Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

apartament 2 camere aviatiei sau aurel vlaicu

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View Postarg, on 26 martie 2024 - 22:31, said:

tu te referi la zona sau la apartamente ca arata ca in filmele de groaza ?

dar nici cu astea noi in care totul e rigips. si cand iti face mucegai sub el nu intelegi de nu mai poti sta in casa

p.s. poti cauta si in City Point sau one high


apartamente.

Marea majoritate sunt mobilate ca acum 20 de ani si asta se reflecta in pret.

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu mobila e problema, ca nu inchiriezi.
problema e zugraveala, tocaria, pardoseala, instalatia electrica, bucataria si baia.

dar iti spun ca eu am usile vechi, gresie sare si piper in bucatarie si hol, + parchet, bucataria e de cativa ani dar baile sunt de prin '90 si inca sunt ok. ma rog au fost amenajate bine de la inceput.
p.s. usile au fost relacuite si's ca noi.

p.p.s. tu de fapt te referi la alea amenajate naspa si/sau cazaturi.

Edited by arg, 26 March 2024 - 22:52.


#57
gogu190

gogu190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2007

 Miimii, on 26 martie 2024 - 21:01, said:



sunt in partea de Nord a cartierului, unde nu sunt decat blocuri vechi. Acele 10 minute le faci pentru orice si sunt si amenajate comunist. Cele amenajate cat de cat modern se vind cu 160k+

Deci nu vad care este rostul.

Tu ai inteles ceva din cartierul asta?
Am scris initial sa te ajut, dar pare ca nu vrei sa fi ajutat.
Succes cu apartamentul modern de 160k in bloc vechi.

Ps: sau cu apartamentul ala sinistru de la parter din One Verdi cu care ai inceput discutia. Ala e modern blana.

Edited by gogu190, 26 March 2024 - 23:51.


#58
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Iti va fi f greu sa gasesti daca te cramponezi in mobila ( care se da la reciclat afara -, dureaza o zi ) sau 10 min de mers pe jos. E chiar rau pt structura sa fie metroul sub bloc.

Ai socul aflarii ca de fapt sunt f putine oferte pe piata. Mergi la multe vizionari, fa un un nucleu dur de criterii obligatorii, si vezi ce ramane.

Eu personal daca nu l-as tine, pe termen lung >>>> nu as mai cumpara. Sau as lua o garsoniera

Edited by the_blue_raven, 27 March 2024 - 05:18.


#59
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Parca zici ca e reclama la One topicul asta… ca a inceput prost din prima, a scris in titlu Aviatiei sau Aurel Vlaicu la un apartament ce nu era in zona.

#60
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMiimii, on 26 martie 2024 - 22:43, said:

Marea majoritate sunt mobilate ca acum 20 de ani si asta se reflecta in pret.

View PostLensFlare, on 27 martie 2024 - 06:20, said:

Parca zici ca e reclama la One topicul asta… ca a inceput prost din prima, a scris in titlu Aviatiei sau Aurel Vlaicu la un apartament ce nu era in zona.

Pai fix asta pare, din ce raspunsuri da si cum pune problema, reclama, ori vreun troll sau cineva care e plictisit.

In primul si in primul rand, ce vrea "Miimii" costa bani si bani seriosi. Poti sa ceri pareri de zone, complexe si ti se raspunde, cum s-a si intamplat. Daca tu ai X bani, si restrictiile a,b,c si vrei solutii, iti cauti un agent imobiliar competent si il pui pe ala sa caute contra unei sume modice de 4-5%+TVA.

In al doilea rand, eu nu inteleg de ce se vrea sa nu mai fie in chirie, cat timp actiunile cresc de la saptamana la saptamana (se acopera chiria bine de tot pe multi ani). Vinzi actiuni in US la cele mai mari firme din lume, cand sunt in crestere, ca sa iti iei caramizi premium si la suprapert intr-o tara est europeana pe care scrie One :)))

Edited by greywolfact, 27 March 2024 - 06:57.


#61
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Lool unde am mentionat One? In pagina a doua am renuntat la apartamentul initlal, pt ca nu era in locatia afisata.

Nu-mi convin nici blocurile noi facute la duzina la 120-150k + TVA.

#62
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

Vizualizare mesajMiimii, pe 27 martie 2024 - 08:33, a scris:

Lool unde am mentionat One? In pagina a doua am renuntat la apartamentul initlal, pt ca nu era in locatia afisata.

Tu vroiai sa cumperi un apartament fara ca macar sa te uiti pe harta unde e? :)

P.S. Stai linistit(a) ca nu te mai ia nimeni in serios aici.

#63
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Tu auzi ce spui sau crezi ca ai scris ceva inteligent…?

Am mentionat clar ca pe imobiliare aparea pus in alta zona si nici in descriere nu e trecut, tu crezi ca gata ma convingeam si plateam…?

Sa revenim la discutie: ori e 120k in bloc vechi, mobilat de groaza, zona fara nimic in jur si departe de metrou, fara activitate imobiliara(blocurile vechi n-au cerere) ori e 140k cu totul de sus, doar ca aproape de metrou ori 200k dar fsra niciun minus de mai sus.


#64
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMiimii, on 27 martie 2024 - 09:59, said:

fara activitate imobiliara(blocurile vechi n-au cerere)

Esti in eroare, la inchiriat nimic nu bate un pret foarte mic, cat timp e in zona buna. Tu oricum nu detii nimic din ce ai scris, deci de unde ai pareri din astea?

View PostMiimii, on 27 martie 2024 - 09:59, said:

Sa revenim la discutie: ori e 120k in bloc vechi, mobilat de groaza, zona fara nimic in jur si departe de metrou, fara activitate imobiliara(blocurile vechi n-au cerere) ori e 140k cu totul de sus, doar ca aproape de metrou ori 200k dar fsra niciun minus de mai sus.

De ce sa te opresti la 200k, mai bine vinzi tot ce spui ca ai, faci si un credit de inca 100-200k si te inhami la cel mai scump apartament pe care il gasesti. Iarasi, daca esti cum zici, cauti de cateva saptamani/luni si stii deja piata asa bine ca ai preturile setate (setate prost).

Daca vrei sa iei ceva pentru tine ca iti place, ia-ti la One sau orice alt complex mai premium, dar aia nu e investitie, toata plus valoarea a fost deja extrasa de cel care ti-a vandut-o, One. In multi ani, cand piata, poate, o sa prinda din urma preturile, o sa poti spune ca incepi sa iesi pe plus daca inchiriezi/vinzi. Dar trebuie sa faci distinctia, iau pentru mine sau iau ca sa fac macar ceva partial din cat faceam cu actiunile (nu faci cu One sau majoritatea blocurilor premium noi din ultimii 2 ani asta).

Edited by greywolfact, 27 March 2024 - 10:56.


#65
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Nu sunt conditionat de a vinde actiuni pt a lua un credit, si oricum nu as vinde din actiuni cel putin pt urmatoarele luni(astept o redresare, pt ca a fost o scadere majora).

Cashul pe care il am extra il pot folosi ori pt a lua un credit imobiliar si sa scap de chirie sau sa ii bag intr-un indice(s&p 500 de ex) ori sa-i pastrez in banca.

Da, apartamentele noi au un premium adaugat, diferente nu este asa de mare, dar nici la acelasi pret nu au cum sa fie, din cauza punctelor de mai sus. Doar apropierea de metrou/Mall, renovarea si faptul ca nu e construit acum 2-3 decenii inseamna cateva zeci de mii de euro.



#66
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMiimii, on 27 martie 2024 - 11:26, said:

Nu sunt conditionat de a vinde actiuni pt a lua un credit, si oricum nu as vinde din actiuni cel putin pt urmatoarele luni(astept o redresare, pt ca a fost o scadere majora).

Ce scadere majora a fost? S&P e la maxime istorice si cu fiecare zi mai pune ceva.

Daca ai primit RSU-uri la o singura firma, care cumva in scadere si esti 100% doar acolo, ce sa zic... urmatoarea decizie inspirata (versus ca nu esti deja diversificat in altele) ar fi sa decartezi 200k euro pe ceva premium in Bucuresti.

Edited by greywolfact, 27 March 2024 - 11:31.


#67
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Am RSU-uri adunate din ultimii 2-3 ani de la 2 firme. Ambele pe scadere recent.

Cele mai vechi sunt de cand lucram pt un sediu din SUA, deci nu e o suma mica si lasand la o parte scaderea recenta s-au dublat fata de cand le-am primit eu(o redresare era probabil de asteptat, dar n-o sa vind inca, pt ca are predictie favorabila pe termen mediu).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate