Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 

Recomandare perdele sau draperii living

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 04.09.2013
Daca investitia nu e facuta pe buget redus, as recomanda niste jaluzele tip rulou actionate electric din telecomanda. Sunt foarte comode si utile pentru ca blocheaza total vizibilitatea din exterior. Apoi as pune draperii / perdele strict pentru design. Nu ma pronunt de care ca fiecare vede diferit.

#20
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
Pai si eu as pune ceva, ca fara nimic la geamuri e o senzatie de disconfort.

Rulouri electrice nu am cum sa mai pun ca nu am gandit cabluri din start..si apoi sa merg cu cabluri prin canalet de pvc..nu-mi place

#21
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 10.08.2023
Pai nu. Pui cele mai transparente si fine perdele albe pe care le gasesti si niste draperii pe care sa le tragi doar daca e soarele foarte agresiv. Nu trebuie sa le tragi dimineata-noaptea daca zici ca e zona privata si nu vede nimeni.

Cand am fost in Japonia, am stat la o tipa care avea ferestre marisoare si destule. Casa fara curte, la strada, dar zona necirculata intens. Casele vecine erau la 10-20m distanta, in functie de latura. Avea toate ferestrele salblate. Intra doar lumina, nu vedeai nimic. Am ramas socat, credeam ca e ea dusa cu pluta, apoi cand am iesit am observat ca la toate casele din zona erau sablate peste 3 sferturi din ferestre. Zona era ok, case frumoase, ceva arbusti, dar pe aia nu ii interesa ce e afara sau voiau sa puna o bariera agresiva intre interior si exterior.

Opusul e in Olanda, unde multi stau fara perdele sau draperii, inclusiv noaptea. Nu am bagat de seama cand am fost acolo, dar am vazut niste interviuri pe net si spuneau ca nu suporta perdele, ca vor sa fie conectati cu ce e afara, asa se simt ok.

Probabil este balanta dintre introversie si extroversie. Eu sunt la mijloc, vreau perdea, sa simt ca ma desparte ceva de exterior, dar nu as suporta un geam sablat, sa nu vad deloc ce e afara.

Ah, apropo de intimitate. Ce a patit gagica-mea cand s-a dus la ma-sa la tara. E curte mare, nu trag draperiile noaptea, ca nu are cine vedea. Intr-o seara a auzit pocnitura si zgomote la geam. Era fii-su vecinilor, daduse cu drona de pereti si cazuse intr-o tufa. Si uite-asa te trezesti pe net, in tatele goale, chiar si cu 50m intre case si vegetatie.

Edited by RaimondMacelaru, 28 February 2024 - 09:58.


#22
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013

View PostRaimondMacelaru, on 28 februarie 2024 - 09:52, said:

Si uite-asa te trezesti pe net, in tatele goale, chiar si cu 50m intre case si vegetatie.
Posted Image Posted Image Posted Image


Sablate!  no way !

Am unul din geamuri care da spre curte, si pe ala poate sa vada vecina tot ce fac in living si bucatarie seara..

Nu voi umbla eu prin casa in cucu gol..dar tin la intimitate

Poate cu timpul pun niste laylandi langa gard care sa creasca undeva la 3 metri..si apoi pot sta si cu perdelele legate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate