Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ati castigat vreodata ceva? Loto, Bingo, tombole, jocuri de noroc.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
S-au scumpit variantele la loto de asta se castiga asa greu... 7 Ron/varianta e totusi mult.
Daca ar fi fost variantele mai ieftine sa vezi cum s-ar fi castigat lunar...

Bagau oamentii scheme reduse la greu si se mai si castiga...

Schema redus COD59 pui 16 numere si platestu 112 variante (cand ele defapr sunt 8008)... dar la 7 RON/Varianta iese biletul 784 RON... destul de mult
Daca era vreo 2 RON varianta costa 224 RON in loc de 784 RON... deci parca mai merita sa joci in fiecare saptamana un astfel de bilet.

#20
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
laptop milka

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,840
  • Înscris: 14.10.2008
Da, ideal e când câștigi, sa te comporți ca și cum nu ai câștigat. Greu pentru cei mai mulți. Chiar și munca de o continui, tot ești mai relaxat.

În 1997 la Revelion Pro TV Florin Călinescu punea la bătaie 1 miliard de lei. Tata a băgat, voiam toți sa finalizam mai repede casa în care stau, a cărei construcție a durat 4 ani. A câștigat cineva din Slatina care apoi s-a sinucis. Maxima ofticare atunci. Maxima.

#22
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
https://www.loto.ro/?page_id=1068

Vizualizare mesajmirel3003, pe 26 februarie 2024 - 12:51, a scris:

S-au scumpit variantele la loto de asta se castiga asa greu... 7 Ron/varianta e totusi mult.

Se eliberează bonuri fiscale sau doar biletele de joc?

#23
mihai85x

mihai85x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.08.2013
Bonuri fiscale se dau de la mandatarii loteriei (ziare în supermarket, tutungerii/ în mall)
Doar bilet/bilete în agenție proprie.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,840
  • Înscris: 14.10.2008
Si la Bingo era greu, daca luai marele premiu care era in bani, om te faceai.

In 2010 a fost extrasa verisoara mea, a raspuns la telefon maica-sa, adica matusa-mea, sora mamei, care a ales numarul 68, Carmen Serban a zis dinadins care, 69? Matusa s-a gandit mai, asta e rroma, are noroc de bani, sa iau 69, dar a insistat pe 68 data ei de nastere, uffff, la 69 era suma aia uriasa. Posted image

Si m-am dus eu pe 1 decembrie 2010 la Dragasani, sa vad cum a renovat matusa cu banii de la Bingo, si am dat de dracu, mama si matusa planuisera sa imi ofere drept viitoare nevasta o profa de engleza de acolo. Posted image A durat 11 ani sa scap de ea, sa plece la Bucuresti. Posted image

Mama facea de parca se lovise tare cand a vazut ca soru-sa a fost extrasa la Tociu si Palade, oare cum facea daca eram eu sau ea? Eu alegeam 69 la sugestia subtila a lui Carmen Serban :drac:

#25
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
experienta, in fiecare zi.

#26
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 26 februarie 2024 - 13:15, a scris:

Da, ideal e când câștigi, sa te comporți ca și cum nu ai câștigat. Greu pentru cei mai mulți. Chiar și munca de o continui, tot ești mai relaxat.

În 1997 la Revelion Pro TV Florin Călinescu punea la bătaie 1 miliard de lei. Tata a băgat, voiam toți sa finalizam mai repede casa în care stau, a cărei construcție a durat 4 ani. A câștigat cineva din Slatina care apoi s-a sinucis. Maxima ofticare atunci. Maxima.
Majoritatea celor care castiga sume imense la loto sunt persoane fara o cultura financiara cat de cat, de-aici si esecurile ulterioare. Si nu numai la noi ci si in Occident au fost castigatori care au ajuns mai saraci decat erau. Cel mai important este ca daca vei castiga vreodata o suma mare sa-i investesti in ceva care iti va aduce castiguri ulterioare, sa nu te repezi sa cheltui pe prostii.

#27
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Saptamana trecuta mi-a iesit 3 numere la un bilet de 7,5lei.Am castigat pri a data la lota dar e si prima data cand am incercat,asa ca ieri am mai jucat dar doar un numar a iesit.

#28
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Nu am jucat niciodata nimic, nu pronosport nu loz in plic....

asa ca pot spune ca sunt castigat....

#29
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006
Am luat rosia la superbet, anul trecut in mai, fix de ziua mea, aprox 86 mii euro :D

#30
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Nu-ți dori să câștigi sume mari la loto, că ăștia chiar sunt banii dracului! Țin minte un caz prin '99 parcă, un miner a câștigat la loto o sumă mare, peste 1 milion de coco( Euro erau încă pe țeavă!). Mai avea omu' mai puțin de o lună până la pensie, iar cu o săptămână înainte de pensionare a explodat mina (de la Anina)cu tot cu el. Mulți au cheltuit rapid banii, ba chiar au rămas cu datorii imense, că s-au băgat în afaceri "profitabile"! In plus mulți vau descoperit câte rude și  neamuri iubitoare au!

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,840
  • Înscris: 14.10.2008
Asta e pericolul, cei de lângă tine. Eu vreau banii doar pentru confort. Nu pentru a epata, a ieși în evidență. Ca asta e prostia bogaților, nu fac altceva decât sa arate cât de bogați sunt.

#32
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Am castigat odata o consola PS parca, la nu stiu ce punga de chipsuri, prin ~2013. Aveam acasa ditamai punga cu pungi, ca trebuia sa le pastrezi pentru validare. Ei, fix pe aia castigatoare n-o gaseam. O mancasem intr-un bar si-am aruncat-o acolo. Deci n-am castigat nimic.
Alta data am jucat la Pariloto. Pusesem 14 meciuri pe bilet, dar am zis sa-l pun si pe al 15-lea: returul la Bayern M. cu nu mai stiu cine. Bayern batuse in deplasare, acum jucau acasa. Aveau cota de 1.10-1.20, gen. Au luat 5 goluri acasa... Mi-au iesit toate cele 14 meciuri de pe bilet. Cu 1 leu as fi luat vreo 4900+ lei.
Dupa aia m-am angajat.

#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Nu stiu daca se pune ca si castig

In mai 2020 cei de la Qatar au anuntat ca ofera 1.000.000 bilete de avion pentru cei ce "lupta in linia 1" impotriva COVID.
Erau 1.000.000 bilete, in fiecare zi se deblocau 100.000 bilete timp de 10 zile. Si biletele le distribuiau in functie de cate curse aveau in fiecare tara (probabil in Romania nu au oferit asa multe).
Criteriul de selectie era primul venit - primul servit. La ora 00:00 in fiecare tara dadeau drumul la numarul de bilete cat ii erau alocate.

In prima zi la ora 00:05 am completat formularul, si primesc mesaj ca locurile s-au epuizat
in a 2-a zi completez la 23:55 chestionarul si astept ora 00:00 sa dau send (sa fiu primul) - primesc mesaj de eroare (nu ca s-au epuizat). Completez din nou formularul si primesc mesaj ca locurile s-au epuizat
in a 3-a zi am completat ~ 80 de tab-uri (mi-a luat 2 ore sa completez) si am asteptat ora 00:00 sa dau send... am apucat sa dau send la vero 25-30 (la toate am primit eroare) si apoi la un formular direct ca locurile s-au epuizat... incepusem sa am dubii ca e campania reala... trimiteam cate un formular pe secunda... cum puteau altii sa fie mai rapizi ca mine...
In a 4-a zi am completat ~ 40 de tab-uri (mi-a luat o ora sa completez) si am asteptat ora 00:00 sa dau send... am apucat sa dau send la vreo 20-25 de formulare la care am primit eroare si apoi a urmat un formular in care am primit mesajul ca felicitari si voucheru-ul de gratuitate.

Biletele le-am folosit pe un zbor dus-intors Bucuresti-Doha-Zanzibar in feb.2022.

Nu puteam sa completez un formular si sa dau duplicate la tab ca tab-ul ce mi se deschidea era gol...

Edited by mirel3003, 26 February 2024 - 15:26.


#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,840
  • Înscris: 14.10.2008
Aveam între 2011 și 2016 un amic din cartierul fostului magazin, pana sa se angajeze în 3 schimburi, făcea bani din instalări de Windows și vana orice promoție din asta cu capace sau pungi.

#35
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajPhobos, pe 26 februarie 2024 - 12:19, a scris:

Minus 40%, impozitul la STAT !



Ala fiind VENIT se impoziteaza 10%, nu e salar la care sa iei CAS si CASS, alea care intra in compozitia taxelor care fac diferenta intre brut si net

#36
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajAtreides, pe 26 februarie 2024 - 16:00, a scris:

Ala fiind VENIT se impoziteaza 10%, nu e salar la care sa iei CAS si CASS, alea care intra in compozitia taxelor care fac diferenta intre brut si net
Astfel, impozitarea câștigurilor Loto se realizează în felul următor:
  • Pentru câștigurile de până la 10.000 de LEI inclusiv se aplică un impozit de 3%;
  • Pentru câștigurile de peste 10.000 de LEI și până la 66.750 de LEI se aplică un impozit de 300 de LEI + 20% din ceea ce depășește suma de 10.000 de LEI;
  • Pentru câștigurile de peste 66.750 de LEI se aplică un impozit de 11.650 de LEI + 40% din ceea ce depășește suma de 66.750 de LEI;


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate