Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cu AVIONUL, spre Turcia ... ca tot nu va place cu masina

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Deschid acest topic, aici, ca o delimitare si un ajutor pt cei care pe un topic dedicat pt mersul cu masina insista sa mergem cu avionul.
Aici puteti cere sfaturi, orare zbor, destinatii, legaturi aeroport - hotel. Sfaturi despre pachete avion - cazare, excursii optionale.
Rog colegul @Barboso, daca gresesc cu deschidere acestui topic sa-l stearga, dar daca e bun sa instituie niste reguli. MULTUMESC!

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Intr-o saptamana ajung in Istanbul, a fost optiunea sotiei, sarbatorim cativa anisori de la casatorie. Zburam cu Tarom, cazare la Menar Hotel, transfer de la aeroport cu taxi prin booking. Va povestesc ce si cum la intoarcere :)

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Cred că trebuia deschis mai degrabă pe aria aceasta:

https://forum.softpe...anta-in-turcia/

Nu pe Turism auto.

De Paște plec și eu le Istanbul vreo 5 zile, tot cu avionul. Mai scump, dar sunt o fire comodă.
Am in plan și Antalya, la fel, cu avionul.

#4
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmarian.bazavan, on 08 martie 2024 - 08:49, said:

Deschid acest topic, aici, ca o delimitare si un ajutor pt cei care pe un topic dedicat pt mersul cu masina insista sa mergem cu avionul.
Aici puteti cere sfaturi, orare zbor, destinatii, legaturi aeroport - hotel. Sfaturi despre pachete avion - cazare, excursii optionale.
Rog colegul @Barboso, daca gresesc cu deschidere acestui topic sa-l stearga, dar daca e bun sa instituie niste reguli. MULTUMESC!

Daca la colegul din CJ te gandeai, se pare ca s-a razgandit, nu mai vrea in TR ca e mult de condus, iar litoralul la BG pute, ca e mai naspa decat in Romania.
Ramane Italia, nu ii e clar daca masina sau avion.

On.
Antalya , avion, agentie, Royal Wings, recomand.
Istabul, tot avion , recomand minim 4 zile.

Edited by Moinesti72, 08 March 2024 - 09:30.


#5
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Multumesc  @Barboso.
De colegul din CJ ... prea l-am speriat cu "nu e bine cu masina" ... El saracu cerea doar sfat pt masina si s-a tabarat pe el cu avionul. Da avionul e comod, rapid si eficient pt zile putine de stat in concediu. Aeroport - zbor - aeroport - hotel - plaja, doar in cateva ore.

#6
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
pentru mine avionul ar fi 7 ore (4 pana la Bucuresti, 2 in aeroport +1 zbor). Cu masina vreo 10-11 ore.

#7
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Poate pt Istanbul ... Pt unii 3 ore conteaza. Diferenta o vezi la bagaje si poate la costuri pt mai multe persoane. Oboseala doar la sofer.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am gasit cu aproape 1000 de euro, 3 persoane, pentru dus-intors Bucuresti-Istanbul in perioada 3-6 mai. Asta e o calatorie de afaceri. Nu oricine isi permite.

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
neaceasca, ai legatura!

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Istanbul in Aprilie, avion. Promotie la LOT (din KRK, direct).

Noi cu masina mergem maxim 5 ore, in rest doar avion.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajcsi1, pe 08 martie 2024 - 10:29, a scris:

pentru mine avionul ar fi 7 ore (4 pana la Bucuresti, 2 in aeroport +1 zbor). Cu masina vreo 10-11 ore.

Care-i localitatea de resedinta, daca nu-i cu suparare?

#12
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 adisz, on 08 martie 2024 - 12:05, said:



Care-i localitatea de resedinta, daca nu-i cu suparare?

La vreo 16 km de Onesti/ BC. Am 290 km pana la Otopeni. Am aeroport la 60 km dar nu au zboruri catre TR. Vara is chartere.

Edited by csi1, 08 March 2024 - 12:35.


#13
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcsi1, on 08 martie 2024 - 12:33, said:

La vreo 16 km de Onesti/ BC. Am 290 km pana la Otopeni. Am aeroport la 60 km dar nu au zboruri catre TR. Vara is chartere.

Si unde ajungi in Turcia in 11 ore de la Onesti , cu masina? vreo 5-6 iti tb doar pana la Ruse.

#14
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Am 9 ani de TR cu masina. Mereu plecam la 1-2 noaptea si exact in 12 ore suntem la Cannakale sau Bozuyuk. Pana la Giurgiu fac 4 ore .  Saptamana trecuta am venit dintr-o minivacanta la Viena, am facut 9 ore jumate'. Tot noaptea, intrat in tara la ora 22.
Is "traumatizat" de avioane dupa 25 de ani pe vapoare/platforme. Peste o saptamana zbor Otp-Ams-Atl-Tampa.

Edited by csi1, 08 March 2024 - 13:22.


#15
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

 Moinesti72, on 08 martie 2024 - 13:13, said:



Si unde ajungi in Turcia in 11 ore de la Onesti , cu masina? vreo 5-6 iti tb doar pana la Ruse.

Da eu 13 ore de la Iași.

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postcsi1, on 08 martie 2024 - 10:29, said:

pentru mine avionul ar fi 7 ore (4 pana la Bucuresti, 2 in aeroport +1 zbor). Cu masina vreo 10-11 ore.
Mergi la Iasi si iei avionul spre Istanbul si alte cateva destinatii cu charterul, nu faci 4 ore, faci 2,5ore, depinde pe care parte de Onesti esti.

#17
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Anul trecut am dus - adus unul din copii la aeroport in Iasi(excursie cu scoala) , am facut 1 ora doar de la giratoriul ala din padure pana sus :)  Erau persoane care coborau din taxi si mergeau pe jos ca sa nu piarda avionul. Cand am ajuns sus la aeroport, politia mi-a facut semn sa ma intorc, nu mai erau locuri in parcare si se blocase tot ! Nu mai spun ca trebuie sa traversez tot Iasiul , nu exista varianta ocolitoare.
Avionul e comod si rapid daca pleci de la tine din oras. Dar daca ai nevoie de spatiu  sau ai 4-5 membri in famile atunci masina e un compromis (cost redus, independenta, etc).

#18
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Avionul, parerea mea, e cel mai bine sa fie inclus intr-un pachet de vacanta. Aeroport, zbor, transfer, plaja (eventual excursii optionale), transfer, zbor, aeroport, acasa. Bagaje putine, timp scurt cu deplasarea din Ro in TR, acces rapid la lenevirea pe malul marii cu berea sau sucul alaturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate