Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Gatitul acasa a devenit mai scump ca mancarea Junk Food!

* * - - - 12 votes
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#433
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 04.11.2023
Tacamuri si farfurii de plastic nu ar trebui sa mai existe, din cate stiu eu sunt interzise. Cel mult sa fie din carton...dar in opinia mea si ala trebuie interzise.

#434
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,753
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlexEn, on 26 aprilie 2024 - 08:41, said:

Pretul la mancarea din oras sau la livrare nu este exclusiv costul ingredientelor si poate pricepe totusi cineva asta :)
cat costa livrarea cu glovo tazz kkt pansat?
Eu si saptamana trecuta, am comandat pizza  si m-am dus dupa ea. Sa fi ars de 5 lei motorina, cred ca ma costa in plus daca mi-o aducea un african pe bicicleta.

Edited by tfmercedez, 26 April 2024 - 20:34.


#435
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View PostAlexEn, on 26 aprilie 2024 - 08:41, said:

Pretul la mancarea din oras sau la livrare nu este exclusiv costul ingredientelor si poate pricepe totusi cineva asta Posted Image

Stiu asta, dar de ce as plati altuia pentru ceva ce pot face eu (si-mi face chiar placere)? Inteleg sa merg o data pe liuna la restaurant, dar acolo e altceva: mergi sa socializezi, sa te intalnesti cu prietenii (sau cu prietena), sa sarbatoresti ceva etc. Dar n-are sens sa comanzi mancarea pe care poti s-o gatesti tu, si iesi de 2x mai ieftin. Nici macar timpul nu-l econmisesti, ca pana ajunge curierul poti sa prepari ceva simplu.

Singuira chestie pe care o comand din oras e pizza, pentru ca n-am cuptor cu lemne acasa. Si de regula ma duc s-o ridic, e la 2 minute de casa. Am facut si pizza acasa, dar nu iese ca aia coapta pe vatra.

#436
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 04.11.2023

View Postpufonel, on 26 aprilie 2024 - 20:56, said:

Singuira chestie pe care o comand din oras e pizza, pentru ca n-am cuptor cu lemne acasa. Si de regula ma duc s-o ridic, e la 2 minute de casa. Am facut si pizza acasa, dar nu iese ca aia coapta pe vatra.

https://www.emag.ro/...reviews-section

sau

https://www.emag.ro/...reviews-section


...si vine pizzerul 2min pana la tine sa isi ia pizza.


Cand vine vorba de paste de ceva vreme nu mai avea rost sa merg la restaurant pt ca e mai rapid, mai ieftin si mai bun acasa.
De cateva luni am cumparat cuptorul asta si nu mai are rost sa comand Posted Image
Am calculat odata pretul platit/ ingrediente/1 pizza, iasa sub 1,5 euro. Evident, nu pun curentul, sau munca mea, alea-s neglijabile.

Edited by giuliani2, 26 April 2024 - 21:15.


#437
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 28.02.2008

View Posttfmercedez, on 26 aprilie 2024 - 20:34, said:

cat costa livrarea cu glovo tazz kkt pansat?
Eu si saptamana trecuta, am comandat pizza  si m-am dus dupa ea. Sa fi ars de 5 lei motorina, cred ca ma costa in plus daca mi-o aducea un african pe bicicleta.
De ce sa te coste in plus livrarea? Africanul ala din asta traieste, din dus pe gratis mancarea oamenilor.

#438
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,753
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSkyler-ftw, on 26 aprilie 2024 - 21:54, said:


De ce sa te coste in plus livrarea? Africanul ala din asta traieste, din dus pe gratis mancarea oamenilor.
aha, deci manca si el o felie pe drum..

De ce cand manc eu ceva, mai trebuie sa hranesc si pe altii?

#439
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View Postgiuliani2, on 26 aprilie 2024 - 21:12, said:



https://www.emag.ro/...reviews-section

sau

https://www.emag.ro/...reviews-section


...si vine pizzerul 2min pana la tine sa isi ia pizza.


Cand vine vorba de paste de ceva vreme nu mai avea rost sa merg la restaurant pt ca e mai rapid, mai ieftin si mai bun acasa.
De cateva luni am cumparat cuptorul asta si nu mai are rost sa comand Posted Image
Am calculat odata pretul platit/ ingrediente/1 pizza, iasa sub 1,5 euro. Evident, nu pun curentul, sau munca mea, alea-s neglijabile.

Poate am mancat prea multa pizza in trecut dar pentru mine azi pizza e junk foodul pe care pot sa-l mananc doar in pizzerie cu multa lume la masa bere si galagie:)

Ma gandeam la un cuptor de tipologia asta pentru terasa.
https://www.leroymer...KhoCGMoQAvD_BwE

Dar apoi mi-am zis Ca pizza trebuie sa ramana in pizzerie :)

Edited by ionutzitaly, 26 April 2024 - 22:26.


#440
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,034
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpufonel, on 26 aprilie 2024 - 20:56, said:

Stiu asta, dar de ce as plati altuia pentru ceva ce pot face eu (si-mi face chiar placere)? Inteleg sa merg o data pe liuna la restaurant, dar acolo e altceva: mergi sa socializezi, sa te intalnesti cu prietenii (sau cu prietena), sa sarbatoresti ceva etc. Dar n-are sens sa comanzi mancarea pe care poti s-o gatesti tu, si iesi de 2x mai ieftin. Nici macar timpul nu-l econmisesti, ca pana ajunge curierul poti sa prepari ceva simplu.

Foarte bine ca iti face placere sa gatesti dar asta nu iti dreptul sa ii critici pe cei care prefere sa comande.
Mai comand si eu cand ajung obosita acasa si nu am chef de gatit,nici macar ceva simplu, cand nu am ingrediente, cand nu am timp etc.
Nu se reduce totul la cati lei economisesti.

#441
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 28.02.2008

View Postionutzitaly, on 26 aprilie 2024 - 22:22, said:


Poate am mancat prea multa pizza in trecut dar pentru mine azi pizza e junk foodul pe care pot sa-l mananc doar in pizzerie cu multa lume la masa bere si galagie:)

Ma gandeam la un cuptor de tipologia asta pentru terasa.
https://www.leroymer...KhoCGMoQAvD_BwE

Dar apoi mi-am zis Ca pizza trebuie sa ramana in pizzerie :)
Am vazut multe recomandari bune pentru cuptorul ala. Si acasa poti sa aduni multa lume la masa, cu bere si galagie :)

#442
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,753
  • Înscris: 15.06.2007
Cand am vazut poza si leroy merlin, ma gandeam ca o fi la noi in oras.. cand am vazut ca pretul este in euro si nu in lei.. scump al dreac.. intr-un an nu manc atata pizza de banii aia, toata familia.

#443
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,753
  • Înscris: 15.06.2007
Junk food..

https://twitter.com/...5ajJOHoyJA&s=19

#444
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,434
  • Înscris: 28.10.2018

View Postpufonel, on 26 aprilie 2024 - 20:56, said:

Singuira chestie pe care o comand din oras e pizza, pentru ca n-am cuptor cu lemne acasa. Si de regula ma duc s-o ridic, e la 2 minute de casa. Am facut si pizza acasa, dar nu iese ca aia coapta pe vatra.

Cuptorul electric profesional face cea mai buna Pizza.

#445
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View Postgiuliani2, on 26 aprilie 2024 - 21:12, said:

https://www.emag.ro/...reviews-section

sau

https://www.emag.ro/...reviews-section


...si vine pizzerul 2min pana la tine sa isi ia pizza.
Nu mananc asa multa pizza sa merite sa dau banii pe acele cuptoare.

Apropo, am facut si eu aluyat de pizza la masina de paine si apoi am copt-o in cuptorul elecrtic la cea mai inalta temperatura. A iersit buna, dar nu ca aia de la pizzerie.

View PostAlexEn, on 27 aprilie 2024 - 07:38, said:

Foarte bine ca iti face placere sa gatesti dar asta nu iti dreptul sa ii critici pe cei care prefere sa comande.
Mai comand si eu cand ajung obosita acasa si nu am chef de gatit,nici macar ceva simplu, cand nu am ingrediente, cand nu am timp etc.
Nu se reduce totul la cati lei economisesti.
N-am criticat pe nimeni, am zis doar ca pentru mine n-are sens sa comand mancare. Daca tu iti faci alte socoteli, n-ai decat.

#446
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,978
  • Înscris: 26.01.2010

View Postgiuliani2, on 26 aprilie 2024 - 20:31, said:

Tacamuri si farfurii de plastic nu ar trebui sa mai existe, din cate stiu eu sunt interzise. Cel mult sa fie din carton...dar in opinia mea si ala trebuie interzise.

Exista cum sa nu mai existe ? Petrecerile mari in aer liber cum crezi ca se fac , cu ustenstile de hartie nu se fac ca nu sunt inventate inca :D
PLus ca fiecare restaurant de la care comanzi iti baga furculite si cutite de plastic in punga chiar daca mentionezi ca nu ai nevoie.

#447
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,034
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNoua_pe_site, on 29 aprilie 2024 - 17:52, said:

Exista cum sa nu mai existe ? Petrecerile mari in aer liber cum crezi ca se fac , cu ustenstile de hartie nu se fac ca nu sunt inventate inca Posted Image

Exista tacamuri de lemn, daca vrei de unica folosinta, si farfurii de carton.


View PostNoua_pe_site, on 29 aprilie 2024 - 17:52, said:

PLus ca fiecare restaurant de la care comanzi iti baga furculite si cutite de plastic in punga chiar daca mentionezi ca nu ai nevoie.


In UE s-a interzis utilizarea ustensilelor de plastic. In US presupun ca nu.

Edited by AlexEn, 29 April 2024 - 19:10.


#448
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNoua_pe_site, on 29 aprilie 2024 - 17:52, said:



Exista cum sa nu mai existe ? Petrecerile mari in aer liber cum crezi ca se fac , cu ustenstile de hartie nu se fac ca nu sunt inventate inca :D
PLus ca fiecare restaurant de la care comanzi iti baga furculite si cutite de plastic in punga chiar daca mentionezi ca nu ai nevoie.

Prin Europa nu, e borderline spre ilegal pentru restaurante, daca chiar e nevoie sunt de carton/celuloza.

Mai nou in sectorul ho.re.ca e important conceptul de "Social responsibility".  De exemplu in barurile mai de fitze tot mai des nu au pai, pentru cocktailuri la care era cam standard.

#449
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,978
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAlexEn, on 29 aprilie 2024 - 19:10, said:

Exista tacamuri de lemn, daca vrei de unica folosinta, si farfurii de carton.
Farfurii de carton alege majoritatea dar cele de plastic inca se gasesc aici. Tacamuri de lemn nu am vazut inca


View PostAlexEn, on 29 aprilie 2024 - 19:10, said:

In UE s-a interzis utilizarea ustensilelor de plastic. In US presupun ca nu.
Yup , ai presupus corect :D

View Postionutzitaly, on 29 aprilie 2024 - 19:36, said:

Prin Europa nu, e borderline spre ilegal pentru restaurante, daca chiar e nevoie sunt de carton/celuloza.

Mai nou in sectorul ho.re.ca e important conceptul de "Social responsibility".  De exemplu in barurile mai de fitze tot mai des nu au pai, pentru cocktailuri la care era cam standard.

Daca ceri pai nu-ti dau ?
Eu nu pot sa beau un cocktail care contine gheata fara pai Posted Image

#450
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

View Postabac, on 27 aprilie 2024 - 12:43, said:



Cuptorul electric profesional face cea mai buna Pizza.
Neah. Cea mai buna pizza, o face pizzarul. Și cea mai bunã, tot in cuptor cu lemne iese

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate