Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#505
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postkimi_ro, on 1st July 2011, 22:38, said:

(...)
5. se predau cumparatorului urmatoarele acte: autovehiculul, toate cheile, pagina 1 si 2 din contractul de vanzare ? cumparare, fisa de inmatriculare (vizata de Adm. Financiara)+Certificatul Fiscal, cartea de identitate a masinii in original, certificatul de inmatriculare in original (trecut pe verso numele noului proprietar, data si semnatura ambilor ? se face o copie care va ramane la vanzator); in plus, daca exista, se preda RCA si rovinieta; tot in acest moment se primesc banii;
(...)
Trecerea noului proprietar pe talon + semnaturile sunt obligatorii sau sunt doar o masura pentru a proteja cumparatorul de posibile acuzatii de furt? :)
La un eventual control al politiei rutiere, pot fi probleme daca eu conduc masina care inca este pe numele vechiului proprietar?

Edited by crz, 05 July 2011 - 08:49.


#506
flog

flog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.01.2007

View Postkimi_ro, on 1st July 2011, 22:38, said:

update vanzare auto personal:

Vanzatorul trebuie sa urmeze urmatorii pasi:

1. vanzatorul si cumparatorul merg impreuna la un birou de intermediere acte unde vor incheia si semna Contractul de Vanzare-Cumparare - acesta este un formular predefinit care se completeaza la masina de scris si are 3 pagini din care, ultimele 2 sunt autocopiative. Pagina 1 (alba) si Pagina 2 (roz) vor fi date cumparatorului iar Pagina 3 (verde) va ramane la vanzator; e nevoie de actele de identitate ale celor doua părti si cartea de identitate a masinii;

2. tot la acelasi birou de intermediere acte se intocmeste fisa de inmatriculare care se va completa cu datele vehiculului, datele fostului detinator si datele noului detinator;

3. vanzatorul (nu e nevoie si de cumparator) merge la Administratia Financiara de care apartine unde, dupa verificarea achitarii tuturor impozitelor datorate catre bugetul local si plata taxei de eliberare Certificat Fiscal (momentan, in Bucuresti, Sector 6, e in valoare de 2 RON) i se elibereaza fisa de inmatriculare (cea de la punctul 2) semnata si stampilata de organul fiscal si certificatul fiscal;

4. in acelasi timp, tot la Administratia Financiara vanzatorul face si radierea autoturismului; pt radierea de la Administratia Financiara, vanzatorul completeaza o cerere tip la care va atasa exemplarul verde al Contractului de Vanzare-Cumparare; de aceea, se recomanda realizarea unei copii a Contractului de Vanzare-Cumparare; drept dovada a radierii de la Administratia Fianciara, vanzatorul va primi un Proces Verbal de scoatere din evidenta a mijloacelor de transport;

5. se predau cumparatorului urmatoarele acte: autovehiculul, toate cheile, pagina 1 si 2 din contractul de vanzare – cumparare, fisa de inmatriculare (vizata de Adm. Financiara)+Certificatul Fiscal, cartea de identitate a masinii in original, certificatul de inmatriculare in original (trecut pe verso numele noului proprietar, data si semnatura ambilor – se face o copie care va ramane la vanzator); in plus, daca exista, se preda RCA si rovinieta; tot in acest moment se primesc banii;

6. nu mai e nevoie ca vanzatorul sa mearga la politie pt a depune cererea de radiere de la politie;

Vorbiti serios???  exista  pasul 4???  Ca eu am  vandut de curand masina si i-am facut certificatul fiscal si am stampilat fisa de inmatriculare la primarie(sunt intr-o comuna), si le-am trimis cumparatorului. Doamna de la  primarie a zis ca ea o radiaza dupa ce ii vine dela politie radierea. Radierea la politie se face dupa ce se inmatriculeaza masina pe numele noului proprietar.
Si acum stateam cu frica in san ca noul proprietar nu cumva sa nu o inmatriculeze?

Sa inteleg ca exista o cerere de radiere fiscala? E posibil ca doamna de la primarie sa nu stie??? (E o primarie din o comuna din DB)

Ms,
Florin.

#507
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
In unele primarii se cere certificat de radiere de la politie (dovada ca a fost inmatriculata pe numele noului proprietar) iar in altele nu, se radiaza fiscal pe baza contractului de v-c. Depinde de la o localitate la alta. Eu am cumparat o masina din Bucuresti iar vanzatorul a radiat-o fiscal pe baza contractului, nu a mai fost necesar sa-i trimit nimic.

Edited by alexx1402, 06 July 2011 - 20:35.


#508
flog

flog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.01.2007

View Postalexx1402, on 6th July 2011, 21:33, said:

In unele primarii se cere certificat de radiere de la politie (dovada ca a fost inmatriculata pe numele noului proprietar) iar in altele nu, se radiaza fiscal pe baza contractului de v-c. Depinde de la o localitate la alta. Eu am cumparat o masina din Bucuresti iar vanzatorul a radiat-o fiscal pe baza contractului, nu a mai fost necesar sa-i trimit nimic.

Hăolică, ţara lu papură vodă!
E confuzie peste tot, unii zic una, altii zic alta...

Oricum, mi se pare de toata jena situatia ca se poate ca cumparatorul sa nu o inmatriculeze si tu sa platesti in continuare impozite, sa ai probleme cu rovigneta si cu alte amenzi.
Ce o fi asa greu sa se interzica circularea cu masina dupa 30 dezile. E obligatoriu? atunci sa fie amenzi, ridicare de talon, numere, daca cumva mai umbli cu ea dupa 30 de zile.

Pe legile actuale doar poti sa il dai in judecata, ceea ce e bataie de cap.

#509
thesame

thesame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2007
Buna ziua,

Am o intrebare care am vazut ca a mai fost adresata dar nu am gasit un raspuns concludent: vreau sa cumpar o masina de la un samsar. Acesta le-a luat de la o firma de leasing, cu factura, insa nu au fost inmatriculate. Spune ca are radierea fiscala de la leasing si imi da factura si pot pleca cu ea. Este adevarat acest lucru? (bineinteles, asta dupa ce platesc RCA si Rovigneta). Presupun ca mai trebuie sa mergem la biroul de acte auto...

Multumesc anticipat!

#510
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postthesame, on 8th July 2011, 11:14, said:

Buna ziua,

Am o intrebare care am vazut ca a mai fost adresata dar nu am gasit un raspuns concludent: vreau sa cumpar o masina de la un samsar. Acesta le-a luat de la o firma de leasing, cu factura, insa nu au fost inmatriculate. Spune ca are radierea fiscala de la leasing si imi da factura si pot pleca cu ea. Este adevarat acest lucru? (bineinteles, asta dupa ce platesc RCA si Rovigneta). Presupun ca mai trebuie sa mergem la biroul de acte auto...

Multumesc anticipat!
In mare e adevarat, insa ai nevoie de certificat fiscal si de la samsar chiar daca nu a trecut-o pe numele lui si mai trebuie sa faceti ctr. de v-c intre voi (tu si samsar)

#511
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View Postcrz, on 5th July 2011, 09:44, said:

Trecerea noului proprietar pe talon + semnaturile sunt obligatorii sau sunt doar o masura pentru a proteja cumparatorul de posibile acuzatii de furt? :)
La un eventual control al politiei rutiere, pot fi probleme daca eu conduc masina care inca este pe numele vechiului proprietar?

Nu e obligatoriu sa treceti numele noului proprietar pe talon. Intr-adevar, e mai mult o masura de siguranta prin care il obligati pe noul proprietar sa inmatriculeze autovehiculul pe numele lui (teoretic, legea il obliga sa inmatriculeze autovehiculul in termen de 30 de zile calendaristice de la data semnarii contractului de vanzare-cumparare; practic, daca e de rea credinta, poate folosi autovehiculul cu talonul Dvs. avand in vedere ca sansele sunt destul de mici ca la un eventual control al politiei, politistul sa verifice aceasta rubrica de pe talon). Cel mai bine e sa va faceti copii dupa talon si cartea de identitate iar in momentul in care ii predati originalele noului cumparator, sa il rugati pe acesta sa semneze si sa mentioneze pe copii ca a primit originalul la data de.......


View Postflog, on 6th July 2011, 20:51, said:

Vorbiti serios???  exista  pasul 4???  Ca eu am  vandut de curand masina si i-am facut certificatul fiscal si am stampilat fisa de inmatriculare la primarie(sunt intr-o comuna), si le-am trimis cumparatorului. Doamna de la  primarie a zis ca ea o radiaza dupa ce ii vine dela politie radierea. Radierea la politie se face dupa ce se inmatriculeaza masina pe numele noului proprietar.
Si acum stateam cu frica in san ca noul proprietar nu cumva sa nu o inmatriculeze?

Sa inteleg ca exista o cerere de radiere fiscala? E posibil ca doamna de la primarie sa nu stie??? (E o primarie din o comuna din DB)

Ms,
Florin.

imi cer scuze pt raspunsul intarziat insa, intre timp, ati primit raspuns de la user-ul "alexx1402"

#512
pavoneitza

pavoneitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2011
buna!

am si eu o mare dilema! Sunt stabilita in germ...am o masina cu numere de ro....vin akum in tara sa o radiez...vreau sa o imatriculez in germ! ce trebuie sa fac? ce acte imi trebuie in tara? am citit ca trebui prima oara imatriculata in germ??? astia de aici zic ca nu...in ro.....HELP!!!

#513
pavoneitza

pavoneitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2011
Chiar nu stie nimeni?  <_<

#514
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAskme, on 20th May 2011, 00:31, said:

Am si eu o rugaminte la cei care cunosc mai bine formalitatile.Am vandut o masina acum o luna. Probabil cei care au cumparat-o se ocupa cu vanzare/cumparare de masini. Cand am vandut-o am facut CVC, am fost la finante si am rezolvat si acolo cu toate actele. Masina este in continuare cu vechile numere. E drept... pe certificat-ul de inmatriculare am scris ... instrainat catre x..... Acum, eu stiu ca nu am primit de la el foaia prin care sa radiez masina si de la politie. Ce este de facut? Pot sa am de suferit... financiar bineinteles, daca el vinde masina mai departe si automat eu nu o sa mai vad niciodata acea foaie. Sau, pot sa apara si alte probleme pe care eu nu le stiu?  Multumesc foarte mult
Ca sa nu patesc la fel, cand vand masina ce trebuie sa fac, e suficient sa o radiez doar de la Administratia Financiara oadata cu eliberarea fisei de inmatriculare si a certificatului fiscal sau trebuie radiata si de la politie ? Daca trebuie radiata si de la politie, in ce etapa trebuie facut acest pas, fiindca nu am inteles de la userul citat mai sus ce foaie trebuie sa primeasca de la cumparator.
@kimi ro, mesaj #504, punctul 6 spui ca nu mai trebuie sa faci cerere de radiere de la politie.
M-ati bagat in ceata, nu mai inteleg nimic, va rog lamuriti-ma. Multumesc anticipat.

Edited by mike-5, 25 July 2011 - 19:52.


#515
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkimi_ro, on 1st July 2011, 22:38, said:

update vanzare auto personal:

Vanzatorul trebuie sa urmeze urmatorii pasi:

1. vanzatorul si cumparatorul merg impreuna la un birou de intermediere acte unde vor incheia si semna Contractul de Vanzare-Cumparare - acesta este un formular predefinit care se completeaza la masina de scris si are 3 pagini din care, ultimele 2 sunt autocopiative. Pagina 1 (alba) si Pagina 2 (roz) vor fi date cumparatorului iar Pagina 3 (verde) va ramane la vanzator; e nevoie de actele de identitate ale celor doua părti si cartea de identitate a masinii;

2. tot la acelasi birou de intermediere acte se intocmeste fisa de inmatriculare care se va completa cu datele vehiculului, datele fostului detinator si datele noului detinator;

3. vanzatorul (nu e nevoie si de cumparator) merge la Administratia Financiara de care apartine unde, dupa verificarea achitarii tuturor impozitelor datorate catre bugetul local si plata taxei de eliberare Certificat Fiscal (momentan, in Bucuresti, Sector 6, e in valoare de 2 RON) i se elibereaza fisa de inmatriculare (cea de la punctul 2) semnata si stampilata de organul fiscal si certificatul fiscal;

4. in acelasi timp, tot la Administratia Financiara vanzatorul face si radierea autoturismului; pt radierea de la Administratia Financiara, vanzatorul completeaza o cerere tip la care va atasa exemplarul verde al Contractului de Vanzare-Cumparare; de aceea, se recomanda realizarea unei copii a Contractului de Vanzare-Cumparare; drept dovada a radierii de la Administratia Fianciara, vanzatorul va primi un Proces Verbal de scoatere din evidenta a mijloacelor de transport;

5. se predau cumparatorului urmatoarele acte: autovehiculul, toate cheile, pagina 1 si 2 din contractul de vanzare – cumparare, fisa de inmatriculare (vizata de Adm. Financiara)+Certificatul Fiscal, cartea de identitate a masinii in original, certificatul de inmatriculare in original (trecut pe verso numele noului proprietar, data si semnatura ambilor – se face o copie care va ramane la vanzator); in plus, daca exista, se preda RCA si rovinieta; tot in acest moment se primesc banii;

6. nu mai e nevoie ca vanzatorul sa mearga la politie pt a depune cererea de radiere de la politie;
Dupa punctul 4 sa zicem cumparatorul se "suceste" si nu mai vrea sa cumpere masina (adica nu-ti mai da banii), tu ca vanzator ce faci, ramai cu masina radiata de la Adm.financiara ? Nu ar fi mai bine sa-i ceri banii la semnarea CVC ? Si aici e o problema, cumparatorul are nevoie de toate actele pentru a o inmatricula si nu cred ca va da banii doar la semnarea CVC, ca apoi sa atarne dupa vanzator pentru fisa de inmatriculare si certificatul fiscal.

#516
Valmotor2

Valmotor2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 11.01.2004
Acum 3 zile am cumparat o masina, am facut dosarul pentru biroul de imatriculare . Problema se pune altfel , cat timp am la dispozitie se depun dosarul la birou ?
Masina a fost cumparata din acelasi judet, acelasi oras, la 3 blocuri distanta de mine. Are nr. de imatriculare din oras, si doresc sa pastrez nr.  care il are in momentul de fata(probabil din cauza ca nu mai vreau sa platesc pentru alte nr. aleatoriu, fost proprietar la masina nu'i pasa de nr. ( cum fac asta? ))  Alta problema este ca in ziua de astazi buletinul imi  expira !si tot astazi am reusit sa fac autentificarea autovehicului care a durat mai mult decat am crezut. Neavand timp sa mai trec si pe la birou. De asta intreb cat pot sta asa ? Sa scot alt buletin ar dura cam o saptamana si un pic.  

Multumesc,

#517
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Teoretic 30 zile, practic... mult si bine.

#518
nicu10

nicu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2011
Salut!
Am si eu o nelamurire. Am vandut de curand o masina, iar noul proprietar a scos-o la vanzare fara sa o fi inmatriculat-o pe numele lui. Dupa ce am vandut-o nu am mers la politie sa o radiez mi s-a spus ca se radiaza automat dupa 30 de zile. Cele 30 de zile nu au trecut inca iar actualul proprietar nu doreste sa mergem la politie sa o radiem. Intrebarea este ce pot face in cazul asta?

#519
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
1. In cazul vanzarii, masinile nu se mai radiaza, se transcriu. (Nu e obligat s-o treaca pe numele lui daca vrea s-o vanda)
2. Astepti sa-l opreasca politia (daca ai completat pe talon data instrainarii) si sa-i retina certificatul, sau il dai in judecata.

#520
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View Postkimi_ro, on 1st July 2011, 21:38, said:

update vanzare auto personal:

Vanzatorul trebuie sa urmeze urmatorii pasi:

1. vanzatorul si cumparatorul merg impreuna la un birou de intermediere acte unde vor incheia si semna Contractul de Vanzare-Cumparare - acesta este un formular predefinit care se completeaza la masina de scris si are 3 pagini din care, ultimele 2 sunt autocopiative. Pagina 1 (alba) si Pagina 2 (roz) vor fi date cumparatorului iar Pagina 3 (verde) va ramane la vanzator; e nevoie de actele de identitate ale celor doua părti si cartea de identitate a masinii;

2. tot la acelasi birou de intermediere acte se intocmeste fisa de inmatriculare care se va completa cu datele vehiculului, datele fostului detinator si datele noului detinator;

3. vanzatorul (nu e nevoie si de cumparator) merge la Administratia Financiara de care apartine unde, dupa verificarea achitarii tuturor impozitelor datorate catre bugetul local si plata taxei de eliberare Certificat Fiscal (momentan, in Bucuresti, Sector 6, e in valoare de 2 RON) i se elibereaza fisa de inmatriculare (cea de la punctul 2) semnata si stampilata de organul fiscal si certificatul fiscal;

4. in acelasi timp, tot la Administratia Financiara vanzatorul face si radierea autoturismului; pt radierea de la Administratia Financiara, vanzatorul completeaza o cerere tip la care va atasa exemplarul verde al Contractului de Vanzare-Cumparare; de aceea, se recomanda realizarea unei copii a Contractului de Vanzare-Cumparare; drept dovada a radierii de la Administratia Fianciara, vanzatorul va primi un Proces Verbal de scoatere din evidenta a mijloacelor de transport;

5. se predau cumparatorului urmatoarele acte: autovehiculul, toate cheile, pagina 1 si 2 din contractul de vanzare – cumparare, fisa de inmatriculare (vizata de Adm. Financiara)+Certificatul Fiscal, cartea de identitate a masinii in original, certificatul de inmatriculare in original (trecut pe verso numele noului proprietar, data si semnatura ambilor – se face o copie care va ramane la vanzator); in plus, daca exista, se preda RCA si rovinieta; tot in acest moment se primesc banii;

6. nu mai e nevoie ca vanzatorul sa mearga la politie pt a depune cererea de radiere de la politie;
doresc sa cumpar o masina dintr-un alt judet (la vreo 350 km de judetul meu).

aveti idee in cat timp se pot rezolva toate aceste acte si ce trebuie sa fac sa pot circula cu masina din acel judet pana acasa?

o agentie de inmatriculari ar putea anticipa timpi necesari demersurilor, sau va fi nevoie de prezenta mea peste tot?

multumesc anticipat.

#521
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@ionel.sat
Mergi fara probleme dimineata si in 1-2 ore rezolvati tot si pleci cu masina acasa (eu am fost la 9:30 la otopeni, si la 11:30 am plecat spre casa cu masina dupa test-drive, facut acte, asteptat dupa certificat fiscal, etc).

Ai grija cu certificatul fiscal, daca este eliberat pana pe data de 25 a lunii este valabil doar pana la sfarsitul lunii, deci este bine sa te grabesti cu inmatricularea. Daca certificatul este eliberat dupa data de 25 atunci este valabil luna in curs + luna urmatoare.
De la proprietar ai nevoie de contract de vanzare-cumparare, talon, asigurare, carte de identitate, fisa de inmatriculare (pe verso o sa a o cope a CIV cu datele masinii, de obicei se face pe suport cartonat, nu pe foaie normala).
Aceasta fisa trebuie sa fie stampilata si de primaria vanzatorului (in partea de jos a paginii).

#522
emmyl19

emmyl19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2008
Am urmatoare situatie :
Eu detin auto din 2001, cumparat si inmatriculat prima data in 2001 cumparata din Romania de la de la RomCarsMotors si vreau sa fac un schimb cu un auto din 2002 adus in tara in 2006 din Germania, platita taxa de prima-inmatriculare. Am inteles de la cineva ca acum trebuie sa platim amandoi nu stiu ce taxe de mediu foarte mare, aproape la fel ca cele de prima inmatriculare.. E ceva adevar in toata povestea asta sau doar un zvon ?
Va rog mult daca stie cineva si pasii care trebuiesc facuti in cazul schimbului auto!
Va rog ajutati-ma!
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate