Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

apartament 2 camere aviatiei sau aurel vlaicu

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
S-a mai discutat nu mai stiu pe ce topic. @Initiator, ai fost vreodata la fata locului intr-o zi de lucru ? AI vazut ce poluare si trafic e in zona ? O sa se dea drumul la tramvaiul 5 in scurt timp... va fi de vis....

#20
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostBogotta, on 25 martie 2024 - 11:15, said:

S-a mai discutat nu mai stiu pe ce topic. @Initiator, ai fost vreodata la fata locului intr-o zi de lucru ? AI vazut ce poluare si trafic e in zona ? O sa se dea drumul la tramvaiul 5 in scurt timp... va fi de vis....
Salut.
Acel apartament pus initial pica, pt ca e in zona Tei.

Discutia ramane pt apartamente in zona Aurel Vlaicu si adiacent.

Upground 210k dar de data aceasta decomandat + garaj subteran. Oferta de la proprietar.

Cu siguranta mult peste ofertele de 170-190k de la Dristor sau Tineretului...

https://www.imobilia...dviz=4161873457

Edited by Miimii, 25 March 2024 - 11:22.


#21
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
@Initiator

Legat de impartialitate ca zici asa ,bun sfatul meu e sa stai in chirie pana la 30 ani ,sa schimbi orase sa vezi unde ti ar placea sa traiesti.
Sa cumperi acum o casa /apartament si dupa 2 3 ani sa te trezesti ca nu ti doresti si ca ai alte planuri cu viata ta ,e o afacere proasta din start.

Ai 20 de ani ,nu ai de unde sa stii ce o sa vrei ,unde o sa fi.
Ca va casuna pe toti Bucurestiul si dupa vai Doamne ce scump e/aglomerat ! Mai ganditi si voi putin inainte sa va aruncati cu capul.
Si fa-ti calculele inainte.

Forumurile sunt pt dezbateri ,ajutor asta tine de tine cat vezi un sfat ca pe un ajutor.Nu poate sa ia altcineva o decizie pt tine.

Edited by helen76, 25 March 2024 - 11:25.


#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSidorin, on 25 martie 2024 - 02:09, said:

Ai de capu' meu, aproape 3500 € mp!
Deja incepi sa gasesti in vest (Franta, Spania cu vedere la mare etc) locuinte bune la pret mai mic

https://www.immobili...09798729/#foto3

https://www.idealist...172149/foto/23/

https://www.idealist...887596/foto/22/

#23
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View Posthelen76, on 25 martie 2024 - 11:24, said:

@Initiator

Legat de impartialitate ca zici asa ,bun sfatul meu e sa stai in chirie pana la 30 ani ,sa schimbi orase sa vezi unde ti ar placea sa traiesti.
Sa cumperi acum o casa /apartament si dupa 2 3 ani sa te trezesti ca nu ti doresti si ca ai alte planuri cu viata ta ,e o afacere proasta din start.

Ai 20 de ani ,nu ai de unde sa stii ce o sa vrei ,unde o sa fi.
Ca va casuna pe toti Bucurestiul si dupa vai Doamne ce scump e/aglomerat ! Mai ganditi si voi putin inainte sa va aruncati cu capul.
Si fa-ti calculele inainte.

Forumurile sunt pt dezbateri ,ajutor asta tine de tine cat vezi un sfat ca pe un ajutor.Nu poate sa ia altcineva o decizie pt tine.


Nu cumpar nimic din ce postez, incerc sa-mi formez un tipar despre ce e bine de cumparat si ce nu.

In urmatoarele luni ma voi hotari.

View PostKarhu, on 25 martie 2024 - 11:59, said:

Deja incepi sa gasesti in vest (Franta, Spania cu vedere la mare etc) locuinte bune la pret mai mic

https://www.immobili...09798729/#foto3

https://www.idealist...172149/foto/23/

https://www.idealist...887596/foto/22/


Si ce fac in Franta sau Spania...? Sunt mii de apartamente mult mai scumpe vindute in zonele acestea din Bucuresti.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMiimii, on 25 martie 2024 - 12:13, said:

Si ce fac in Franta sau Spania...?
Sau altundeva, depinde unde vrei...
Iti faci o viata buna, intr-o societate normala, cum si-au facut milioane de romani.

#25
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostKarhu, on 25 martie 2024 - 12:28, said:

Sau altundeva, depinde unde vrei...
Iti faci o viata buna, intr-o societate normala, cum si-au facut milioane de romani.



Exclus. Nu este cazul meu. Nu m-as muta nici pt un milion de eur intr-o tara straina.

Si la banii aia iti iei in Ferantariul Frantei ceva, nu in mijlocul Parisului.

#26
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
Vad ca toti cei care comenteaza sunt partinitori. Lasati omul sa-si cumpere ceva. La ce se uita el e 1000 de euro pe luna chiria, in 4 ani da 50.000 de euro doar ca sa "se lamureasca ce vrea". Scumpa lamurirea asta... Daca vrea sa cumpere in Aviatiei ceva la banii astia, probabil acolo lucreaza si, chiar daca schimba jobul, tot la o companie din zona va ajunge.

In alta ordine de idei, daca nu arde, poti vedea si proiecte in constructie, poate obtii niste preturi mai bune. Doar sa fie de la dezvoltatori cu istoric bun, pentru a evita surprizele neplacute. Nu am mai urmarit ce proiecte sunt in derulare, la One High District acum un an si ceva puteai rezerva doua camere, la etajele inferioare, incadrate la TVA 5% (actualmente 9%). Si daca intr-adevar lucrezi in zona, plimba-te dupa program peste tot, poate vezi ceva ce te intereseaza. Bafta!

#27
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostFlash_, on 25 martie 2024 - 12:58, said:

Vad ca toti cei care comenteaza sunt partinitori. Lasati omul sa-si cumpere ceva. La ce se uita el e 1000 de euro pe luna chiria, in 4 ani da 50.000 de euro doar ca sa "se lamureasca ce vrea". Scumpa lamurirea asta... Daca vrea sa cumpere in Aviatiei ceva la banii astia, probabil acolo lucreaza si, chiar daca schimba jobul, tot la o companie din zona va ajunge.

In alta ordine de idei, daca nu arde, poti vedea si proiecte in constructie, poate obtii niste preturi mai bune. Doar sa fie de la dezvoltatori cu istoric bun, pentru a evita surprizele neplacute. Nu am mai urmarit ce proiecte sunt in derulare, la One High District acum un an si ceva puteai rezerva doua camere, la etajele inferioare, incadrate la TVA 5% (actualmente 9%). Si daca intr-adevar lucrezi in zona, plimba-te dupa program peste tot, poate vezi ceva ce te intereseaza. Bafta!

Tin minte acum 2 ani cand un apt care acum se vinde cu 200-220k se vindea in medie cu 160k...atunci era discutia ca "160k pt 2 camere...de banii aia iti faci casa". Vad ca nimic nu s-a schimbat.

Asta e media preturilor in zona 170-220k, nu este exceptia, ci regula. Nici macar la Dristor/Timpuri Noi nu gasesti 2 camere sub 160k in aceeasi parametri, media fiind pe la 180k. Asa ca intre Dristor 180k si zona de Nord 200k, aleg fara ezitare a doua optiune.

#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Poti munci ,,remote,,? Daca da ,combo> sudul Spaniei langa plaja. La cifrele alea iei casa+piscina.   Vrei 10 luni de Ro> inchiriezi regim b&b.

#29
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostMikeSpike, on 25 martie 2024 - 13:39, said:

Poti munci ,,remote,,? Daca da ,combo> sudul Spaniei langa plaja. La cifrele alea iei casa+piscina.   Vrei 10 luni de Ro> inchiriezi regim b&b.

Nu muncesc remote si nici daca as munci nu m-as muta in alta tara. Poate in provincie, dar nu in alta tara.

#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Atunci marca banul! Sau cum spune maica-mea:,,Poarta-ti crucea,, si datoria de 30 de ani!asta-i de la mine.

#31
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View PostMiimii, on 25 martie 2024 - 13:14, said:

Tin minte acum 2 ani cand un apt care acum se vinde cu 200-220k se vindea in medie cu 160k...atunci era discutia ca "160k pt 2 camere...de banii aia iti faci casa". Vad ca nimic nu s-a schimbat.

Asta e media preturilor in zona 170-220k, nu este exceptia, ci regula. Nici macar la Dristor/Timpuri Noi nu gasesti 2 camere sub 160k in aceeasi parametri, media fiind pe la 180k. Asa ca intre Dristor 180k si zona de Nord 200k, aleg fara ezitare a doua optiune.


Asta inseamna ca probabil nu e o solutie buna sa cumperi.

In opinia mea 200k pe un apartament in Bucuresti e enorm. Apartamentul e ok din ce vad, daca ar fi insa situat intr-o alta tara ar fi super. Dar asa, esti la o distanta de maxim 10m de terasa vecinului, lucru care pe mine m-ar deranja foarte tare. Daca cu vecinul de vizavi rezolvi cumva modificand gardul ala standard care arata ca la inchisoare, aia de sus vor ramane mereu o problema.
Nu exista niciun copac pe acolo, complexul pare construit ca in desert, si asa arata si pamantul ala de pe terasa, ca in desert.
Pt uz propriu nu as lua asa ceva, iar ca investitie nu se preteaza la un pret de cumparare asa mare.

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostKarhu, on 25 martie 2024 - 12:28, said:

Sau altundeva, depinde unde vrei...
Iti faci o viata buna, intr-o societate normala, cum si-au facut milioane de romani.

Man, daca as renunta la absolut tot ce am aici , as putea sa fac si eu acelasi lucru. Insa ce faci acolo doar cu o locuinta ? Din ce te intretii ? Din ce traiesti ? Nu toata lumea lucreaza in IT sau face webdesign..... Nu toata lumea cunoaste X limbi straine . Unii nu stiu nici engleza perfect. Nici eu nu sunt vorbitor nativ spre exemplu. Si probabil foarte putini sunt.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBogotta, on 25 martie 2024 - 14:04, said:

Insa ce faci acolo doar cu o locuinta ? Din ce te intretii ? Din ce traiesti ?
Iti iei un job, etc etc
Daca esti harnic si stapanesti p meserie/ profesie la standarde occidentale e imposibil sa nu reusesti.

#34
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View PostBogotta, on 25 martie 2024 - 14:04, said:

Man, daca as renunta la absolut tot ce am aici , as putea sa fac si eu acelasi lucru. Insa ce faci acolo doar cu o locuinta ? Din ce te intretii ? Din ce traiesti ? Nu toata lumea lucreaza in IT sau face webdesign..... Nu toata lumea cunoaste X limbi straine . Unii nu stiu nici engleza perfect. Nici eu nu sunt vorbitor nativ spre exemplu. Si probabil foarte putini sunt.

Eu am mai zis-o si cu alte ocazii, in vest sunt atatea locuri de munca vacante incat de gasit iti gasesti usor. Trebuie doar sa stii limba tarii respective in momentul in care pleci, pt a avea deschidere mai mare. Evident nu se rezolva toate de azi pe maine, insa daca iti acorzi vreo 2 ani pentru gasirea unui job ok si invatat limba(e greu sa il gasesti din prima, dar nu imposibil) eu zic ca e realizabil. E un pas greu de facut, si multi fac comparatia doar dpdv al salariului pe care l-ar castiga acolo fata de Ro (mare greseala), de fapt marile avantaje sunt la nivel de siguranta, transport in comun, drumuri, invatamant, sanatate, asigurari,  relatiile cu statul.
Nu spun acum ca doamna ce a deschis topicul ar trebui sa se mute in alta tara pt ca in Bucuresti sunt prea scumpe apartamentele, incercam sa completez ce spune @karhu.

On topic: se poate ca apartamentul ala sa nu aiba loc de parcare/garaj? Fiind un complex nou ma gandesc ca are garaj / parcare subterana, ar trebui sa fie inclus in pret si locul de parcare, nu?

Edited by giuliani2, 25 March 2024 - 14:23.


#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pe 26 decembrie Sainsbury platea 45 pounds/ora transport.  Aka 45*6=270 lei/ora.  Tirist de cursa locala.Normal 30/35. Daca vrei te ,,reinventezi,,. Limba e ceva plus dar la foamea care e poti sa stii numai urdu si te angajezi!

#36
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Ce misto este pozitionat One Verdi Park ala.
In mijlocul "la nicaieri" foarte aproape de nimic.
In schimb pret de Viena ca doar are romanul bani negri de spalat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate