trebuie sa ii schimb neaparat  numerele?

Edited by Eizo, 24 December 2010 - 12:49.


#456
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Din cate stiu eu, poti daca proprietarul vechi nu a radiat-o din circulatie.

#457
Eizo

Eizo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2007
Eu nu am nici un act care sa arate ca masina e radiata.Cum poate sa o radieze daca eu am toate actele?

#458
adriann225

adriann225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2009
Salut. Am o masina inmatriculata in strainatate. Taxa de prima inmatriculare e f mare. Am gasit un "nene" care imi vinde (doar) actele unei masini identice dar inmatriculata in romania. Ce ziceti..e posibil? Cum fac cu seria de pe sasiu,de pe motor? In privinta actelor la ce sa fiu atent?
Multumesc!

#459
ionutzyankoo

ionutzyankoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 30.10.2004
Salut. Am și eu nevoie de un răspuns. Săptămâna viitoare (după 31 ianuarie) o sa înmatriculez mașina cumpărată în leasing al cărei utilizator am fost. M-am informat în legătură cu pașii ce trebuie făcuți dar un singur lucru nu îmi e clar. Trebuie sau nu sa plătesc taxa de înmatriculare? Mașina e o Kia Ceed Euro 4 cu emisii 145 g.

#460
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 ionutzyankoo, on 29th January 2011, 09:39, said:

Salut. Am și eu nevoie de un răspuns. Săptămâna viitoare (după 31 ianuarie) o sa înmatriculez mașina cumpărată în leasing al cărei utilizator am fost. M-am informat în legătură cu pașii ce trebuie făcuți dar un singur lucru nu îmi e clar. Trebuie sau nu sa plătesc taxa de înmatriculare? Mașina e o Kia Ceed Euro 4 cu emisii 145 g.
nu mai ai de platit nici o taxa.masina e deja inmatriculata cu numere romanesti

#461
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,523
  • Înscris: 01.12.2001
Maine voi cumpara o masina pt sotia mea. Am gasit pe net model de contract vanzare cumparare si de fisa de inmatriculare.
Pot sa le listez eu? Sau trebuie neaparat la o firma?
Ce trec la  - nr.chit.contrav. certificat inmatr din fisa de inmatriculare (ca inca nu am platit asa ceva)
Vreau sa completez pe PC si sa listez de acasa.
Sau nr chitantei se poate trece si ulterior cu pixul?
La RAR si la inmatriculare trebuie sa fie neaparat prezent propietarul masinii (sotia mea)? Sau pot sa ma duc eu cu toate actele?
Vreau sa fac cat mai putine drumuri.

#462
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 dorin_2k, on 30th January 2011, 15:29, said:

Maine voi cumpara o masina pt sotia mea. Am gasit pe net model de contract vanzare cumparare si de fisa de inmatriculare.
Pot sa le listez eu? Sau trebuie neaparat la o firma?
Ce trec la  - nr.chit.contrav. certificat inmatr din fisa de inmatriculare (ca inca nu am platit asa ceva)
Vreau sa completez pe PC si sa listez de acasa.
Sau nr chitantei se poate trece si ulterior cu pixul?
La RAR si la inmatriculare trebuie sa fie neaparat prezent propietarul masinii (sotia mea)? Sau pot sa ma duc eu cu toate actele?
Vreau sa fac cat mai putine drumuri.
1. Nu e nesar sa fie completat de o firma specializata. Formularul poate fi completat chiar si de mana. (Eu l-am dactilografiat la o "firma" din targ, dar nu mi-au trecut in el seria motorului si nr. de inmatriculare; cand am depus dosarul, polititstul de la ghiseu m-a pus sa il completez eu cu pixul) Se accepta formular doar de tipul asta: http://www.autoimpor...e_cumparare.pdf
2.  Nu treci nimic, completeaza militianul de la ghiseu cu pixul, sau tu dupa ce platesti taxa.
3. La RAR nu e obligatorie prezenta proprietarului. (totusi sa ai la tine copie dupa buletinul ei/lui)

Edited by alexx1402, 30 January 2011 - 16:07.


#463
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Salut prieteni
Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.
Cum si de unde pot obtine o dovada despre radierea unei masini vandute prin 2004?
In fiecare an platesc impozitul auto pentru masina asta si ma enerveaza la culme. Nu mai spun cat de mult o enerveaza pe nevasta-mea!
Multumesc anticipat pentru orice info, sfat, parere
Marius

#464
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,523
  • Înscris: 01.12.2001
Am cumparat recent o masina si trebuie sa o inmatriculez dar am observat ca am cartea mea de identitate valabila inca o luna. E vreo problema daca atunci cand voi merge la politie pt inmatriculare vor fi doar 20 zile de valabilitate a CI?
Stiu ca "ar fi bine sa il schimbi", dar intreb daca e vreo precizare claara in acest sens (cum ca trebuie musai sa fie CI valabila inca "n" luni in momentul inmatricularii masinii).

#465
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,523
  • Înscris: 01.12.2001
Am fost azi sa inmatriculez masina. Am ajuns pe la ora 13. Prima surpriza: ma intreaba de la ghiseu:"aveti bon de ordine?"
-NU.
-Atunci veniti maine dimineata la 8,30.
Era sa pic jos.
M-am mai plimbat acolo si iar am incercat si am reusit sa iau un bon: nr 342 - ultimul =))
Am auzit ca stau unii de la ora 4 dimineata si fac liste la intrare iar apoi politistul vine, ia lista, ii striga dupa nume, le ia buletinul si le da un bon de ordine.
Nicaieri nicio lista cu ce trebuie sa contina dosarul.
Alaturi cateva firme ce intocmesc actele si te taxeaza cu 13 lei sa iti zica daca e OK si sa le puna in ordine, ca daca nu-s cum vor ei, te intoarce de la ghiseu.
Mi-au zis ca Fisa de inmaticulare nu e buna, ca tre alt tip cu mai multe date despre masina. De aici de pe site parca o aveam listat. Le-am zis sa ma lase in pace ca e OK. Si a fost OK.

La ora 15 am reusit sa depun actele dar trebuie sa vin maine dupa nr de la masina.

M-am uitat pe asigurare si mi-au gresit o litera de la seria masinii: in loc de S au scris 5.
Bine ca nu au observat la politie. Ma duc tot maine sa imi refaca asigurarea.

#466
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
E vorba de Bucuresti, nu?
In provincie e alfel, cel putin asa era asta vara;
Prima data m-am dus pentru numere provizorii. Aici am stat maxim doua minute pana am primit numerele (aveam toate hartiile pregatite de acasa + chitante de la cec si trezorerie)
Apoi la inmatriculare, am stat 5 minute (am avut doua pesoane in fata). Am depus dosarul, am platit taxa pentru nr. preferentiale  si mi-au spus sa vin peste doua ore sa le ridic (numerele "la rand" se elibereaza pe loc). Am revenit, am primit placutele cu nr.de inmatriculare si o dovada inlocuitoare pentru certificatul de inmatriculare, valabila 15 zile. A doua zi am primit prin posta certificatul original.
Cam asta e toata povestea la mine.
Un rand de numere rosii + inmatriculare = 15minute timpt total pierdut la politite.

Edited by alexx1402, 17 February 2011 - 18:47.


#467
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,523
  • Înscris: 01.12.2001
Da de unde? In SV am patit toate asta.
Off topic:
Daca vrei sa-i faci unui tip ceva zile fripte: fa-i cadou o masina neimatriculata. Are de mers la o gramada de ghisee si de facut o gramada de acte (contract vanzare cumparare, RAR, ITP, asigurare, taxa auto, taxa certificat, taxa inmatriculare, taxa numere, rovinieta, ...)
Eu nu cred ca as primi nici daca as primi-o gratis.

#468
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Eu in Bacau am facut.
Pot sa spune ca nu ma asteptam sa mearga asa repede. Programarea la RAR mi-am facut-o cu vreo 2-3 saptamani inainte, cu toate ca atunci cand am sunat, au spus ca ma pot duce ziua urmatoare. Tot la RAR am reusit sa intarzii 30minute, dat m-au primit. A mers repede si aici pentru ca am avut certificatul de conformitate al masinii si decat au transcris datele de pe el si nu a trebuit sa mai caute prin baza de date.
Am scutit o gramada de timp pentru ca mi-am facut "temele" de acasa si m-am informat din 10 locuri ce pasi am de urmat. Taxele le-am platit in oras, inainte sa ma duc cu dosarul (la noi, in sediul polititiei sunt doua ghisee pentru taxe CEC si trezorerie, la care sunt mereu cozi de +20 persoane si trebuie sa stai la amandoua).
Intr-adevar, documentatia necesara inmatricularii e al nabii de stufoasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate