Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Vama are dreptul legal sa blocheze un colet ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Nu ne spui și nouă ce cadou ai primit?


#20
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005

View Postsirgoofy, on 08 martie 2024 - 11:12, said:

Daca e la vama din orasul tau mergi si plateste cat trebuie, nu mai sta dupa telefon/ email.

Pai daca e primit prin UPS nu merge. Ca formalitatiile vamale le face UPS-ul in numele tau. Si UPS-ul cere dovada platii ca sa calculeze taxele vamale sau TVA sau amandoua. Daca nu ai nici o factura sa le transmiti, macar dovada transportului, dute la ei sa-l desfaca de fata cu tine si cu vamesul ca sa te ia dupa lista. Macar sa-ti dea aia o hartie ca e mostra, nu exista notiunea de gratis in contabilitate.

Edited by trid_ovi, 08 March 2024 - 12:04.


#21
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.01.2024

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 08:29, said:

beneficiind de o promotie (prin urmare nu am platit nimic, nici transportul)


daca spiritul tau este “curat” vis-à-vis de aceasta istorie cere expeditorului a-ti trimite o declaratie “pe onoare” apropos de regimul in care au fost platite si expediate bunurile. ulterior, avocat, judecator.

eu am recuperat continut de ~3600 Euros in Olanda. la final sumele datorate pentru proces platite de Autoritatea Vamala, inclusiv avocatul meu (vamesul olandez si nu numai este intotdeauna un individ orientat spre furt, lacom si neinstruit).
lucratorii vamali, egal militienilor, practica furtul constient si calificat precum Guvernul care i-a trimis a face acea munca.

Edited by Oyama-the-Younger, 08 March 2024 - 12:08.


#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Iti cer dovada valorii produsului. Magazinul trebuia sa faca o factura comerciala atasata documentelor de transport in care valoarea produsului e specificata.

Taxe platesti chiar si daca produsul e gratuit, cu exceptia situatiei cand produsul e destinat testarii si returnarii sau atunci cand sunt folosite incoterms precum DDP.

Taxele sunt in functie de valoarea produsului, categoria produsului in TARIC, originea de fabricatie (nu de transport, deci daca e made in china si intr-o categorie taxabila nu conteaza ca vine din US) + taxele valoarea transportului.

Edited by Lex404, 08 March 2024 - 12:38.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Vrei un caz autentic?
Am cumparat un aparat de produs oxygen din Germania de pe Amazon si un detector de oxygen
Imi vine pachetul cu DHL si DHL sare la gatu meu sa le platesc vama la detector pentru ca vine din State

Istoria scurta,
Vorbesc cu Amazon, imi zice sa platesc vama si-mi returneaza ei banii in euro
Platesc, deblochez situatia din vama, im vin obiectule acasa.

Amazon returneaza banii (nu mai pun declaratii, sa platesc pe DHL ca si broker vamal etc)
Deschid pachetele
La senzor, lispeste un capacel de cauciuc

Le scriu in State, ei imi spun ca imi pun intr-un plic capacelul si mi-l trimit pe cheltuiala lor.

Posta Romana, servicii + vama capacel in total m-a costat 21.50lei

Uite povestea:

https://forum.softpe...i#entry30357608

#24
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Tot mi se cere "dovada platii" desi le-am spus ca pot plati TVA pe acel produs, daca asta se doreste


Si daca nu am platit nimic, care este solutia ? Este ilegal sa primesc un produs gratis ? Sau care este problema lor?

#25
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Eu am patit la fel de pe AliExpress cand am comandat un Display Digital pentru comenzi Clima, Radio, Incalzire in scaune etc dar si Ceasuri de bord digitale si chienezul mi-a scris ca si suma 150 euro iar aia de la vama, mi-ai desfacut pachetul, au scanat Codul de bare si ce sa vezi, in Europa ce comandasem era 1,800 euro :))))))
Si eu am dat $400 pe ambele.

Vorba aceea ( Bea aghiazma Grigore )

#26
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Eu momentan sunt într-o situatie inedita

Le zic ca le platesc TVA daca asta vor

Ei tot insista cu 'dovada platii'

De ce nu pot intelege ca l-am primit gratis ?

E ilegal sa primesc ceva gratis ?

In baza carei legi au dreptul sa imi ceara "dovada platii" ?

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Ei sunt convinsi ca tu ai facut o plata dar te-ai inteles cu vanzatorul sa iti dea factura pe valoare zero.

Cere-le sa estimeze ei valoarea bunului si sa calculeze taxele vamale la acea valoare.

Edited by george_alexandru, 08 March 2024 - 14:25.


#28
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 13:11, said:

Tot mi se cere "dovada platii" desi le-am spus ca pot plati TVA pe acel produs, daca asta se doreste
Si daca nu am platit nimic, care este solutia ? Este ilegal sa primesc un produs gratis ? Sau care este problema lor?

Discuția este mai complexă și toți ne agităm să scoatem din apă piatra aruncată de către inițiator :
dacă se dorește o soluție e nevoie :

- ce cadou este (un ceas sau o bratara de aur au alt regim decât o lanternă sau șurubelniță)

- valoarea cadoului contează ( 50 dolari sau 350 dolari )

- un magazin desfășoară activități comerciale - dacă ți l-a trimis pe gratis, nu e nici o problemă dar vei plăti la el taxe vamale și TVA pentru introducerea în EU.

- vama română poate aplica direct taxe vamale și TVA ( nu doar TVA) la valoarea de listă pe care o au la nivel EU, tu le vei plăti și în termen de 30 de zile poți merge la sediul autorității cu documente care să arate de ce nu ar fi trebuit să fi taxat la valoarea de  listă - cu siguranță nu pare cazul tău.

- vama  romănă vrea să procedeze corect cu tine conform legii : Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este preţul efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.

Edited by cristalqw, 08 March 2024 - 14:41.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 14:04, said:

Eu momentan sunt într-o situatie inedita

Le zic ca le platesc TVA daca asta vor

Ei tot insista cu 'dovada platii'

De ce nu pot intelege ca l-am primit gratis ?

E ilegal sa primesc ceva gratis ?

In baza carei legi au dreptul sa imi ceara "dovada platii" ?

Senderul trebuia sa ataseze factura comerciala la expediere. Factura comerciala in cazul expedierilor are scrisa valoarea produsului si poate bifa GIFT pe ea, daca tu nu ai platit.

Cere-le factura comerciala alora.

#30
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 14:04, said:

Eu momentan sunt într-o situatie inedita

Nu ești deloc într-o situație inedită, doar încerci să fii mai isteț decât prevede legea - și chiar dacă ți-a ieșit de fiecare dată, mai există locuri în România unde nu se poate asta.

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 14:04, said:

In baza carei legi au dreptul sa imi ceara "dovada platii" ?

În baza Codului Vamal articol 2.4 - sper că te-ai liniștit acum Posted Image

#31
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Citeste mai jos si vezi unde te incadrezi. Sau unde NU te incadrezi. Mai ales din primul paragraf reiese ca esti cam la aprecierea lor si pot sa-si dea cu parerea.... Pe ei nu-i intereseaza factura ta, pentru ca au nomenclatoarele lor in care se uita si isi noteaza: "o cutie cu scobitori, OK, destul de personal", daca e si cu numele tau pe ea si mai bine... sau "20 de fidget spinnere cado', aham, le vinde pe olx".

(Atentie si la diferenta dintre TVA si taxele vamale, pentru cei care fac comenzi de pe AliExpress, etc.)


A. Colete expediate de la o persoană fizică la alta, fără scop comercial
Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o țară terță la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiții:
- acestea să nu fie de natură comercială;
- a căror valoare globală nu depășește 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice și parfumuri.
Nu sunt de natură comercială coletele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiții:
  - prezintă un caracter ocazional;
  - conțin bunuri destinate exclusiv uzului personal al destinatarului și al familiei sale;
  - conțin bunuri care prin natura sau cantitatea lor nu sunt destinate comercializării;
  - sunt trimise de expeditor către destinatar fără nici o obligație de plată.

Dacă valoarea bunurilor din colet depășește suma de 45 euro, scutirea va fi acordată doar până la concurența acestei sume pentru acele bunuri care, importate separat, ar fi putut beneficia de scutire, ținând seama de faptul că valoarea unui bun nu poate fi fracționată.
Pentru următoarele bunuri scutirea de taxe vamale, TVA și accize este limitată pe colet astfel :
a) produse din tutun:
- 50 de țigarete sau
- 25 de cigarillos (trabucuri cu o greutate maximă de 3 grame fiecare), sau
- 10 de trabucuri, sau
- 50 grame de tutun de fumat, sau
- combinație proporțională a acestor produse diferite.
b) alcool și băuturi alcoolice:
- 1 litru - băuturi distilate și băuturi spirtoase, cu o tărie alcoolică mai mare de 22 % vol; alcool etilic nedenaturat de 80 % vol și mai mult sau
- 1 litru - băuturi distilate și băuturi spirtoase, aperitive pe bază de vin sau alcool, tafia, saké sau băuturi similare cu o tărie alcoolică de 22 % vol sau mai puțin, vinuri spumante, vinuri licoroase și
- 2 litri - vinuri ușoare.

c) parfumuri 50 ml sau apă de toaletă 250 ml.

Față de cele menționate, conform art. 8 din Normele aprobate prin O.M.F.P. nr. 105/2016 pentru aprobarea Normelor privind scutirea de la plata taxei pe valoarea adăugată și a accizelor pentru importuri definitive ale anumitor bunuri, prevăzute la art. 293 alin. (1) lit. d) și art. 395 alin. (7) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, precum și a Procedurii privind autorizarea unor organisme pentru a importa bunuri în regim de scutire, beneficiază de scutire de TVA și accize următoarele:
d) cafea – 500 grame; sau
extracte și esențe de cafea – 200 grame.
e) ceai - 100 grame; sau
extracte și esențe de ceai – 40 grame.
Bunurile aflate în trimiterile de la o personă fizică la alta pot fi puse în liberă circulație cu achitarea taxelor vamale, a taxei pe valoarea adăugată (19%) și a accizelor, după caz, cu excepția produselor din tutun, băuturilor alcoolice și parfumuri, calculate pe baza valorii în vamă a bunurilor respective.
• Taxele vamale aplicabile la importul de bunuri aflate în trimiterile de la o persoană fizică la alta sunt cele cuprinse în Tariful Vamal Comun de Import al Uniunii Europene, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind Nomenclatura tarifară și statistică și Tariful Vamal Comun.
• În cazul bunurilor aflate în trimiterile de la o personă fizică la alta, care nu au caracter comercial și a căror valoare globală pe trimitere nu depășește 700 EUR, se aplică taxa vamală forfetară de 2,5%.
ATENȚIE!
Taxa vamală forfetară nu se aplică bunurilor:
- pentru care persoana interesată solicită aplicarea taxelor vamale care le sunt proprii în Tariful Vamal Comun de Import al Uniunii Europene ;
- pentru care în Tariful Vamal Comun de Import al Uniunii Europene figurează mențiunea “scutire”;
- pentru produsele din tutun, băuturi alcoolice și parfumuri atunci când acestea depășesc cantitățile prevăzute pentru a fi admise cu scutire de la plata taxelor vamale.
B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondență, telefon sau telechat.
În cazul în care primiți un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondență, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamalenumai dacă valoarea globală a bunurilor nu depășește valoarea de 150 EURO.
În situația în care valoarea globală a bunurilor depășește valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.
Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondență, telefon sau telechat,pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depășește valoarea de 10 EURO/trimitere.
ATENȚIE!
- Taxele vamale se datorează numai în situația în care mărfurile comandate de dvs. provin din afara Uniunii Europene.
- Nu se acordă scutiri de la plata taxelor vamale, TVA și accize pentru următoarele categorii de bunuri:
a) produse alcoolice;
b) parfumuri și ape de toaletă;
c) tutun și produse din tutun.
Taxele vamale aplicabile la punerea în liberă circulație a mărfurilor din State terțe Uniunii Europene în România sunt cele cuprinse în Tariful Vamal Comun de import al Uniunii Europene, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind Nomenclatura tarifară și statistică și Tariful Vamal Comun.
Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este prețul efectiv plătit pentru achiziționarea bunurilor, care rezultă din prețurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.
În conformitate cu prevederile art. 70 din Regulamentul (UE) nr. 952/2013 al Parlamentului European și al Consiliului de stabilire a Codului vamal al Uniunii, cu modificările ulterioare:
„(1)  Baza inițială pentru valoarea în vamă a mărfurilor este valoarea de tranzacție, adică prețul efectiv plătit sau de plătit pentru mărfuri atunci când sunt vândute pentru export către teritoriul vamal al Uniunii, ajustat, dacă este cazul.[...]”
Pentru a se determina valoarea în vamă în temeiul articolului 70 din Regulamentul (UE) nr. 952/2013 al Parlamentului European și al Consiliului, la prețul efectiv plătit sau de plătit pentru mărfurile importate se adaugă elementele prevăzute la art. 71 din același regulament (de exemplu, cheltuielile de transport și costul asigurării mărfurilor importate, precum și cheltuielile de încărcare și manipulare legate de transportul mărfurilor importate până la punctul de introducere a mărfurilor pe teritoriul vamal al Uniunii, redevențe și drepturi de licență, etc.)
- Taxa vamală forfetară nu se aplică pentru bunurile primite prin colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondență, telefon sau telechat.

Baza legală:
Regulamentul (CEE) nr. 1186/2009 al Consiliului din 16 noiembrie 2009 de instituire a unui regim comunitar de scutiri de taxe vamale;

#32
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.01.2024

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 14:04, said:

De ce nu pot intelege ca l-am primit gratis ?


pot intelege dar nu vor a intelege, sint organizati mafiot.
eu am trimis un colet de la adresa mea din JP la adresa mea din BE, valoare continut declarat 0, asigurare continut + transport platite prior expediere. vama belgiana mi-a cerut factura comerciala si m-a tinut responsabil a plati TVA + taxe vamale la o valoare continut diferita de 0. a urmat avocat + judecator, am recuperat colet + daune morale ~2800 Euros + sumele judecatei.
este necesar pe nazisti a-i lovi in gura si testicule cu obiecte dure, in mod repetat. nazistii vamali sint orientati catre furt.




View Postallah2, on 08 martie 2024 - 14:04, said:

E ilegal sa primesc ceva gratis ?

in viziunea nazistilor vamali europeni, da.
am obtinut un premiu in afara spatiului EU, 4 pneuri printre altele. organizatorii au expediat cele 4 pneuri la adresa mea din BE. am avut nevoie de ~11 saptamani pentru a aduce cele 4 pneuri din depozitul Autoritatii belgiene in garajul meu. nu dezvolt, ar insemna a face publicitate nazistilor vamali europeni.

Edited by Oyama-the-Younger, 08 March 2024 - 16:40.


#33
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 14:04, said:

Eu momentan sunt într-o situatie inedita

Le zic ca le platesc TVA daca asta vor

Ei tot insista cu 'dovada platii'

De ce nu pot intelege ca l-am primit gratis ?

E ilegal sa primesc ceva gratis ?

In baza carei legi au dreptul sa imi ceara "dovada platii" ?


Esti belea!

Lucrurile sunt foarte simple, da` vrei tu neaparat sa le complici:
- un colet cu valoare declarata plateste taxe la valoarea declarata sau conform documentelor de transport, sau, daca vama cere (ca poate sa ceara) conform dovezii de plata (factura sau extras de cont, chiar ambele)
- un colet cado` se taxeaza dupa lista vamala dupa desfacerea lui in prezenta destinatarului. Daca stai si astepti sa-ti vina coletul acasa, o sa astepti mult si bine. Te prezinti frumus la UPS, vezi in ce vama se afla coletul tau, te duci acolo si iti desface coletul in fata ta, se constata ce contine; apoi se taxeaza dupa lista.
Vama nu iti poate comunica ce taxe ai de platit pentru ca vama nu stie ce e in colet ! Nu merge "pe incredere", ca scrie pe pachet ca sunt bomboane - vamesul trebe sa vada cu ochii lui daca nu cumva e aur, sau diamante, sau daca cutia nu e plina cu bancnote de 100$.

Edited by florinel, 08 March 2024 - 17:04.


#34
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View Postcristalqw, on 08 martie 2024 - 14:40, said:

Discuția este mai complexă și toți ne agităm să scoatem din apă piatra aruncată de către inițiator :
dacă se dorește o soluție e nevoie :

- ce cadou este (un ceas sau o bratara de aur au alt regim decât o lanternă sau șurubelniță)

- valoarea cadoului contează ( 50 dolari sau 350 dolari )

- un magazin desfășoară activități comerciale - dacă ți l-a trimis pe gratis, nu e nici o problemă dar vei plăti la el taxe vamale și TVA pentru introducerea în EU.

- vama română poate aplica direct taxe vamale și TVA ( nu doar TVA) la valoarea de listă pe care o au la nivel EU, tu le vei plăti și în termen de 30 de zile poți merge la sediul autorității cu documente care să arate de ce nu ar fi trebuit să fi taxat la valoarea de  listă - cu siguranță nu pare cazul tău.

- vama  romănă vrea să procedeze corect cu tine conform legii : Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este preţul efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.

Este o jucarie

Valoarea nu este treaba mea, nu am eu de unde sa stiu cat valoareaza acel produs (ci expeditorul ar trebui sa specifice asta), eu doar stiu ca am platit nimic, m-a costat 0$

Totusi, raspunsul este ca trebuie obligatoriu sa fac dovada platii

Nu pot sa inteleaga ca pe un produs gratis nu platesti Posted Image)

De fapt sunt niste angajati plictisiti la vama care dau raspunsuri ca niste roboti... sau ori nu pot intelege niste chestii simple sau cel mai probabil nu au chef sa caute ei insisi in documentele lor ca sa vada ce valoare pun la acel produs

Totul este prin UPS, nu cred ca pot sa ma duc eu la vama din Otopeni

Edited by allah2, 08 March 2024 - 20:31.


#35
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 14:04, said:

De ce nu pot intelege ca l-am primit gratis ?

E ilegal sa primesc ceva gratis ?

Tu esti cel care nu intelege.

Nu e ilegal sa primesti gratis. Daca e gratis bravo tie.
Dar sunt legi vamale, care exista in toata lumea civilizata, care trebuie respectate.
Si asta n-are legatura cu relatia ta cu vanzatorul, are legatura cu taxele vamale care sunt universal valabile pentru toata lumea.

Pentru hateri si hipsteri, vama si vamesii au fost inventati cu mii de ani in urma si (tineti-va bine) nu de catre români!

In rest da, coruptia e mare in vami si printre vamesi, si nu numai in Ro, dar asta n-are legatura cu subiectul initiatorului.

#36
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postlaffin, on 08 martie 2024 - 08:39, said:

la fel mi-a scris si mie orezaru pe comanda "$0 - cadó". n-a mers sa-i prostesc ca-i castigat la gume turbo, m-au umflat dupa nomenclator.
off topic

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate