Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#469
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001
La SV procedura de inmatriculare la politie e urmatoare:
Serviciul inmatriculari e in Mall care se deschide la 8,30.
De dimineata (ora 3-4!!!) vine primul la usa si face o lista si se pune pe el primul. Apoi vin si vin alti clienti si se trec pe acea lista. Mai sunt cazuri cand vine unul si mai smecher si rupe prima lista pe la 7 dimineata si face alta lista cu el in frunte.
La 8.30 ia politistul lista, ii striga dupa nume, le ia buletinele si le da nr de ordine.
Apoi stai si stai in Mall si bei f multe cafele si te uiti pe plasmele de acolo si-ti astepti numarul.
Inainte mai mergi dai dai 13 lei la o firma sa iti puna foile intr-o ANUMITA ordine, ca de nu te intoarce de la ghiseu.
In functie de ce nr esti poti sa vii a doua zi dupa plcaile de inmatriculare.

Vorbea lumea pe acolo ca in decembrie era puhoi de lume la inmatriculari.
Eu am trimis-o pe nevasta-mea sa negocieze la ghiseu cand am ajuns si eu ca tot omul la ora 13 la Mall (ca am reusit sa plec de la serviciu si nu mai era niciun bon d ordine liber pt ziua respectiva).
Si sunt de la 40 km de municipiu si nu am timp de plimbari aiurea.

Geambasii de masini stiu toata procedura si au relatii pe acolo si rezolva rapid. Dar nimeni nu da nicio informatie pe acolo. Totul e Top Secret.
Daca era vreo firma care sa se ocupe cu toata aceasta procedura de inmatriculare plateam bucuros orice onorariu.
Sa primesc acasa masina gata inmatriculata.
Bafta celor ce doresc sa-si inmatriculeze o masina.
Sa aveti multa rabdare....
Eu am imbatranit destul in aceste 2 saptamani.

#470
cata_alexutza

cata_alexutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2011
aici gasiti raspunsul cel mai repede http://gaudemaus.wor...triculare-2011/

Edited by cata_alexutza, 26 February 2011 - 02:15.


#471
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
Salut!

Am tot citit pe forum si nu sunt foarte lamurit.
Urmeaza sa cumpar o masina adusa din Franta, care nu este inmatriculata in RO.
Cel de la care o cumpar este persoana fizica, roman si mi-a spus ca facem un contrac de V-C clasic, il cunoasteti toti.
Ce acte trebuie sa imi dea el, care este urmatorul pas pe care il fac eu?
De numere rosii a spus ca se ocupa el.
Ce imi trebuie pentru RAR, sa fac autentificarea?

Este prima masina a mea SH si nu vreau sa intampin probleme.
Ce sfaturi imi puteti da?

Multumesc

#472
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Am si eu o mica dilema cu privire la inmatricularea unui autoturism. Am in prezent cartea tehnica a masinii, in care figureaza proprietarul (vanzatorul), si dovada pentru certificatul de inmatriculare (nu a iesit inca certificatul, s-au depus actele pe 7 aprilie si urmeaza sa ii fie trimis prin posta), contractul de v-c intre mine si vanzator si asigurarea pe numele lui, plus rovinieta.
Mai departe ce trebuie sa fac ? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? Sunt din Targoviste. Saptamana asta primesc prin curier fiscalul si talonul in original de la vanzator.

#473
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am si eu o nedumerire: daca am cumparat masina azi, mai sunt valabile rovigneta,asigurarea si inspectia tehnica? Acestea expira in august 2011.
Pe vanzator il costa ceva din plata actelor?

Edited by nirosbog, 19 April 2011 - 16:39.


#474
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
rovinieta, da - relativ (daca schimbi nr de inmatriculare trebuie facuta o cerere catre cnadr pt modificare numarului in baza de date) - nu merita bataia de cap, in plus e plateste si o taxa de vreo 25lei.
itp, da
asigurare, nu
pe vanzator nu-l costa nimic. actele le faci pentru tine nu pentru el...

Edited by alexx1402, 20 April 2011 - 20:36.


#475
tdi_man

tdi_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.01.2007
Vreau sa cumpar o masina inmatriculata de la cineva din Iasi care la randul lui a cumparat-o de la x din Bucuresti si nu a mai finalizat actele masina fiind pe numele celui din Bucuresti. Are doar un contract simplu de vanzare cumparare! Cum pot lua eu masina legal cu acte. Se poate face totul prin Fax cu persoana X din Bucuresti adica contract + fisa fiscala?

Edited by tdi_man, 10 May 2011 - 12:57.


#476
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Ai nevoie de tot "lantul" de contracte V-C dintre intermediari si certificat fiscal de la fiecare :D. In cazul tau doua contracte de v-c si doua certificate fiscale.
Fisele fiscale trebuie sa fie in original in original ! (eu le-am primit prin posta)

#477
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Salut,

Imi confirma si mie cineva avizat daca am dreptate in cele ce urmeaza?

Vreau sa imi vand masina pe care am cumparat-o acum 2 ani. Vreau sa stiu daca tot ce trebuie eu (VANZATORUL) sa fac sunt urmatoarele:

1 - dupa acceptarea pretului etc trebuie sa semnez contractul de vanzare-cumparare
2 - sa merg la primarie cu DOCUMENTE (cu ce ?? cartea de identitate ??) pentru radierea masinii si returnarea DOCUMENTELOR cumparatorului

Am I right?

#478
tdi_man

tdi_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.01.2007

 alexx1402, on 10th May 2011, 16:43, said:

Ai nevoie de tot "lantul" de contracte V-C dintre intermediari si certificat fiscal de la fiecare :D. In cazul tau doua contracte de v-c si doua certificate fiscale.
Fisele fiscale trebuie sa fie in original in original ! (eu le-am primit prin posta)

Multumesc, dar inca nu sunt complet lamurit: deci domnul din Iasi are doar un contract V-C nu a mai luat fiscalul si nici nu a inregistrat-o nicaieri primarie , politie, ea ramanand in cartea mare cu singurul posesor cel din Bucuresti. Nu cumva trebuie sa fac eu direct cu primul posesor cel din Bucuresti V-C deoarece cel din Iasi nu a mai perfectat nici un act inafara de V-C?

#479
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Poti face si direct cu cel de la Bucuresti pentru ca e mai simplu, asta daca cel din Bucuresti e de acord sa plateasca impozitul pe perioada cat a stat masina la cel din Iasi.

#480
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Am o masina cumparata in leasing si trecuta pe PFAul pe care-l am de anul trecut. Daca doresc sa trec masina pe numele mamei mele cam care ar fi costurile? Masina a costat noua 22000 euro acum 5 ani jumatate.

#481
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001
105 lei identificarea RAR
37 lei taxa certificat
52 lei taxa inmatriculare
40 lei numere
Deci 234 lei daca iti faci singur contractul de vanzare si fisa de inmatriculare (e aici pe site modelul si doar il completzi)
(trebuie sa faci si RCA-ul pe 6 luni pe noul nume)

Edited by dorin_2k, 14 May 2011 - 19:07.


#482
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Pai nu trebuie sa vind masina de pe PFA catre persoana fizica? Am inteles ca se impune o valoare de piata la care se vinde masina si nu pot trece 1000 euro chiar daca o trec pe numele unui membru al familiei.

#483
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001
:lol: unde sa se impuna?
Impozitul il platesti apoi la primarie. Ala nu are treaba cu inmatricularea.
Contractul V-C il faci singur. Nu trebuie facut la nus ce notar. Poti sa scrii in el si 1 leu sau 1 milion de euro.

#484
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 21.08.2008
Am intrebat acum o luna un contabil si asta a fost raspunsul sau, ca nu se mai poate trece oricit pentru ca sint PFA si e un pret de piata al fiecarui model. Imi incarcam contabilitatea in mod inutil (am vrut s-a trec pe numele meu, sint unic angajat al acelui PFA) asa ca am renuntat. Nu taxele de inmatriculare sint problema ci impozitul de 16% pe valoarea presupusa impusa a vinzarii. Daca e asa cum spui ar fi nemaipomenit desi acel contabil care tine PFAuri asa mi-a spus.
http://forum.softped...howtopic=738864

Edited by danghetau, 14 May 2011 - 20:47.


#485
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001
In CVC se poate pune bifa la vanzator la : "persoana fizica" sau "persoana juridica"
Ceea ce intrebi ține de contabilitate si nu de inmatricularea masinii.
Habar nu am cum e treaba cu contabilitatea. (e un lucru total obscur pt mine).

#486
Askme

Askme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.06.2006
Am si eu o rugaminte la cei care cunosc mai bine formalitatile.Am vandut o masina acum o luna. Probabil cei care au cumparat-o se ocupa cu vanzare/cumparare de masini. Cand am vandut-o am facut CVC, am fost la finante si am rezolvat si acolo cu toate actele. Masina este in continuare cu vechile numere. E drept... pe certificat-ul de inmatriculare am scris ... instrainat catre x..... Acum, eu stiu ca nu am primit de la el foaia prin care sa radiez masina si de la politie. Ce este de facut? Pot sa am de suferit... financiar bineinteles, daca el vinde masina mai departe si automat eu nu o sa mai vad niciodata acea foaie. Sau, pot sa apara si alte probleme pe care eu nu le stiu?  Multumesc foarte mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate