Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Probleme dupa fractura picior

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Buna ziua, in urma unei fracturi de glezna, a trebuit sa raman imobilizat acasa in apartament timp de 6 saptamani. Eu inainte luam masa pe unde apucam, acum a trebuit sa ma ajute maicamea, ea preferand sa gateasca. Timp de 5 saptamani a fost totul relativ ok, imi faceam injectia clexane, si cu munca am intrat in co medical. Au aparut in saptamana a 6-a probleme, fix cand trebuia sa ma duc la control sa imi dea voie sa calc putin pe el. Cu 4 zile inainte de control, seara brusc nu am mai avut pofta de mancare, tot ce incercam sa mananc nu reuseam deloc, ma inecam si incepeam sa tusesc chiar foarte tare. Initial am ignorat, a doua zi de dimineata, am reusit sa mananc putin ou fiert, insa foarte putin, il mancam cu lingura, pe la pranz, a facut mama cartofi prajiti, cand am intrat in bucatarie si am simtit mirosul, mi-a provocat brusc repulsie, am plecat de acolo si m-a luat o criza de tuse din gat incat imi venea sa si vomit si vomitam flegma. Am sunat la urgente, au venit 2 medici, m-au verificat si au constatat ca gatul meu este foarte imflamat, mi au pus diagnosticul de faringo amigdalita acuta, mi au prescris augmentin, 2 siropuri si o pastila de supt. Pe moment m-am linistit insa a 3-a zi a facut mama ceai de menta, iar m-a apucat repulsia, am zis hai sa ma tin in continuare de tratament. Insa astazi sambata simt ca nu s-a intamplat nimic, raman uneori fara aer, mama pe timpul noptii tuseste si ea foarte tare, am venit intr-o zona rurala, am zis ca poate daca schimbam aerul ne ajuta, mi a adus astazi niste mancare in camera, cand am simtit mirosul, mi a venit rau aproape instant. Nu stiu ce sa fac, solutia ideala ar fi sa ne internam la spital insa imi este frica ca eu cu un picior imobilizat o sa imi fie foarte greu acolo, fiind si fumator si mama nu vrea sa ma lase singur. Ce sa fac?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai exact una din recomandari este renuntarea la fumat pe timpul tratamentului

Mergi in spital bro' pentru ca, daca se complica, ajungi la cutit

#3
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Chiar daca ai piciorul în ghips tot trebuie sa mergi la doctor, daca nu poți aștepta până luni sa mergi la medicul de familie, mergi la urgenta.

Eu zic că după câteva zile de tratament trebuia să te simți mai bine. Daca nu îți merge tratamentul cineva adică un medic trebuie sa ti l schimbe.

#4
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Asa prezinti lucrurile ca si cum ar fi o tragedie. Parca cu piciorul in ghips nu racesc oamenii. Cand am citit titlul ma gandeam ca s-a intamplat o complicatie, apoi ca ai facut embolie pulmonara ca nu poti respira. In primul rand fumul iti irira mai mult gatul inflamat, poate si faringele, sau bronhiile (ai si o bronsita) deci solutia e sa renunti temporar la fuat. Apoi greata vine si de la tratamentul cu antibiotice si ce-i mai fi luat (antiinflamatoare pentru picior) care se metabolizeaza in ficat, dar odata ce opresti tratamentul ar trebui sa=ti treaca. Ai tratament inteleg, deocamdata ia-l panala sfarsit daca vrei sa te faci bine si renunta la fumat. Sanatate!

#5
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted image Posted image Posted image Nu te mai intoxica, renunță la fumat, urmează în mod corect indicațiile medicului. Așadar, ia-ți tratamentul prescris de medic, înțelegi ...
sau de fapt dumneata Posted image vrei doar Posted image să fumezi ''fără număr''/''să sudezi țigară după țigară''? Oricum, deocamdata ia tratamentul până la sfârsit.
   Asta, daca totuși, vrei sa te faci bine ... și nu uita, renunță pentru totdeauna la fumat!

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
1. Renunta la fumat!
2. E posibil sa ai reflux gastro-esofagian, accentuat de sederea la orizontala prelungita (si de fumat). Ca mine. Evita sa te intinzi in pat dupa ce mananci (30-60 minute), nu mai manca cu 3 ore inainte de culcare, ridica capul patului cu 10 cm. Du-te pentru inceput la un ORList cu experienta. S-ar putea sa fie necesara o endoscopie, cu trimitere de la un gastroenterolog. Daca am dreptate, aia te-au diagnosticat total gresit.

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Renunta la fumat!

#8
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Am sunat iar la urgente, am fost luati amandoi, la mine mi au luat sange, mi au facut un test cu betisor in nas, radiografie la plamani si s-au uitat in gat. Concluzia la plamani ok, la gat am luat un virus in faringe si trebuie sa continui augumentinul si siropurile ca sa treaca. Au considerat ca nu este nevoie de internare, la mama, i-au prescris o reteta si tot asa nu au internat-o. Momentan si de la frica si de la toate sunt ok desi nu am incercat sa mananc, ceaiul de musetel cu lamaie este calmantul suprem. Legat de tigari am o povestire interesanta, cand mi-am rupt piciorul, am auzit ca se sudeaza piciorul mai greu daca fumezi, drept urmare am zis ca ma las. Am stat 2 zile, fara sa imi dau seama scazusem si cantitatea de cafea si zahar, seara in casa mi-a venit rau. Noroc cu cineva apropiat care m-a invatat sa beau putina apa cu zahar si asa mi-am revenit si mi-a sugerat ca si cu renuntatul la fumat nu prea e momemtul acum fiindca este un stres in plus mai ales cand esti si imobilizat si nu ai ce face.
Nu sudez tigarile, chiar mi-am propus im perioada asta ora si tigara, mai ales ca acum trebuie sa mi le procure altcineva si nu vreau sa deranjez.

Edited by Shahrukhkhan, 02 March 2024 - 23:21.


#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

 Shahrukhkhan, on 02 martie 2024 - 23:17, said:

Nu sudez tigarile, chiar mi-am propus im perioada asta ora si tigara, mai ales ca acum trebuie sa mi le procure altcineva si nu vreau sa deranjez.

Ora și țigara e enorm. Dar ce-mi pasă mie?

 Shahrukhkhan, on 02 martie 2024 - 23:17, said:

Concluzia la plamani ok, la gat am luat un virus in faringe si trebuie sa continui augumentinul si siropurile ca sa treaca.

Virus și antibiotic. Mda..

#10
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Fumez alea de la terea, nu se compară la încărcătură și alergeni cu țigările obișnuite, însă două săptămâni, cu același diagnostic, nu am fumat deloc, mă zgâria pe gât, ziceai că tai cu flexul. La tine nu se vindecă gâtul pentru că îl stresezi cu fumatul. Mă mir că poți, dacă nu renunți temporar, o întinzi mai bine de o lună.

Edited by marianvasile, 03 March 2024 - 07:32.


#11
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Ciudat, sa fumez sa beau cafea sau ceai nu am o problema, mancarea imi provoaca repulsie, intradevar nu mai imi vine sa fumez normal insa cand este stresul asa mare cumva ai tendinta sa insisti. Am reusit acum fortat sa mananc un ou fiert si o felie de paine. Vad mai departe.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
Din ce zici ai anxietate.
Cred ca suna ciudat ce am scris dar are logica, ai stat izolat o perioada.
Pateam si eu sa nu pot sa mananc la bucatarie, luam un cotoi si mancam in curte.

Incearca ceva terapie prin expunere, chiar daca iti este greata... mananca.

Ca ramai fara aer, ca tusesti, ca iti vine sa vomiti.

#13
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Legat de anxietate mi s-a mai spus, chiar ca am avut atacuri de panica, am mai incercat acum sa mananc am reusit 2 crenvursti si 2 felii de salam, trebuie sa vad acum ce face si mama, de dimineata, a vrut sa se duca la toaleta, a ametit si a cazut, noroc ca era tata pe langa noi si am strigat la el. Insa mai tarziu trebuie sa plece ca de maine incepe munca in alt judet. Trebuie sa ma gandesc ce fac :(

#14
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Shahrukhkhan's, pari o persoana tânără, când îți trece piciorul fa ceva sport ieși în aer la plimbare. Ce vârstă ai ?

#15
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Am facut recent 30 de ani, nu am avut nici in trecut o viata foarte activa, lucrez in domeniul IT&C, munca in mare parte la birou. Insa momentan timpul parca s-a oprit in loc, au trecut foarte greu saptamanile astea, inchis in casa plus ca iti trec toate gandurile posibile in cap. Cand o sa imi revin trebuie clar sa plec intr-o vacanta, sa conduc, plimbarile prin parc, iesirile cu prietenii, colegii. Imi place sa imi petrec timpul in aer liber mai ales dupa experienta aceasta, insa prea curand nu as vedea facand eu sport imi este frica cel putin la inceput. Nu vreau sa ma pronunt devreme, insa cred ca antibioticul a inceput sa isi faca efectul, deja in seara aceasta am luat masa putin cu pofta ceea ce de aproape o saptamana nu mi s-a mai intamplat, mama a inceput tratamentul si ea sper sa fim ok, suntem pe cont propriu.

#16
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Multi înainte !

Ar trebui sa fii mai optimist la varsta asta.

#17
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Multumesc deasemenea, stiu ca ar trebui sa fiu mai optimist insa trebuie sa invat asta, nu imi iese tot timpul, acum simt o presiune pe piept fara o explicatie anume, mama observ ca doarme, este linistita insa eu ma simt agitat si am incercat sa adorm insa simteam parca ca mi se opreste inima si ma trezeam instant. Nu stiu ce naiba soi de anxietate, panica o mai fi si asta ca pana acum nu am mai patit. Cred ca in noaptea asta stau treaz.

#18
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Tata are piciorul rupt de o luna.
După operație la sold și pus placa, l-am adus acasă.
Sa răcit și a avut o infecție.
De doua ori l-am dus la urgenta.
Se pare ca în spitale, sa dezvoltat și evoluat un virus.
Am crezut inițial ce este un heliobacter, sau un stafilococ.
Cei din spital au spus ca ei nu fac investigații de genul acesta.
Asa ca am dus eu probe la laborator privat.
Se pare ca are un intsrococ luat tot din spital.
A puscat infecția la un călcâi.
Dar am mers la o farmacista și după o discuție, mi-a indicat și dat, doua feluri de antibiotice, și un antiviral.
Era pe cât acii sa-l  pierd.
Acum e mai bine, la 77 de ani, dar slăbit rău de tot.
Sper ca într-o luna, sa îl pun pe picioare.
Sa nu ai încredere în doctori, ca e dezastru în ce hal sa ajuns în spitalele din România.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate