Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Plata umflata la Fan Curier la comanda OLX

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#37
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015

View PostAlexEn, on 11 martie 2024 - 14:02, said:

Daca mai scrii de 10 ori asta nu se schimba nimic. Am inteles cu totii care ti-e nemultumirea, nu e nevoie sa o repeti in fiecare postare.

Ai luat chitanta si ai facut reclamatie la Fan?
Are dreptate curierul, nu are cu ce sa te ajute el, doar livreaza ce are in masina si incaseaza cat ii scrie pe comanda.
mai bine inchizi topicul si gata. nu avem cu ce sa l ajutam.

#38
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Platesc pentru un pachet 20 de lei de transport, bun, am inteles, si pe urma  alti 25  pentru transportul inapoi catre vinzator a banilor, ...mi se pare o bataie de joc sa platesc doua transporturi, a pachetului spre mine si a banilor spre vinzator.De parca la sediul vinzatorului nu sint tot bani pentru achitat contravaloarea pachetului.Tot cu fan curier.Ora aproximativa de livrare nu se specifica in mesaj ,doar ziua...obligatoriu acasa, sau daca nu, la sediu pentru ridicare...cineva e luat de prost dar noi platim
    Scuze pentru interventia mea.
Omul trebuia anuntat pentru orice modificari de pret adaugate in plus (culmea,doar in sus)

Edited by marco68, 11 March 2024 - 14:15.


#39
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Degeaba reclami, Fan Curier au tarifele pe kg, faptul ca nu ti-a spus vanzatorul cate kg are produsul sau stiai dinainte e problema voastra.

Tariful de 20 lei de pe OLX este pentru produse =< 1 kg si fara volum mare.

Ti-ai luat teapa de la vanzator aia e !

LE : ai avut si ocazia sa refuzi coletul si nu ai facut-o. Daca ai platit inseamna ca ai fost de acord cu suma ceruta de Fan Curier, ce sa reclami dupa ?

#40
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostJuly02, on 11 martie 2024 - 12:52, said:

Salutare,


am comandat un podus de pe Olx si am fifat Fan Cureier si mi-a indicat un Transport de 10Lei,

dupa ce am terminat de adaugat produsul mi-a scris la final ca am de platit pentru transport 20lei.


Cand am primit produsul mi-a cerut de la Fan Curier 55lei gen ca au recantarit produsul si ca el ar fi cantarit mai mult decat a declarat expeditorul

dar eu ca Destinatar nu am primit nici un mesaj de la Fan Curier prin care sa fiu anuntat ce Valoare are Transportul

m-am trezit cu Curierul la usa si de rusine i-am platit cei 55lei desi eu nu aveam nici o vina caci in aplicatia olx scria clar 21lei transport

iar daca dansii de la Fan Curier au mofificat Valoarea Transpotului ar fi trebuit sa ma instiinteze

dar nu Fan Cureier a trimis un mesaj gen ca aveti de platit taxa x + transport ( total ciudat) caci mereu imi scriau cat aveam de plata pentru Transport


Deci Fan Curier incearca sa bage pe gat produsele fara sa anunte Destinatarul din Timp care este Valoarea Trasnportului!

incerc sa rezolv dar nu este ok ce se intampla sa nu te anunte ce Valoare ai de plata la Transport si sa te trezesti cu Curierul la usa ca iti cere alta suma mai mare
Am patit si eu la fel. Numai ca mie nu mi-a fost rusine. I-am spus curierului, pe olx scrie X lei. Imi dai coletul cu X lei, ok. Nu, poti sa il iei inapoi. Curierul nu s-a suparat, si a plecat cu coletul. Ce rusine sa imi fie? Eu muncesc pe bani, nu ii culeg de pe strada!

#41
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ce-i drept, dupa cum zice initiatorul, se prea poate curierul sa-i fi scos chitanta inainte sa-i zica suma si a fortat rusinea vrand sau nevrand. Daca nu ai rusine, ii zici curierului sa-si vada de drum, treaba lui daca a scos chitanta inainte sa spuna suma.
Ca o concluzie a mea: pentru 10-20 de lei nu are rost sa-ti bati capul cu OPC, sesizari, plangeri, nervi. Data viitoare o sa stii mai bine ce ai de facut. E una din invataturile grele ce le primesti in viata, pe propria piele, treci la pierderi, dar data viitoare stii ce ai de facut.

Edited by bai3tzash, 11 March 2024 - 14:22.


#42
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
https://ajutor.olx.r...iul-Fan-Courier

Suma exacta de plata pentru livrare este afisata la pasul de finalizare comanda si este calculata luand in considerare categoria si greutatea bunului vandut.

Vanzatorul a declarat mai putine kg pentru produs, tu stiai cam cate kg are produsul iar plata pentru transport produs este responsabilitatea voastra si nu a Fan Courier !

Edited by alseeme, 11 March 2024 - 14:25.


#43
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View PostJuly02, on 11 martie 2024 - 12:52, said:

m-am trezit cu Curierul la usa si de rusine i-am platit cei 55lei desi eu nu aveam nici o vina caci in aplicatia olx scria clar 21lei transport

tu trebuia sa-l intrebi pe expeditor din prima cat e transportul si inainte de a-ti trimite coletul, sa-ti faca o poza la awb pret + transport
asa tu n-ai zis nimic de rusine si ti-a dat de te-a julit, muci te-a facut

apropo, 10 lei transport nu mai e demult.. poate si de 5 ani. eu anul trecut am trimis un plic cu 25 lei.

LE. ori locuiesti in afara ariei de acoperire si fan ti-a bagat km suplimentari la transport

Edited by mikaell, 11 March 2024 - 14:28.


#44
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

View PostJuly02, on 11 martie 2024 - 13:23, said:

Am primit SMS dar nu specifica Valoarea Tranporului scria doar aveti de plata X Contravaloarea Produsului + Transport , dar nu spunea Valoarea Transporului

Success la OPC!
Daca ne spuneai din timp iti faceam noi scaderea sa afli Valoarea Transportului.

Asta e ca atentionarea aia sa nu mananci punga de plastic in care vine jucaria.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgogosaru100, on 11 martie 2024 - 14:10, said:

mai bine inchizi topicul si gata. nu avem cu ce sa l ajutam.

Nu sunt moderator pe aria asta.
Intrebarile erau ca sa isi clarifice si ea situatia.

#46
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.11.2006
E cam 20 transportul la cumpara cu livrare FanCourier pe OLX. Ulterior, daca vin baniii in cont, e gratis, tot atat e. Daca vrei bani in plic ramburs mai e o taxa, nu stiu cat, dar apare la urma totalul.
Deci fancourier stie exact valoarea rambursului. Daca e mai greu, vine majorat cu ceva, dar e 1,5 lei /kg parca.
Cu majorare de la 20 la 70, exemplul de mai sus, cred ca s-a refuzat un frigider sau masina de spalat.

#47
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postmarco68, on 11 martie 2024 - 14:14, said:

Platesc pentru un pachet 20 de lei de transport, bun, am inteles, si pe urma  alti 25  pentru transportul inapoi catre vinzator a banilor, ...mi se pare o bataie de joc sa platesc doua transporturi, a pachetului spre mine si a banilor spre vinzator.De parca la sediul vinzatorului nu sint tot bani pentru achitat contravaloarea pachetului.Tot cu fan curier.Ora aproximativa de livrare nu se specifica in mesaj ,doar ziua...obligatoriu acasa, sau daca nu, la sediu pentru ridicare...cineva e luat de prost dar noi platim
Scuze pentru interventia mea.
Omul trebuia anuntat pentru orice modificari de pret adaugate in plus (culmea,doar in sus)
exact trebuia anuntat pentru Valoarea Transporului si pentru orice modificari de pret adaugate in plus

View Postalseeme, on 11 martie 2024 - 14:17, said:


Nu mai aruncati pe Clienti

Fan Curier avea obligatia sa informeze despre Contravaloarea Transportului dinainte

Dupa ce a desfacut pachetul pentru verificare si a emis chitanta , a zis  ca sa rezolv eu dupaia ca el doar livreaza

Noi ce facem platim ca prostii? ce sa facem sa Reclamam la Protectia Consumatorului ca sa se remedieze situatiile astea neplacute pentru Clienti?

#48
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Tot raspunzi insa greutatea refuzi sa o zici, probabil fiindca e mare, deci si taxa de transport e mare, de aici diferenta.

Pe langa greutatea suplimentara se mai adauga ~10 lei daca vanzatorul vrea rambursul in mana (in loc de cont)

Ori vanzatorul a trimis simplu (nu prin olx) si platesti pret de retail.

Edited by sirgoofy, 11 March 2024 - 14:52.


#49
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postalseeme, on 11 martie 2024 - 14:25, said:

https://ajutor.olx.r...iul-Fan-Courier

Suma exacta de plata pentru livrare este afisata la pasul de finalizare comanda si este calculata luand in considerare categoria si greutatea bunului vandut.

Vanzatorul a declarat mai putine kg pentru produs, tu stiai cam cate kg are produsul iar plata pentru transport produs este responsabilitatea voastra si nu a Fan Courier !

Daca Fan Curier nu a transmis Valoarea Transporului vorba sita orice modificare inca de la Expeditie , trebuia doar sa trimita Clientului Destinatar Valoarea Transportului

View PostSef-chenko, on 11 martie 2024 - 14:27, said:


Success la OPC!
Daca ne spuneai din timp iti faceam noi scaderea sa afli Valoarea Transportului.

Asta e ca atentionarea aia sa nu mananci punga de plastic in care vine jucaria.

Ocicum daca nu rezolva Fan Curierul nu mai comanda nimeni din Familie prin Fan Curier niciodata daca fac faze dastea Clientilor si nu ai anunta din Timp de Valoarea Transporului

mai ales ca ei situ inca de la Expeditie Valoarea Transporului si trebuie sa o comunice Clientului Destinatar sa stie ce Valoare are Transporul

View Postthomasdivx, on 11 martie 2024 - 14:35, said:

E cam 20 transportul la cumpara cu livrare FanCourier pe OLX. Ulterior, daca vin baniii in cont, e gratis, tot atat e. Daca vrei bani in plic ramburs mai e o taxa, nu stiu cat, dar apare la urma totalul.
Deci fancourier stie exact valoarea rambursului. Daca e mai greu, vine majorat cu ceva, dar e 1,5 lei /kg parca.
Cu majorare de la 20 la 70, exemplul de mai sus, cred ca s-a refuzat un frigider sau masina de spalat.

cica ar fi avut vreo 14 kg , dar eu nu aveam de unde sti daca Fan Curierul nu mi-a comunicat Valoarea Transporului mie Cilentului Destinatar si nici o informatie despre aceasta

#50
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Ce tragedie!? Doamne, ce tragedie!

#51
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postsirgoofy, on 11 martie 2024 - 14:46, said:

Tot raspunzi insa greutatea refuzi sa o zici, probabil fiindca e mare, deci si taxa de transport e mare, de aici diferenta.
Pe langa greutatea suplimentara se mai adauga ~10 lei daca vanzatorul vrea rambursul in mana (in loc de cont)Ori vanzatorul a trimis simplu (nu prin olx) si platesti pret de retail.

Eu nu aveam de unde sti greutatea, ca ei la Expeditie au verificat si stabilit Valoarea Transporului si pe mine nu m-au informat cu Valoarea Transporului desi ei stiau de la Expeditie

am intles ca vreo 14Kg au cantarit ei, si au pus 55lei Valoarea Transporului - pai eu de unde sa stiu ca si Client Valoarea Transporului caci Fan Curier trebuia sa comunice prin Mesaj Valoarea Transporului din timp caci ei stiau Valoarea Transporului inca de la Expeditie

Edited by July02, 11 March 2024 - 14:56.


#52
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Ati vrut sa fentati Fan Courier din aplicatia OLX, daca puneati greutatea din aplicatia OLX dinainte sa trimiteti coletul ati fi aflat si cat va costa transportul.

Ii mai incurci si pe aia de la ANPC cu timp pierdut aiurea pentru reclamatie nefondata !

#53
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
N-are de ce sa faca reclamatie.

La o estimare pe site-ul FAN pt colet de 14kg si valoare 500lei costul transportului e ~80-85 lei.
Deci prin olx s-a scutit (minim) 25lei Posted Image

July02, poti face si tu sa te linistesti.
https://www.fancouri.../estimare-cost/

Nu exista sa-ti vina pe curier pachet de 14kg cu 10-20lei transport !!

Edited by sirgoofy, 11 March 2024 - 15:12.


#54
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postalseeme, on 11 martie 2024 - 14:59, said:

Ati vrut sa fentati Fan Courier din aplicatia OLX, daca puneati greutatea din aplicatia OLX dinainte sa trimiteti coletul ati fi aflat si cat va costa transportul.Ii mai incurci si pe aia de la ANPC cu timp pierdut aiurea pentru reclamatie nefondata !

Nu mai arunca pe Client Destinatar, faptul ca Fan Cureier nu informeaza Clientul Desinatar despre Valoare Transporului nu e in regula

eu doar am comandat si am selectat din aplicatie Valoarea Transporului

daca Fan Curier a decis sa faca o ajustare de Valoare Transport avea obligatia sa instiinteze Clientul Destinatar sa stie Valoarea Transporului


asa ca nu mai arunca pe Client problema cant ceilalti din Lantul de Distributie nu isi fac datoria corect sa informeze Clientul despre Valoarea Trasnsporului

desi ei cunosc Valoarea Transporului inca de la Expeditie

View Postsirgoofy, on 11 martie 2024 - 15:02, said:


Nu intelegi ca nu Comandam Porodusul daca Transporul era mai mult de 20 Lei ??

Fan Curier trebuia sa ma instiinteze despre Valoarea Transporului,  ca nu eram nebun sa comand un produs si sa dau 55lei transport ca asa imi cumparam Produsul din Magazin\\\\

Fan Curuer stia inca de la Expeditie Valoarea Transporului si trebuia sa instiinteze prin SMS  Clientul destinatar despre Valoarea Transporului

Nu aveam nici un motiv sa comand acel Produs daca stiam ca e 55lei Transporul


Fan Curierul a trimis fara sa informeze despre Valoarea Totala de Plata si nici nu a scris Valoarea de Transport nu este deloc ok asa ceva, caci trebuie informat Clientul Destinatar despre Valoarea Transporului


Daca Fan Cureier asa gandeste ca lucreaza fara sa informeze Clientii Destinatari despre Valoarea Transporului desi ei cunosc Valoarea Transporului inca de la Expeditie nu este in

regula deloc, eu nu stiu cine ar mai lucra cu Fan Curier in conditiile astea, daca nu remediaza prolema nimeni din Cunoscutii mei nu va mai lucra cu Fan Cureier

care nu informeaz Clientii Destinatari despre Contravaloarea Transporului ( indiferent cat e suma mica mare trebuie comunicata Clientului Destinatar ) nu transmis asa doar in ideea de a face ei livrarinpe banii clientulor Destinatari nu este in regula deloc acesta

Edited by July02, 11 March 2024 - 15:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate