Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Plata umflata la Fan Curier la comanda OLX

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#19
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View PostFreeThinker, on 11 martie 2024 - 13:14, said:



Vânzătorul trebuia să declare greutatea reală, mai ales că nu plătea el transportul. Ce vină are destinatarul? S-au înțeles la telefon să pună mai puțin?

Nu, doar posibil sa il fi aburit cand i-a zis " boss e doujdalei transportul" , altfel poate se razgandea cumparatorul si nu mai vroia produsul.
In sfarsit, un alt topic de 3 pagini..

#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostJuly02, on 11 martie 2024 - 13:12, said:


Fan Curier trebuia sa speciice din Timp prin mesaj Valoarea Transportului

cum adica trebuia? poti sa citezi un articol de lege? sau macar ceva din conditiile lor de utilizare? ce te face pe tine sa crezi ca asa trebuia?

invatati sa folositi a dracu limba romana, ca va faceti de ras…   :(

#21
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 19.11.2010

View Postdorin_2k, on 11 martie 2024 - 13:17, said:

Nu ai primit dimineață SMS cu AWB și valoare ramburs?

Am primit SMS dar nu specifica Valoarea Tranporului scria doar aveti de plata X Contravaloarea Produsului + Transport , dar nu spunea Valoarea Transporului

De fiecare data am primit de la Firemele de Curierar Valoarea Transporului speciicata  ( ei bine de data asta nu au specificat Valoarea Transporului )

View Postbai3tzash, on 11 martie 2024 - 13:18, said:

Pretul ala e orientativ, ce ti-l da cand pui comanda.Te-a informat cand a ajuns coletul. Daca iti convine, platesti, daca nu, nu.

Nu este adevarat inca de la Epeditie stiau Valoarea Trasporului

Fan Curierul trebuia sa trimita Mesaj Destinatarului cu Valoarea Transporului.

View PostJuly02, on 11 martie 2024 - 13:21, said:

inca de la Epeditie stiau Valoarea Trasporului


Exact inca de la Expeditie stiu Valoarea Transporului


asadar cand trimit SMS cu Valoarea ce trebuie platita trebuie sa scrie ce Valoare are Transportul ca Destinatarul sa stie cat va avea de plata pentru Transport

Edited by July02, 11 March 2024 - 13:24.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ai primit sau nu SMS cu cat e de plata? Ai primit SMS cu suma?

#23
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006
@July02: Io zic sa-l intrebi pe Chat GPT! Ai mai multe sanse sa te intelegi cu el. Asta daca nu scrie chiar el in locul tau.

#24
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Tu trebuie sa iti recuperezi diferenta de la de 45 lei de la expeditor.
Ala a zis ca e 10 lei transportul si a fost 55, deci diferenta de 45 trebuie sa o achite el.
El putea sa zica si ca e gratis, si il punea pe curier. Vanzatorul ti-a dat teapa.

Mereu primesc colete prin fan, platite in avans, pe site-uri cu coloana vertebrala, care declara corect cat e transportul, si din mii de livrari, am avut 0 probleme.

Crezi ca te intamplator ca te lovesti de astfel de probleme cand tu cumperi de pe o platforma online care e echivalentul unui talcioc cu marfa intinsa pe ziare pe jos?
Eu nu cred ca mai vezi vreun ban de la vanzator, te-a pacalit.

#25
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Asa am patit cand am comandat un Soundbar Nou de pe OLX, prin Fun Courier, fiind zona ZERO KM la mine, costul era de vreo 20 lei transport prin OLX si cand a ajuns la mine, surpriza ( 70 lei taxele ) fiind 20 KM in plus ( de fapt, era de la Vanzator ) Posted Image si elegant l-am refuzat, ulterior Vanzatorul m-a sunat sa imi zica ca ( nu a fost frumos ) si eu la fel de elegant i-am spus ( nu trebuie sa-ti platesc transportul de la casa ta pana la a mea ) si daca vrea sa-l vanda, sa treaca la Ramburs exact Pretul cerut + cei 20 lei (  cantarise bine pachetul ).

Edited by raducanu969, 11 March 2024 - 13:35.


#26
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbai3tzash, on 11 martie 2024 - 13:26, said:

Ai primit sau nu SMS cu cat e de plata? Ai primit SMS cu suma?

Nu scria Valoarea Transporului in SMS-ul de la Fan Curier deasta spun ca nu e in regula!

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Si ce scria in sms? Doar suma produsului de pe OLX. Sau era suma totala, produs+transport?

#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrobert23mg, on 11 martie 2024 - 13:28, said:


Fan Curierer trebuia sa informeze despre Valoarea Transporului Destinatarul!

View Postbai3tzash, on 11 martie 2024 - 13:46, said:

Si ce scria in sms? Doar suma produsului de pe OLX. Sau era suma totala, produs+transport?

Valoarea Transporului era mereu scrisa sa stie Destinatarul , Fan Curier trebuia sa scrie Valoarea Transporului

#29
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 11.08.2019
Am comandat o singură dată de pe OLX, acum o lună, și in SMS-ul primit de la FAN Curier scria exact așa: Total de plată 350lei+cost transport. Costul transport a fost 10 lei, cum fusese și estimat pe OLX, dar în SMS nu era specificat. Mi s-a dat chitanță separată pentru acei 10 lei.

Edited by -TINO-, 11 March 2024 - 13:52.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostJuly02, on 11 martie 2024 - 13:45, said:


Nu scria Valoarea Transporului in SMS-ul de la Fan Curier deasta spun ca nu e in regula!

N-am primit niciodata vreun sms de la vreun curier in care sa imi scrie explicit valoarea transportului. Doar totalul de achitat.
Cum zicea si un coleg mai sus, unde scrie ca e obligata firma de curierat sa trimita sms cu valoarea transportului? Ai scris acelasi lucru de vreo 3 sau 4 ori.

Pretul afisat pe OLX este orientativ sau nu?
Ce greutate avea pachetul? Era corecta informatia de la Fan referitoare la numarul de kg in plus sau nu?

#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 19.11.2010

View Post-TINO-, on 11 martie 2024 - 13:49, said:


De cate ori am primit un Colet scria Valoarea Transporului si e normal sa scrie Valoarea Transporului sa stie Destinatarul!

View PostAlexEn, on 11 martie 2024 - 13:50, said:

Doar totalul de achitat.

Da daca specifica Totalul de Achitat era clar cat este Vaoarea Transporului - dar nu era specificat cat este Total de Plata si nici Valoarea Transporului ceea ce nu este in regula deloc.

Eu ca Destinatar trebuie sa fiu informat clar cat am de plata cu Transporul mai ales ca ei de la Expeditie il cantaresc deci trebuie sa infiormeze Detinatarul cu Valoarea Transporului

sau macar sa spuna Valoarea Totala de plata de unde se poate vedea Valoarea Transporului.

Edited by July02, 11 March 2024 - 13:54.


#32
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu ti-a spus in sms, dar te-a instiintat la livare. Asta e, ramai cu rusinea, nu ai ce face. Daca nu aveai rusine, refuzai coletul, cum a povestit un coleg de mai sus.

#33
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbai3tzash, on 11 martie 2024 - 13:53, said:

Nu ti-a spus in sms, dar te-a instiintat la livare. Asta e, ramai cu rusinea, nu ai ce face. Daca nu aveai rusine, refuzai coletul, cum a povestit un coleg de mai sus.


Dupa ce a desfacut Coletul sa il verific si a emis chitanta acu pe bune? mi-a dat Chitanta si a zis ca daca e ceva sa rezolv eu ca el e doar un Curier

Nu asa se arunca pe Clientul Destinatar problema ci Fan Curier trebuia sa trimita SMS cu Valoarea Transporului mai ales ca a fost si mofificare de Contravaloare Transport

Fan Curier trebuia sa transmita Clientului Destinatar din timp Costul Livrarii  ei stiu Costul Lovrarii inca de la Expeditie, nu sa trimita si sa pouna Cientul Destinatar in situatii neplacute

Edited by July02, 11 March 2024 - 13:59.


#34
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
sper ca nu ai uitat sa-i lasi si bacsis

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostJuly02, on 11 martie 2024 - 13:57, said:

Fan Curier trebuia sa trimita SMS cu Valoarea Transporului mai ales ca a fost si mofificare de Contravaloare Transport

Daca mai scrii de 10 ori asta nu se schimba nimic. Am inteles cu totii care ti-e nemultumirea, nu e nevoie sa o repeti in fiecare postare.

Ai luat chitanta si ai facut reclamatie la Fan?
Are dreptate curierul, nu are cu ce sa te ajute el, doar livreaza ce are in masina si incaseaza cat ii scrie pe comanda.

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,670
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAlexEn, on 11 martie 2024 - 14:02, said:

Are dreptate curierul, nu are cu ce sa te ajute el, doar livreaza ce are in masina si incaseaza cat ii scrie pe comanda.

Da dar Fan Curierul trebuia sa informeze despre Valoarea Totala sau Valoarea Transporului nu asa ca la tara sa trimiti si apoi sa te speli pe maini

ei stiau clar ce fac ca de la Expeditie stiau Valoarea Transporului care trebuia comunicata catre Clientul Destinatar!


acu eu ce sa fac sa ma duc sa reclam la Protectia Consumatorului daca Fan Cureier nu rezolva ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate