Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Captura Video de Calitate!

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
florinu

florinu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 31.03.2005
Captura Video de Calitate!!!
Nu stiu ce placa de captura sa recomand unui amic intre un

1) TvTuner Leadtek cu Captura Hardware
    sau un
2) TvTuner Leadtek cu Captura prin Fireware - DV

pentru a face captura de calitate de la o camera video cu caseta.

mentionez ca calculatorul are procesor un Athlon 64 in 2800 si are un 1 GB de Ram.

#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Pentru calitate, mergi pe varianta cu Firewire.

#3
florinu

florinu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 31.03.2005

View Postnexland, on Apr 17 2006, 11:20, said:

Pentru calitate, mergi pe varianta cu Firewire.
Sa inteleg ca o placa de captura hardware face captura mai prost decat una fara captura hardware cu fireware.
La captura prin fireware se poate si fara placa de captura?

#4
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Daca vrei sa transferi materialul de pe o camera digitala pe PC, nu-ti trebuie placa de captura, e suficient sa ai o placa(pe PCI) Firewire.

#5
florinu

florinu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 31.03.2005

View Postnexland, on Apr 17 2006, 11:51, said:

Daca vrei sa transferi materialul de pe o camera digitala pe PC, nu-ti trebuie placa de captura, e suficient sa ai o placa(pe PCI) Firewire.
CAMERA VIDEO este MINIDV PANASONIC NV-GS27 http://www.panasonic...duct.jsp?id=391 si inregistreaza pe caseta asta inseamna ca poate transfera direct nu trebuie o placa de captura pentru a iesi calitate. Nu se pierd frame-uri?

#6
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postflorinu, on Apr 17 2006, 12:54, said:

...Nu se pierd frame-uri?
In mod normal, nu. Eu n-am patit-o niciodata dar depinde si de calculiciul pe care faci transferul.

#7
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

View Postflorinu, on Apr 17 2006, 12:54, said:

CAMERA VIDEO este MINIDV PANASONIC NV-GS27 http://www.panasonic...duct.jsp?id=391 si inregistreaza pe caseta asta inseamna ca poate transfera direct nu trebuie o placa de captura pentru a iesi calitate. Nu se pierd frame-uri?
eu capturez cu o placa firewire(adaptor)cu 3 intrariDV care costa 600.000lei;ia-ti asa ceva si-ti garantez ca o sa ai calitate 100%;placile de captura sunt mai mult pt.cei care fac captura de pe casete (S-VHS,VHS)cu videoplayer la redare,dar si pt.ca lucreaza mai bine cu softurile(mai ales cele hardware si RealTime,adica ceea ce lucrezi cu Adobe,Edius etc poti vedea direct la TV si lucreaza mai usor,fara sa se tot "sparga")

#8
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
Eu va recomand CANOPUS DVStorm 2. Este una din cele mai bune solutii realtime, dar din cate stiu de ceva timp nu se mai produce.

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si eu stiu o placa de captura de vreo 10.000 de euro care transfera de pe un miniDV de 300 de euro excelent prin firewire. Am si placa firewire de 60 lei, dar cred ca aia de 10.000 de euro imi transfera bitii mai de calitate. Adica o sa am niste 0 si 1 transferati de pe caseta mai de calitate decat aia transferati cu placa de 60 lei.
Sa nu uitam de cablul firewire. Daca este cu mufe din aliaj de aur cu, strontiu, fraiericoniu si uraniu imbogatit, succesul este deplin.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 April 2006 - 09:55.


#10
Raulici

Raulici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.06.2005

View PostMtz, on Apr 19 2006, 10:54, said:

Si eu stiu o placa de captura de vreo 10.000 de euro care transfera de pe un miniDV de 300 de euro excelent prin firewire. Am si placa firewire de 60 lei, dar cred ca aia de 10.000 de euro imi transfera bitii mai de calitate. Adica o sa am niste 0 si 1 transferati de pe caseta mai de calitate decat aia transferati cu placa de 60 lei.
Sa nu uitam de cablul firewire. Daca este cu mufe din aliaj de aur cu, strontiu, fraiericoniu si uraniu imbogatit, succesul este deplin.

enjoy,
Mtz

Ce STRONTIU, FRAIERICONIU SI URANIU IMBOGATIT  :D  :D  :D , terminati cu prostiile  :coolspeak:
Panasonic NV-GS27 este o camera video care inregistreaza digital (adica binar (1 si 0)) pe o caseta miniDV, deci nu are rost sa folosesti o placa de captura video, cand poti sa transferi pe calculator prin intermediul unei placi FireWire materialul filmat, plus ca ai control asupra camerei direct de pe PC.
Iti recomand sa-ti achizitionezi o placa FireWire (adica cea cu 60 lei, pt. ca nu are rost sa dai nush cati bani pt. accesiriile care le mai are si bla-bla), iar legat de badframe-uri, ele pot sa apara de obicei cand sunt probleme de transfer pd HDD de exemplu, de aceea as recomanda un HDD S-ATA, sau un ATA dar sa aiba neaparat 7200 rpm.
In speranta ca te-am putut lamurii i wish you luck...

#11
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
hmmm...cred ca totusi varianta lui Mtz e mai buna si se va simti o crestere a calitatii...;)

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostRaulici, on Apr 19 2006, 11:38, said:

terminati cu prostiile
Cauta fraiericoniu in tabelul lui Mendeleev si vei vedea ca am dreptate. Daca este cu uraniu imbogatit, sigur nu mai apuci sa cauti tabelul... il gasesti pe Mendeleev direct si personal.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 April 2006 - 16:48.


#13
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

View PostMtz, on Apr 19 2006, 17:47, said:

Cauta fraiericoniu in tabelul lui Mendeleev si vei vedea ca am dreptate. Daca este cu uraniu imbogatit, sigur nu mai apuci sa cauti tabelul... il gasesti pe Mendeleev direct si personal.

enjoy,
Mtz
buna poanta ;) ;sunt sigur ca ai dreptate,dar cu ochiul liber va observa cineva diferenta?(buzunarul,in mod sigur DA :o )poate nici cand vom fi pusi in fata a doua TV identice,unde sa vedem captura ce s-a facut cu placa de 10.000euro sau cu una de  
600.000 lei(nu se merita...parerea mea)

Edited by daacy1975, 19 April 2006 - 17:11.


#14
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
:w00t:  :band:  :ciocan:  :wallbash:  :bigwhitegrin:  :clapping:

Edited by Ankh, 19 April 2006 - 17:01.


#15
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postdaacy1975, on Apr 19 2006, 17:53, said:

buna poanta ;) ;sunt sigur ca ai dreptate,dar cu ochiul liber va observa cineva diferenta?(buzunarul,in mod sigur DA :o )poate nici cand vom fi pusi in fata a doua TV identice,unde sa vedem captura ce s-a facut cu placa de 10.000euro sau cu una de  
600.000 lei(nu se merita...parerea mea)
Se va vedea diferenta. Cum spunea si Mtz: bitii transferati cu placa de 10.000 euro vor fi mai grasi si mai frumosi decat cei transferati cu placa de 60 RON. Scuzele mele domnu' daacy. You are :first:
Doamne, mare e gradina ta!

P.S. Ankh, mare dreptate aveai!
:band:

#16
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

View Postdaddy, on Apr 19 2006, 20:11, said:

Se va vedea diferenta. Cum spunea si Mtz: bitii transferati cu placa de 10.000 euro vor fi mai grasi si mai frumosi decat cei transferati cu placa de 60 RON. Scuzele mele domnu' daacy. You are :first:
Doamne, mare e gradina ta!

P.S. Ankh, mare dreptate aveai!
:band:
oamenii inteligenti nu se iau aiurea de altii;degeaba stiti multe,caci inteligenti nu sunteti;cand o sa va luati placa cu 10.000euro,sa-mi aratati si mie diferenta dupa ce ati facut un DVD (ca asta o sa-i dati omului si nu materialul in .avi);pot sa am eu numai mufe si cabluri aurite ca dv e tot dv;ca si cum ai avea hard cu rack mobil  :puke:  sau hard cu external data prin usb sau firewire :peacefingers: :scade cumva calitatea la copierea de pe un hard pe altul?intradevar viteza de transfer difera

#17
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ma, taci naibii din gura ca esti de toata jena. Tu chiar nu-ti dai seama ce prostii scrii? Tu nu vezi ca noi radeam de tine? Nici macar atata lucru nu ai priceput? Cum naiba ma sa fie vreo diferenta la materialul transferat in calculator cand acesta este digital? Adica binar? Adica 1 si 0? Adica daca nu ar fi aceiasi 1 si 0 fii sigur ca nu ar mai fi nimic din ce ai inregistrat nici decum alta calitate. Calitatea nu are nici cea mai mica legatura cu placa de transfer.
Cat priveste viteza de transfer aceasta se face in real-time. adica ora de inregistrare=o ora de captura. Nu-ti da voie camera sa faci altfel deci degeaba vei avea placa de zeci de mii de euro si HDD la fel de scumpe. Asta arata inca o data cat esti de idiot si ca nu ai habar nici macar de cunostintele de baza. Tu nici macar nu stii ce inseamna digital. Cred ca esti inca unul din cei pentru care digital inseamna "se apasa cu degetul".  :D
N-m fi noi atat de inteligenti (cu toate ca te asigur ca sunt f inteligent nu doar inteligent) dar tu esti exemplul perfect pentru proverbul: "Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul."

_____________________________
P.S. Imi cer scuze pentru ton si pentru limbaj de la moderatori si sunt constient ca merit un warn si nu ma voi supara daca il voi primi. Insa niciodata nu voi raspunde la jigniri cu floricele si nici muzica de Bach nu voi pune la porci ca sa se ingrase sau la vaci ca sa dea mai mult lapte. Multumesc.

#18
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

View Postdaddy, on Apr 19 2006, 20:47, said:

Ma, taci naibii din gura ca esti de toata jena. Tu chiar nu-ti dai seama ce prostii scrii? Tu nu vezi ca noi radeam de tine? Nici macar atata lucru nu ai priceput? Cum naiba ma sa fie vreo diferenta la materialul transferat in calculator cand acesta este digital? Adica binar? Adica 1 si 0? Adica daca nu ar fi aceiasi 1 si 0 fii sigur ca nu ar mai fi nimic din ce ai inregistrat nici decum alta calitate. Calitatea nu are nici cea mai mica legatura cu placa de transfer.
Cat priveste viteza de transfer aceasta se face in real-time. adica ora de inregistrare=o ora de captura. Nu-ti da voie camera sa faci altfel deci degeaba vei avea placa de zeci de mii de euro si HDD la fel de scumpe. Asta arata inca o data cat esti de idiot si ca nu ai habar nici macar de cunostintele de baza. Tu nici macar nu stii ce inseamna digital. Cred ca esti inca unul din cei pentru care digital inseamna "se apasa cu degetul".  :D
N-m fi noi atat de inteligenti (cu toate ca te asigur ca sunt f inteligent nu doar inteligent) dar tu esti exemplul perfect pentru proverbul: "Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul."

_____________________________
P.S. Imi cer scuze pentru ton si pentru limbaj de la moderatori si sunt constient ca merit un warn si nu ma voi supara daca il voi primi. Insa niciodata nu voi raspunde la jigniri cu floricele si nici muzica de Bach nu voi pune la porci ca sa se ingrase sau la vaci ca sa dea mai mult lapte. Multumesc.
vezi ca esti dobitoc?deci cu semnalul digital vad ca imi dai dreptate(e aceeasi calitate),iar cu viteza de transfer care imi spui ca nu difera...eu m-am referit la Harduri DOBITOCULE la care difera transferul (cu un hard bagat intr-un rack mobil jalnic adica,este mai mic transferul pe un hard care este in calculator,iar cu un hard bagat intr-un rack cu cuplare USB-deci nu magistrala ca celalalt se transfera datele mai repede in calculator);spune-mi si mie care hard e mai rapid:cel normal sau cel pe S-ATA?care memorie e mai rapida la aceleasi valori:DD-Ram sau SD-Ram?care transfer e mai rapid:prin USB sau firewire?;sa-ti mai dau si alte exemple?In concluzie:fii mai atent la ce zic altii si fa si tu ceva practic caci vei intelege mai multe..

Edited by daacy1975, 19 April 2006 - 20:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate