Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Plata umflata la Fan Curier la comanda OLX

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,


am comandat un podus de pe Olx si am fifat Fan Cureier si mi-a indicat un Transport de 10Lei,

dupa ce am terminat de adaugat produsul mi-a scris la final ca am de platit pentru transport 20lei.


Cand am primit produsul mi-a cerut de la Fan Curier 55lei gen ca au recantarit produsul si ca el ar fi cantarit mai mult decat a declarat expeditorul

dar eu ca Destinatar nu am primit nici un mesaj de la Fan Curier prin care sa fiu anuntat ce Valoare are Transportul

m-am trezit cu Curierul la usa si de rusine i-am platit cei 55lei desi eu nu aveam nici o vina caci in aplicatia olx scria clar 21lei transport

iar daca dansii de la Fan Curier au mofificat Valoarea Transpotului ar fi trebuit sa ma instiinteze

dar nu Fan Cureier a trimis un mesaj gen ca aveti de platit taxa x + transport ( total ciudat) caci mereu imi scriau cat aveam de plata pentru Transport


Deci Fan Curier incearca sa bage pe gat produsele fara sa anunte Destinatarul din Timp care este Valoarea Trasnportului!

incerc sa rezolv dar nu este ok ce se intampla sa nu te anunte ce Valoare ai de plata la Transport si sa te trezesti cu Curierul la usa ca iti cere alta suma mai mare

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
ce rahat de rusine aveti unii dintre voi. pe banii tai iti e rusine de un curier. bravo ma

nu ti convine nu l iei
acum noi ce sa ti facem?

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Cred ca pretul de pe olx e orientativ si vina este acolo.
Costul de transport pentru o bratara si un dulap nu are cum sa fie identic.

Incredibil in ce hal ai scris...

#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Teapa e a ta sau a vanzatorului care te-a aburit ca 1kg de pietre nu este egal cu 1 kg de pene de gasca😅, nu spui toata povestea , spune cate kg au fost declarate si cat a fost cantarit de FAN. Diferenta de la 21 la 55 e foarte mare , adica vreo 30kg .

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 11 martie 2024 - 13:00, a scris:

ce rahat de rusine aveti unii dintre voi. pe banii tai iti e rusine de un curier. bravo ma
nu ti convine nu l iei
acum noi ce sa ti facem?

mi-a fost rusine de curier , el a insistat ca imi da chitant si rezolv eu dupa

Fan Curierul trebuia sa dea mesaj cu Valoarea Transportului mai ales ca stia aceasta inca de la Expeditie,  dar nu a preferat sa bage pe gat Clientilor Destinatari aiurea

De fiecare data Fan Curier cand livra ceva dadea mesaj cu Valoarea Transportului - acuma ca a umflat suma nu a mai dat sa informeze despre Valoarea Transportuui

Destinatarul trebuie informat din timp despre Valoarea Transportului nu cand ajunge Curierul la usa


Sa fii nebun sa mai aplelezi pentru Transport la Fan Curier cand nu te informeaza din timp la Valoarea Produsului si te trezesti ca esti pus in fata faptului implinit sa platesti altceva decat ai in aplicatie

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 23.09.2017
"au recantarit produsul si ca el ar fi cantarit mai mult decat a declarat expeditorul"

Ghinion! Ai acceptat si platit. Acum nu mai poti face nimic. Daca nu iti convenea pretul, nu trebuia sa accepti. Asa cum a mentioat si alt coleg, un dulap si o bratara nu are cum sa coste la fel (transportul).
So, get over it!

Edited by alex342, 11 March 2024 - 13:09.


#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

Vizualizare mesajJuly02, pe 11 martie 2024 - 13:07, a scris:


mi-a fost rusine de curier , el a insistat ca imi da chitant si rezolv eu dupa

Fan Curierul trebuia sa dea mesaj cu Valoarea Transportului mai ales ca stia aceasta inca de la Expeditie,  dar nu a preferat sa bage pe gat Clientilor Destinatari aiurea

De fiecare data Fan Curier cand livra ceva dadea mesaj cu Valoarea Transportului - acuma ca a umflat suma nu a mai dat sa informeze despre Valoarea Transportuui

Destinatarul trebuie informat din timp despre Valoarea Transportului nu cand ajunge Curierul la usa


Sa fii nebun sa mai aplelezi pentru Transport la Fan Curier cand nu te informeaza din timp la Valoarea Produsului si te trezesti ca esti pus in fata faptului implinit sa platesti altceva decat ai in aplicatie
cre'ca s-a pus curierul in genunchi sa iei pachetul :). asa de mult a insistat

#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

Vizualizare mesajDodo03, pe 11 martie 2024 - 13:05, a scris:

Teapa e a ta sau a vanzatorului care te-a aburit ca 1kg de pietre nu este egal cu 1 kg de pene de gasca��, nu spui toata povestea , spune cate kg au fost declarate si cat a fost cantarit de FAN. Diferenta de la 21 la 55 e foarte mare , adica vreo 30kg .

Eu nu mai comand prin Fan Curier nici  o data - cand sunt faze dastea nu iti mai trimite Valoarea Transporului prin mesaj  asa cum au oblogatia sa te informeze din timp despre Valoarea Transporului nu cand ajunte la usa

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
"Cand am primit produsul mi-a cerut de la Fan Curier 55lei gen ca au recantarit produsul si ca el ar fi cantarit mai mult decat a declarat expeditorul"

10 -- 20 -- 55   Ca Făt Frumos...

Țeapa e a vânzătorului, a declarat mai puțin.

#10
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Ai crezut si tu si vanzatorul ca puteti trimite " un dulap" de 30kg cu 21lei si acum astia de la FAN sunt niste nenorociti ca au recantarit coletul si au trecut valoarea corecta. Lasati...

#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

View Postgogosaru100, on 11 martie 2024 - 13:09, said:

cre'ca s-a pus curierul in genunchi sa iei pachetul Posted Image. asa de mult a insistat

Fan Curier trebuia sa speciice din Timp prin mesaj Valoarea Transportului mai ales daca era o Modificare de Valoare a Transportului

De fiecare data Fan Curier transmitea Mesaj cu Valoarea Transportului - acuma de ce nu a mai trimis Mesaj cu Valoarea Transportului ?

O sa ocolesc Fan Curier de acum inainte daca nu remediaza situatia , nu e normal ca sa vada ca se modifica Valoarea Transporului inca de la Expeditie si sa nu te anunte prin Mesaj cu Valoarea Transporului

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View PostDodo03, on 11 martie 2024 - 13:12, said:

Ai crezut si tu si vanzatorul ca puteti trimite " un dulap" de 30kg cu 21lei si acum astia de la FAN sunt niste nenorociti ca au recantarit coletul si au trecut valoarea corecta. Lasati...

Vânzătorul trebuia să declare greutatea reală, mai ales că nu plătea el transportul. Ce vină are destinatarul? S-au înțeles la telefon să pună mai puțin?

#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDodo03, on 11 martie 2024 - 13:12, said:

Ai crezut si tu si vanzatorul ca puteti trimite " un dulap" de 30kg cu 21lei si acum astia de la FAN sunt niste nenorociti ca au recantarit coletul si au trecut valoarea corecta. Lasati...

Nu mai vorbi la plural eu doar sunt Client Destinatar

Fan Curier trebuia sa informeze Clientul Destinatar despre Valoarea Transportului mai ales daca era vreo Modificare in Valoarea Transporului  ,  a trimis fara sa instiinteze despre Valoarea Transporului

#14
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
ce scrii aici, du te la fan curier si spune. nu noi te putem ajuta

Edited by gogosaru100, 11 March 2024 - 13:18.


#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

Vizualizare mesajFreeThinker, pe 11 martie 2024 - 13:14, a scris:

Vânzătorul trebuia să declare greutatea reală, mai ales că nu plătea el transportul. Ce vină are destinatarul? S-au înțeles la telefon să pună mai puțin?

Eu ca Destinatar nu ma intereseaza , eu am vazut un Pret in aplocatia Olx si am Bifat Valoarea Transporului

Fan Curier avea obligatia sa informze Clientul Destinatar despre Valoarea Transporului mai ales daca era vreo modificare stiind Valoarea Transporului inca de la Expeditie

dar nu Fan Cureier a ales sa nu scrie Valoarea Transporului trebuia sa dea mesaj si sa instiinteze despre Valoarea Transporului mai ales ca stia inca de la Expeditie Valoarea Transporului

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai primit dimineață SMS cu AWB și valoare ramburs?

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 11 martie 2024 - 13:16, a scris:

ce scrii aici, du te la fan curier si spune. nu noua

Le-am spus sper sa rezolv daca nu ma duc la Protectia Consumatorului ca nu m-au informat cu Valoarea Tarnsporului din timp asa cum trebuie

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Pretul ala e orientativ, ce ti-l da cand pui comanda.
Te-a informat cand a ajuns coletul. Daca iti convine, platesti, daca nu, nu. Nu ti l-a bagat nimeni pe gat.
Intr-adevar, ar putea sa fie mai operativi, sa te anunte din timp. Nu rezolvi nimic cu OPC. Cum am zis, nu te-a obligat nimeni, la nimic.

Edited by bai3tzash, 11 March 2024 - 13:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate