Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Gatitul acasa a devenit mai scump ca mancarea Junk Food!

* * - - - 12 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#37
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021
Stie ca le poate pune si el, discutia este de ce sa le puna?
Ca este ok cum ziceau si colegi de forum. Doresti/Poftesti la o mancare de se gateste mai greu sau are ingrediente mai scumpe, o mananci in oras.
Dar sa gatesti pentru tine acasa si sa bagi chimicale nu este ok.


Am scris in urma cu ani de zile cum am ajuns la gastro, mancam cat mai ieftin, nu ma gandeam la sanatate. Sa va zic cum arata o masa, cartofi prajiti in ulei cu pulpe.
Cumparam Mustar si Ketchup la 500ml de la Kaufland, sticla de plastic. Puneam mama chimicalelor peste uleiul ala, mai prajeam si un parizer.
La gastro am ajuns.
Acum nu cred ca consum 1 borcan de mustar pe an, ma refer la toata familia. Cumparam hrean, altceva, folosim ardei iuti, dar nu chimicale.

Nici nu mai stiu cat mai costa mustarul si Ketchup la sticla de la kaufland, ca de acolo cumparam, am cautat pe google ca nu mai stiam sa scriu cuvantul "Ketchup".

Cand am inceput sa gatesc ma tot uitam pe la familie, dura mult sa gateasca, mancarurile. Am cumparat oala sub presiune, friteuza cu aer cald, youtube, idei de mancaruri cat mai simple.
Ca asta imi place bucataria astiatica.
Se foloseste bulion in casa, dar nu cand gatesc eu, prefer sa cumpar rosie, nu o sa aiba acelasi gust sau culoare dar este mai sanatos.

#38
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Aruncati un ochi si aici :)
https://forum.softpe...tazi__st__40716

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdanigoleman, on 17 martie 2024 - 19:50, said:



Pai nu stiu, dar conform statisticilor, stam bine, 4800 salariul mediu NET pe economie in februarie. Deci in medie, stam bine?


Media ca media, dar mediana zic eu că e mai relevantă. Habar n-am cât e valoarea, dar pun pariu că nu-i una prea grozavă.

#40
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021

View Postscub, on 17 martie 2024 - 21:06, said:

Aruncati un ochi si aici Posted Image
https://forum.softpe...tazi__st__40716
Am dat "urmareste" la subiect.

Ma amuza ca am vazut ca fierbe ouale cu cartofi. Cea ce cred ca este ok?
Ca si cartofi sunt in coaja, oale se spala inainte de fierbere si daca este ceva bacterie ar trebui sa moara de la fierbere.
Posted Image

#41
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Se iau 2 pachete ,,Savoiardi,,+cca+2 cutii mascarpone+ Ceva cafea slaba+oua(aici apar diverse)+praf cacao+zahar+rom.  juma de ora+frigider. Si ai homemade dulciul. Sant mancaruri care implica timp si cheltuieli. Sant de accord. Dar nu faci toata ziua ciorba de burta. Borsul de fasole/perisoare de acasa nu are comparatie cu nimic.  Lasagna acasa e treaba,in rest ...Supa de pui cu galuste de acasa e treaba.La pizze cred ca sant acolo amandoua.  Cu plusul ca acasa pot,,imbogati,, ingredientele.  Dar da, cand socializezi ,,outdoor,, comanzi unde te afli. Si aia e!    Oricum,niciodata nu pot da mancarea casnica pe aia din comert.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
voi nu ati prins vremea lu' ceasca sau anii 90 sa stiti cum e cu gatitul acasa... cu un kg de carne, vreo doua de cartofi, niste fasole, orez, cateva kilograme de ceapa, vreo doua legume pt ciorba, un borcan de bulion, niste muraturi supravietuiai o perioada buna. nu te rasfatai, dar nu sufereai de foame. sau studentie cu cartofi prajiti si ochiuri, ca la cantina era scump... cand faceai in camin o oala cu fasole scazuta doua camere erau prietene la catarama cu tine... Posted Image mancat in oras? doar daca tat'tu era patron... Posted Image

Edited by Fane, 17 March 2024 - 21:14.


#43
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021
La mancarea de acasa este vorba sa iti vina vreo varianta sau de ce sa nu fiu sincer, cauti nitel pe google, youtube, cumva sa-i dai gust gratuit.

Ca spanacul fara ceva oua deasupra sa dea gust.

Ex. Nu imi plac ouale prajite in ulei.
Iau o bucatica mica de sunca si ung grilul de teflon, pun 2-3 oua, sare, pun putin patrunjel/ceva condiment uscat si are un cu totul alt gust, daca ai si ceva branza, daca ai si ceva mix de legume, le rumenesti oleaca. Simplu de facut, sanatos, gustos. Se opreste aragazul si se pune pune pe grill, unde au fost prajite. Gustos.

#44
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cumva Fane sugerezi de ,,resoul,, din BCA cu bachelita?  Cunoastem.    Nevastamea si acum are sechele. Vrea cartofi+oua,fml   Oulemele si cartofii de pe ,,chept,,!

#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanigoleman, on 17 martie 2024 - 20:02, said:

Cat de sanatoasa e si mancarea gatita acasa este discutabil...ingredientele sunt aceleasi doar. Depinde si ce anume faci.
Cel putin daca motivul gatitului acasa este pentru a iesi mai ieftin clar sunt sanse bune sa nu fie cu nimic mai sanatos decat la restaurante dubioase sau chiar mai rau. La localuri wow cand s-a prajit de 10-15 ori in accelasi ulei dar acasa ce sa mai zic cand se prajesc si cartofi in uleiul in care s-a prajit peste in urma cu 5 zile si carne in urma cu 3 zile?

#46
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMindArchitect, on 17 martie 2024 - 20:54, said:

Mc Donalds si KFC au oferte.
Mc Donalds avea MC Meniul zilei. Era un burger si o portie de cartofi prajiti la un pret mic.

Ala e Mc combo la 9 lei, dar e doar o gustare care ajunge de o masea

In aplicatie sunt ceva reduceri si generezi puncte cu care poti lua ceva gratuit.
Meniu mare quarter pounder cu cartofi mari dippers si coca cola 500ml la 25 de lei..(sau cu fresh deluxe la 25.50)
cu achizitia asta se genereaza 250 puncte iar la 1500 pct poti achizitiona un sendvis quarter pounder/fresh deluxe cu ei.

dar si asta e un maruntis fata de ce poti gati acasa cu aceiasi bani

#47
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostGaSar, on 17 martie 2024 - 19:57, said:

Din pacate la cei mai tineri a disparut placerea gatitului.
Placere e altceva - o faci in week-end, in vacante sau ocazional cand ai timp mai mult liber si conditii, nu zilnic sa depinzi de ea.

View PostGaSar, on 17 martie 2024 - 19:57, said:

AR trebui ca livratul de mancare acasa sa fie mega taxat  suprataxat si verificat de sanepid la sange pentru ca in 10-20 de ani va face coada la usa spitalelor.
Ok, daca nu livratul acasa dar mancatul direct la terase/localuri ar trebui sa fie ok? Nu cumva chiar incurajat?

#48
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021

View PostFane, on 17 martie 2024 - 21:12, said:

voi nu ati prins vremea lu' ceasca sau anii 90 sa stiti cum e cu gatitul acasa... cu un kg de carne, vreo doua de cartofi, niste fasole, orez, cateva kilograme de ceapa, vreo doua legume pt ciorba, un borcan de bulion, niste muraturi supravietuiai o perioada buna. nu te rasfatai, dar nu sufereai de foame. sau studentie cu cartofi prajiti si ochiuri, ca la cantina era scump... cand faceai in camin o oala cu fasole scazuta doua camere erau prietene la catarama cu tine... Posted Image mancat in oras? doar daca tat'tu era patron... Posted Image
Oala aia mare de mancare! Ciorba lunga. Si eram sanatosi.
Cand se gatea la bucatarie se aburea geamul.

In copilarie am mancat o singura mancare de imi vine sa vomit cand ma gandesc la ea, nu ca era ceva nesanatos dar am tot mancat. Pilaf de orez cu cartofi, o cratita mare de orez cu cartofi si poate si ceva pulpe de pui, oricum mancarea asta mergea si cu carnaciori, mergea si cu ceva farfurie de peste prajita langa, mergea si cu ceva parizer sau salam.
Tinea de foame.

#49
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Posttiestodj20, on 17 martie 2024 - 20:12, said:

Cumperi un congelator, mai mare sau mai mic, in functie de nevoi si toamna, cand legumele sunt ieftine, il faci teapan. Pe unde ramane loc bagi carne de pui, porc, oaie sau ce altceva consumi. In felul asta, iarna nu cumperi gogosari, pastarnac sau orice alta leguma cu 12 lei kilul, dar ai si gustul bun asigurat.
Si cand pui in calcul si consumul de curent, amortizarea aparatului, riscul de a se strica ceva sau de a se lua curentul si 2-3 zile si a se strica tot, spatiul ocupat in casa si altele ce sa vezi - iesi cam tot pe acolo sau chiar mai scump decat daca ai cumpara la oferta cea ce ai nevoie iarna + ca nu esti legat de casa/o locatie anume.

Edited by LunaCrystal, 17 March 2024 - 21:28.


#50
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021

View Poststalker2142, on 17 martie 2024 - 21:22, said:

Ala e Mc combo la 9 lei, dar e doar o gustare care ajunge de o masea

In aplicatie sunt ceva reduceri si generezi puncte cu care poti lua ceva gratuit.
Meniu mare quarter pounder cu cartofi mari dippers si coca cola 500ml la 25 de lei..(sau cu fresh deluxe la 25.50)
cu achizitia asta se genereaza 250 puncte iar la 1500 pct poti achizitiona un sendvis quarter pounder/fresh deluxe cu ei.

dar si asta e un maruntis fata de ce poti gati acasa cu aceiasi bani
Bravo!

Nu mai stiam cum se numeste, recunosc ca mancam cand era mai ieftin oleaca dar merge si 9 lei.
Un burger de are felie de castravete, ce nu am vazut vreodata, are orez in burger, zic sa ma credeti ca am fost curios ce contine.
Cartofi prajiti sarati calumea.

Ce mai cumparam inainte Mc combo, mergeam prin oras? Treceam cu amic pe la Mc Donalds. Era o gustare buna. Sanatoasa... nu stiu, ca ma amuza si in timp ce scriu, mama lor de cartofi prajiti si ce o contine sarea de Mc Donalds ce gustosi erau.


Eu discut de oras din provincie, restaurant de buget.

View PostLunaCrystal, on 17 martie 2024 - 21:21, said:

Cel putin daca motivul gatitului acasa este pentru a iesi mai ieftin clar sunt sanse bune sa nu fie cu nimic mai sanatos decat la restaurante dubioase sau chiar mai rau. La localuri wow cand s-a prajit de 10-15 ori in accelasi ulei dar acasa ce sa mai zic cand se prajesc si cartofi in uleiul in care s-a prajit peste in urma cu 5 zile si carne in urma cu 3 zile?
Sunt restaurante si restaurante. La mine in oras sunt cateva restaurante mai de buget, din pacate chiar am avut o cunostinta care a luat un stafilococ de la un astfel de restaurant. De atunci nu am mai trecut pe acolo.

Asa ma uitam la un alt restaurant:
20 de lei meniul zilei.
Ciorba de fasole cu ciolan
Cartofi condimentati cu cotlet de porc in sos rosu
2 painici

View PostLunaCrystal, on 17 martie 2024 - 21:23, said:

Si eu am macateva mancaruri care imi plac dar nu le gatesc, ori sunt scumpe de gatit si complicat ori nu sunt pe placul tuturor din familie.

Lasagna, Ciulama de ciuperci cu pui, papanasi.
Inainte gateam chec ca era ieftin de facut, erau ingredientele ieftine, gazul ieftin, bagam la cuptor si era gata.
Dupa scumpirile astea las naiba de consum la gaze.

Edited by MindArchitect, 17 March 2024 - 21:33.


#51
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostKiloW, on 17 martie 2024 - 19:50, said:

Gândește-te din ce-i făcută ca să iasă atât de ieftina.
Nu prea difera fata de ce ai face acasa. Dar firmele au discount-uri, fac achizitii mai mari si merita sa faca periodic deplasari in locatii mai ieftine, etc.

View Postdanigoleman, on 17 martie 2024 - 20:45, said:

Pun potentiatori de aroma, de aia pare asa gustos.
De parca nu ar pune majoritatea oricum si acasa. Sa fim seriosi.

View Postdanigoleman, on 17 martie 2024 - 20:51, said:

Merge, daca faci ceva simplu, cu putine ingrediente.
Sau semipreparate, dezhidratate.

View PostMindArchitect, on 17 martie 2024 - 20:54, said:

Mc Donalds si KFC au oferte.
Mc Donalds avea MC Meniul zilei. Era un burger si o portie de cartofi prajiti la un pret mic.

Pe langa astia ca mancare fast ieftina sunt fast food-urile ieftine, alea locale ca nu stiu cum sa le zic.
Profy mai are mancare ieftina, cred ca si prin Penny se gaseste ceva hotdog, kaufland are grilul.

https://www.profi.ro...ta-profi-super/

Si la oferta sunt mai ieftine.
La profi dupa o ora seara deregula e 50% reducere la mancarea nevanduta in timpul zilei. Ocazie numa buna de a umple frigiderul :D alteori sunt oferte in aplicatie.

#52
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Da, sunt unele restaurante care au meniul zilei la 22-25 lei.
Daca sunt de incredere, merita mancat acolo.
Pizza de la (unele) restaurante nu se compara cu cea facuta in casa, ciorba de burta, la fel.
Pe langa toate cele de mai sus, referitor la gatitul in casa, mai e de adaogat o corvoada:spalatul vaselor.

Edited by rinaldoparaipan, 17 March 2024 - 22:01.


#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostLunaCrystal, on 17 martie 2024 - 21:27, said:

Si cand pui in calcul si consumul de curent, amortizarea aparatului, riscul de a se strica ceva sau de a se lua curentul si 2-3 zile si a se strica tot, spatiul ocupat in casa si altele ce sa vezi - iesi cam tot pe acolo sau chiar mai scump decat daca ai cumpara la oferta cea ce ai nevoie iarna + ca nu esti legat de casa/o locatie anume.
Pe tine te-a pacalit sotia ca e mai ieftin mincatul in oras, sau care-i bista de insisti cu aiureala asta?

#54
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005
Gătitul acasă are mai multe componente:
  • economică - bugetul, dacă se gătește cu cap, este afectat cu mult mai puțin decât în cazul cumpărării
  • socială - dacă famila sau cuplul sunt normale, gătitul poate fi în majoritatea cazurilor o plăcere. Dacă nu, mai bine să comande Posted Image
  • sănitară - ești sigur de calitatea și viabilitatea ingredintelor folosite. Plus că scapi de potențiatori de gust, premixuri și altele. Și de ce ai folosi mizerii ca Delikat sau Vegeta când ai droaie de condimente? Gustul se formează și dacă te obișnuiești cu așa ceva ajungi să îți dai seama de mizerii. Plus că ultima oară când m-am uitat ingredientul în proporția cea mai mare din Vegeta era sarea.
  • plăcere - gătești ceea ce îți place și cum îți place
Iar pentru cei prea comozi și pe care poliloghia mea îi obosește există mereu tinerii asiatici dornici de a livra toate cele în funcție de portofel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate