Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Apple se confrunta cu un proces antitrust de către departamentul de justiție al SUA.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#91
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,311
  • Înscris: 08.01.2021
Probabil ca avocații Apple și cei ai guvernului iau intens notițe de pe topicul ăsta :D

#92
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

Vizualizare mesajShcherbina, pe 29 martie 2024 - 15:14, a scris:

nimeni nu se pune cu statul.
daca vor sa mai fie in legalitate or sa faca exact ce spune statul.
wow, deja am avut flash-uri de dinainte de decembrie '89 Posted image
de mult timp nu am mai avut asa ceva.
sper din suflet sa nu si crezi ceea ce spui, ci sa postezi doar de dragul flame-ului/forumului/discutiei in contradictoriu/flexarii muschilor pe net/whatever. Posted image

#93
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajTrafalgarLaw, pe 23 martie 2024 - 17:42, a scris:



"ora exacta în tech"? Hahahaha. Vezi ca exista centre tehnologice prin toată lumea. Nu contează ce telefoane de serviciu folosesc aia, ca nu te impacteaza pe tine sau cât zăhărel au aia mari din California.


Ca să-ți iasă argumentația ai inventa orice.
Nimeni nu dă telefoane de serviciu! Dacă lucrezi la Apple la ceva pe iOS, sau la Google la android primești telefoane ca să-ți testezi codul, dar altfel inginerii nu primesc telefoane. Primesc ăia de la marketing, ăia din sales, din management, nu inginerii. Primesc niște reduceri, de exemplu la Apple ai dreptul la 25% reducere la un produs pe an. Samsung da mai mult, un Fold e puțin peste 100$ pentru angajați, la doi ani.
Deci toate telefoanele alea pe care le vezi sunt din bani proprii. Și da, 90% din tehkiogia lumii se face pe coasta de vest a SUA.
Dar nici măcar nu era asta discuția, ci cum poți să spui ca oameni care lucrează la vârful tehlogiei nu sunt interesați în tehnologie? De ce sunt atâtea produse Apple în campusul Google, la Stafirtd, la MIT, la Bekeley? La qualcomm sau la Broadcom?

Vizualizare mesajShcherbina, pe 28 martie 2024 - 14:51, a scris:



mie nu mi se pare normal sa inglobeze sms si mms. deloc.

pe omul de rand in intereseaza fara sa stie , ca aia 0.5% comisions , tot de omul de rand or sa fie platiti.

lightning e un conector depasit de acum 5 ani. nu a mai fost dezvoltat pt ca apple a stiut ca or sa fie obligati sa renunte la el. pur si simplu profita de el cat pot de mult.


Pe omul de rând îl interesează fix o aplicație de mesagerie, nu 2-3-10. Ideal ar fi una să le înglobeze pe toate, whatsapp, sms, telegram, toate. Pardon, ideal ar fi sa fie una singura.
Omul de rând nu plătește nimic la Apple. Prețul cu Apple Pay e fix același.
Lightining nu a fost dezvoltat ca Apple nu crede în fire și au vrut să închidă complet telefonul la un moment dat. Nu încă dar în curând.

Șansele DOJ nu sunt chiar așa mari, argumentele sunt slăbuțe. Unele chiar hilare ca ăla cu ceasurile.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 March 2024 - 08:55.


#94
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

Vizualizare mesajkretzu77, pe 29 martie 2024 - 22:33, a scris:

wow, deja am avut flash-uri de dinainte de decembrie '89 Posted image
de mult timp nu am mai avut asa ceva.
sper din suflet sa nu si crezi ceea ce spui, ci sa postezi doar de dragul flame-ului/forumului/discutiei in contradictoriu/flexarii muschilor pe net/whatever. Posted image

sorry ca nu traiesc in basme si povesti. poate e dur , insa e adevarat. insa nu ti imagina ca intra cu armata in cineva. or sa puna legi peste legi si or sa gaseasca nod in papura la fiecare pas practic facand firma sa nu mai poata sa lucreze.

nu uita ca DOJ a scapat de dominanta Internet Explorer in sub un an de zile. Pt ca asa a vrut muschiul lor.

POATE cineva de la apple nu a platit taxa de smecher la administratia federala... cine stie?

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 30 martie 2024 - 08:53, a scris:

Ca să-ți iasă argumentația ai inventa orice.
Nimeni nu dă telefoane de serviciu! Dacă lucrezi la Apple la ceva pe iOS, sau la Google la android primești telefoane ca să-ți testezi codul, dar altfel inginerii nu primesc telefoane. Primesc ăia de la marketing, ăia din sales, din management, nu inginerii. Primesc niște reduceri, de exemplu la Apple ai dreptul la 25% reducere la un produs pe an. Samsung da mai mult, un Fold e puțin peste 100$ pentru angajați, la doi ani.
Deci toate telefoanele alea pe care le vezi sunt din bani proprii. Și da, 90% din tehkiogia lumii se face pe coasta de vest a SUA.
Dar nici măcar nu era asta discuția, ci cum poți să spui ca oameni care lucrează la vârful tehlogiei nu sunt interesați în tehnologie? De ce sunt atâtea produse Apple în campusul Google, la Stafirtd, la MIT, la Bekeley? La qualcomm sau la Broadcom?



Pe omul de rând îl interesează fix o aplicație de mesagerie, nu 2-3-10. Ideal ar fi una să le înglobeze pe toate, whatsapp, sms, telegram, toate. Pardon, ideal ar fi sa fie una singura.
Omul de rând nu plătește nimic la Apple. Prețul cu Apple Pay e fix același.
Lightining nu a fost dezvoltat ca Apple nu crede în fire și au vrut să închidă complet telefonul la un moment dat. Nu încă dar în curând.

Șansele DOJ nu sunt chiar așa mari, argumentele sunt slăbuțe. Unele chiar hilare ca ăla cu ceasurile.

revenim la ce am spus pe alt topic si ce un coleg a updatat. ca sa ai ceva comun pt toata lumea atunci trebuie sa faci mesageria pe internet in UN PROTOCOL. un protocol se poate aplica la orice aplicatie. nimeni nu vrea din pacate asa ceva..

repet... noi suntem inca in perioada ultra penibila si tampita unde avem limite de 100mb la file transfer... si vorbim de protocoale pe internet? repet , repet , repet , nici una din firmele mare de tehnologie nu vede viitorul pt mesageria mobila. toti traiesc ca acum 10 ani. si culmea , whats app , messenger si imessage (cele mai folosite servicii din lume) , habar nu au pe ce planeta sunt. ofera toti niste servicii proaste , depasite si foarte restrictive.

si DACA messageria ar fi un protocol universal , aplicatia de sms/mms ar trebuii sa fie separata. pt ca e o tehnologie separata. e ceva de la operator , nu e ceva pe internet. mms nush daca mai e relevant in 2024... probabil ca trebuie scos... insa sms e ceva ultra necesar pt telefonia mobila si trebuie tratat separat fata de mesageria pe internet.

DOJ are sanse foarte mari. argumentele lor nu trebuie sa fie precise. pt ca ei is DOJ. cat despre ala cu ceasurile... daca exista 1 singura functie ce nu poate fi accesata pe ceasul ala daca il folosesti cu alt so decat apple , atunci e in afara legii. Ceasul ala tre sa aibe 100% aceiasi functionalitate pe un iphone sau pe un samsung.

#95
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajShcherbina, pe 30 martie 2024 - 13:56, a scris:

nu uita ca DOJ a scapat de dominanta Internet Explorer in sub un an de zile. Pt ca asa a vrut muschiul lor.
Si ai dat de dominatia Chrome. Scapi de dracu si dai de ta-su.

#96
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

Vizualizare mesajmufa, pe 30 martie 2024 - 14:19, a scris:

Si ai dat de dominatia Chrome. Scapi de dracu si dai de ta-su.

Daca maine vor sa scape si de Chrome si sa puna Safari pe primul loc , pot sa o faca FOARTE usor.

da , chrome domina pe piata , insa nu e la fel ca procentaj cum era IE.... IE in anii 98 2000 avea 90% din piata. Chrome are 65%... Si mai mult , Google pupa in fund statul SUA mult mai mult decat apple , deci sanse mai mici sa dea cu ei de pamant.

#97
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajShcherbina, pe 30 martie 2024 - 14:52, a scris:

Daca maine vor sa scape si de Chrome si sa puna Safari pe primul loc , pot sa o faca FOARTE usor.

da , chrome domina pe piata , insa nu e la fel ca procentaj cum era IE.... IE in anii 98 2000 avea 90% din piata. Chrome are 65%...
Nu, nu pot. Si nici nu ar trebui sa incerce sa faca asa ceva. Tu chiar nu intelegi notiunea de libertate.

Apple are mai putin de 65% cota de piata. Asta doar ca sa vezi cit de biased esti.

#98
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Cazul deschis de departamentul de justiție, pe măsură ce citești în profunzime acuzațiile și studiezi puțin retorica Statelor Unite, îți dai seama că începe să scîrțîie foarte mult, în comparație cu cazul instrumentat de Uniunea Europeană.

Hai să o luăm pe rînd.

Citat

Disrupting “super apps” that encompass many different programs and could degrade “iOS stickiness” by making it easier for iPhone users to switch to competing devices

The Verge - https://www.theverge...onopoly-lawsuit

Okay, aplicații gen WeChat. Aplicații care înglobează în ele tot, de la mesagerie, apeluri telefonice, cumpărături online, servicii bancare, fotografie, cripto, jocuri online, și ce ar mai fi, etc, etc. Contra-argumentul meu ar fi că genul ăsta de aplicații sînt muuult mai monopolistice tocmai prin natura lor, decît orice ar fi făcut Apple pînă acum. Aici, guvernul se bagă să oprească o tactică monopolistă ca să... lase loc liber unei alte tactici monopoliste. Musk mi se pare că vrea să transforme Twitter în așa ceva. Eu unul, m-aș feri ca de dracul de o asemenea experiență.

Dar, cînd a interzis Apple o asemenea aplicație? Avem vreun precedent stabilit? A banat Apple o aplicație pentru că adăuga prea multe funcționalități de genul ăsta?

Citat

Blocking cloud-streaming apps for things like video games that would lower the need for more expensive hardware.

The Verge - https://www.theverge...onopoly-lawsuit

Ăsta ar fi cam singurul punct solid în tot cazul ăsta. Celor de la Apple nu le place clar ideea de jocuri transmise în rețea. Categoria asta de aplicații nu există, punct, pentru că Apple a omorît-o. A se Vedea Google cu Stadia, a se vedea Microsoft cu XBox Game Streaming. Companiile astea au renunțat tocmai pentru că nu pot aduce experiența asta pe sistemele Apple. Argumentul celor de la Apple este că deși poți să transmiți emisiuni TV, seriale, podcast-uri, atunci cînd vine vorba de jocuri, astea sînt interactive, și fiind interactive sînt considerate software și intră în categoria de aplicații. Deci locul lor ar fi în App Store, descărcabile complet local și jucate pe hardware-ul telefonului.

Citat

Suppressing the quality of messaging between the iPhone and competing platforms like Android

The Verge - https://www.theverge...onopoly-lawsuit

Nu, îmi pare rău. Literalmente dacă ieși în afara Statelor Unite, poate vei găsi 1% indivizi care folosesc serviciul iMessage.
Poți instala orice aplicație și serviciu de mesagerie vrei tu pe sistemele iOS.
Aici s-ar putea lega de faptul că aplicația implicită prin care trimiți SMS-uri nu poate fi modificată. Însă mă îndoiesc că spre asta or să bată.

Cît despre RCS, vreau să văd cum vor implementa Apple standardul. Pentru că RCS este criptat, doar dacă folosești tehnologia proprietară de la Google. Tocmai de aceea Google a împins RCS atît de mult, pentru a încerca să forțeze fiecare operator de telefonie să le plătească un comision pentru a folosi serviciul lor de criptare pentru RCS. Mă îndoiesc că Apple va folosi tehnologia proprietară de la Google. Mă gândesc că doar vor implementa standardul și atât. Să vezi cînd Apple vor veni cu implementarea RCS iar Google nu o va suporta, pentru că nu pot obține comision din ea. Să vezi distracție atunci.

Citat

Limiting the functionality of third-party smartwatches with its iPhones and making it harder for Apple Watch users to switch from the iPhone due to compatibility issues

The Verge - https://www.theverge...onopoly-lawsuit

Unde tragi linie? Orice accesoriu produs de Apple, pentru iPhone, trebuie să fie acum compatibil cu orice alt telefon Android? Nu. Cum definim ce ar trebui să funcționeze doar cu un iPhone? Aici argumentul celor de la Apple stă în picioare. Sînt cam singura și ultima companie vertical integrată din piață. Ader la produsele lor tocmai pentru experiența pe care mi-o oferă. Tocmai pentru integrarea de care se bucură.

Plus, AirPods-urile funcționează impecabil pe Android, deci nu văd unde ar fi problema.

Citat

Blocking third-party developers from creating competing digital wallets with tap-to-pay functionality for the iPhone

The Verge - https://www.theverge...onopoly-lawsuit

Bine, să zicem că asta punctual, ar putea constitui un punct bun. Accesul la cipul NFC este restricționat. Dar asta nu-i face deloc un monopol.

Trăgînd linie, din nou se va ajunge la aceeași dezbatere pe care Epic a pierdut-o contra Apple acum doi ani. Cum definești piața în care Apple are acest... monopol? Și monopol pe ce? Cei care le cumpără produsele, le cumpără tocmai pentru această integrare verticale software+hardware+servicii.

Mă rog, am scris prea mult. Sînt doar cîteva gânduri. Aș fi vrut la un asemenea proces să văd ceva de genul:
  • dreptul de a repara
  • împerecherea componentelor
  • vânarea prin curți de judecată a celor care încearcă se repare produse Apple
  • penuria de componente pentru iPhone, MacBook-uri, iPad-uri, Apple Watch-uri, etc.
  • restricții specifice pe magazinul de aplicații: reguli stupide, rejectări de aplicații în baza unor reguli stupide sau nescrise.
  • micii dezvoltatori pe platformă: hai să ne uităm la comisioane
  • competiția neloială: vezi Spotifiy vs. Apple Music
Și sigur ar mai fi cîteva. Dar nimic din toate astea. Doar prostii. Lucruri gen, îmi iau iPhone și vreau să pun Android pe el. Nimic serios, unde Apple chiar are tendința de a dezavantaja competiția. Dar mă opresc aici. Va fi un proces greu și interesant de urmărit, însă la argumentele aduse de DOJ, Apple sînt în avantaj.

Edited by theEvilPhilantropist, 30 March 2024 - 18:49.


#99
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajtheEvilPhilantropist, pe 30 martie 2024 - 18:44, a scris:

competiția neloială: vezi Spotifiy vs. Apple Music
Chiar sunt curios care e treaba cu Apple Music vs Spotify? Le-am incercat pe ambele, am ramas la Spotify. Momentan am ceva oferta 6 luni gratis Apple Music, asa ca ma gindesc sa-i mai dau o sansa.

#100
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

Vizualizare mesajmufa, pe 30 martie 2024 - 18:59, a scris:

Chiar sunt curios care e treaba cu Apple Music vs Spotify? Le-am incercat pe ambele, am ramas la Spotify. Momentan am ceva oferta 6 luni gratis Apple Music, asa ca ma gindesc sa-i mai dau o sansa.

Păi cei de la Spotify se plâng de cîteva treburi concrete:
1. Pe iOS trebuie să treacă prin sistemul de plată al Apple, deci dacă ar oferi abonament direct din aplicație, ar trebui să mărească prețul la abonamente pe iOS pentru că o parte merge ca și comision către Apple.
2. Apple le interzice aplicația dacă pun vreun mesaj despre asta în aplicație și încearcă să redirecționeze utilizatorii către web ca să-și facă abonament acolo. Pe propriul website.

Cîteva din treburile astea deja au fost adresate, după un proces pierdut de Apple în Japonia și după ultimele reguli introduce de Uniunea Europeană.

PS: Ar mai fi mă rog și argumentul că Apple Music poate fi mai ieftin pe platformele lor, pentru că lor nu le cere nimeni comision pe tranzacții.

Edited by theEvilPhilantropist, 30 March 2024 - 19:13.


#101
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajtheEvilPhilantropist, pe 30 martie 2024 - 19:06, a scris:

Păi cei de la Spotify se plâng de cîteva treburi concrete:
1. Pe iOS trebuie să treacă prin sistemul de plată al Apple, deci dacă ar oferi abonament direct din aplicație, ar trebui să mărească prețul la abonamente pe iOS pentru că o parte merge ca și comision către Apple.
2. Apple le interzice aplicația dacă pun vreun mesaj despre asta în aplicație și încearcă să redirecționeze utilizatorii către web ca să-și facă abonament acolo. Pe propriul website.

Cîteva din treburile astea deja au fost adresate, după un proces pierdut de Apple în Japonia și după ultimele reguli introduce de Uniunea Europeană.
Nu văd problema. Adică o văd că sunt lacomi și vor să păstreze cît mai mult din prețul abonamentelor. Dar mi se pare normal să plătească un comision pentru platforma pe care rulează. Putem discuta cît de mult vrei dacă 30% e mult sau puțin cu argumente de ambele părți, dar principiul de bază e că trebuie să plătești atunci cînd beneficiezi de munca altora.

#102
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajShcherbina, pe 30 martie 2024 - 13:56, a scris:



sorry ca nu traiesc in basme si povesti. poate e dur , insa e adevarat. insa nu ti imagina ca intra cu armata in cineva. or sa puna legi peste legi si or sa gaseasca nod in papura la fiecare pas practic facand firma sa nu mai poata sa lucreze.

nu uita ca DOJ a scapat de dominanta Internet Explorer in sub un an de zile. Pt ca asa a vrut muschiul lor.

POATE cineva de la apple nu a platit taxa de smecher la administratia federala... cine stie?



revenim la ce am spus pe alt topic si ce un coleg a updatat. ca sa ai ceva comun pt toata lumea atunci trebuie sa faci mesageria pe internet in UN PROTOCOL. un protocol se poate aplica la orice aplicatie. nimeni nu vrea din pacate asa ceva..

repet... noi suntem inca in perioada ultra penibila si tampita unde avem limite de 100mb la file transfer... si vorbim de protocoale pe internet? repet , repet , repet , nici una din firmele mare de tehnologie nu vede viitorul pt mesageria mobila. toti traiesc ca acum 10 ani. si culmea , whats app , messenger si imessage (cele mai folosite servicii din lume) , habar nu au pe ce planeta sunt. ofera toti niste servicii proaste , depasite si foarte restrictive.

si DACA messageria ar fi un protocol universal , aplicatia de sms/mms ar trebuii sa fie separata. pt ca e o tehnologie separata. e ceva de la operator , nu e ceva pe internet. mms nush daca mai e relevant in 2024... probabil ca trebuie scos... insa sms e ceva ultra necesar pt telefonia mobila si trebuie tratat separat fata de mesageria pe internet.

DOJ are sanse foarte mari. argumentele lor nu trebuie sa fie precise. pt ca ei is DOJ. cat despre ala cu ceasurile... daca exista 1 singura functie ce nu poate fi accesata pe ceasul ala daca il folosesti cu alt so decat apple , atunci e in afara legii. Ceasul ala tre sa aibe 100% aceiasi functionalitate pe un iphone sau pe un samsung.

E greu de argumentat de ce ar trebui un ceas să meargă cu orice telefon. Apple folosește variante de bluetooth și wifi specializate în telefoane, lucruri care nu sunt publice și nu pot fi publice. Tot avantajul lor e ca fac și hardware și software și le pot integra într-un fel care alții nu pot. E o aberație să spui ca nu pot să facă asta când exact este modelul lor de afaceri.
Mai e argumentul monopolului care e inexistent. Când MS bagă IE cu forța, avea 90% din piață și închiseseră Netscape, care era o firmuliță. Apple are 20% din piață de telefoane, nici măcar în SUA nu iese nicăieri aproape de monopol. Ca să le iasă cazul DOJ a tăiat o anumită bucată din piață și a numărat într-un anume fel și i-a ieșit 65% din bucata aia de piață, deci tot departe de monopol. Tot procesul se sprijină pe un argument slăbuț. E ca si cum ai spune ca Dacia are monopol pe piata mașinilor de lungime între 4431 și 4432mm.
Întemeiate mi se par chestiile cu un singur App Store și trecerea obligatorie prin Apple Pay, și mai ales migrarea greoaie la alt os, acolo cred ca Apple o să trebuiască să cedeze măcar parțial.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 March 2024 - 19:23.


#103
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 30 martie 2024 - 19:19, a scris:

Când MS bagă IE cu forța, avea 90% din piață și închiseseră Netscape, care era o firmuliță.
IE a dispărut pentru că era un browser de rahat și nu s-a obosit Microsoft să-l îmbunătățească. Decizia UE nu a făcut decît să bată cuiul final în coșciugul IE. Dacă ar fi fost un browser cît de cît decent, acum IE avea lejer peste 60% din piața de browsere pe Windows.

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 30 martie 2024 - 19:19, a scris:

Întemeiate mi se par chestiile cu un singur App Store și trecerea obligatorie prin Apple Pay, și mai ales migrarea greoaie la alt os, acolo cred ca Apple o să trebuiască să cedeze măcar parțial.
De ce? Cît timp producătorii software beneficiază de ecosistemul Apple, nu e normal să plătească pentru asta?

#104
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

Vizualizare mesajmufa, pe 30 martie 2024 - 15:16, a scris:

Nu, nu pot. Si nici nu ar trebui sa incerce sa faca asa ceva. Tu chiar nu intelegi notiunea de libertate.

Apple are mai putin de 65% cota de piata. Asta doar ca sa vezi cit de biased esti.

IE a fost dat jos pt ca microsoft a facut tot posibilul sa impiedice utilizatorii sa foloseasca orice altceva... in special netscape navigator. si asta pe windows , adica pe sistemul lor de operare.

exact cum face si apple acum.

is putin biased , insa nu total. am lucrat cu ordinarii astia si repet: nu exista firma (mare) in lumea asta care sa fie mai aroganta , ingamfata decat apple. au o indoctrinare execrabila a stafului indiferent de nivel si profita de orice si de oricine. tot timpul am fost impotriva unui SO inchis , tot timpul am fost impotriva limitarilor de dragul limitarii sau de dragul firmei.

din primul moment cand am folosit un iphone am fost nervos. era un iphone 6s... pur si simplul nu poti sa faci nimic pe el. nu am putut sa customizez nimic , notificarile nu au nici un sens... ca sa dau on/off la wi-fi trebuia sa merg la settings.... o experienta penibila , jalnica , scarboasa.... si apoi trebuia sa merg la meeting cu idiotii de la apple care aberau pe acolo ca e cel mai tare telefon si Hristos a venit pe pamant la Cupertino , etc....

#105
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

Vizualizare mesajtheEvilPhilantropist, pe 30 martie 2024 - 18:44, a scris:


1. Asa este , apple nu a interzis oficial nici o asemenea aplicatie (super apps). Insa cred ca e ceva care nu stiim noi... DOJ crede ca incearca activ sa opreasca raspandirea genului asta de app uri.

2. Au interzis cloud streaming pt ca nu au putut sa faca ei bani si pt ca inseamna ca ar vinde ei mai putine iphoane.aici e asa pe fata.... e exact mentalitatea apple care o scarbesc.

3. da , doar in sua e problema asta cu imessage. pt ca americanii is mai ... speciali.. nu ii duce capul pe multi sa foloseasca altceva decat ce vine preinstalat pe telefon. asta e o problema specifica SUA. --- RCS nu rezolva nimic. apple a spus ca tot bule verzi vs bule albastre vor fi.

4. NFC restrictionat pt ca asa vrea apple. tot timpul restrictii... la cloud , la customizare , la X , la Y... nu ti se ia de atatea restrictii? sau iti place sa fi restrictionat?

-------------------------------

Despre restul:

nici o firma nu vrea dreptul de a repara. toti sunt niste hoti ordinari. si apple si samsung si google , etc... unii mai mari ca altii... apple de departe no.1. is cei mai jegosi cand vine vorba de asa ceva.

ar fi superb sa existe o lege prin care sa se impuna ca orice terminal mobil sa poata fi folosit cu ios sau android. apple nu o sa vrea asta niciodata.

doj or sa tarasca apple prin judecati ani de zile. o sa vezi ca apple or sa faca multe modificari pe ici pe colo in curand.

#106
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Ideea este ca Samsung, Google, Microsoft au reușit totuși sa democratizeze tehnologia de consum și au devenit utile în mediul corporate. iPhone-ul este probabil cel mai supraevaluat produs de masa de la al doilea război mondial încoace.

#107
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

Vizualizare mesajmufa, pe 30 martie 2024 - 19:15, a scris:

Nu văd problema. Adică o văd că sunt lacomi și vor să păstreze cît mai mult din prețul abonamentelor. Dar mi se pare normal să plătească un comision pentru platforma pe care rulează. Putem discuta cît de mult vrei dacă 30% e mult sau puțin cu argumente de ambele părți, dar principiul de bază e că trebuie să plătești atunci cînd beneficiezi de munca altora.

pai de ce? spotify e o aplicatie GRATIS. abonamentul e altceva. eu instalez aplicatia , platesc abonamentul cum vreau eu , nu cum vrea apple. daca e mai ieftin sau la promotie sa o iau cu plata pe siteul spotify atunci o iau mai ieftina.

nu iti dau dreptate deloc.

asa a fost problema si cu Epic games...

lacomii de la apple ar face ORICE sa ia ei comision. detest mentalitatea asta...

https://www.theverge...n-iphone-eu-app

uite , in UE , spotify au castigat procesul.

In an announcement Thursday, Spotify said the passing of the EU Digital Markets Act (DMA) meant the streaming group would no longer be forced to pay a 30% commission on in-app purchases, most notably subscriptions, made by customers accessing the platform through the App Store.
“For years, even in our own app, Apple had these rules where we couldn’t tell you about offers, how much something costs, or even where or how to buy it. We know, pretty nuts,” the company wrote.
“The DMA means that we’ll finally be able to share details about deals, promotions, and better-value payment options in the EU.
“What’s more? All of this can now come without the burden of a mandatory ~30% tax imposed by Apple, which is prohibited under the DMA.”
The change means the app will look quite different to users in Europe compared with those in the U.S come March 7, thanks to new rules imposed on Apple.

Si daca stai sa te gandesti cam are logica. daca spotify da 30% la hotii de la apple , atunci tre sa mareasca si ei pretul cu 30% , deci un client se poate duce pe calea apple music doar ca e mai ieftin.

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 30 martie 2024 - 19:19, a scris:

E greu de argumentat de ce ar trebui un ceas să meargă cu orice telefon. Apple folosește variante de bluetooth și wifi specializate în telefoane, lucruri care nu sunt publice și nu pot fi publice. Tot avantajul lor e ca fac și hardware și software și le pot integra într-un fel care alții nu pot. E o aberație să spui ca nu pot să facă asta când exact este modelul lor de afaceri.
Mai e argumentul monopolului care e inexistent. Când MS bagă IE cu forța, avea 90% din piață și închiseseră Netscape, care era o firmuliță. Apple are 20% din piață de telefoane, nici măcar în SUA nu iese nicăieri aproape de monopol. Ca să le iasă cazul DOJ a tăiat o anumită bucată din piață și a numărat într-un anume fel și i-a ieșit 65% din bucata aia de piață, deci tot departe de monopol. Tot procesul se sprijină pe un argument slăbuț. E ca si cum ai spune ca Dacia are monopol pe piata mașinilor de lungime între 4431 și 4432mm.
Întemeiate mi se par chestiile cu un singur App Store și trecerea obligatorie prin Apple Pay, și mai ales migrarea greoaie la alt os, acolo cred ca Apple o să trebuiască să cedeze măcar parțial.

in legatura cu prima parte.. .nu is de acord.

in legatura cu a 2 a parte.... chestia cu app store... asta nici nu trebuia sa existe , adica nici nu trebuia sa se ajunga aici. ura apple de a controla TOTUL a dus la situatia asta. android permite APK de pe net si nu a murit nimeni. daca avea si apple asa ceva atunci nu mai era vorba de asa ceva... insa vezi tu... apple are o ura imensa pt asa ceva... pt ca poate app ul care il iei tu de pe internet te ajuta cu ceva si nu fac ei bani... PENIBIL!!!! --- e ca si cum microsoft imi spune mie ca daca vreau sa instalez un app tre sa fiu OBLIGAT sa il iau doar de pe store ul microsoft... nu pot sa il iau de pe net ca nu face microsoft 30%.... apple trebuie fortat prin lege sa accepte sideloading. nu e de mirare ca exista jailbreak.

Vizualizare mesajTrafalgarLaw, pe 30 martie 2024 - 23:32, a scris:

Ideea este ca Samsung, Google, Microsoft au reușit totuși sa democratizeze tehnologia de consum și au devenit utile în mediul corporate. iPhone-ul este probabil cel mai supraevaluat produs de masa de la al doilea război mondial încoace.

Overpriced garbage.

Nu is cuvintele mele... is ale unui prieten ce are firma de reparat telefoane/calculatoare. Cred ca e definitia perfecta pt apple products.

Normal ca au reusit sa democratizeze tehnologia si normal ca is utile. Pt ca mentalitatea lor a fost sa fie totul liber , sa incurajeze competitia , sa incurajeze utilizatorul sa dea feedback. Android este de departe net superior oricarui apple so. tocmai pt ca e liber , tocmai pt ca a evoluat o data cu cerintele oamenilor. iOS a fost si ramane inchis , si de aia e inapoiat si ultra restrictionat...

#108
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajShcherbina, pe 30 martie 2024 - 23:45, a scris:

Android este de departe net superior oricarui apple so. tocmai pt ca e liber , tocmai pt ca a evoluat o data cu cerintele oamenilor. iOS a fost si ramane inchis , si de aia e inapoiat si ultra restrictionat...

Las asta aici pentru haterii Apple. Pardon, pentru cei care afirma cit de bun e Androidul. Nu zic, e cel mai bun după Apple/iOS

Attached File  mobile_sales_2019_2020.png   76.98K   8 downloads
Attached File  mobile_sales_2021.png   193.22K   8 downloads
Attached File  mobile_sales_2022.png   128.46K   5 downloads
Attached File  mobile_sales_2023.png   63.02K   4 downloads

Edited by mufa, 31 March 2024 - 00:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate