Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Apple se confrunta cu un proces antitrust de către departamentul de justiție al SUA.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://www.euronews...artphone-urilor

Probabil unul dintre cele mai importante știri din tehnologia mobila a anului vine din SUA, unde DoJ a dat Apple în judecata. Dacă Apple va pierde procesul, s-ar putea confrunta cu consecințe similare cu cele ale Microsoft din anii 90.

#2
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Chiar azi de dimineata citeam ca Apple si-a deschis unul din cele mai mari Showroom-uri din China. Oare sa aiba legatura cu aceasta informatie prezentata de tine! Tinad cont ca America tot tine Restrictie asupra Huawei!

https://www.bloomber...hina-commitment

Edited by raducanu969, 22 March 2024 - 09:11.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Adevarul e ca 9 din 10 Americani (SUA & Canada) au iphone.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si chinezii cu bani tot iPhone au.

#5
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 abac, on 22 martie 2024 - 09:10, said:

Adevarul e ca 9 din 10 Americani (SUA & Canada) au iphone.

La cei tineri, da.

Opinie personala: Eu nu sufar Apple, fix din cauza motivelor pe care și DoJ le aduce în cazul lor împotriva Apple. That said, este normal ca Apple sa isi protejeze business-ul si produsele. Singura alternativa la iPhone este Android, astfel ca poate ar fi mai nimerit dacă s-ar face argumentul ca cele doua sa constituie un duopol, care previne competiția.

Observ cum Apple în general are tot mai multe probleme cu guvernele lumii. Exceptând cel chinez, aparent...

Edited by TrafalgarLaw, 22 March 2024 - 09:16.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In Asia, China e cea mai importanta piata ptr telefoanele Apple. Si una din primele la nivel mondial.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017

View Postabac, on 22 martie 2024 - 09:10, said:

Adevarul e ca 9 din 10 Americani (SUA & Canada) au iphone.

Să nu exagerăm, au 64% cota de piață.

https://www.cnbc.com...e-monopoly.html

View Posteiffel, on 22 martie 2024 - 09:14, said:

In Asia, China e cea mai importanta piata ptr telefoanele Apple. Si una din primele la nivel mondial.

Doar că le scad puternic vânzările în China

https://www.cnbc.com...hone-sales.html

#8
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Eu sunt Apple user (iPhone, iPad şi Mac Mini), dar trebuie să recunosc că sunt jigodii.

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu nu mi-as cumpara iphone nici daca ar fi ultimul telefon de pe pamanat (ATENTIE, folosesc iphone ca si telefon de servici, si Samsung S23U telefon personal).

Firme ca si Apple pot fi sanctionate doar de utilizatori, dpmdv statele lumii nu ar trebui sa intervina.
Daca tu ca si utilizator vezi ca subscriptiile costa mai mult pe apple decat daca ti le faci pe windows/android, daca vezi ca apple a bagat pumnul in gura si a interzis aplicatii de la Epic spre exempli, si tu inca iti cumperi telefoane de la Apple fara suparare dar iti meriti soarta.

Daca ma intrebi pe mine sper ca Apple/Iphone sa ajunga ca Nokia din cauza idioteniilor pe care le fac.

#10
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 22 martie 2024 - 09:29, a scris:

Să nu exagerăm, au 64% cota de piață.

https://www.cnbc.com...e-monopoly.html



Doar că le scad puternic vânzările în China

https://www.cnbc.com...hone-sales.html

Le-au scazut datoria interzicerii Guvernului Chinez de a mai folosi iPhone-urile in institutiile de stat, ca si masura luata de America si Europa pentru terminalele Huawei. Oricum, interesant este ca, desi la Televizor ni se prezinta ( uite hotu, uite hotu ), in Realitate, schimburile comerciale in loc sa scada, dimpotriva cresc

#11
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajmirel3003, pe 22 martie 2024 - 09:46, a scris:


Daca ma intrebi pe mine sper ca Apple/Iphone sa ajunga ca Nokia din cauza idioteniilor pe care le fac.
Poate procesele astea ii vor mai domoli.
Doar ca clientii lor au nevoie de imagine . . . . Posted image
Fara intentia de a supara, dar cred ca cei ce le utilizeaza produsele sunt masochisti .
O pereche de casti  marca apple  nu isi merita pretul.
Inteleg cand fac o inovatie pe care doar ei o lanseaza si atunci exista entuziasti care decarteaza pretul exorbitant, dar sa platesti un produs la suprapret doar pentru numele marcii . . . imi pare prostie.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018

View Postgeorge_alexandru, on 22 martie 2024 - 09:29, said:

Să nu exagerăm, au 64% cota de piață.

A, ok, 7 din 10.

Experienta mea personala cand am vizitat Canada si SUA, dar si cand primim Americani in vizita la corporatie, e ca 19 din 20 au iphone (si e marfa ca schimbam contact information doar apropiind iphoanele). Sa vezi un (nord) american cu android este o ciudatenie.

Edited by abac, 22 March 2024 - 10:34.


#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
eu unu nu inteleg plangerile alora, v-a-v de mesaje exista sms, whatsapp si o tona de alte aplicatii de mesagerie, imessage chiar nu e sfarsitul lumii, e o aplicatie a lor si au dreptul sa faca ce vor cu ea.
treaba cu apple watch e la fel de tembela, de ce ar baga apple bani in optimizarea pt android cand ei nu au nici o treaba cu platforma respectiva?
ca apple se pune intre banca si user prin apple wallet... pai asta e si ideea, e o bariera in plus intre contul proprietarului si o terta entitate.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmirel3003, on 22 martie 2024 - 09:46, said:

Firme ca si Apple pot fi sanctionate doar de utilizatori, dpmdv statele lumii nu ar trebui sa intervina.
Statele acuza monopol, si pare normal sa intervina in interesul si pentru protectia cetateanului (chiar daca acesta si-o merita in modul descris de tine).

https://9to5mac.com/...055__0001.0.pdf

Departamentul de Justitie si alte 16 state (New Jersey, Arizona, California, District of Columbia, Connecticut, Maine, Michigan, Minnesota, New Hampshire, New York, North Dakota, Oklahoma, Oregon, Tennessee, Vermont, Wisconsin)

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018

View Post_-livio-_, on 22 martie 2024 - 10:34, said:

e o aplicatie a lor si au dreptul sa faca ce vor cu ea.

Eu nu cred ca guvernul american se leaga de imessage. Eu cred ca se leaga de multe alte chestii, printre care si App store (ma bucur ca au luat idei de la UE).

Si nu, Apple nu are dreptul sa faca ce vor ei, au doar dreptul sa actioneze in limitele legii. Daca legea anti trust si anti monopol zice ca n-ai voie sa faci X, pai n-ai voie si basta.

Edited by abac, 22 March 2024 - 10:38.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017

View Post_-livio-_, on 22 martie 2024 - 10:34, said:


treaba cu apple watch e la fel de tembela, de ce ar baga apple bani in optimizarea pt android cand ei nu au nici o treaba cu platforma respectiva?


DoJ de fapt acuză Apple că, după ce ți-ai luat Apple Watch, ești obligat să folosești în continuare iPhone altfel, dacă îl schimbi cu un telefon Android, ceasul devine inutil. Și au dreptate.

View Post_-livio-_, on 22 martie 2024 - 10:34, said:


ca apple se pune intre banca si user prin apple wallet... pai asta e si ideea, e o bariera in plus intre contul proprietarului si o terta entitate.

Practic ei trec orice plată NFC prin Apple Pay și pun pariu că sunt și niște comisioane aici. DoJ solicita ca orice aplicație bancară să aibă acces direct la NFC, cum se întâmplă pe Android, unde folosirea GPay este opțională.

Edited by george_alexandru, 22 March 2024 - 10:44.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postabac, on 22 martie 2024 - 10:38, said:

Eu nu cred ca guvernul american se leaga de imessage. Eu cred ca se leaga de multe alte chestii, printre care si App store (ma bucur ca au luat idei de la UE).
uite, extras din plangerea formulata

Quote

This case is about freeing smartphone markets from Apple’s anticompetitive and
exclusionary conduct and restoring competition to lower smartphone prices for consumers,
reducing fees for developers, and preserving innovation for the future. The United States and the
States of New Jersey, Arizona, California, Connecticut, Maine, Michigan, Minnesota, New
Hampshire, New York, North Dakota, Oklahoma, Oregon, Tennessee, Vermont, Wisconsin, and
the District of Columbia, acting by and through their respective Attorneys General,
bring this case to address Apple’s anticompetitive and exclusionary conduct and alleviate harm to competition

View Post_-livio-_, on 22 martie 2024 - 10:34, said:

treaba cu apple watch e la fel de tembela, de ce ar baga apple bani in optimizarea pt android cand ei nu au nici o treaba cu platforma respectiva?
cand pui scrisoare intr-un plic si o pui la posta, ce te inteseaza pe tine daca aia o trimit mai departe cu taxiu sau uber ?
la fel si castile, din moment ce tu "scoti" sunetul pe BT, ce iti pasa daca le primeste casti apple sau casti Beats (by Dre) ?

Edited by MarianG, 22 March 2024 - 10:48.


#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
welcome to the hate club
You don't like it? don't buy it.
btw, si aia care folosesc android ce sunt? sado-masochisti?
ce va mananca pe voi in cwr, vedeti-va de bloaterele voastre si lasati pa altii in pace, serios...
au bagat sideload si cine il foloseste? exact, androizii sado maso si pe urma o sa inceapa, oooo, ce mizerie ce alea, alea. un utilizator de iphone nici nu se atinge de asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate