Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Probleme dupa fractura picior

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Stiu ce spuneti insa in anumite situatii nu avem de ales, multa sanatate tatalui dumnevoastra.

#20
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Și apropo, de câte ori intram în spital, sa ii duc pampers și mâncare, spuneam mana pe el, mi se umfla amigdalitele și curgea un fel de infecție din nas.
Nici nu puteam respira sau sa dorm.
Dar am luat și eu antibiotic și omega 3.
Vad ca a funcționat.
Apa cât de multa, de preferat minerala, oua și lactate în meniu, ciorbe și verdețuri.
Au ieșit urzica.
Apa în care le fierbi, nu o arunca.
Pune zeama de la o lămâie, și bea-o.
In fata oglinzii, înainte sau după dus, încoarda mușchii, ca si cum ai face sala.
Dar din toată puterea.
Eu asa am făcut și îmi este mult mai bine.
E doar un sfat, care nu are ce sa afecteze dacă nu are efectul așteptat.


Și iarăși clexane.
Este împotriva chiagurilor.
Dar sa știi ca din cauza lor, dacă citești prospectul, poți avea reacție adversă.
Tata a vomitat sânge.
Subțiază sângele.
Tu însuți poți depista problema.
După scris, ești peste medie ca IQ, asa ca rămâne sa găsești problema și bine înțeles soluția.
Suces.

#21
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Astazi am avut si eu la dispozitie ceai de urzici insa am inteles ca exista riscul sa interfereze cu clexane care este anticoagulant asa ca dupa cateva guri nu am mai luat. Este ciudat ca sunt seri si seri, aseara totul a fost ok, am stat linistit, astazi sunt foarte agitat fara un anume motiv, defapt daca ma gandesc mai bine pe seara ma panicasem putin, am vorbit 1 ora la telefon cu un prieten, mai m-am linistit sau cel putin asa am crezut eu :(

#22
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Știu cum e.
Eu am si alte boli incurabile, dar nu am cedat.
Nici măcar nu puteam înghiții.
Imi treceau prin cap multe prostii.
Una, ca aici se termina totul.
Urat virus.
Poate sa fie vreo mutație de la covid, sau altceva.
Dacă eu mai în vârstă ca tine di cu probleme medicale am trecut, și tata bătrân a trecut, cu siguranță ve trece și tu.
Poate mai greu, dar sunt sigur ca o sa treci.
Am un prieten bun, care nu sa căsătorit la vârsta de 40 de ani.
Are pe mama lui în vârstă si bolnava.
Un tip super.
A fost la fel bolnav, foarte tare, și a căzut într-o axintate și panica.
Dar l-am încurajat și acum se bucura de soare și vremea frumoasa care este acum.
Sa reîntors la munca si chiar astăzi am băut un pahar de vin făcut de el.



#23
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Multumesc pentru incurajari, astazi am reusit sa mananc aproape normal, maine termin tratamentul cu antibiotic, sa vad cum o sa ma simt dupa aceasta. Asa zic si eu ca trebuie sa revina la normal, trebuie doar sa reinvat sa merg si gata, prima parte cu sudatul oaselor a trecut.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Era normal sa treaca pentru ca esti tanar. Ai mai multa grija in viitor pentru ca o data cu inaintarea in varsta ...devine din ce in ce mai greu. Plus ca la orice schimbare in atmosfera (cer innourat/ploaie) vei resimti dureri in zona fracturii.

Eu eram extrem de anxios in facultate. Inainte de fiecare examen, cand plecam de acasa, eram convins ca nu iau examenul si in plus imi venea sa vomit de cateva ori in drum spre facultate. Uneori chiar vomam. De regula nici nu aveam nimic in stomac decat suc gastric. Uite asa poti face si ulcer. Stiu un caz in care un amic a facut ulcer perforat pe fondul stresului din facultate. Insa stresul poate sa apara in mii de situatii. Gandeste-te ca deocamdata totul e bine. Poate fi mult mai rau in viitor.....

#25
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
Trece.

Eu am pățit-o fix în ziua în care s-a anunțat lock-downul cu covidul. Suruburi, 6 săptămâni de ghips, clexane, kine, scos șuruburile după vreo 10 luni, tot tacamul.

După ce scoți ghipsul fa kinetoterapie, și ia-o în serios, ajută să recuperezi mai repede și sa nu ramai cu probleme definitive.
Când am dat ghipsul jos m-am speriat, din gamba rămăsese doar osul și pielea care flutura pe el ca un steag, și când calcam pe parchet aveam senzația ca merg pe pietris. Plus ca la radiografie fractura era încă vizibila ca-n prima zi.

Kine ajuta nu doar la refacerea muschiului și a mobilitatii articulației, ci ci pentru echilibru și proprioceptiei (exista în românește cuvântul ăsta)?

Nici eu nu-s mare sportiv, dincolo de o bicicleta, un hike, un tenis din an în paste.

La o săptămână după ce am scos ghipsul cu greu reușeam sa scot 2km/h.
La doua săptămâni reușeam 5km/h pe distante scurte.

Cam la 3 luni fizic păream refăcut, deși încă era vizibil cu ochiul liber diferența de grosime între cele doua picioare. Însă reușeam sa urc la munte 800m diferența de nivel în mai puțin de 2h, adică din exterior păream "normal". Însă încă aveam uneori senzații de nesiguranță și neîncredere.

As zice ca refacerea la 100% a durat cam 9-10 luni (după care am scos suruburile și în aceeași zi am plecat din spital pe bicicleta).  O luna după scosul șuruburilor mi s-a cerut să evit sporturile mai riscante violente gen fotbal și aia a fost.

Tu fiind mai tânăr ar trebui să recuperezi mai repede, însă fa ce-ți zice doctorul și/sau kinetoterapeutul.

#26
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Cred ca m-am grabit prea repede cu concluziile, astazi am terminat cu tratamentul insa de dimineata iar nu am avut pofta de mancare si am mancat fortat un ou fiert si 3 felii de salam + o felie de paine. Dupa ce le-am terminat am inceput pret de cateva minute sa tusesc si sa ma infund putin in nas. Dupa ce am suflat nasul tusea a c-am disparut. Tind totusi sa cred ca este pe partea de stres, o vad si pe maicamea ca se chinuie langa mine si nu am nici o putere, aseara am reusit sa dorm cred vreo 3 ore. Incerc sa dorm putin astazi pe zi daca reusesc in rest mai vad. Va multumesc mult pentru sfaturi, simt ca am facut din topicul asta mai mult un jurnal cu toate trairile mele, sper sa nu deranjez vreun moderator insa simt ca ma ajuta ca postez.

#27
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
Chestia e ca încă ai impresia că ești în groapa.
Însă când scapi de ghips o sa înceapă perioada în care încet încet ieși din ea. Vine în curând perioada în care fiecare zi e mai buna decât aia dinainte, doare mai puțin, faci mai multe, se umfla mai puțin, etc, aka partea in care direcția e cea buna chiar dacă destinația pare încă departe. Sa vezi măcar îmbunătățiri zilnic chiar și mici ajuta la moral.

Plm până și simplul fapt că o să poți sa faci un duș ca un om normal ajuta la moral.

Edited by KiloW, 05 March 2024 - 10:05.


#28
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Este aiurea ca nici nu am ce face in tot timpul acesta si imi zboara mintea la toate cele. Stau, urmaresc timpul sa treaca sa se faca 2 ore sa ies la geam sa fumez o tigara, cand sunt foarte stresat 2 ore se fac 1, la seriale nu prea mai am rabdare sa ma uit si daca stau cu ochii prea mult in telefon incep sa am si episoade de ameteala. Pff, abia astept sa se termine totul.

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Hai sa vin si eu cu un sfat. Ma luptam anii trecuti cu aceleasi tipuri de stari. Plictiseala cronica, senzatie de spleen, de inutilitate, vedeam totul in negru. Vorbesc cu un prieten mai mare ca mine si cu mult mai multa experienta de viata. Imi da urmatorul sfatȘ apuca-te si citeste un roman usor, gen Ciresarii. Il poti inlocui cu orice altceva care iti place. Nu il ai pe hartie, nu e problema, il gasesti in format electronic.

#30
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
Eu făceam teme cu fiica-mea (era în lockdown, școala acasă) și ma jucam Forza pe Xbox unde alergam pe circuit cu un Citroen C1 (mașina neveste-mii in realitate) :D

#31
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Am dat acum niste ture cu cadrul prin casa, incerc sa calc putin cu piciorul, asa mi-a recomandat doctorul insa daca apas prea tare simt senzatia ca si cum as avea un cui in talpa, cica ar fi normal spune doctorul, imi zicea ca la urmatoarea vizita se asteapta sa pot merge ca Charlie Chaplin fara carje, insa mie carjele mie frica sa le folosesc si acum daca pun piciorul jos, cel mai stabil cadrul mi se pare. Legat de jocuri si romane incerc sa ma gandesc si o sa vad.

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Orice ai face, nu iti pierde optimismul . Dupa o perioada inourata, iese si soarele.

#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
Stai că eu nu pricep. Ai scos ghipsul sau nu?
Cu ghipsul nu prea ai cum să mergi, adică sa pui greutate pe el, mai ales că-i cu cm buni mai "înalt" decât piciorul bun.

Eu cat am avut ghips mergeam prin casa cu carjele însă fără să-l pun jos și cu atât mai puțin sa pun greutate pe el.

Edited by KiloW, 05 March 2024 - 20:14.


#34
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Am un fel de orteza cu toc care imi tine glezna fixa pana la genunchi, pot sa calc usor pe ea, ba chiar mi s-a zis ca pana la control pot sa fac pasi mici fara cadru. Problema acum la mine e altceva, nu stiu ce am si nu stiu daca are treaba cu amxietatea. Aseara am stat mai mult la aer, mi s-a facut foame, am intrat bucuros in casa ca am pofta de mancare, am mancat 2 crenvursti cu 3 cuburi de branza hochland normala nu topita si putina paine, 5 minute mai tarziu am dat tot afara. Pe la 1 noaptea mi s-a facut sete, aveam apa minerala borsec, am luat o gura puternica, dupa 5 minute am dat-o si pe aceea afara. Nu stiu sa iminfi zapacit si stomacul cu antibioticele acum?

#35
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Analizele generale ți le ai făcut ?
Adică poți merge la un medic sa ii explici problema cu intoleranta la mâncare și să facă investigații ulterioare pe la stomac, ficat etc. Poți începe cu medicul de familie poate o sa te trimită la gastroenterolog și vede el mai departe ce investigații sa mai faci.

Poate ai vreo intoleranta/alergie la o mâncare de care inca nu știi.

E aiurea sa nu poți mânca și bea apa, mergi și la un medic nutriționist, la privat poți merge fara trimitere de la medicul de familie, sigur o sa îți de-a mai multe investigații de făcut.

Mai nou antibioticele se iau împreună cu probiotice pentru a nu face diaree de la antibiotic, ai luat ceva probiotic in timpul tratamentului ? Daca nu, poți include acum în masă ceva iaurturi simple adică iaurturi fara fructe/cereale care să aibă zahar sa fie  doar pe baza de lapte.

Probioticele ajuta cu problemele digestive date de antibiotice, totuși ce spui tu acolo eu cred că necesită investigații de genul ce am scris mai sus.

Edited by Costel2223, 06 March 2024 - 22:59.


#36
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Numai manca crenvurști și hochland aia e mâncare fake. Manca un ou fiert un piept de pui la grătar un ardei gras proaspăt langa, un gris cu lapte un orez, ceva peste file , nu conserva. Mâncarea procesata in general nu e buna însă acum când ești și în recuperare / suferință face și mai rău.

Stai la soare daca nu iei un supliment cu vitamina d, asta ajuta printre altele și la oase. Iarăși vitamina c ajuta la refacerea țesuturilor , mănanca fructe și legume astea sunt bogate in vitamina c, nu crenvurști și hochland mâncare procesata.

Edited by Costel2223, 06 March 2024 - 23:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate