Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Gatitul acasa a devenit mai scump ca mancarea Junk Food!

* * - - - 12 votes
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021

View PostCrmn, on 17 martie 2024 - 19:54, said:

La +40 Lei e ieftin un meniu la KFC sau Mc'D?
38 lei e o shaorma mare.
Pai tu te gandesti KFC sau Mc Donalds, eu ma gandeam la magazinele locale.
Dar si Mc Donalds avea combinatia aia buger + cartofi prajiti.
Mc Meniul zilei.

View PostGaSar, on 17 martie 2024 - 19:57, said:

Din pacate la cei mai tineri a disparut placerea gatitului. Se comanda in nestire de pe Glovo sau alte aplicatii mancaruri gatite in locuri dubioase pentru ca e ieftin vine extracomunitaru pe bicicleta cu unghiile de jumate de metru in papuci iarna de ti se face sila cand te uiti in jos.....
AR trebui ca livratul de mancare acasa sa fie mega taxat  suprataxat si verificat de sanepid la sange pentru ca in 10-20 de ani va face coada la usa spitalelor.
Nu cred ca este vorba despre placere cat despre economisit si mancat sanatos.
Ca este bine sa iti faci placerea cand pleci in vacanta, cand iesi cu sotia si copilasi dar sa faci din asta o obisnuinta, pai este pacat de bani.

View Postc-daniel, on 17 martie 2024 - 20:01, said:

Pai e ieftin pt ca de aia ii zice junk-food.
Dar beneficiile facutului de mancare in casa, pe langa legaturile care se formeaza facand ceva cu familia, sotia, prietena, copii, sau chiar si singur, cand te bucuri de ce ai facut, deci, pe langa aceste avantaje, avantajul major al facutului de mancare acasa este factorul sanatate. Si doar acest lucru singur ar trebui sa fie suficient ca sa gatesti acasa cat mai mult posibil.
Logic, si aici sunt variatii, gatitul acasa nu inseamna numai prajeala de carne grasa, sau mancat numai prajeli, sau schimbatul uleiului la o saptamana/3-5 feluri de mancare facute in acelasi ulei.
Nu am poze de pe la o shaormerie locala de vinde si bugeri, cred ca este 8-10 lei un hamberger.
Tot in categoria JUNK FOOD, pai te uiti ca este 5-8 lei un parizer de 1Kg, cine stie ce nebunie are in el dar pentru un tanar este tentant.

Si discutam pe termen lung, hai ca poate ai cheltuit ceva aiurea, s-a stricat frigiderul si nu mai aveai bani pe card. Mananci fast food, cumperi salam, parizer, pateu, ok, sa depasesti problema.
Dar pe termen lung iti distrugi sanatatea.

Si chiar si vara, inainte produsele de sezon era ieftine, de cativa ani tin de pret si arunca marfa.
Nu am mai pus muraturi de ani de zile, nu merita, te uiti la pretul gogonelor la pret de rosie.

#20
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Aparent e cum zici @op doar aparent, compari pere cu mere gen nu mere roșii cu mere galbene.
Pai normal cã o shaorma de exemplu are cartofi și câteva bucãțele de carne + verdețuri și sos.
Ia ingredientele sã vezi cat costa.
Nu are cum ce zici pentru cã trebuie sã se facã profit din ingrediente ieftine, plãtești pe alea ieftine și cel mai mult plãtești din prețul produsului profitul.
Nu zic de ingrediente scumpe in magazin revândute gãtite la care prețul e mare spre foarte mare.

Quote

Nu mai zic de transport, timp.  A devenit mai ieftin sa cumperi o shaorma sau meniul zilei din vreo locatie dubioasa.
Aici ai zis un adevãr fãrã sã vrei. A devenit mai comod și rãmâi cu timp. De fapt timpul ãla îl plãtești, cã cineva a preparat produsul.

Edited by yuukan, 17 March 2024 - 20:13.


#21
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cumperi un congelator, mai mare sau mai mic, in functie de nevoi si toamna, cand legumele sunt ieftine, il faci teapan. Pe unde ramane loc bagi carne de pui, porc, oaie sau ce altceva consumi. In felul asta, iarna nu cumperi gogosari, pastarnac sau orice alta leguma cu 12 lei kilul, dar ai si gustul bun asigurat.

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ps am recitit ce am postat. Suna ca curuduru!  Fac traducerea-Raportul asta dauneaza...    Vroiam sa zic ca la un moment dat te saturi sa comanzi/mananci, si discutii absolut despre ce iti trece prin cap nu-si mai au loc.Devine ceva mecanic. Munca casa papa caca sex formal. Treaba cu ,,coada,, Avem panarama de 9 kg similJR.  De la 0 la 10 habar n-ai de tine. De la 10 la 20 descoperi si experiementezi. Dela 20 la 35 incepi sa aterizezi pe planeta asta. Dupa 35(daca ai IQ marisor) realizezi placerile simple ale vietii .Cu bune si grele.  Si ca ,,addenda,,       am uitat,completati voi cum o vedeti.  De la gatit la ,,sky is the limit,,

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
Eu oricum cumpar din supermarket, urmaresc cataloagele ca sunt oferte, ca daca faceam cumparaturile de la magazinele din cartier era si mai scump.

Transportul este cum zice colegul, transportul public, facut cumparaturile in weekend.
Da, sunt produse ca merele, carnea, cand este la oferta? Da, faci stocul.

Am renuntat la produse mai scumpe, la dulciuri, sucuri, la produse brand, am cumparat produse marca proprie.
Doar ca ma uitam la buget si chiar si mancarurile ieftie au ajuns sa coste.

#24
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMikeSpike, on 17 martie 2024 - 20:16, said:

Dupa 35(daca ai IQ marisor) realizezi placerile simple ale vietii .
Ce legatura au "placerile simple" cu IQ-ul?!

#25
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Cam cat lasati lunar pt mancare la supermarketuri ?
Intreb fiindca sunt singur

#26
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Foarte bine. Mancarea de calitate la pretul de astazi costa mai putin decat medicamentele la pretul de maine.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Gatitul acasa implica:
- zeama multa
- lipsa adaos
- folosirea ingredientelor de sezon sau a celor ce se conserva usor (fasole, cartofi, mazare etc)

Si da, e mult mai ieftin sa gatesti acasa, pentru ca de obicei acasa NU gatesti ceea ce se vinde la restaurant!
Prefer oricand sa manac o Ciorba de Burta la restaurant, decat sa muncesc jumatate de zi ca sa fac o oala acasa.

Mancarea buna e adesea simpla si nu e musai sa fie majoritar carne, ci verdeata.

#28
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 25.12.2016

View Posttiestodj20, on 17 martie 2024 - 20:12, said:

Cumperi un congelator, mai mare sau mai mic, in functie de nevoi si toamna, cand legumele sunt ieftine, il faci teapan.
S-a dus vremea cand erau legumele ieftine toamna. Acum, din contra, sunt mai scumpe. Cu exceptia a 2-3 saptamani din timpul verii, cand este supraproductie romaneasca la rosii, castraveti, dovlecei, vinete, si sunt preturi mai mici, de indata ce incepe toamna toatae cele enumerate mai sus se scumpesc masiv prin piete.

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
De cand s-au scumpit gazele nici nu merita sa gatesti acasa unele mancaruri.
Ciorba de burta fiind printre mancarurile alea.
In general dulciurile nu mai merita sa le faci acasa, costa mult ingredientele + consum cuptor.

Am oala sub presiune si mai ma inspir de pe youtube cand vine vorba de mancaruri simple.

Cam asta este cuvantul potrivit, mancaruri simple, cat mai rapid de gatit. Si cat mai fara chimicale.

Ca si gust? Da, acasa nu prea ai cum sa faci o ciorba de perisoare sa fie cam ca o ciorba de perisoare de la restaurant. La restaurant se face o oala, baza, asa se numeste, o baza si in functie de ce comanda ai tu, se adauga ingrediente ca nu este rentabil sa faci 5 oale de mancare. Ca majoritatea restaurantelor vand "meniul zilei".
Din cauza asta daca comandati vreodata ciorba de cartofi si gasiti boabe de fasole, asa se procedeaza.

Aia la restaurante pun chimicale de voi nu cred ca foloseati acasa. Cel putin eu cumpar cimbru, patrunjel, uscat sau proaspat, fara maggi, alte astea.

#30
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMindArchitect, on 17 martie 2024 - 20:35, said:


Ca si gust? Da, acasa nu prea ai cum sa faci o ciorba de perisoare sa fie cam ca o ciorba de perisoare de la restaurant. gi, alte astea.

Pun potentiatori de aroma, de aia pare asa gustos.

#31
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Demult nu prea merita gatit acasa decat cel mult ocazional. McDonalds e ieftin si nu te tine legat de casa in orasele mari. In orasele mici se gasesc uneori diverse oferte/promotii, mai ales daca esti localnic si cunosti lucrurile.

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
MindA. toate multinationalele europene au marci proprii si marci alimentare(nu numai) la vanzare. Comandate la fabrici de prestigiu in domeniul lor.  DAR NU POT SA LE VANDA CU BRANDUL PRODUCATORULUI! Si atunci se ajunge la varianta B.  Fac sediu la aceeasi strada dar numarul cadastral difera de 2 cifre. Adica de ala poarta 1 la poarta 2 a fabricii.   Barilla vinde la 1 cu un pret si la 2 cu alt pret. Contractul FERM/PE AN la poarta 2 ii da marja de joc.   Lidl departament achizitii/contrcte  au putere peste nivelul tau/meu de intelegere. WallMart sant de pe alta planeta. Am auzit ca fermierii produceau pepeni in Sicila si vindeau cu 0,40 engros.  A venit Ldulu si a a zis ,,daca vreti cumparam tot ce produceti cu  8 eurobani.   dar vrem cantitatea si ritmicitate. daca nu ....  ,,     Si au vandut.  Salamuri/branzeturi sant fabricate de aceeasi fabrica. Dar nu pot vinde cu numele lor.     Cred foarte putin ca schimba reteta,e treaba de aachizitii si eficientizarea costurilor de productie. Transportul e externalizat(lidl,etc companii).

#33
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostLunaCrystal, on 17 martie 2024 - 20:49, said:

Demult nu prea merita gatit acasa decat cel mult ocazional.

Merge, daca faci ceva simplu, cu putine ingrediente.

#34
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
Mc Donalds si KFC au oferte.
Mc Donalds avea MC Meniul zilei. Era un burger si o portie de cartofi prajiti la un pret mic.

Pe langa astia ca mancare fast ieftina sunt fast food-urile ieftine, alea locale ca nu stiu cum sa le zic.
Profy mai are mancare ieftina, cred ca si prin Penny se gaseste ceva hotdog, kaufland are grilul.

https://www.profi.ro...ta-profi-super/

Si la oferta sunt mai ieftine.

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdanigoleman, on 17 martie 2024 - 20:45, said:


Pun potentiatori de aroma, de aia pare asa gustos.
poti sa pui si tu! vegeta, delicatul sunt pline de asa ceva. legumele alea poti sa le freci cum vrei tot n-ai sa obtii efectul care-l are o lingurita de vegeta la o ciorba...

#36
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostFane, on 17 martie 2024 - 20:59, said:

poti sa pui si tu! vegeta, delicatul sunt pline de asa ceva. legumele alea poti sa le freci cum vrei tot n-ai sa obtii efectul care-l are o lingurita de vegeta la o ciorba...

Pai stiu, dar nu vreau glutamate & shit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate