Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cu AVIONUL, spre Turcia ... ca tot nu va place cu masina

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
asa este, daca e inclus in pachet , avionul costa undeva la 1000 euro/4 persoane pentru Antalya.
cu bilete cumparate pe cont propriu am dat 1800 USD(OTP-FRA-BCN si Split-VIE-OTP) asta vara la 2 copii care au venit la mine pe vapor(sotia are bilet gratis).

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002

View Postcsi1, on 12 martie 2024 - 11:20, said:

Anul trecut am dus - adus unul din copii la aeroport in Iasi(excursie cu scoala) , am facut 1 ora doar de la giratoriul ala din padure pana sus Posted Image  Erau persoane care coborau din taxi si mergeau pe jos ca sa nu piarda avionul. Cand am ajuns sus la aeroport, politia mi-a facut semn sa ma intorc, nu mai erau locuri in parcare si se blocase tot ! Nu mai spun ca trebuie sa traversez tot Iasiul , nu exista varianta ocolitoare.
Avionul e comod si rapid daca pleci de la tine din oras. Dar daca ai nevoie de spatiu  sau ai 4-5 membri in famile atunci masina e un compromis (cost redus, independenta, etc).
Nu era parcare deloc, a fost in reconstructie de pe prin primavara pana pe la un 31 decembrie.
Daca nu aveai de dus calator nu te lasa sa treci de la ultimul giratoriu. Dar vezi dupa 1 aprilie cand dau drumul la al doilea terminal dupa Otopeni ca marime.

Edited by vestale, 12 March 2024 - 22:13.


#21
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
M-am intors dupa 5 zile la Istanbul. Cu avionul. Am zburat cu Tarom, a fost foarte intim Posted Image, au folosit aeronave ATR 72-600, bimotoare cu elice, n-am mai zburat cu ceva similar de cand eram foarte tanar. Zborul a durat putin peste o ora, a fost foarte ok, decolare la 08 din Bucuresti, iar la intoarcere decolare la 19:30 din Istanbul, asa ca ne-am putut bucura de toate zilele acolo. Zborul a costat 293 euro pentru doua persoane, cu cate doua bagaje de cala de 23 kg si cate un bagaj de cabina de 8 kg. Foarte convenabil. Aeroportul din Istanbul foarte bine organizat, in ciuda marimii, nu cred ca-ti trebuie mai mult de o ora si jumatate pentru check-in, controale de securitate si imbarcare. Intrucat sotia a vizitat prima oara orasul, am ales cazare in Sultanahmet, pe malul marii (nu recomand zona, dar a fost cel mai comod pentru a vizita cele mai importante obiective turistice). De la aeroport la hotel am folosit taxiul, prin Booking, serviciul excelent, la ducere am mers cu o limuzina Maybach (cred ca au ramas fara taxiuri normale) Posted Image , la intoarcere cu un microbuz Mercedes, 144 respectiv 130 lei cursa.  Pentru transportul in oras am cumparat un Istanbul Card de la automat (70 lire = 10 lei) pe care l-am incarcat folosind cardul. Dupa ce am epuizat limitele Revolut standard am folosit credincioasele Mastercard-uri, cursul de schimb la cumparaturi cu cardul ~cursul BNR (+1%), cursul pentru extragerea de lire de la bancomat iarasi foarte bun ~cursul BNR +2%. Dupa tatonari, am folosit bancomate ale Halkbank si Ziraat, fara comisioane de extragere, am mai incercat pe la Garanti si Akbank, cred, dar existau comisioane de 6-7%, asa ca am renuntat. Trebuie sa adaug ca limita de extragere lire la aceste bancomate a fost de 5000 lire/card, impusa de respectivele banci, asa ca daca aveti nevoie de mai mult cash, aduceti mai multe carduri (sau veniti cu euro/usd). Istanbulul, asa cum il stiti, o explozie de culori, impresionant, ametitor, dar toata lumea incearca sa te jupoaie, trebuie sa fii atent si sa nu lasi nimic de la tine, negocierea pretului la orice, Grand Bazar-ul doar pentru vizitat si cumparat aur, nimc altceva, dupa ce te saturi de istorie, poti lua masa in cartiere decente cu preturi normale precum Besiktas sau Kadikoy. Sanatate si calatorii placute va doresc!

Edited by mannick, 24 March 2024 - 11:45.


#22
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Intreb aici ca poate ati trecut prin situatia mea. In februarie am avut o escala lunga in Istanbul asa ca am fost in oras. La intrarea in Turcia am primit stampile de intrare in pasapoarte, dar la plecare nu. In 2016 cand am mai fost in Turcia am primit ambele stampile. Mentionez ca si sotia e in aceasi situatie astfel incat nu cred ca a uitat cea de la politia de frontiera turca sa puna stampilele. In mod normal nu ma afecteaza prea tare dar am de gand sa mai zbor in curand tot via Istanbul si nu vreau sa ma trezesc acolo cu cine stie ce problema.

#23
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
L.E. Am sunat la consulat, m-au gasit dupa nr de pasaport si mi-au confirmat ca oficial am iesit din Turcia si ca stampila nu e obligatorie 😀

#24
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Noi am primit ambele stampile. Totusi nu cred ca vei avea probleme cu lipsa stampilei de iesire, in cazul nostru ofiterul care a pus stampila de intrare a rasfoit rapid pasaportul, fara a se uita la alte vize, pentru a gasi prima pagina libera, pe care a pus stampila. Eu mai aveam stampile de Turcia, in pereche, adevarat, nu l-au interesat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate