Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Vama are dreptul legal sa blocheze un colet ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

 danaciu, on 09 martie 2024 - 00:33, said:



Tu esti cel care nu intelege.

Nu e ilegal sa primesti gratis. Daca e gratis bravo tie.
Dar sunt legi vamale, care exista in toata lumea civilizata, care trebuie respectate.
Si asta n-are legatura cu relatia ta cu vanzatorul, are legatura cu taxele vamale care sunt universal valabile pentru toata lumea.


Pai si am zis eu ca nu platesc taxele ?

Pot arata conversația mea cu ei

Le spun ca platesc TVA ei imi zic ca neaparat vor dovada de plata, si ca nu poate fi 0$ :))

Eu le-am zis clar ca platesc ce taxe sunt necesare, dar nu pot schimba faptul ca am primit gratis acel produs

Si nu se poate, vor neaparat ca eu sa fi platit ceva pe el

Le e lene sa caute in nomenclatorul ala ca sa puna ei valoarea produsului... foarte probabil asta este

Edited by allah2, 09 March 2024 - 08:56.


#38
mihai85x

mihai85x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.08.2013
Căutarea în nomenclatorul vamei înseamnă ȘI PREZENTAREA în persona a vamuitului pentru deschiderea coletului.

Doar coletul cu sticlă de sticlă  se deschide oricând la motivul "sticla e spartă, lichidul s-a dispersat"

#39
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Te duci si faci vama => calcul taxe vamale pe nomenclator si a TVA aferent => platesti pe loc cu cardul si ridici coletul
Totul ar fi mers mult mia repede daca aveai EORI (poti si pe pers fizica).
Daca e venit prin Posta Romana, da mail la declarantipunctvamaliATposta-romana.ro si te ajuta ei la pret decent.
Daca e pe la DHL sau UPS sau cine stie ce alt fripturist de genul, numai ca-ti fac ei vamuirea te costa 50-100 epuroi.

Nu mai merge de mult vrajeala cu gratis/cado si alte de genul. Pe langa considerentele fiscale stiute, am mai aparaut intre timp o lege (impotriva spalarii banilor si finantarii terorismului) care rezolva si chestii neacoperite de codul fiscal.

Si da, are dreptul sa-ti opreasca orice colet pe Legea 227/2015 si Legea 129/2019. Daca acel colet devine suspect, ti-l pot si detona doar cu un ordin de serviciu (ceea ce nu este cazul aici, desigur).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate