Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Apple se confrunta cu un proces antitrust de către departamentul de justiție al SUA.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#55
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postmufa, on 25 martie 2024 - 02:09, said:


Le-a venit rindul sa ce? Ca practic sunt dati in judecata ca fac produse bune si sunt prea multi oameni care cumpara Apple. Nu e nimic, dar absolut nimic in procesul asta care sa fie in avantajul utilizatorului. Pur si simplu daca DOJ cistiga, va fi semnalul pentru firme ca nu mai are rost sa produca ceva de calitate, sa se zbata sa devina number one, pentru ca mai devreme sau mai tarziu vor veni niste capete patrate si vor fute meciul. Dictatura prostilor, nimic mai mult!

ma, tu ai citit pdf-ul ala intentat de catre DoJ? Nu are treaba cu faptul ca prea multi cumpara Apple. Eu sunt de acord ca prea multi cumpara Apple, dar practicile mizere ale companiei sunt problema. Toate companiile care au ajuns în vârf recurg la astfel de tactici.

Sunt multe companii care fac în opinia mea telefoane mai bune decât Apple, cum ar fi Samsung, Xiaomi sau Nothing.

#56
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Postmufa, on 25 martie 2024 - 02:09, said:

Le-a venit rindul sa ce?
Sa o lase mai moale cu controlul autoritar(de dictator) asupra platformei, control care o da in comportament monopolist/anticompetitiv si care nu este benefic pentru piata smartphone-urilor in general.

Quote

Ca practic sunt dati in judecata ca fac produse bune si sunt prea multi oameni care cumpara Apple.
Nu este adevarat.
Am scris ca cei de la Google au fost dati in judecata mai mult pentru motive similare(in ceea ce priveste gestiunea platformei) asta ar insemna dupa logia ta ca Google face produse si mai bune decat Apple, ca doar din cauza asta au fost targetati mai mult.

Quote

Nu e nimic, dar absolut nimic in procesul asta care sa fie in avantajul utilizatorului.

Nu sunt deloc deacord cu afirmatia asta.
Un exemplu bun: Blocking Innovative Super Apps. Apple has disrupted the growth of apps with broad functionality that would make it easier for consumers to switch between competing smartphone platforms.
Ideea e ca fix acum vanzarile celor de la Apple se duc la vale in China si asta se intampla partial din cauza aplicatiilor de acest gen care sunt populare in China, deci avem si un exemplu concret.
Plus si partea cu iMessage si cum se foloseste Apple de aceasta aplicatie ca sa retina utilizatori este interesanta doar insusi cei de la Apple au recunoscut:
https://www.zdnet.co...uld-hurt-apple/

Quote

Pur si simplu daca DOJ cistiga, va fi semnalul pentru firme ca nu mai are rost sa produca ceva de calitate,

Afirmatia asta nu are sens.

Quote

sa se zbata sa devina number one, pentru ca mai devreme sau mai tarziu vor veni niste capete patrate si vor fute meciul. Dictatura prostilor, nimic mai mult!

Foarte multe domenii de toate felurile sunt reglementate. Nu inteleg de ce este o problema atat de mare cu sistemele de operare mobile.
Ma amuza ca nu ai bagat-o pe aia cu "apple ar trebui sa se retraga din SUA", in urma cu 2 saptamani era plin internetul cu sugestia "Apple ar trebui sa se retraga din EU", acum persoanele respective tac.
Spunea cineva ca daca nu le convine celor de la Apple poate ar trebui sa-si infiinteze propria tara doar ca ar fi o tara autoritara cu un dictator Posted Image

Edited by OriOn20, 25 March 2024 - 11:06.


#57
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Deci foarte tare asta cu imessage, adica eu imi fac o platforma hardware si software, dezvolt o aplicatie pt ea, aplicatie ce e proprietatea intelectuala a mea, iar acum vine gigel si spune ca tre s-o impart si cu platforma lui, ca prea e dorita de multa lume de pe partea lui.

Mi se frange de apple si restul dar mi se pare penibila toata treaba asta.

#58
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Post_-livio-_, on 25 martie 2024 - 17:35, said:

Deci foarte tare asta cu imessage, adica eu imi fac o platforma hardware si software, dezvolt o aplicatie pt ea, aplicatie ce e proprietatea intelectuala a mea, iar acum vine gigel si spune ca tre s-o impart si cu platforma lui, ca prea e dorita de multa lume de pe partea lui.

Mi se frange de apple si restul dar mi se pare penibila toata treaba asta.
Yep. Si maimutele aplauda.

#59
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Post_-livio-_, on 25 martie 2024 - 17:35, said:

Deci foarte tare asta cu imessage, adica eu imi fac o platforma hardware si software, dezvolt o aplicatie pt ea, aplicatie ce e proprietatea intelectuala a mea, iar acum vine gigel si spune ca tre s-o impart si cu platforma lui, ca prea e dorita de multa lume de pe partea lui.

Mi se frange de apple si restul dar mi se pare penibila toata treaba asta.

Daca acest lucru are efecte sociale negative (și spoiler alert: are, vezi oamenii cu iphone-uri care refuza sa adauge persoanele cu android în group chat-uri, ba chiar femei care refuza sa iasă cu bărbați care au Android, pe motiv ca ar fi "săraci"), toate ideile de proprietate intelectuala nu se mai aplica. Ce spui tu are sens într-o piață de nișă, sau care într-adevăr da un avantaj competiției, dar dacă Apple profita de pe urma efectelor sociale negative, înseamnă că este o companie care trebuie slăbită.

Daca mai putini oameni, in special tineri, ar cumpara Apple, toată lumea ar ieși in avantaj - în afara de Apple. Produsele lor sunt cumpărate în exces ca urmare a presiunii sociale, iar migrarea acestora (fie de bunăvoie sau prin lege) către alți furnizori ar permite îmbunătățirea pieței și deschiderea acesteia către alți producători, în același timp permițând Apple sa rămână un competitor important.

#60
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Efecte sociale negative ca nu se adauga in group chats?
Vai mama…
Efectul ala e fix pe dos, asa recunosti idiotii si ii poti evita mult mai usor, e 100% un efect pozitiv.
Ce spun eu e bazat pe legi, anularea lor nu duce la absolut nimic bun pt ca nu mai exista competitie.

Daca ceva e dorit de foarte multa lume competitia trebuie sa-si puna capul la controbutie si sa vina cu un produs mai bun, nu cum face google de odata la x ani pune cruce aplicatiilor revenind cu o alternativa.

Edited by _-livio-_, 25 March 2024 - 21:27.


#61
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Post_-livio-_, on 25 martie 2024 - 21:25, said:

Efecte sociale negative ca nu se adauga in group chats?
Vai mama…
Efectul ala e fix pe dos, asa recunosti idiotii si ii poti evita mult mai usor, e 100% un efect pozitiv.
Ce spun eu e bazat pe legi, anularea lor nu duce la absolut nimic bun pt ca nu mai exista competitie.

Daca ceva e dorit de foarte multa lume competitia trebuie sa-si puna capul la controbutie si sa vina cu un produs mai bun, nu cum face google de odata la x ani pune cruce aplicatiilor revenind cu o alternativa.

Si asa ajungi sa crezi ca toată lumea din jurul tău sunt idioți. Cu mentalitatea asta nu o sa iti faci prieteni ușor.

Competiția deja pune la bătaie produse bune și face acest lucru de mulți ani, vezi Samsung, Asus, Xiaomi, Nothing, poate si pixelul (deși personal nu imi place). America are legi protecționiste care dau propriilor companii un avantaj. Vezi ce a pățit Huawei.

Doar pentru ca un produs e cumpărat de multa lume nu înseamnă că e cel mai bun de pe piata. Putem face analogia asta și la mașini sau la frigidere, sau chiar sa o extindem la produse mai de suflet precum muzica etc.

#62
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
N-am nevoie in jurul meu de oameni atat de superficiali ca aia de mai sus.
Intocmai pt ca exista treaba cu PI exista produse ok de la competitie, altfel tot ce am avea ar fi clone si copii, iar inovatiile ar fi extrem de rare.



#63
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Post_-livio-_, on 25 martie 2024 - 17:35, said:

Deci foarte tare asta cu imessage, adica eu imi fac o platforma hardware si software, dezvolt o aplicatie pt ea, aplicatie ce e proprietatea intelectuala a mea, iar acum vine gigel si spune ca tre s-o impart si cu platforma lui, ca prea e dorita de multa lume de pe partea lui.

Mi se frange de apple si restul dar mi se pare penibila toata treaba asta.

Nu vad care este problema.
Google este dat in judecata pentru ca monopolizeaza publicitatea online, Apple pt ca monopolizeaza pe parte de SUA comunicarea prin mesaje. Eu zic ca este foarte bine ca sunt trasi de urechi. Daca le-ar da si niste amenzi babane ar fi sublim.
https://www.justice....ng-technologies

View Post_-livio-_, on 25 martie 2024 - 21:25, said:

Daca ceva e dorit de foarte multa lume competitia trebuie sa-si puna capul la controbutie si sa vina cu un produs mai bun, nu cum face google de odata la x ani pune cruce aplicatiilor revenind cu o alternativa.
Cand acumulezi un anumit nivel de influenta/putere asupra pietei nu mai conteaza cat de bun este produsul concurentei.
Exemplul cu Google este elocvent, au bagat miliarde peste miliarde de dolari in aplicatii de mesagerie, poata sa faca aplicatia cea mai smechera din univers ca tot nu va razbi pentru ca pana la urma nu conteaza cat de buna este aplicatia lor, acest lucru nu mai este un factor determinat. Cand se ajunge aici este clar ca statul trebuie sa intervina pentru a incerca sa restabileasca echilibrul. Oricum va fi un proces amuzat si vor afla barfe interesante.

#64
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ca user de iPhone m-aș bucura să folosesc Facetime cu absolut oricine însă la modul realist nu văd cum s-ar putea implementa tehnic. Dacă se putea cu siguranță Google ar fi implementat ceva de genul, mai ales că au avut un început cu hangouts iar apoi cu google messages. Faptul că orice aplicație ce rulează pe Android e mult sub Facetime mă face să cred că fragmentarea Android nu face posibilă o astfel de aplicație de sistem. Iar din moment ce pe un flagship de la oppo am avut aplicații importante care nu au funcționat, chiar sunt curios cum se va implementa interconectarea cu facetime.

#65
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Postbenis, on 26 martie 2024 - 04:28, said:

Faptul că orice aplicație ce rulează pe Android e mult sub Facetime mă face să cred că fragmentarea Android nu face posibilă o astfel de aplicație de sistem. Iar din moment ce pe un flagship de la oppo am avut aplicații importante care nu au funcționat, chiar sunt curios cum se va implementa interconectarea cu facetime.

Sincer eu nu știu de unde ți-ai făcut ideea asta, cica "mult sub Facetime". In timpul pandemie am folosit destul de mult apelul video, foloseam in special Google Duo care obiectiv vorbind era peste FaceTime, fapt confirmat de nenumărați utilizatori de iPhone. Chiar și acum Google Meet care practic înlocuiește Duo are scorul de 4.8 din 5 in App Store, mai bun decât FaceTime care are 4.2
Aplicațiile de sistem de pe iPhone nu sunt cu nimic mai bune decât cele de pe telefonale care rulează Android.

#66
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Post_-livio-_, on 25 martie 2024 - 17:35, said:

Deci foarte tare asta cu imessage, adica eu imi fac o platforma hardware si software, dezvolt o aplicatie pt ea, aplicatie ce e proprietatea intelectuala a mea, iar acum vine gigel si spune ca tre s-o impart si cu platforma lui, ca prea e dorita de multa lume de pe partea lui.

Mi se frange de apple si restul dar mi se pare penibila toata treaba asta.

pai nu e chiar asa. si aici e de vina si guvernul sua , sau o legislatie internationala.

normal ar fi ca imessage sa fie aplicatie separata de sms/mms. ce a facut apple acolo a fost magarie. au profitat de faptul ca americanii is simplii la minte si vor sa foloseasca doar default app. ca atat ii duce capul pe multi.

normal ar trebuii sa fie niste standarde internationale prin care aplicatiile ce folosesc tehnologie celulara aparte sa fie separate de aplicatiile ce folosesc internet.

daca apple separa imessage de sms , nu era la fel de popular imessage in sua...

si mentionez ca problema asta e DOAR in sua. in restul lumii , unde exista civilizatie nu exista problema asta , pt ca oamenii nu traiesc in o bula de prostie. de aia o aplicatie multiplatforma e de baza. fie ca e whats app sau messenger , telegram...

#67
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postbenis, on 26 martie 2024 - 04:28, said:

Ca user de iPhone m-aș bucura să folosesc Facetime cu absolut oricine însă la modul realist nu văd cum s-ar putea implementa tehnic. Dacă se putea cu siguranță Google ar fi implementat ceva de genul, mai ales că au avut un început cu hangouts iar apoi cu google messages. Faptul că orice aplicație ce rulează pe Android e mult sub Facetime mă face să cred că fragmentarea Android nu face posibilă o astfel de aplicație de sistem. Iar din moment ce pe un flagship de la oppo am avut aplicații importante care nu au funcționat, chiar sunt curios cum se va implementa interconectarea cu facetime.

fragmentarea android nu are nici o legatura cu facetime. defapt fragmentarea e ceva foarte bun pt ca da posibilitati imense pt toti participantii la exosistemul android. de la telefoane pana la auto sau mai stiu eu pe ce device e android.

DA , whats app video si cam toate appurile au video de 2 bani. insa asta nu are legatura cu android. ca whats app video e de 2 bani si pe iphone si pe pixel.

apple NU VREA sa puna imessage pe android. aplicatia o fac in 2 minute , e fix pix. NU vor asta la fel cum nu vor imessage. pt ca atunci ar pierde din clienti. pt apple , faptul ca au anumite aplicatii doar pt produsele lor , obliga clientii sa stea in ecosistemul lor. si aici e problema. apple e o companie cu o mentalitate comunista. totul e inchis , ei vor putere asupra tot. de cand cumperi telefonul pana cand il vinzi. ei sunt sefii... e normal? eu spun ca nu. dar ramane pt DOJ sa ne spuna.

View PostOriOn20, on 26 martie 2024 - 09:15, said:

Sincer eu nu știu de unde ți-ai făcut ideea asta, cica "mult sub Facetime". In timpul pandemie am folosit destul de mult apelul video, foloseam in special Google Duo care obiectiv vorbind era peste FaceTime, fapt confirmat de nenumărați utilizatori de iPhone. Chiar și acum Google Meet care practic înlocuiește Duo are scorul de 4.8 din 5 in App Store, mai bun decât FaceTime care are 4.2
Aplicațiile de sistem de pe iPhone nu sunt cu nimic mai bune decât cele de pe telefonale care rulează Android.

cred ca problema reala e ca nimeni nu foloseste Meet. skype si Zoom au o calitate buna la video call... insa cine naiba foloseste?

important e sa poti sa faci video call direct din whatss app sau messenger sau telegram sau imessage... ca astea is aplicatiile de baza...

nu o sa fie niciodata populara ideea de a scrie pe whats app si apoi a merge la zoom sa faci video call... e o tampenie.

momentan , NICI o aplicatie de mesagerie nu e buna. cam toate is penibile. si de departe imessage e cea mai proasta , pt simplul motiv ca nu e multiplatforma.

#68
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbenis, on 26 martie 2024 - 04:28, said:

Ca user de iPhone m-aș bucura să folosesc Facetime cu absolut oricine însă la modul realist nu văd cum s-ar putea implementa tehnic.
https://www.orange.r...pel-video-62058
chestiile astea "au murit" dintr-un oarecare motiv

View Postmufa, on 25 martie 2024 - 18:10, said:

Yep. Si maimutele aplauda.
Fix ca la gradina zoologica, doar ca depinde de care parte a gardului ne aflam.

View Post_-livio-_, on 25 martie 2024 - 17:35, said:

Deci foarte tare asta cu imessage, adica eu imi fac o platforma hardware si software, dezvolt o aplicatie pt ea, aplicatie ce e proprietatea intelectuala a mea, iar acum vine gigel si spune ca tre s-o impart si cu platforma lui, ca prea e dorita de multa lume de pe partea lui.
Perfect, si nu vrei tu sa ai aplicatii separate petru scrierea/citirea de iMessages si SMS-uri ?

extras din plangerea formulata

Quote

86. Apple prohibits third-party developers from incorporating other important
features into their messaging apps as well. For example, third-party messaging apps cannot
continue operating in the background when the app is closed
, which impairs functionality like
Case 2:24-cv-04055 Document 1 Filed 03/21/24 Page 36 of 88 PageID: 36
37
message delivery confirmation. And when users receive video calls, third-party messaging apps
cannot access the iPhone camera to allow users to preview their appearance on video before
answering a call. Apple Messages incorporates these features.

Edited by MarianG, 28 March 2024 - 10:40.


#69
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostShcherbina, on 28 martie 2024 - 00:37, said:

apple NU VREA sa puna imessage pe android. aplicatia o fac in 2 minute , e fix pix. NU vor asta la fel cum nu vor imessage. pt ca atunci ar pierde din clienti. pt apple , faptul ca au anumite aplicatii doar pt produsele lor , obliga clientii sa stea in ecosistemul lor. si aici e problema. apple e o companie cu o mentalitate comunista. totul e inchis , ei vor putere asupra tot. de cand cumperi telefonul pana cand il vinzi. ei sunt sefii... e normal? eu spun ca nu. dar ramane pt DOJ sa ne spuna.
Greșești. Comuniștii sunt ăia care vin și iau cu japca munca altora, fără pic de respect pentru munca altora, pentru proprietate în general. Pentru că asta e problema comuniștilor, nu sunt în stare să construiască nimic, doar să fure. Fix cam ce vrea să facă DOJ cu Apple acum. Pot haterii Apple să se dea peste cap cît vor și să facă spume la gură pînă-și consuma glandele salivare, să te folosești de munca altuia fără să plătești prețul cerut, se numește furt.

Spoiler

Edited by mufa, 28 March 2024 - 13:56.


#70
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postmufa, on 28 martie 2024 - 13:55, said:


Greșești. Comuniștii sunt ăia care vin și iau cu japca munca altora, fără pic de respect pentru munca altora, pentru proprietate în general. Pentru că asta e problema comuniștilor, nu sunt în stare să construiască nimic, doar să fure. Fix cam ce vrea să facă DOJ cu Apple acum. Pot haterii Apple să se dea peste cap cît vor și să facă spume la gură pînă-și consuma glandele salivare, să te folosești de munca altuia fără să plătești prețul cerut, se numește furt.

Spoiler

Pentru ca exista circumstanțe atenuante care schimba datele problemei și dau dreptate competitorilor Apple, în condițiile în care smartphone-ul este un bun practic necesar pentru desfășurarea activității personale și profesionale în 2024.

Guvernele lumii au ajuns la concluzia ca Apple este o companie care trebuie slăbită, iar interesele statului și ale poporului sunt întotdeauna mai importante decât ale unei companii. Lui Apple practic nu i se permite sa folosească împărțirea sociala între oamenii de rand ca pe o armă.

#71
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostShcherbina, on 28 martie 2024 - 00:37, said:



fragmentarea android nu are nici o legatura cu facetime. defapt fragmentarea e ceva foarte bun pt ca da posibilitati imense pt toti participantii la exosistemul android. de la telefoane pana la auto sau mai stiu eu pe ce device e android.

DA , whats app video si cam toate appurile au video de 2 bani. insa asta nu are legatura cu android. ca whats app video e de 2 bani si pe iphone si pe pixel.

apple NU VREA sa puna imessage pe android. aplicatia o fac in 2 minute , e fix pix. NU vor asta la fel cum nu vor imessage. pt ca atunci ar pierde din clienti. pt apple , faptul ca au anumite aplicatii doar pt produsele lor , obliga clientii sa stea in ecosistemul lor. si aici e problema. apple e o companie cu o mentalitate comunista. totul e inchis , ei vor putere asupra tot. de cand cumperi telefonul pana cand il vinzi. ei sunt sefii... e normal? eu spun ca nu. dar ramane pt DOJ sa ne spuna.



cred ca problema reala e ca nimeni nu foloseste Meet. skype si Zoom au o calitate buna la video call... insa cine naiba foloseste?

important e sa poti sa faci video call direct din whatss app sau messenger sau telegram sau imessage... ca astea is aplicatiile de baza...

nu o sa fie niciodata populara ideea de a scrie pe whats app si apoi a merge la zoom sa faci video call... e o tampenie.

momentan , NICI o aplicatie de mesagerie nu e buna. cam toate is penibile. si de departe imessage e cea mai proasta , pt simplul motiv ca nu e multiplatforma.

Pana una-alta e aplicatia lor, nu vad de ce si-ar bate capul si ar plati pt dezvoltarea si mentinerea ei (ca doar aplicatia trebuie si tinuta la zi dpdv al compatibilitatii cu n+1 variante de android) din moment ce ei au propria lor platforma ce nu are nici o legatura cu android.
Adica efectiv de ce ar investi bani in dezvoltarea aplicatiei pt android?

View PostMarianG, on 28 martie 2024 - 10:38, said:



Perfect, si nu vrei tu sa ai aplicatii separate petru scrierea/citirea de iMessages si SMS-uri ?

extras din plangerea formulata
Sincer, nu vad unde e problema.

Edited by _-livio-_, 28 March 2024 - 14:19.


#72
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postmufa, on 28 martie 2024 - 13:55, said:

Greșești. Comuniștii sunt ăia care vin și iau cu japca munca altora, fără pic de respect pentru munca altora, pentru proprietate în general. Pentru că asta e problema comuniștilor, nu sunt în stare să construiască nimic, doar să fure. Fix cam ce vrea să facă DOJ cu Apple acum. Pot haterii Apple să se dea peste cap cît vor și să facă spume la gură pînă-și consuma glandele salivare, să te folosești de munca altuia fără să plătești prețul cerut, se numește furt.

Spoiler

cam asa ceva. apple s a folosit de SMS/MMS ca sa exploateze clientii si sa ii forteze sa foloseasca imessage. altfel imessage era o aplicatie total separata de sms/mms.
momentan , apple are cea mai comunista/dictatoriala atitudine fata de clienti si furnizori. ecosistemul este inchis 100%.  mai mult , apple are o politica foarte clara de a face ca ORICE nu e apple sa mearga prost cu apple sau sa nu mearga deloc.

sa nu uitam ca si UE le a impus x si y...

sa nu uitam de lightning cable... apple nu a vrut sa scoata lighning pt simplul motiv ca lightning le aduce foarte multi bani. oricine face un accesoriu cu mufa lightning tre sa plateasca la apple. daca UE nu ii obliga , atunci aveau lightning si acum.

de ce apple nu accepta alt sistem decat apple pay? de ce nu accepta google pay? pentru simplul motiv ca prin apple pay apple castiga 0.5% din orice tranzactie. banii astia vin de la banca.

de ce apple nu accepta plati in afara app store? din motiv de siguranta? lol... e pt simplul motiv ca daca exista plati in afara apple store atunci nu si trag partea ei.. vezi judecata cu Epic games.

de ce apple nu accepta sa iti aduci un cont platit de spotify? pt simplul motiv daca iti aduci deja un cont platit nu mai castiga ei 30%... si prin asta , te forteaza automat sa folosesti apple music pt ca e o optiune mult mai ieftina.

apple e definitia dictaturii si monopolului.

View Post_-livio-_, on 28 martie 2024 - 14:17, said:

Pana una-alta e aplicatia lor, nu vad de ce si-ar bate capul si ar plati pt dezvoltarea si mentinerea ei (ca doar aplicatia trebuie si tinuta la zi dpdv al compatibilitatii cu n+1 variante de android) din moment ce ei au propria lor platforma ce nu are nici o legatura cu android.
Adica efectiv de ce ar investi bani in dezvoltarea aplicatiei pt android?


Sincer, nu vad unde e problema.

e aplicatia lor si serviciul lor. corect. atunci de ce nu e separata de aplicatia de sms/mms?

nu au nici un interes sa o puna pe android. apple a spus acum multi ani ca daca o pun pe android or sa le scada vanzarile de iphone.

intrebarea e alta... de ce aplicatiile de gen whats app nu merg pe fundal daca inchise? dar imessage merge fara probleme? e TOTAL din cauza apple. ei aleg sa fie asa ca sa descurajeze clientul sa foloseasca o aplicatie care nu e a lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate